نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

بخوانید  بی اختیاری ادراری

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

بخوانید  یوریناسین برای چیست؟

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
بی اختیاری ادراری – بخش سوم
امتیاز دهید
4 (0%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناشناس سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدانم چگونه مجرای انزال وادراریکی است که ادرارواردکیسه منی نمی شودچه چیزی باعث می شودکه این اتفاق نیوفتد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام

   مجرای انزال و ادرار یکی نیست بلکه در جایی مجرای انزال به مجرای ادرار می پیوندد. . مجرای انزال خیلی باریک است و به روی هم خوابیده است و خروج ادرار در حالتی کم فشار و رو به جلو و خارج انجام می شود لذا در حالت طبیعی ادرار برگشت نمی کند و به مجرای انزال وارد نمی شود.

 • تصویر کاربر تصویر دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من خاستم پسرمو ببرم پیش دکتر مهران هیرادفر در مشهد ولی ایشون خارج هستن من خیلی نگران پسرمم اخه خیلی تو اینترنت خوندم ک اگر دکتر خوبی عمل نکنه احتما داره سوراخ قبلی باز یا ب عمل های دیگر نیاز باشه نمیدونم چکار کنم دکتر خوب نمیشناسم این روزها ادرار پسرم خیلی کمه طوری ک قطره قطره میاد وگفتن بهترین زمان عمل شش تا یک سالگیه ک دوماه مونده ب یک سالگیش الان میخام اقدام کنم ولی دکتر خوب نمیشناسم ب نظرتون این قطره قطره اومدن ادرار براش مشکل ب وجود میاره ببخشید ک اینقد حرف میزنم در ادامه بعضی موقع بیضه پسرم کوچک و قسمت بالی التش یکم باد میکنه این بنظر شما برا خودش مشکلیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   چرا براش مشکل سازه و بهتره درمانش کنید

 • تصویر کاربر عبدالکریم جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  Abdul Karim Azizi Azizi:
  Abdul Karim Azizi Azizi:
  بیمار پسر 12 ساله میباشد که در ناحیه وسط پنیس دو سوراخ کوچک دارد که بعضی وقت ها ادار از این سوراخ ها چکه می کند .
  این پسر بچه حدود 11 سال قبل خته شده ودر زمان ختنه مشکلی نداشته ولی حالا بعد چند سال دو سوراخ کوچک که بعضی وقت ها ادار بیرون می ریزد مشخص شده .است . لطفا راه حل آن را بگوید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۱ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر بهنام سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر جباری وقتتون بخیر
  عذر میخوام که مزاحم شدم
  علت عدم تخلیه کامل مثانه چیست؟؟من ادرارم به طور کامل تخلیه نمیشه و هر بار که ادرارم رو تخلیه میکنم احساس میکنم هنوز مثانم پر هست و وقتی دوباره به دستشویی مراجعه میکنم مقدار کمی ادرار دفع میکنم
  لطفا اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید و توضیح بدید علتش چیست
  با تشکر فراوان از شما دکتر مهربان و دلسوز ❤❤❤
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۸ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   علل متعددی میتونه داشته باشه لذا توصیه می کنم ابتدا ارزیابی کاملی برایتان انجام شود

 • تصویر کاربر ارشیا سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک سئوال به من جواب بدین که اگر تنگی مجرا خلفی باشه و تا خود مثانه تنگ باشد قابل جراحی باز و پیوند با گرفت دهن نیست؟ چون دکتری که اورترومی کرد قرار بود جراحی باز کند و پیوند بزند ولی بعد از عمل گفت که چون مجرای خلفی تا خود مثانه تنگ بوده جایی وجود نداره که ببرم و پیوند بزنم یعنی میگفت باید مجرا تا خود مثانه براشته بشه و اگر اینکارو میکردم دیگه مجرایی نبود که به سر دیگه بدوزم و پیوند بزنم و بخاطر همین فقط اورترومی کردم حالا شما بگین واقعا اگر تا خود مثانه تنگ باشه مجرای خلفی دیگه جراحی باز و پیوند به گرفت دهن ممکن نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام

   تنگی تا خود مثانه غالبا در کسانی رخ می دهد که جاحی پروستات یا گردن مثانه یا تصادف شدید و شکستگی لگنی داشته اند وگرنه لزومی ندارد که در آن ناحیه تنگی باشد ضمن اینکه تنگی گردن مثانه مناسب یورتروتومی نیست. به نظر من بجای این فرضیه چینی و صحبت در مورد چیزی که که فقط نقل قول هست بهتر است عکی داشته باشیید وقتی شما عکی داشته باشید دیگر به هر کس و هرکجا که نشان دهید قابل استناد هست. عکس قبلی دارید فعلا ارسال کنید ببینم

    

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر