نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که 20% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند 52% گزارش شده است.

بیش از 40% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا 17% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی 2% تا 3% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل 1) بیش فعالی عضلات مثانه و 2) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،
  این سه تا ازمایش ادرار من هست در سه تایم مختلف، پزشکم گفت التهابه، یه دوره داکسی سایکلین خوردم، ازمایش اخر رو دادم باز میگن التهاب هست، چیز غیر عادی تو ازمایش های من میبینید شما؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   آزمایشی ارسال نشده

 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  SRH H:
  سلام آقای دکتر . روز بخیر من تقریبا 14ساله دیابت دارم و انسولین مصرف میکنم سه نوبت صبح . ناهار . شام . و اینکه هشت ساله ازدواج کردم بچه دار نمیشدیم و ای وی اف انجام دادیم خداروشکر دوقولو دارم ولی با این حساب مشکل جنسی دارم و آلتم اصلا بلند نمیشه و مهمترازاین اب منی از من چند سال خارج نمیشه بهمین خاطر ای وی اف کردیم رفتم دکتر میگن امپول باید به الت بزنی و من میترسم از این شرایط نمیتونم اینکار و انجام بدم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواستم بدونم عفونت چگونه وارد مجاری ادرار می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
  2. تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   من دو روزیه نوک مجاری ادرار هم کزکز میکنه و بعضی مواقع درد میگیره
   مشکل چیه؟
  3. تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   این درد بعضی مواقع بیضه ها و کل مجاری ادرار هم میگیره و ول میکنه
   مشکل چیه؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام. من چندین سال است که تکرر ادرار داشته ام و به آن اهمیتی نداده ام تا این زمان که درد در آلتم را به شدت احساس کرده ام سونو و آزمایشاتم را نزد دکتر برده ام و در آنجا سو و نوار ادرار گرفته ام دکتر به من گفته باید بستری بشوی و با لیز انسداد مجاری ادراری برطرف بشود اما به دلیل ناتوانی مالی قادر به انجام این کار نشده ام . از شما راهنمایی میخواهم آیا با دارو و درمان دارویی این عارضه برطرف میشود یا خیر. اگر جواب این جانب را بدهید ممنون میشوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   با دارو برطرف نمیشه و حتما باید بیمارستان بستری شوید
 • تصویر کاربر حسين جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این دستگاه برای درمان بی اختیاری ادرار در بانوان هست
  آیا در ایران موجوده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   اطلاعی ندارم
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر