نمایش منوی کناری

خطرات بزرگی پروستات در جوانان چیست؟

علائم بزرگی پروستات غالبا در حدود سن ۵۰ سالگی بروز می کند. ولی تعداد قابل ملاحظه ای از مردان جوان تر نیز ممکن است علائم بزرگی پروستات را تجربه کنند. بروز علائم بزرگی پروستات در جوانان به عوامل متعددی بستگی دارد.

بزرگی خوش خیم پروستات

چه عواملی در بزرگی پروستات نقش دارند؟

ژنتیک و وراثت نقش مهمی در بزرگی پروستات در جوانان دارند، عوامل محیطی مانند رژیم غذایی نیز ممکن است در شروع علائم موثر باشند. چاقی نیز ریسک بزرگی پروستات در جوانان  را بالا می برد. گاه بزرگی پروستات ناشی از تورم پروستات می باشد که غالبا به دنبال عفونت و یا التهاب رخ می دهد.

در صورتی که علائم بزرگی پروستات در جوانان، خفیف بوده و آزار دهنده نباشند و عواملی مثل تنگی مجرای ادراری، سنگ مثانه و یا سرطان وجود نداشته باشد، درمان را تا زمانی که علائم ادراری تشدید نشده است، می توان به تعویق انداخت.

علائم ادراری بزرگی پروستات در جوانان چیست؟

 • بیدار شدن از خواب در طول شب برای دفع ادرار
 • کاهش فشار و جریان ادرار
 • باریک آمدن ادرار
 • افزایش دفعات ادرار (تکرر ادرار)
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • تاخیر در شروع ادرار
 • احساس فوریت در ادرار کردن و بعضا بی اختیاری ادرار
 • قطع و وصل شدن ادرار

آیا نشانه های فوق فقط در بزرگی پروستات در جوانان رخ می دهد؟

نشانه های فوق الذکر مختص بزرگی پروستات در جوانان نبوده و در برخی از بیماری های دیگر نیز دیده می شود:

در مردان جوان تر از ۴۵ سال خیلی مهم هست که منشا بروز علائم ادراری مشخص شود. در حالی که ممکن است اغلب موارد، علت مشکلات ادراری، بزرگی پروستات باشد ولی گاهی علائم ادراری ممکن است علل دیگری نیز داشته باشند که عبارتند از:

تنگی مجرا

تنگی مجرای ادراری

⚠  سنگ مثانه

⚠  اختلالات عصبی مثانه که به آن مثانه نوروژنیک می گویند.

⚠  اسپاسم اسفنکتر خروجی مثانه

⚠  سرطان مثانه

⚠  تنگی گردن مثانه

روش های تشخیص بزرگی پروستات در جوانان و افتراق آن از دیگر عوامل چیست؟

روش های زیر به تشخیص بزرگی پروستات در جوانان و همچنین تشخیص دیگر علل بروز نشانه های ادراری کمک می کند. این روش ها بر اساس صلاحدید متخصص ارولوژی توصیه می شوند:

✅ سونوگرافی و ارزیابی میزان ادرار باقیمانده

✅ آزمایش کشت و کامل ادرار

✅ عکس رنگی از مجرای ادراری

✅ سیستوسکپی

نوار مثانه (تست یورودینامیک)

✅ آزمایش PSA

آیا بزرگی پروستات در جوانان باعث بروز سرطان می شود؟

بزرگی پروستات یک فرآیند خوش خیم هست، به همین خاطر نام دیگر آن بزرگی خوش خیم پروستات می باشد و بیماری پیش بدخیمی محسوب نشده و منجر به بروز سرطان در آینده نمی شود.

آیا یبوست می تواند علائم ادراری شبیه بزرگی پروستات در جوانان را ایجاد کند؟

یبوست

یبوست و تجمع مدفوع سفت در  بخش انتهایی روده، بر روی مثانه، پروستات و مجرای ادرای فشار آورده و باعث تنگ شدن پیشابراه و بروز علام ادراری مشابه بزرگی پروستات در جوانان مثل باریک شدن جریان ادرار و قطره قطره آمدن ادرار می شود.

چه داروهایی علائم بزرگی پروستات در مردان را تشدید می کند؟

– آنتی هیستامین ها مثل دیفن هیدارمین که در درمان واکنش های آلرژیک به کار می رود.

– ضداحتقان ها مثل پزودوافدرین که در درمان سرما خوردگی استفاده می شود.

– داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن

– قرص سرماخوردگی حاوی آنتی هیستامین و ضداحتقان هست؛ لذا در تشدید علائم نقش دارد.

آیا بزرگی پروستات در جوانان باعث ناتوانی جنسی می شود؟

اگرچه احتمال بروز بزرگی پروستات و ناتوانی جنسی غالبا با بالا رفتن سن افزایش می یابند؛ ولی بزرگی پروستات تاثیری در کاهش توان جنسی ندارد و فعالیت جنسی هم تاثیری در کوچک یا بزرگ شدن پروستات ندارد.

درمان بزرگی پروستات در جوانان چیست؟

در مردان جوان حفظ توان جنسی و بویژه توان انزال از نکات مهمی است که در حین درمان بزرگی پروستات بایستی مراقب بود تا خللی متوجه این دو عملکرد نشود. داروهایی که در درمان بزرگی پروستات در جوانان استفاده می شود به دو گروه کلی تقسیم می شوند:

✅ داروهایی که از طریق تاثیر بر روی ماهیچه های موجود در پروستات باعث شل شدن ماهیچه ها و در نتیجه رفع تنگی مجرای اداری و باز شدن مسیر خروج ادرار می شوند. از این دسته داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان د ارویی بزرگی پروستات

– تامسولوسین : بدلیل انزال خشک و ممانعت از خروج منی کمتر در جوانان استفاده می شود.

– ترازوسین

– پرازوسین

– آلفازوسین

✅ داروهایی که از طریق کاهش تولید هورمون های جنسی مردانه قوی، رشد پروستات را متوقف و حتی تا حدودی باعث کوچک تر شدن آن می شوند مانند:

– فیناستراید

– دوتاستراید

این دسته ی دارویی با توجه به کاهش میل و توان جنسی کمتر در جوانان تجویز می شود.

پزشک براساس سن بیمار، شدت علائم، بیماری های همراه، نتایج آزمایشات، سونوگرافی و شرایط کلی بیمار تصمیم می گیرد که چه دارویی و برای چه مدتی برای بیمار مناسب تر است.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آراز جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من تقریبا یک هفتس ادرارم به تاخیر شروع میشه و در منی امم یک لکه زرد وجود داره قرص تاوانکس گرفتم سه روزه دارم مصرف میکنم با این وضعیت الان نمیشه دکتر رفت اگه‌میشه داروی برای من تزویج کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ فروردین ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام

   تاوانکس را ادامه دهید تا 1 هفته

   کنارش داکسی سیکلین 100 میلی را هم هر 12 ساعت بخورید برای یک هفته

   و قرص ترازوسین 2 میلی شبی یک عدد برای یک ماه

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اگه ازطریق رکتوم پزشک پروستاتشولمس کرده باشه ولی دردحس نکرده وفقط بعدازلمس بشدت احساس دفع کنه میشه گفت پروستاتیت مزمن داره
  2.بهترین داروی پروستاتیت چیه ک عوارضش کم باشه؟چون ی دوره 1ماهه تاوانکس،ملوکسیکام،اوفلوکس،لووفلوکس،سیپروفلوکس وبوتینین مصرف کردم تکرربرطرف نشده
  3.احساس ادرارم توی مجرام بیشترحس میکنم
  4.سرعت پرش ادراربنده توی یوروفلومتری حداکثر12cc sبوده نرماله؟حداقلش چقدبایدباشه ک طبیعی باشه؟
  5.مشکل هم فقط تکررادراره ولی من چنتاویدیودیدم ازدکترکرمی ک تأکیدمیکرداگه کسی پروستاتیت مزمن بگیره تاآخرعمربایدبخاطرعلاءم ادراری عذاب بکشه وقت تحریک جنسی ک ترشحات ازمجراخارج میشه حس ادرارم بشدت کم میشه ولی بعدازدستشوی واجابت مزاج بدترمیشه تعریف دقیق سوزش مجراچی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام
   1- اگه ازطریق رکتوم پزشک پروستاتشولمس کرده باشه ولی دردحس نکرده وفقط بعدازلمس بشدت احساس دفع کنه میشه گفت پروستاتیت مزمن داره...........خیر
   2.بهترین داروی پروستاتیت چیه ک عوارضش کم باشه؟چون ی دوره 1ماهه تاوانکس،ملوکسیکام،اوفلوکس،لووفلوکس،سیپروفلوکس وبوتینین مصرف کردم تکرربرطرف نشده.............................چیزی بنام بهترین دارو وجود ندارد
   3.احساس ادرارم توی مجرام بیشترحس میکنم
   4.سرعت پرش ادراربنده توی یوروفلومتری حداکثر12cc sبوده نرماله؟حداقلش چقدبایدباشه ک طبیعی باشه؟........................15
   5.مشکل هم فقط تکررادراره ولی من چنتاویدیودیدم ازدکترکرمی ک تأکیدمیکرداگه کسی پروستاتیت مزمن بگیره تاآخرعمربایدبخاطرعلاءم ادراری عذاب بکشه وقت تحریک جنسی ک ترشحات ازمجراخارج میشه حس ادرارم بشدت کم میشه ولی بعدازدستشوی واجابت مزاج بدترمیشه تعریف دقیق سوزش مجراچی هستش؟......................سوزش یک حس و تجربه ی شخصی است از احساس ناخوشایند داخل مجرا

  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   دکترجان من تونوارمثانه ظرفیت ۱۶۰بودولی باتحمل وفشارشده ک تا۲۵۰سی سی هم خروجی ادرارداشتم،تحریک جنسی ک میشم حس دستشویی رفتنم کمترمیشه بعدازارضاشدن هم بنظرمیادافشارادرارم بیشتره علتش چیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   فکر کنم قبلا در این مورد پاسخ داده ام

  4. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   احتمالا پاسخ شخص دیگه ای بوده،جناب دکترازبین قرص های التهاب پروستات کدوم رومصرف کنم بهتره؟
   اینکه چراموقع تحریک جنسی ک ترشخ ایجادمیشه چراحس ادرارم کمتره ولی بعدازارضاشدن تکررم بیشتر،دستتون رومیبوسم اگه جواب بدید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام تکرر ادرار (زیاد بودن دفعات دستشویی رفتن برای دفع ادرار/شاش)از نظر پزشکی تعریف دارد که به بیش از 8 بار ادرار کردن در شبانه روز گفته می شود. تکرر ادرار 2 علت عمده دارد که شامل کم حجم بودن مثانه و دیگری تحریک پذیری مثانه یا بعبارتی انقباضات نابجای مثانه می باشد. مواردی که می تواند باعث تکرر ادرار شود شامل استرس، چاقی و یبوست،عدم تخلیه کامل مثانه بدلیل بزرگی خوش خیم پروستات در مردان یا تنگی مجرای ادراری، التهاب پروستات، دیابت، اختلالات عصبی مثانه بدنبال آسیب نخاعی و دیگر بیماری های عصبی، پرنوشی، کم حجم بودن مثانه و .... بلند شدن در شب برای ادرار کردن تا یک بار میتونه طبیعی باشد ولی بیشتر از آن طبیعی نیست. برای پیگیری علت باید بررسی جامعی صورت پذیرد یکی از این موارد تقویم ادراری یا voiding diary است،به اینصورت که جدولی شامل 3 ستون ساعت، حجم ادرار و حجم مایعات مصرفی تنظیم کنید و یک لیوان شفاف یکبار مصرف را با کمک ماژیک و سرنگ 20 میلی مدرج می کنید(بفاصله هر 20 میلی). و لیوانی که معمولا در آن مایعات می خورید را نیز بصورت حدودی اندازه گیری کنید. یعنی مثلا یک سوم لیوان، نصف لیوان، دو سوم لیوان و در نهایت لیوان پر که چه حجمی دارد. سپس یک شبانه روز کاملی که منزل هستید مثلا از 8 صبح امروز تا 8 صبح فردا جدول را پر نمائید. در این جدول سعی داریم دفعات ادرار کردن، حداقل و حداکثر حجمی که که ادرار می کنید، میزان مایعات مصرفی را ارزیابی کنیم. اما اقدامات درمانی که می توانید انجام دهید می تواند دارویی یا غیر دارویی و بعضا جراحی باشد. موارد غیر دارویی شامل موارد زیر هست: 1) کاهش وزن 2) درمان یبوست 2) Time Voiding یعنی اینکه در مقابلحس ادرار کردن خود مقاومت کرده و سعی کنید هر 3 ساعت ادرار کنید و اگر نمی توانید هر 2 ساعت ولی بتدریج این زمان را به هر سه ساعت برسانید. 3) مشاورات روانشناسی برای کنترل استرس (اگر فکر می کنید فرد استرسی هستید) 4) تقویت عضلات کف لگن (kegel Exercise) در گوگل سرچ کنید 5) Relaxation عضلات کف لگن از طریق ورزش هایی مثل یوگا، مدیتیشن، بیوفیدبک عضلات کف لگن و اما داروهایی که در این زمینه کمک می کند بیشتر داروهایی است که باعث Relaxation عضله مثانه می شوند و البته می توانند عوارضی مثل خشکی دهان و یبوست را بدنبال داشته باشند. از جمله ی این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1) قرص اکسی بوتینین 5 میلی (با پیدایش داروهای جدیدتر امروزه کمتر استفاده می شود) 2) قرص تولترودین 1 یا 2 میلی که می توان از 1 میلی روزانه تا حداکثر 2 میلی هر 12 ساعت (بسته به شدت علائم و مزان پاسخگویی) تجویز کرد. 3) قرص Solifenacin با دوز 5 یا 10 میلی یکبار در روز (نام های تجاری ای دارو یوریناسین یا Vesicare یا Vsol ویسول هست) 4) تزریق بوتاکس بداخل عضله مثانه درمان های جراحی بسته به علت می تواند متفاوت باشد مثل جراحی پروستات یا تنگی مجرا، جراحی افتادگی مثانه در خانم ها، افزایش حجم مثانه با پیونده روده به مثانه و .....

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من منی ام زرد رنگ بیرون میاید و چند ماهی است که تب شدید میکنم آیا بیماری خاصی دارم لطفا توصیه ای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر تابان دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  من 40 ساله هستم و به تازگی حدودا دو ساعت یکبار نیاز به ادرار کردن دارم و کنترلش هم برای سخت شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا مربوط به مشلات پروستات یا مثانه می باشد بهتره بررسی شوید

 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسر من ۲۷ سالشه
  طبق جواب سونو ابعاد پروستاتش ۳۵.۲۹.۳۱
  PSA. 1.22
  Free PSA. .47
  آیا طبیعه یا مشکل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام
   مشکلی نداره
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم