بهترین درمان واریکوسل گرید 1 چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

واریکوسل گرید 1 غالبا در طرف چپ رخ می دهد و در ۹۰ درصد موارد بیضه چپ را درگیر می کند و در ۲ درصد موارد سمت راست و در حدود ۸ درصد موارد در هر دو بیضه رخ می دهد. لذا واریکوسل گرید 1 در بیضه چپ به مراتب شایع تر از راست می باشد.

درمان واریکوسل

واریکوسل چیست؟

واریکوسل به معنای اتساع وریدهای بیضه و طناب بیضه می باشد که معمولا به دلیل ناکارآمد شدن دریچه های لانه کبوتری در وریدها و در نتیجه برگشت خون به داخل بیضه ایجاد می شود. از آنجایی که این خون حاوی دی اکسید کربن و مواد زائد ناشی از سوخت و ساز سلول های بیضه هست، لذا برگشت خون باعث افزایش دمای بیضه و افزایش غلظت مواد دفعی و متابولیت ها در بیضه شده و بدین ترتیب می تواند در عملکرد بیضه که تولید اسپرم و هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون می باشد، اختلال ایجاد کند.

واریکوسل به سه درجه یا گرید تقسیم می شود:

 • واریکوسل گرید یک یا خفیف
 • واریکوسل گرید دو یا متوسط
 • واریکوسل گرید سه یا شدید

چگونه واریکوسل گرید یک چپ تشخیص داده می شود؟

بهترین روش تشخیص واریکوسل گرید 1 معاینه هست که توسط متخصص ارولوژی انجام می شود. این کار نیاز به تجربه و تبحر دارد؛ لذا تشخیص واریکوسل گرید 1 چپ توسط خود بیمار امکان پذیر نیست و حتما نیاز به معاینه توسط ارولوژیست می باشد. در مواردی که پزشک صلاح بداند، بویژه در افراد چاق یا افرادی که بیضه ها بخوبی لمس نمی شود، توصیه به انجام سونوگرافی برای تشخیص دقیق تر می کند.

تاثیر واریکوسل گرید 1 چپ در باروری و بارداری

واریکوسل و ناباروری

هرچه درجه و گرید واریکوسل شدید تر باشد، اثر بخشی آن بر روی کاهش تولید اسپرم و اختلال در حرکت و شکل اسپرم و در نتیجه کاهش توان باروری در مردان و بروز بارداری بیشتر است؛ ولی حتی واریکوسل گرید چپ هم می تواند باعث کاهش شانس باروری و بارداری  شود. کم شدن تعداد اسپرم یا ضعف در حرکت اسپرم و بدشکلی اسپرم ها در واریکوسل گرید 1 چپ می تواند توانایی آن ها را در رسیدن به محوطه داخلی رحم و ممزوج شدن با تخمک زن و وقوع لقاح کم کند و بدین ترتیب شانس بارداری  را کاهش دهد.

آیا واریکوسل گرید 1 چپ نیاز به درمان دارد؟

به عنوان یک قاعده ی کلی، واریکوسل گرید 1 چپ همیشه نیاز به درمان ندارد و فقط در مواردی توصیه به درمان می شود که:

 • در مردان متاهلی که اقدام به بچه دار شدن کرده اند، ولی بعد از گذشت شش تا دوازده ماه در این امر ناموفق بوده اند و البته در بررسی هایی که برای همسرشان انجام شده است، همه چیز نرمال بوده و به عبارتی مشکل از همسر نباشد.
 • در مردان مجردی که در حداقل دو آزمایش اسپرم که به فاصله ی دو تا سه هفته انجام می شود، کاهش تعداد اسپرم یا اختلال در کیفیت اسپرم شامل کاهش حرکت اسپرم یا بدشکل اسپرم مشاهده شود.
 • در پسران نوجوانی که در سن بلوغ هستند و واریکوسل باعث کاهش رشد بیضه شده است.

 آیا درمان های دارویی و طب سنتی تاثیری در درمان واریکوسل گرید یک چپ دارد؟

درمان های دارویی شامل داروهای شیمیایی و گیاهی نقشی در درمان واریکوسل گرید 1 چپ ندارند. حتی زالو درمانی که توسط برخی از افراد توصیه می شود باعث بهبود واریکوسل گرید یک چپ نمی شود.

بهترین روش جراحی واریکوسل گرید 1 چپ چیست؟

وقتی صحبت از بهترین روش جراحی واریکوسل گرید 1 چپ می شود، منظور روشی است که بیشترین موفقیت و کمترین عوارض را داشته باشد. لذا قبل از آنکه بخواهیم در مورد بهترین روش جراحی واریکوسل گرید یک چپ توضیح دهیم، بهتر است اطلاعاتی در مورد عوارض احتمالی جراحی واریکوسل داشته باشیم.

جراحی واریکوسل

شایع ترین عارضه ی جراحی واریکوسل عود می باشد و دیگر عوارض واریکوسل شامل درد، آسیب عروق لنفاوی بیضه و در نتیجه تجمع آب در پرده ی پیرامون بیضه که اصطلاحا به آن هیدروسل می گویند، آسیب مجرای انتقال دهنده اسپرم، آسیب سرخرگ خون رسان به  بیضه و در نتیجه تحلیل بیضه می باشد. سه روش کلی برای جراحی واریکوسل گرید 1 چپ وجود دارد که شامل روش سنتی، روش لاپاروسکوپی و روش میکروسکوپی است.

بهترین روش درمانی واریکوسل گرید 1 چپ، جراحی به شیوه میکروسکوپیک می باشد. در این روش، برش عمل برابر یا کمی کوچک تر از روش سنتی است ولی از آنجایی که طناب بیضه زیر میکروسکوپ و با درشت نمایی بالاتری دیده می شود و وقت بیشتری برای پیدا کردن وریدها صرف می شود، لذا به مراتب از دقت بالاتری برخوردار است و در نتیجه باعث بالا رفتن میزان موفقیت عمل و کاهش عوارض آن می شود.


برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد عوارض عمل واریکوسل اینجا را کلیک کنید.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (147 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۵ شهریور ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر واریکوسلی که باعث رشد کمتر از حد معمول بیضه میشود آیا بدین معنی است که آن بیضه آتروفی شده و باید خارج شود ؟
  بیضه چپ من ار نظر ابعاد سونو با بیضه راست یکی هست ولی حجم کمتری نسبت به بیضه راست دارد
  خودم که با دست معاینه کردم مشخص است که حجمش کمتر از بیضه راست هست
  اما از نظر قوام یا همان سفتی مثل هم هستند با این اوصاف آیا این بیضه آتروفی شده و باید خارج شود ؟
  23 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۵ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   خیر بدین معنا نیست اولا بیضه آتروفیک را خارج نمی کنند
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۵ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   ثانیا اگر زیر 3 سانت نباشد آتروفیک نیست
  3. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۵ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   ممنونم
   پس این که میگن اگه بیضه اتروفی بشه بخاطر خطر ابتلا به سرطان باید خارج شود اشتباه است.
  4. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۵ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   ابعاد بیضه چپ من19*43 هست اما حجم را نمی دونم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۵ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   اگر چه ریسک سرطان در بیضه آتروفیک کمی بیشتر است اما باز هم در کل نادر است لذا توصیه به برداشتن بیضه نمی شود. ضمن اینکه بیضه شما آتروفیک نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  من 4-5 سال پیش واریکوسل چپ داشتم عمل کردم الان مجدد عروق بزرگ شده جواب سونوگرافی به این شرح است:
  in left hemiscrotum with maximum diameter of 50 mm suggestive of recurrent left side sever varicocele but in color doppler study no sign of flow reversal is seen during valsalva .
  جواب آنالیز اسپرم حاکی از کاهش 20 درصدی حرکت اسپرمها بود . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   با توجه به اینکه در سونوگرافی کالر داپلر برگشت خون ندارید واریکوسل تان عود نکرده است و نیاز به اقدامی ندارید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب خدمت دکتر ،
  بنده 32 ساله اهل اردبیل - 3 ساله ازدواج کردم و بچه دار نمی شوم - با مراجعه به دکتر ارولوژی ومعاینه و سونوگرافی واریکوسل گرید 2 در بیضه سمت چپ نشان داده شد - آزمایش semen نشان دهنده جهش و پرتاب وشکل ،منی کمی پایین گزارش شده و دارای 100 میلیون اسپرم و دارای نطفه نیز می باشم طی مشاوره با دکترم اظهار نظر کرد که با این اسپرم می تونی بچه دار بشوی و گفت باید عمل جراحی نیز انجام بدم- خانم بنده که سه خاله و یک عمه اش نازایی دارد آیا ممکن است ارٍثی یا ژنتیکی از طرف خانمم باشد - ور ضمن تا حالا عمل جراحی نکردم . مخواستم از دکتر بزرگوار بپرسم آیا عمل جراحی کنم شانس بچه دار شدن دارم یا نه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   خانم بنده که سه خاله و یک عمه اش نازایی دارد آیا ممکن است ارٍثی یا ژنتیکی از طرف خانمم باشد؟.................بله امکاان دارد
   در ضمن تا حالا عمل جراحی نکردم . مخواستم از دکتر بزرگوار بپرسم آیا عمل جراحی کنم شانس بچه دار شدن دارم یا نه...............بله این شانس وجود دارد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  دکتر من شهریور قراره انشاالله به استخدام نیروی انتظامی در بیام . با توجه به اینکه واریکوسل منع استخدامی داره و با توجه یه اینکه شما به من گفتید واریکوسل گرید 1 نیاز به عمل ندارد حالا باید چکار کنم به نظر شما؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   اطلاعی ندارم
 • تصویر کاربر علي شنبه ۲۱ تیر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد من سونوگرافي انجام دادم و اندازه وريد هاي واريسي رو ٣.٨mm و در حالت ايستاده ٤mm زده و اندازه بيضه ها هم براي چپ mm ١٦*٣٩ و براي راست mm ١٨*٤٠ زده ميخوام بدونم گريد چند ميشه؟؟؟با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۱ تیر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   گرید براساس معاینه تعیین می شود نه سونوگرافی
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر