نمایش منوی کناری

آزمایش HPV در مردان و زنان

ویروس HPV در سلول های قاعده ای پوست و سطوح مرطوب مخاطی بدن مثل دهان، حلق، واژن و دهانه ی رحم مستقر می شوند و برای تشخیص ابتلای فرد به ویروس HPV بایستی از این سطوح نمونه برداری کرد. این ویروس وارد خون نمی شود و از طریق خون به فرد دیگری منتقل نمی شود لذا آزمایش HPV برای تشخیص ویروس HPV کاربردی ندارد.

اگرچه در آزمایش HPV می توان آنتی بادی HPV را پیدا کرد؛ ولی وجود آنتی بادی HPV در خون فقط می تواند بگوید که فرد در دوره ای از زندگی در معرض ویروس HPV قرار گرفته است و نمی تواند مشخص کند که در حال حاضر به این ویروس مبتلا هست یا خیر؟

در ادامه به تشخیص و آزمایش HPV در دو جنس زن و مرد به تفکیک می پردازیم:

تشخیص و آزمایش HPV در زنان

۱- فرق بین تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV چیست؟

تست پاپ اسمیر برای یافتن تغییرات سلولی در دهانه ی رحم بکار می رود. این تغییرات ممکن است شامل: سلول های پیش بدخیمی، بروز سلول های سرطانی یا دیگر تغییرات سلولی باشد. این تست با تراشیدن یا برس کشیدن سلول های دهانه رحم انجام می شود و سپس به آزمایشگاه ارسال تا در زیر میکروسکوپ از نظر تغییرات احتمالی سلولی بررسی شوند. پاپ اسمیر روش خیلی خوبی برای یافتن سلول های سرطانی یا سلول هایی که ممکن است در آینده سرطانی شوند، می باشد.

آزمایش HPV

آزمایش HPV برای تشخیص ویروس بکار می رود نه تغییرات سلولی. این آزمایش می تواند همزمان با تست پاپ اسمیر انجام شود و شما متوجه فرق بین این دو آزمایش در حین انجام تست و نمونه برداری نخواهید شد. انجام همزمان تست پاپ اسمیر و تست HPV (که اصطلاحا به آن  co-testing می گویند) روش برتری برای یافتن زود هنگام سرطان دهانه ی رحم و ضایعات پیش بدخیمی در زنان بالای ۳۰ سال می باشد.

۲- آیا همه ی زنان بایستی آزمایش HPV انجام دهند؟

پاسخ به این سوال بر اساس اینکه شما کمتر از ۳۰ سال باشید یا بالاتر از ۳۰ سال، متفاوت است.

اگر سن شما کمتر از ۳۰ سال هست:

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند زنان بین ۲۱ تا ۲۹ سال هر ۳ سال یک بار (در سنین ۲۱، ۲۴ و ۲۷ سالگی) تست پاپ اسمیر برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه ی رحم و ضایعات پیش بدخیمی انجام دهند. این دسته از زنان نیازی به انجام همزمان آزمایش HPV با تست پاپ اسمیر (co-testing) ندارند؛ چرا که این ویروس در این سنین آنقدر شایع است که انجام این تست به آن ها کمکی نمی کند. اما اگر نتایج تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، تست HPV هم ممکن است، سودمند باشد.

شایع ترین نتیجه ی غیر طبیعی که در تست پاپ اسمیر دیده می شود اصطلاحا ASC-US نامیده می شود. سلول های ASC-US معمولا پیش بدخیم نیستند، اما کاملا هم طبیعی نمی باشند. اگر در نتیجه آزمایش پاپ اسمیرشما ASC-US وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش HPV انجام شود تا ببینیم آیا HPV باعث تغییر سلولی شده است یا خیر. اگر آزمایش HPV مثبت شود توصیه به انجام کولپوسکوپی می گردد.

اگرسن شما بین۳۰ تا ۶۵ سال هست:

انجمن سرطان آمریکا برای زنان بین ۳۰ تا ۶۵ سال توصیه می کند تا همزمان تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV  (co-testing) برای تشخیص سرطان دهانه ی رحم را هر ۵ سال انجام دهند. البته برخی تست پاپ اسمیر را هر ۳ سال توصیه می کنند.

۳- چرا زنان بالای ۳۰ سال با نتایج آزمایش نرمال باید هر پنج سال یک بار co-testing انجام دهند و زمان شروع آزمایش HPV از ۳۰ سالگی توصیه می شود؟ آیا این شیوه ی ارزیابی مطمئن و قابل قبول است؟

درمان تنگی مجرای ادراری در زنان

بخوانید  نقش عصاره قارچ شیتک در درمان HPV

تغییرات سلولی در گردن رحم بسیار آهسته اتفاق می افتد. معمولا برای بروز تغییرات سلولی وتبدیل شدن آن ها به سرطان بیش از ۱۰ سال زمان لازم است. در گذشته تست پاپ اسمیر بصورت سالیانه انجام می شد، اما اکنون ما می دانیم که تست پاپ اسمیرسالیانه لزومی نداشته و هر ۳ سال کافی است. در واقع، انجام آزمایش پاپ اسمیر بصورت سالیانه می تواند منجر به درمان غیر ضروری تغییرات سلولی شود که هرگز منجر به سرطان نمی شوند.

یکی از مزایای اضافه کردن آزمایش زگیل تناسلی به تست پاپ اسمیر این است که زنان می توانند دفعات کمتری آزمایش سرطان گردن رحم را انجام دهند. انجام همزمان تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV (co-testing) هر ۵ سال بدین معناست که ممکن است زنان به تست های کمتر، پیگیری های کمتر و در نهایت درمان کمتری نیاز داشته باشند. زنان با نتایج نرمال تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV تقریبا هیچ شانسی برای ابتلا به سرطان دهانه رحم در حداقل ۵ سال آینده را نخواهند داشت.

اگرچه Co-testing روش ارجح می باشد، ولی انجام تست پاپ اسمیر به تنهایی هر سه سال نیز قابل قبول است.

تشخیص و آزمایش HPV در مردان

در حال حاضر هیچ آزمایش HPV برای مردان و دیگر نقاط بدن (شامل دهان یا حلق) بجز دهانه ی رحم که مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا  FDA-approvedباشد، وجود ندارد. سازمان غذا و دارو آمریکا  FDAفقط آزمایش HPV برای دهانه ی رحم را تائید کرده است، زیرا دهانه رحمی تنها جایی است که مثبت شدن نتیجه ی آزمایش HPV و رشد سلول های غیر طبیعی می تواند با کولپوسکوپی و اقدامات زود هنگام درمان شود.

اگرچه ممکن است در مطالعات تحقیقاتی از آزمایش HPV برای یافتن ویروس HPV در مردان و دیگر نقاط بدن استفاده شود، اما روشی برای درمان این ویروس بعد از یافتن آن وجود ندارد. همچنین، دقت آزمایش HPV در مردان و دیگر نقاط بدن تحت تاثیر محل نمونه برداری و روش نمونه برداری قرار می گیرد.

تست hpv در مردان

بخوانید  دانستنی های ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV

در نهایت هیچ آزمایش مفیدی برای پی بردن به “وضعیت HPV فرد وجود ندارد، زیرا نتیجه آزمایش HPV می تواند در طول ماه ها یا سال ها در اثر مقابله ی بدن با این ویروس، تغییر کند.

اگر آزمایش HPV من مثبت باشد، چه معنایی خواهد داشت؟

اگر دهانه ی رحم شما به ویروس HPV آلوده گردد و تست پاپ اسمیر هم تغییرات سلولی را نشان دهد، می بایستی اقدامات بیشتری شامل کولپوسکوپی انجام دهید.

اگر دهانه ی رحم شما به ویروس HPV آلوده گردد ولی تست پاپ اسمیر نرمال باشد، بدین معناست که شما به ویروس HPV تناسلی مبتلا هستید ولی تغییرات سلولی در تست پاپ اسمیر دیده نشده است. در اینحالت دو انتخاب دارید:

حالت اول: انجام آزمایش HPV و تست پاپ اسمیر ۱۲ ماه بعد

✅ در اکثر موارد نشانه ای از ویروس در آزمایشی که ۱۲ ماه بعد انجام می شود، یافت نخواهد شد.

✅ اگر ویروس پاکسازی شده باشد و تست پاپ اسمیر نیز نرمال باشد، شما به انجام تست غربالگری مانند دیگر افراد طبیعی بر می گردید.

✅ اگر هنوز ویروس وجود داشته باشد و یا نتیجه ی تست پاپ اسمیر مثبت باشد، نیاز به انجام کولپوسکوپی خواهید داشت.

حالت دوم: انجام آزمایش تخصصی برای یافتن تیپ های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV (دو نوع ویروسی که بیشترین احتمال تبدیل شدن به سرطان دهانه ی را دارند)

✅ اگر آزمایش HPV برای تیپ های ۱۶ یا ۱۸ مثبت شود، توصیه می شود که کولپوسکوپی انجام دهید.

✅ اگر آزمایش HPV از تیپ های ۱۶ یا ۱۸ نباشد، توصیه می شود که آزمایش HPV و تست پاپ اسمیر را ۱۲ ماه بعد تکرار کنید.

آیا ویروس HPV بر حاملگی یا کودک من تاثیر می گذارد؟

زگیل تناسلی و بارداری

بخوانید  درمان زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

عفونت HPV در شانس باردار شدن شما به طور مستقیم تاثیر نمی گذارد. اگر عفونت HPV منجر به تغییرات سلولی دهانه رحم شود که نیازمند درمان باشد، درمان نباید به گونه ای باشد که شانس باردار شدن را در شما تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر درمان ها و نمونه برداری های زیادی بر روی شما انجام شود، خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم را می تواند افزایش دهد.

ویروس HPV به ندرت از مادر به نوزادش در هنگام زایمان منتقل می شود. در موارد نادری هم که این اتفاق رخ می دهد، از انواع سرطان زای HPV نیست.

در صورت پاکسازی بدن، امکان ابتلای مجدد به ویروس hpv وجود دارد؟

ویروس HPV انواع خیلی زیادی دارد. اگر چه ممکن است نوعی از ویروس، از بدن شما پاکسازی و دفع شود ولی احتمال ابتلا به انواع دیگر وجود دارد. علاوه بر این، احتمال ابتلا به همان نوع ویروسی که پاکسازی شده است هم وجود دارد، اما ریسک آن پایین می باشد.

دکتر محمد جباری متخصص کلیه و مجاری ادراری، فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
آزمایش HPV در مردان و زنان
4.7 (93.33%) 3 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش جمعه ۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  همسر من بین واژن و مقعد ضایعه هایی رو مشاهده کرد که به دکتر زنان مراجعه کردیم و با انجام تست پاپ اسمیر و آزمایش متوجه شدیم که مبتلا به ویروس اچ پی وی نوع ۶ هستش با انجام فریز ذائده ها از بین رفتند ولی بعد از گذشت ۲ ماه مجددا عود کردن و بیشتر هم شدن دکتر برای من هم آزمایش ادرار نوشت که من انجام دادم و گفتن که منفی هستش سوالم از شما اینه میشه مرد اچ پی وی نداشته باشه و زن مبتلا به این ویروس بشه من و همسرم خارج از رابطه ازدواج رابطه جنسی نداشتیم چطور همسرم مبتلا شده دکتر به من گفت این ویروس فقط از طریق رابطه جنسی منتقل میشه ما ۱۴ ساله با هم داریم زندگی میکنیم و دو تا فرزند داریم من صحبت دکتر و به خانومم گفتم همسرم از نظر روحی به هم ریخت و فکر کرد من بهش دارم میگم که به من خیانت کرده در صورتی که من صحبت دکتر و بهش گفتم مگه میشه شریک جنسی دیگه ای نداشت و مبتلا به ویروس شد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . در مورد آزمایش شوهرم نگران هستم آیا مورد خاصی داره و آیا قابل انتقال به من هست .زگیل تناسلی داشتن چندین بار فریز و لیزر شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   براساس این آزمایش ایشان به نوع پرخطر ویروس HPV مبتلا هستند و طبیعتا قابل انتقال به شما می باشد.

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانم من زگیل نداشت وقتی تست پاپسمی داد جواب ازمایشش 68و58بود خواستم واسم بگید خطرناک یا نه؟ سرطان رحم داره نداره،؟ اگر رابطه با زن غریبه داشته باشم این 68و58خانومم مشکل ساز میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام

   خانم من زگیل نداشت وقتی تست پاپسمی داد جواب ازمایشش 68و58بود خواستم واسم بگید خطرناک یا نه؟.......................58 از نوع پرخطر هست

   سرطان رحم داره نداره،؟.................................بستگی به جواب پاپ اسمیرش داره

   اگر رابطه با زن غریبه داشته باشم این 68و58خانومم مشکل ساز میشه؟..........................................احتمالش هست

 • تصویر کاربر م جمعه ۲ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام

  با توجه به اینکه فرد حتی اگر ضایعه و یا زگیل در ناحیه تناسلی نداشته باشه، ممکنه حامل و ناقل ویروس اچ پی وی به شریک جنسی باشه، چه طور میشه تشخیص داد که آقایون ناقل این ویروس هستند؟ در صورت وجود راه تشخیص دقت و هزینه آن چه قدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   راهی نیست
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ضمن خسته نباشید.من ۱۸ماه قبل یه رابطه داشتم که درزیرتنه التم یک جوش زد وبعد از یک هفته خوب شد البته دکتر الرژویست رفتم وگفت زگیل نیست ولی در همون محل پوست الت چروکه ورنگشم قرمزتره تمام ازمایشات رودادم وتبخال مثبت بود ولی hpvمنفی بود ازمایش دی ان ای بصورت تیغ رو روی تنه الت کشیدن ایا قابل اطمینان هست این ازمایش عکسم خدمتتون ارسال می کنم با تشکراز شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر عزیز ازمایش pcrمنفی بود ولی ایا میشه به ازمایش اطمینان کرد باز هم تشکر
  3. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   آقای دکترببخشید آزمایشگاه هنگام نمونه گیری فقط ازقسمت بالای تنه الت نمونه گرفت آیا قابل اطمینان هست باز هم ببخشید دکتر محترم
  4. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر نمونه رو آزمایشگاه فقط ازقسمت بالای تنه الت گرفت نه از قسمت مورد نظر ایا آزمایش قابل اطمینان هست باز هم ببخشید استاد محترم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   قاعدتا بایستی از محل مشکوک و مورد نظر نمونه گیری شود.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر