نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
بی اختیاری ادراری – بخش سوم
5 (100%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اصغر شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  مشکل هیپوسپادیاسیز داشتم عمل کردم حالا خوب نشده که هیچ مشکل جنسی ام پیدا کردم و مشکل جنسی پیدا کردم دیگه حالت نعوذ بهم دست نمیده و واریکوسل هم دارم .راهنمایی کنید خواهش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 روز پیش)

   سلام 

   جراحی هیپوسپادیاس ارتباطی با عدم نعوظ ندارد

 • تصویر کاربر لاله چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ممنون از راهنماییتون>
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
   🌷
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر من 23سال سن دارم امروز ادرارمو تو شیشه ریختم بخاطر ی لکه خونی ک تو آب منی خودم دیدم و تو ادرارم ی چیزی مثل لجن دیدم نصفش سرخ پر رنگ بود نصفش سفید رنگ که مشابه همینو ده روز پیش تو آزمایش ادرارمم دیده بودم ولی چیز عجیبی تو آزمایشم نشون نداده این چی میتونه باشه؟؟؟ شکلش دقیقا مثل لجن تنگ ماهی میمونه انگار که ی مدت آبشو عوض نکردی لجن بسته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من یک ماهی است که ازآلت تناسلی خون می آید وآلت تناسلیم میسوزد وبه دکتر اورولوژی مراجعه کردم که گفت عفونت کرده ودارو عفونت به من تجویز کرد وهمچنان خونریزی ادامه دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر عیسی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شماآقای دکتربنده بعضی وقت هادرپایان ادرارکمی منی بافشارکم ازمن خارج می شودوبعضی وقت هاهم این احساس را بدون بیرون آمدن منی دارم چی کارکنم آیاراه درمانی هست.ویک سؤال دیگری هم دارم بنده هرروزصبح احساس شدیدادراردرحالت نعوظ دارم چه کارکنم این اتفاق رخ نده.
  1. تصویر کاربر عیسی پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
   البته به همراه کمی درداین اتفاق می افتاد.
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۲ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
  3. تصویر کاربر عیسی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
   ببخشید ولی من موقع بیرون آمدن منی بعدازادرار احساس دردمی کنم بعضی وقت ها هم احساس بیرون آمدن منی رامی کنم ولی منی بیرون نمیاد.
  4. تصویر کاربر عیسی سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
   ببخشید ولی من موقع بیرون آمدن منی بعدازادرار احساس دردمی کنم بعضی وقت ها هم احساس بیرون آمدن من رامی کنم ولی منی بیرون نمیادآیابخاطرپرشدن آب کمرم است یا بیماری پروستات دارم.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)
   پس بهتره سونوگرافی و ازمایش انجام دهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر