نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
بی اختیاری ادراری – بخش سوم
5 (100%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حجت سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  h.lotfi:
  سلام آقای دکتر.من از شهر اصفهان به شما پیام میدم. برای عکس rug خیلی درد میکشم و شما گفتین با همکاری رادیولوژی با تزریق بی حسی از طریق سرنگ به داخل مجاری ادرار می توانید این درد را ازبین ببرید ولی من به سه تا از مراکز تصویر برداری رادیولوژی که سر زدم بهم گفتن ما این کار را انجام نمی دیم و بهانه و توجیه برای فرار از انجام این کار آوردند.آقای دکتر من واقعا بدون بی حسی درد خیلی خیلی زیادی می کشم و اصلا از این کار فراریم چون دو بار تا حالا این کار را انجام دادم .از شما خواهش می کنم لطف کنید مکانی را برای عکس برداری در اصفهان به من معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   یاد نمیاد من گفته باشم با بیحسی. هیچ جا با بیحسی انجام نمیدهند

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید آقای دکتر من چند وقتی میشه عمل هیپوسپادیاس انجام دادم بخاطر عفونت دوباره بستری و تحت مراقبت بودم بعد از چند روز سوند رو درآوردن وقتی اومدم خونه ادرارم دوشاخه و مجرای جدید تنگ بود خواستم بدونم به تدریج خوب میشه یا باید فکری به حالش کرد و اینکه جای بخیه م رو وقتی شستم باز خونی شد ممکن هست که بخیه باز بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   با توجه به اشراف پزشک معالج تان بایستی از ایشان سوال بفرمائید

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و سپاس از راهنمایی ها و بزرگواری تان
  یعنی خواست روانی سوس وجود دارد ولی انجام فیزیکی آن امکانپدیر نیست
  خب الان چه توصیه ای می فرمایید؟ ریسکش خیلی بالاست ؟
  من قبلا هم براتون فیلم سیستسکوپی فرستادم نمی شود با توجه به آن نظر داد که چقدر احتمال وقوع اختلال جنسی بعد از یورترو پلاستی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر الیاس چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ودرود خدمت جناب اقای دکتر جباری بنده ب مدت ده سال هست بچه گیرم نیومده چندتا دکتر هم رفتم ولی نتیجه نگرفتم اخرین باری ک رفتم پیش دکتر شیراز رفتم ازمایش اسپرم و سونو و گرفتم ک ازمایش اسپرم مثل قبلیها صفر بوده دکتر منو فرستاد پیش رادیولوژیست عکس گرفتم اون میگه لوله شما مادرزادی تنگ و باریکه ایا با روشی میشه اونو باز کرد یا خیر اقای دکتر لطفا راهنماییم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر الیاس دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   ۳
  3. تصویر کاربر الیاس سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام ممنون فرستادم اقای دکتر باتشکر
  4. تصویر کاربر الیاس سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   با سپاس از زحمات خالصانه شما اقای دکتر عجرتون با امام رضا
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   این عکس لگن هست نه عکس رنگی مجرا مگه اینکه کامل نفرستاده باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و ارادت
  جناب اقای دکتر تنگی مجرای خلفی(پوستریور) را هم میتوان با روش یورتروپلاستی با پیوند مخاط دهان درمان کرد؟ یا فقط تنگی های قدامی را میتوان به این روش درمان کرد؟ موضوع اینست که من دچار شکستگی شدید لگن و تعبیه پروتزتوتال در هیپ چپ و پارگی مثانه و انجام سیستستومی شدم که مدتی طولانی سوند داشتم و بعد از برداشتن سوند متوجه تنگی مجرا شدم و تنگی مجرا هم خلفی است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر