علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (717 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  سوالی مطرح کردم بابت مریضیم که گفتین به متخصص نفرولوژیست باید مراجعه کنم
  دکتر نفرولوژیست خوب بین همکاراتون هست معرفی کنین خدمتشون برسم ممنون میشم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   پزشکان نفرولوژیست خوبی در تهران هستند.دکتر نصرالهی، نفر، مصدق جباری، رهبر و ............
 • تصویر کاربر فرشاد پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 1280 مشاهده پرسش
  دکتر سلام.پیرو سوال قبلی مبنی بر برجستگی سمینال وزیکول که شما فرمودین آزمایش اسپرم بدهم.من نزدیکی ندارم و با استمنا چندین بار سعی کردم اما منی من نیامد.پس نمیتوانم آزمایش اسپرم بدهم.؟در ضمن گهگاهی در خواب ارضا میشم ولی با استمنا هرگز نتوانسته ام ارضا بشم.خیلی نگرانمءآیا راه درمانی برای برجستگی و بزرگی سمینال وزیکولها وجود دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   پس به احتمال خیلی زیاد شما انسداد مجاری انزال دارید که اگر اینطور باشد راه درمانش بازگردن مجاری می باشد که البته کار راحتی نیست یکی از اقدامات تشخیصی کشیدن مایع سمینال وزیکل با سوزن و با هدایت سونوگرافی می باشد اگر در کیسه های منی اسپرم باشد بحث انسداد مسجل می شود
 • تصویر کاربر لعیا چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام من 8 ماهه باردارم و یک ماه پیش درد شدید داشتم و رفتم بیمارستان و معلوم شد که سنگ کلیه ۳ میلی متری در کالیس میانی از جنس کلسیم دارم.جواب آزمایش ادرارم اینه:
  appearance:semi clear
  ph:5
  specificgravity:1020
  wbc:5-7
  RBC:2-3
  Epith/cell:8-10
  Bacteria: Mod
  Crvstals:ca.ox:few
  دو روز قبل هم درد داشتم و باز رفتم بیمارستان.چون تشخیص نمیدم درد سنگه یا درد زایمان.از تکون خوردن سنگ درد ایجاد میشه؟
  آیا عفونت در ادرارم دارم؟.دکتر کلیه نرفتم.آیا مشکلم جدیه؟
  سنگ و عفونت برا جنین خطر نداره؟
  آیا ممکنه موقع دفع سنگ فشار بیاد و بچه به دنیا بیاد؟یا موقع بدنیا اومدن بچه سنگ هم دفع بشه؟
  زایمان طبیعی در شرایط من ایرادی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سنگ 3 میلی در کالیس میانی غالبا درد ایجاد نمی کند ولی برای تشخیص عفونت ادراری بهتره آزمایش ادرار دهید نگران سنگ نباشید و ذهن خود را با آن درگیر نکنید
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلا م آقای دکتر خیلی تشکر از جوابتون
  در جواب فرمودید احتمالا واریکسول میباشد با توجه باد که میکند فتق .ولی فقط وقتی بیضه طرف چپ باد میکند که سفت شده باشد مثلا از آب سرد بیرون بیام یا هوا سرد باشه طرف بیضه چب باد میکنه .ولی وقتی که شل هست نرماله هیچ باد یا فتقی دیده نمیشود آیا هنوز هم میتونه واریکسول باشه؟
  برم دکتر با دستگاه خاصی معاینه میکند یا اینکه دستگاهی لازم نیست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   بهتره معاینه شوید نه با دستگاه خاصی معاینه نمی شوید مگر آنکه نیاز به سونوگرافی داشته باشید
 • تصویر کاربر باران دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام من 7 ماهه باردارم.دیروز شدیدا درد داشتم درد از بالای شکمم تا پایین شکمم بود و قلبم هم درد گرفته بود تا 1.5ساعت درد ادامه داشت رفتم بیمارستان و سونو دادم گفتن سنگ کلیه 3 میلیمتر در کالیس میانی کلیه دارم.دکتر سونو گفت احتمالا یه سنگ هم دیگه بوده که دفع کردی.گفت این هنوز بالاست و بیاد پایین درد میاد.ولی خودم موقع دسشویی سنگی ندیدم.دیروز انقدر دردم زیاد بود که احساس کردم به بچه فشار زیادی اومد.راهی هست که تا این دوماه پایان حاملگیم سنگ دفع نشه و درد نیاد؟یا بهتره که دفع بشه؟برا بچه خطر نداره؟یا باعث زایمان زودرس نمیشه؟آیا آب زیاد بخورم؟چه راهکارهایی هست؟
  20روز قبل تب و لرز و اسهال و استفراغ داشتم.که خوب شدم.ممکنه به دلیل سنگ کلیه ام بوده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   بهتره اقدامی نکنید و امیدوار باشید که سنگ حرکت نمی کند و در کل با توجه به کوچک بودن سایز سنگ ضرر جدی شما و جنینی را تهدید نمی کند اینکه سنگی از شما دفع شده است فقط یک حدس و گمان است و یقینی بر آن نیست. مشکل 20 روز قبل شما هم ربطی به سنگ ندارد
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر