علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (653 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۲۲ مهر ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خیلی ممنون فکر نمی کردم که به این زودی جواب بدهید من تکرر ادرار دارم و قطره قطره است سونوگرافی دادم و که چیزی نبود و آزمایش دادم که عفونت نداشتم دکتر روماتولوژیست گفته به خاطر همین روماتیسم as است من در شهرستان هستم که به دلیل نبود دکتر خانم سیستوسکوپی انجام ندادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۲ مهر ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام
   بدیهی است این تشخیص خام بوده و قطعیت ندارد و برای تشخیص نیاز به بررسی های بیشتری است
 • تصویر کاربر سیدفریدهاشمی جمعه ۴ مهر ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. خدمت تون رسیده بودم بابت اندازه آلت تناسلی. ممنون بابت راهنماییتون. مشکلی که پیش اومده تازگی متوجه وجود توده ای در کیسه ی بیضه هایم شده ام. همچنین در صورت تحریک شدن به شدت بیضه هام درد میگیره مثل حالتی که ضربه ی شدیدی خورده باشه و متورم و دردناک میشه و این درد ادامه داره وباید مسکن بخورم. اگه ممکنه راهنماییم کنید. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ مهر ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام
   بهتره توسط ارولوژیست معاینه شوید
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام،
  برادر من چند سالی به کرک و شیشه و امثالهم اعتیاد داشت. هفته پیش که به شدت بدنش ورم کرده بود و رنگش زرد شده و ادرارش خونی بود، به بیمارستان هاشمی نژاد بردیمش که طی آزمایشاتی ازش گرفتم گفتن کلیه هاش مشکل داره پتاسیم خونش خیلی بالا بود، گفتن باید بستری بشه تا علت بررسی بشه تا اینکه گفتن کلیه هاش خون دفع میکنه و دیروز از کلیه هاش نمونه برداری کردن. بخاطر اعتیادش گفتن باید روزی 5cc متادون مصرف کنه. با تحقیقاتی کردم فهمیدم متادون برای این طور بیماریها خطرناکه، الان سوال من اینه که براش متادون مضر نیست؟؟؟
  و اینکه دکتر گفته اگر دو سه مرتبه دیالیز بشه احتمال داره کلیه هاش خوب بشه؛ این ممکنه اتفاق بیفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام
   با توجه به اینکه دیالیز می شود مصرف متادون مشکلی نیست احتمال برگشت عملکرد کلیه ها هست
 • تصویر کاربر صبا شنبه ۲۵ مرداد ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام، حدود 3 ماه است که در یکی از کلیه هام سنگ 7 و نیم میلی متری دارم در سینوس میانی، دکتر گفته سنگ شکن کنم چون ممکن است سنگ موقع دفع شدن گیر کند و مجبور شوم جراحی کنم. آیا امکان دارد که سنگ با این ابعاد بدون مشکل دفع شود بدون سنگ شکن؟ ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۵ مرداد ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام
   احتمالش ضعیف هست
 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۳۱ تیر ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من 55 ساله هستند. برای ایشان تشخیص شن در کلیه داده اند. شن در کلیه راست ایشون در سونوگرافی دیده شد. ولی الان گاهی کلیه چپ و گاهی زیر شکم ایشون در ناحیه مثانه درد میگیرد. تکرر ادرار پیدا کرده اند. ادرار خونی رنگ است. در سونوگرافی مثانه و کلیه سالم گزارش شده است. در سونوگرافی دوم شن دیده نشد و دکتر تشخیص حرکت شن به مثانه را داده است. میخواستم بپرسم دلیل تکرر ادرار و درد در کلیه و زیر شکم از نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۳۱ تیر ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام
   دلیل آن بجز سنگ می تواند عفونت ادراری باشد و موارد دیگر که نیاز به بررسی بیشتر مثل سیتولوژی ادرار و سیستوسکوپی دارد
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر