نمایش منوی کناری

آزمایش HPV در مردان و زنان

ویروس HPV در سلول های قاعده ای پوست و سطوح مرطوب مخاطی بدن مثل دهان، حلق، واژن و دهانه ی رحم مستقر می شوند و برای تشخیص ابتلای فرد به ویروس HPV بایستی از این سطوح نمونه برداری کرد. این ویروس وارد خون نمی شود و از طریق خون به فرد دیگری منتقل نمی شود لذا آزمایش HPV برای تشخیص ویروس HPV کاربردی ندارد.

در ادامه به تشخیص و آزمایش HPV در دو جنس زن و مرد به تفکیک می پردازیم:

آزمایش زگیل تناسلی در مردان

در حال حاضر هیچ آزمایش HPV برای مردان و دیگر نقاط بدن (شامل دهان یا حلق) بجز دهانه ی رحم که مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا  FDA-approvedباشد، وجود ندارد. سازمان غذا و دارو آمریکا  FDAفقط آزمایش HPV برای دهانه ی رحم را تائید کرده است، زیرا دهانه رحمی تنها جایی است که مثبت شدن نتیجه ی آزمایش HPV و رشد سلول های غیر طبیعی می تواند با کولپوسکوپی و اقدامات زود هنگام درمان شود.

اگرچه ممکن است در مطالعات تحقیقاتی از آزمایش HPV برای یافتن ویروس HPV در مردان و دیگر نقاط بدن استفاده شود، اما روشی برای درمان این ویروس بعد از یافتن آن وجود ندارد. همچنین، دقت آزمایش HPV در مردان و دیگر نقاط بدن تحت تاثیر محل نمونه برداری و روش نمونه برداری قرار می گیرد.

تست hpv در مردان

نحوه آزمایش HPV در زنان

اگرچه در آزمایش HPV می توان آنتی بادی HPV را پیدا کرد؛ ولی وجود آنتی بادی HPV در خون که برای تشخیص hpv با آزمایش خون نشان داده می شود، فقط می تواند بگوید که فرد در دوره ای از زندگی در معرض ویروس HPV قرار گرفته است و نمی تواند مشخص کند که در حال حاضر به این ویروس مبتلا هست یا خیر؟

تفاوت تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV 

تست پاپ اسمیر برای یافتن تغییرات سلولی در دهانه ی رحم بکار می رود. این تغییرات ممکن است شامل: سلول های پیش بدخیمی، بروز سلول های سرطانی یا دیگر تغییرات سلولی باشد. این تست با تراشیدن یا برس کشیدن سلول های دهانه رحم انجام می شود و سپس به آزمایشگاه ارسال تا در زیر میکروسکوپ از نظر تغییرات احتمالی سلولی بررسی شوند. پاپ اسمیر روش خیلی خوبی برای یافتن سلول های سرطانی یا سلول هایی که ممکن است در آینده سرطانی شوند، می باشد.

آزمایش HPV

آزمایش HPV برای تشخیص ویروس بکار می رود نه تغییرات سلولی. این آزمایش می تواند همزمان با تست پاپ اسمیر انجام شود و شما متوجه فرق بین این دو آزمایش در حین انجام تست و نمونه برداری نخواهید شد. انجام همزمان تست پاپ اسمیر و تست HPV (که اصطلاحا به آن  co-testing می گویند) روش برتری برای یافتن زود هنگام سرطان دهانه ی رحم و ضایعات پیش بدخیمی در زنان بالای ۳۰ سال می باشد.

ضرورت آزمایش زگیل تناسلی زنان

آیا همه ی زنان بایستی آزمایش HPV انجام دهند؟ پاسخ به این سوال بر اساس اینکه شما کمتر از ۳۰ سال باشید یا بالاتر از ۳۰ سال، متفاوت است.

اگر سن شما کمتر از ۳۰ سال هست:

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند زنان بین ۲۱ تا ۲۹ سال هر ۳ سال یک بار (در سنین ۲۱، ۲۴ و ۲۷ سالگی) تست پاپ اسمیر برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه ی رحم و ضایعات پیش بدخیمی انجام دهند. این دسته از زنان نیازی به انجام همزمان آزمایش HPV با تست پاپ اسمیر (co-testing) ندارند؛ چرا که این ویروس در این سنین آنقدر شایع است که انجام این تست به آن ها کمکی نمی کند. اما اگر نتایج تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، تست HPV هم ممکن است، سودمند باشد.

شایع ترین نتیجه ی غیر طبیعی که در تست پاپ اسمیر دیده می شود اصطلاحا ASC-US نامیده می شود. سلول های ASC-US معمولا پیش بدخیم نیستند، اما کاملا هم طبیعی نمی باشند. اگر در نتیجه آزمایش پاپ اسمیرشما ASC-US وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش HPV انجام شود تا ببینیم آیا HPV باعث تغییر سلولی شده است یا خیر. اگر آزمایش HPV مثبت شود توصیه به انجام کولپوسکوپی می گردد.

اگرسن شما بین۳۰ تا ۶۵ سال هست:

انجمن سرطان آمریکا برای زنان بین ۳۰ تا ۶۵ سال توصیه می کند تا همزمان تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV  (co-testing) برای تشخیص سرطان دهانه ی رحم را هر ۵ سال انجام دهند. البته برخی تست پاپ اسمیر را هر ۳ سال توصیه می کنند.

درمان تنگی مجرای ادراری در زنان

تغییرات سلولی در گردن رحم بسیار آهسته اتفاق می افتد. معمولا برای بروز تغییرات سلولی وتبدیل شدن آن ها به سرطان بیش از ۱۰ سال زمان لازم است. در گذشته تست پاپ اسمیر بصورت سالیانه انجام می شد، اما اکنون ما می دانیم که تست پاپ اسمیرسالیانه لزومی نداشته و هر ۳ سال کافی است. در واقع، انجام آزمایش پاپ اسمیر بصورت سالیانه می تواند منجر به درمان غیر ضروری تغییرات سلولی شود که هرگز منجر به سرطان نمی شوند.

یکی از مزایای اضافه کردن آزمایش زگیل تناسلی به تست پاپ اسمیر این است که زنان می توانند دفعات کمتری آزمایش سرطان گردن رحم را انجام دهند. انجام همزمان تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV (co-testing) هر ۵ سال بدین معناست که ممکن است زنان به تست های کمتر، پیگیری های کمتر و در نهایت درمان کمتری نیاز داشته باشند. زنان با نتایج نرمال تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV تقریبا هیچ شانسی برای ابتلا به سرطان دهانه رحم در حداقل ۵ سال آینده را نخواهند داشت.

اگرچه Co-testing روش ارجح می باشد، ولی انجام تست پاپ اسمیر به تنهایی هر سه سال نیز قابل قبول است.

تأثیر HPV در بارداری و کودک

زگیل تناسلی و بارداری

عفونت HPV در شانس باردار شدن شما به طور مستقیم تاثیر نمی گذارد. اگر عفونت HPV منجر به تغییرات سلولی دهانه رحم شود که نیازمند درمان باشد، درمان نباید به گونه ای باشد که شانس باردار شدن را در شما تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر درمان ها و نمونه برداری های زیادی بر روی شما انجام شود، خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم را می تواند افزایش دهد.

ویروس HPV به ندرت از مادر به نوزادش در هنگام زایمان منتقل می شود. در موارد نادری هم که این اتفاق رخ می دهد، از انواع سرطان زای HPV نیست.

در نهایت هیچ آزمایش مفیدی برای پی بردن به “وضعیت HPV فرد وجود ندارد، زیرا نتیجه آزمایش HPV می تواند در طول ماه ها یا سال ها در اثر مقابله ی بدن با این ویروس، تغییر کند.

تفسیر جواب آزمایش اچ پی وی

اگر دهانه ی رحم شما به ویروس HPV آلوده گردد و تست پاپ اسمیر هم تغییرات سلولی را نشان دهد، می بایستی اقدامات بیشتری شامل کولپوسکوپی انجام دهید.

اگر دهانه ی رحم شما به ویروس HPV آلوده گردد ولی تست پاپ اسمیر نرمال باشد، بدین معناست که شما به ویروس HPV تناسلی مبتلا هستید ولی تغییرات سلولی در تست پاپ اسمیر دیده نشده است. در اینحالت دو انتخاب دارید:

حالت اول: انجام آزمایش HPV و تست پاپ اسمیر ۱۲ ماه بعد

✅ در اکثر موارد نشانه ای از ویروس در آزمایشی که ۱۲ ماه بعد انجام می شود، یافت نخواهد شد.

✅ اگر ویروس پاکسازی شده باشد و تست پاپ اسمیر نیز نرمال باشد، شما به انجام تست غربالگری مانند دیگر افراد طبیعی بر می گردید.

✅ اگر هنوز ویروس وجود داشته باشد و یا نتیجه ی تست پاپ اسمیر مثبت باشد، نیاز به انجام کولپوسکوپی خواهید داشت.

حالت دوم: انجام آزمایش تخصصی برای یافتن تیپ های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV (دو نوع ویروسی که بیشترین احتمال تبدیل شدن به سرطان دهانه ی را دارند)

✅ اگر آزمایش HPV برای تیپ های ۱۶ یا ۱۸ مثبت شود، توصیه می شود که کولپوسکوپی انجام دهید.

✅ اگر آزمایش HPV از تیپ های ۱۶ یا ۱۸ نباشد، توصیه می شود که آزمایش HPV و تست پاپ اسمیر را ۱۲ ماه بعد تکرار کنید.

نمونه برگه آزمایش hpv

نمونه برگه آزمایش hpv

عود بیماری پس از پاکسازی ویروس hpv در مردان

ویروس HPV انواع خیلی زیادی دارد. اگر چه ممکن است نوعی از ویروس، از بدن شما پاکسازی و دفع شود ولی احتمال ابتلا به انواع دیگر وجود دارد. علاوه بر این، احتمال ابتلا به همان نوع ویروسی که پاکسازی شده است هم وجود دارد، اما ریسک آن پایین می باشد.

مراکز انجام تست hpv

آزمایشگاه های زیادی هستند که تست hpv را انجام می دهند. شما می توانید با نسخه پزشک برای انجام آزمایش به آزمایشگاه های پاتوبیولوژی و ویروس شناسی و بسیاری از مراکز آزمایشگاهی دیگر مراجعه نمایید.

دکتر محمد جباری متخصص کلیه و مجاری ادراری، فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اتنا یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر،من متوجه شدم که زگیل تناسلی دارم،با توجه به اینکه من باکره ام،چه روشهای درمانی رو شما پیشنهاد میکنید؟و چطوری بفهمم که ویروس از چه نوعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   لیزر بهترین و موثرترین روش درمانی است و من پیشنهاد می کنم.
   با نمونه برداری از زگیل میشه نوعش را مشخص کرد

 • تصویر کاربر FBI یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  یک هفته ای است تعدادی برآمدگی بالای آلت تناسلی دیده شد البته بعد از دو روز من با تیغ نه چندان تمیز نظافت کردم . دکتر با نگاهی مختصر گفت که زگیل می باشد. لطفاً عکس را بررسی نموده و در صورت مثبت بودن راه حل یا دارو و یا ابزار دیگر بنده را راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام زگیل تناسلی هستند و مناسب ترین درمان لیزر هست. توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و بعضا ریشه کنی آن می شود: شعار ما: مراقب باشید، پیگیری کنید ولی نگران نباشید • برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده شود. • پرهیز از خاراندن ناحیه تناسلی • پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی • عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی • کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات • قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن • استفاده از کاندوم در روابط جنسی • درمان همزمان هر دو شریک جنسی • معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب • درمان زودهنگام ضایعات جدید با روش های سریع الاثر مثل لیزر • تقویت سیستم ایمنی از طریق o عدم استعمال دخانیات o استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند. o استفاده از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها مثل کپسول های پاور فیت و ایمیونس o ورزش o کاهش استرس • تزریق واکسن گارداسیل برای افراد بین 9 تا 45 سال

 • تصویر کاربر ساناز شنبه ۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام و روزبخیر من خانمی ۳۸ سالم هستم
  اقای دکتر ازمایش اچ پ‌و من مثبت بود با های ریسک ۴۵ و‌لوریسک ۶٫۴۲ و دکتربرام کولپوسکوپی انجام دادن که ن ۱ جوابش بود بعد از ۶ ماه به تازگی مجدد ازمایش اچ پ و و پاپ اسمیر انجام دادم که پاپ اسمیر نرمال و اچ پ و با های ریسک ۳۵ و لو ریسک ۶۲/۸۱ نشان داده شده ، این تغییرات چه تاثیری داره ؟ و چه کاری باید انجام بدم ؟ ایا نتیجه بدتر شده؟
  ایا برای همسرم ازمایش یا دارویی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   به نظر من بهترین کار پاپ اسمیر دوره ای و سالانه هست و نیازی به تست اچ پی وی با فواصل کم نیست چون چیزی را تغییر نمی دهد اونچیزی که مهم هست تغییرات سلولی است که در پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی مشاهد می شود نه نتیجه تست H{V PCR

 • تصویر کاربر نيلوفر شنبه ۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دكتر ببخشيد من نامزدم يه دونه زگيل تناسلي داشتن رفتيم دكتر براشون سوزوندن ، منم ترسيدم سريع رفتم فرداش واكسن گارداسيل زدم دوز اول رو، دكتر زنان هم رفتم چيزي نبود ، دكتر گوش و حلق و بيني هم براي چك زبان و دهنم رفتم گفتن چيزي نيست، حالا الان ميخوام بدونم از كجا بفهمم اصلا اين ويروس رو دارم يا نه؟ الان كه واكسن وارد بدنم شده ميشه آزمايش داد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   تنها توصیه ای که می تونم بکنم انجام تست پاپ اسمیر و اچ پی وی از دهانه رحم هست و واکسن منعی برای انجامش نیست.

  2. تصویر کاربر نيلوفر شنبه ۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)
   دكتر من دختر هستم ، نميتونم پاپ اسمير بدم ، چه كار كنم به نظرتون؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   پس در اینصورت اگر زائده ای هم ندارید نیاز به کار بیشتری نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پروانه دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر,همسرم ی دونه روی آلتشون زده که درد و خارش هم نداره ممکنه زگیل باشه?
  و اینکه من که الان هیچ علامتی از زگیل نداشتم اگر ویروس اون رو داشته باشم توی آزمایش مشخص میشه?یا باید حتما علائم ظاهری داشته باشه?
  1. تصویر کاربر پروانه یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)
   و اینکه اقای دکتر این دونه اگر زگیل باشه و درمان بشه ایشون دیگه این ویروس رو همیشگی دارن و ناقل محسوب میشن ?ممنون میشم راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

  3. تصویر کاربر پروانه یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)
   اقای دکتر ی دونه خیلی ریز هست که توی عکس خیلی مشخص نیس
   دوباره عکس میفرستم
   ولی این سوالات خیلی ذهن منو درگیر کرده و اینکه من مهرماه گذشته پاپ اسمیر و hpv انجام دادم الان دوباره لازمه انجام بدم
   و این ویروس اگه علامت ظاهری نداشته باشه ولی ویروسش رو داشتهدباشم توی نمونه گیری ک انجام میدن و ازمایش مشخص میشه?
  4. تصویر کاربر پروانه یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)
   ببخشید اقای دکتر من خیلی پرحرفی میکنم,همسر من شهر دیگه ای کار میکنن و ما فعلا با هم رابطه نداریم پیش دکتر نرفتن و از داروخونه محلول پدوفيلين ٢٥٪؜ تهیه کردن
   ایا استفاده کنن?و وقتی این دونه از بین رفت دیگه امکان انتقال وجود نداره?و ایشون باید واکسن بزنن
   ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی ذهنم درگیر این موضوع شده
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   فکر کنم تلفنی با هم صحبت کردیم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر