نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که 20% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند 52% گزارش شده است.

بیش از 40% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا 17% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی 2% تا 3% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل 1) بیش فعالی عضلات مثانه و 2) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با اهدای سلام آقای دکتر و ضمن تشکر از روشنگری های جنابعالی. من مرد، 60 ساله مدتی است که قدری در هنگام ادارار کردن احساس خوبی و شاید تخلیه کامل ندارم. از همه مهمتر اینکه در نعوذ مشکلی ندارم ولی در هنگام تخلیه منی سوزش شدید در آلت و حوالی بیضه دارم. حدود دو سال و نیم قبل رگه ای از خون trace در آز ادرار در مشهد دیده شد که فرمودید موردی ندارد. در آزمایشات حدود شش ماه قبل هم در کانادا رگه ای از خون دیده شد که پزشک دستور تکرار داد و باز هم دیده شد ولی پزشک مربوطه پیگیری نکرد!! سوابق را ارسال می کنم. آز PSA هم موردی در زمینه پروستات نشان نداد. واقعا اگر نرمال هستند، مشکل در چیست؟ عفونت هم ظاهرا نیست! نگران کننده است؟ ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام نگران کننده نیست ولی بهتره دارو استفاده کنید در التهابات و عفونت های پروستات معمولا آزمایشات نرمال هستند. توصیه می کنم بمدت یک ماه قرص سیپروفلوکساسیل ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت بخورید و بمدت سه ماه شبی یک عدد قرص ترازوسین ۲ .میلی بخورید

    

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید تقریبا 20 روزه که مسیر ادرارم به سمت راست منحرف میشه و سوزش یا دردی ندارم اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام

   اگر التهاب یا مشکلی در بخش ابتدایی مجرای ادراری و سوراخ ادرار ندارید مشکل جدی نیست اگر ادامه داشت احتیاطا بهتره معاینه شوید و اگر لازم باشد ارزیابی های لازم صورت پذیرد.

 • تصویر کاربر هخامنش یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام ببخشد من یکم سوالم طولانی شد اونم فقط بخاطر اینکه میخواستم بطور کامل شرح موضوع کنم، سیستم پرسش و پاسخ هم نمیزاره که من سوالم رو کامل بپرسم. به همین دلیل سوال رو بصورت عکس براتون ارسال کردم ، جواب آزمایش ها هم فرستادم، خیلی حالم بده لطفا کمک کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام

   به نظر من هم ادرار کاملا تخلیه میشه (با توجه به گزارش سونوگرافی) و نیازی به دارو ندارید و با گذشت زمان خودبخود برطرف میشه

 • تصویر کاربر شبنم چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطف میکنین با توجه به عکس در مورد وضعیت بیمار توضیح دهید عمل یورتورتومی انجام شده میخام بدونم برگشت پذیر هس در مورد بچه دار شدن مشکلی پیش نمیا وهر چیزی که لازم هس لطف کنین در مورد وضعیت بیمار توضیح دهید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است

  2. تصویر کاربر شبنم چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام یعنی دوباره عکس بفرسم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   بله در همین بخش عکس را بارگذاری و ارسال کنید نیاز به طرح سوال مجدد نیست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  23 سالمه و 9 ماه پیش عمل یورتروپلاستی انجام دادم و دو ماه پیش نوار ادرار هم که دادم max.felow روی 16 بوده . قبل از عمل در زمان تنگی هم دو بار عفونت ادراری داشتم.
  میخواستم بپرسم با این شرایط برای روزه گرفتن مشکلی ندارم؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   من به بیمارانم مثل شما که عمل تنگی مجرا شده اند می گویم که بشرطی که در حد فاصل افطار تا سحر مایعات زیاد بنوشید ودر طول روز تعریق زیاد نداشته باشید منعی برای روزه داری نیست البته شما بهتره نظر پزشک معالج خود را نیز داشته باشید

  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)
   خیلی ممنونم از لطف شما
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلامت باشید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر