نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.30 سالمه و مثانه خیلی خیلی زود پرمیشه .یعنی حس میکنم اب ک میخورم مستقیم میریزه تو مثانم .روزی 20بار راحت میرم .شبا 3 بار بیدارمیشم میرم دسشویی.و اینکه وقتی ک میرم دسشویی و تخلیه میکنم هنگام بیرون اومدن قشنگ مشخصه و حس میکنم ک ادرار تو مجرام مونده وکامل تخلیه نشده .میام 5 دیقه بعد دوباره مثانم پره.موقع خواب ادرار توی مجرام اذیتم میکنه ک میگم حتی چندبارم‌شده پاسم برم خالی کنم نمیزاره راحت بخابم.اگر جایی بخوام برم مثلا گردش یکساعته حتما توخونه میرم دسشویی ولی ده دیقه نشده از خونه خارج شدنم بازم ادرار دارم .
  بی اختیاری ندارم اصلا.ولی خسته شدم از این همه دسشویی رفتن.
  سوزش ندارم اصلا.
  چندباری ازمایش دادم خون دیده شده کم.
  سونوکلیه دادم سالمم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   توصیه می کنم نوار مثانه (تست یورودینامیک) انجام دهید شاید مثانه بیش فعال داشته باشید یا حجم مثانه کم باشد یا اینکه ادرار زیاد تولید می کنید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  دکتر پدرم هیپوسپادیاس گالاندولار داشتن و عمل هم کردن اما بعدش متوجه شدن تنگی مجرا هم دارن که اونم مجبور شدن عمل باز کنن
  منم به همین واسطه متوجه شدم هیپوسپادیاس دارم البته خیلی خفیف هستش و فقط خروجی مجرامو تنگ کرده و چند باری هم باعث دو شاخه شدن ادرارم شد،ایا لازمه عمل کنم؟
  میخواستم بدونم ممکنه تنگی مجرا هم داشته باشم؟اخه بعضی وقتا پشت التم میسوزه،یکبار در ازمایش ادرارم خون دیده شد که پزشک مشکوک شد به سنگ کلیه که خب مشخص شد ندارم،و گاهی اوقات هم بین مقعد و بیضه هام از درون احساس خوارش خفیفی دارم.تو سایت نوشته بودید با عگس برداری میشه فهمید اما خروجی مجرای ادرارم انقدر تنگه که بعید میدونم بتونن سوند واردش کنن،ایا راه دیگه ای هست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام
   توصیه می کنم عکس رنگی مجرا بنام RUG-VCUG بگیرید تا مشخص شود تنگی مجرا دارید یا خیر

 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با اهدای سلام آقای دکتر و ضمن تشکر از روشنگری های جنابعالی. من مرد، 60 ساله مدتی است که قدری در هنگام ادارار کردن احساس خوبی و شاید تخلیه کامل ندارم. از همه مهمتر اینکه در نعوذ مشکلی ندارم ولی در هنگام تخلیه منی سوزش شدید در آلت و حوالی بیضه دارم. حدود دو سال و نیم قبل رگه ای از خون trace در آز ادرار در مشهد دیده شد که فرمودید موردی ندارد. در آزمایشات حدود شش ماه قبل هم در کانادا رگه ای از خون دیده شد که پزشک دستور تکرار داد و باز هم دیده شد ولی پزشک مربوطه پیگیری نکرد!! سوابق را ارسال می کنم. آز PSA هم موردی در زمینه پروستات نشان نداد. واقعا اگر نرمال هستند، مشکل در چیست؟ عفونت هم ظاهرا نیست! نگران کننده است؟ ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام نگران کننده نیست ولی بهتره دارو استفاده کنید در التهابات و عفونت های پروستات معمولا آزمایشات نرمال هستند. توصیه می کنم بمدت یک ماه قرص سیپروفلوکساسیل ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت بخورید و بمدت سه ماه شبی یک عدد قرص ترازوسین ۲ .میلی بخورید

    

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید تقریبا 20 روزه که مسیر ادرارم به سمت راست منحرف میشه و سوزش یا دردی ندارم اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   اگر التهاب یا مشکلی در بخش ابتدایی مجرای ادراری و سوراخ ادرار ندارید مشکل جدی نیست اگر ادامه داشت احتیاطا بهتره معاینه شوید و اگر لازم باشد ارزیابی های لازم صورت پذیرد.

 • تصویر کاربر هخامنش یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  دکتر سلام ببخشد من یکم سوالم طولانی شد اونم فقط بخاطر اینکه میخواستم بطور کامل شرح موضوع کنم، سیستم پرسش و پاسخ هم نمیزاره که من سوالم رو کامل بپرسم. به همین دلیل سوال رو بصورت عکس براتون ارسال کردم ، جواب آزمایش ها هم فرستادم، خیلی حالم بده لطفا کمک کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   به نظر من هم ادرار کاملا تخلیه میشه (با توجه به گزارش سونوگرافی) و نیازی به دارو ندارید و با گذشت زمان خودبخود برطرف میشه

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم