نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که 20% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند 52% گزارش شده است.

بیش از 40% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا 17% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی 2% تا 3% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل 1) بیش فعالی عضلات مثانه و 2) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسعید سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من حدودا چهار ماه بایه مشکلی روبرو شدم که در هنگام ادار کردن کامل تخیله نمیشه شروع به چکه میکنه داخل شورت رو هم کثیف میکنه انگار اب داره تخیله میشه واین مشکل زمانی بروز پیدا میکنه که نعوظ پیدا میکنم و تحریک جنسی میشم پیشاب زیاد از ترشح میشه و بعد بلافاصله احساس ادرار دارم و که تخیله میکنم چکه چکه میکنه ادرارم و تکرر ادرار شروع میشه این حالت بیشتر در نعوظ و تحریک شدن اتفاق میفته
  به نظرتان باید چگونه درمان کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   نیاز به بررسی بیشتری دارید شامل سونوگرافی، نوار مثانه، عکس رنگی پیشابراه

  2. تصویر کاربرسعیدسه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   باید مطب شما بیام برای معاینه
  3. تصویر کاربرسعیدسه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   دکتر الان دو ماه بیشتر به پایان سال نمونده من بهمن مطبتون وقت گرفتم ولی اگه ازمایش ها رو انجام بدم دیگه تا اخر سال دیگه مطبتتون رزرو میشه میره سال بعد...!!!!!!!
   شما تو بیمارستان یا جای دیگه مطب دارید که تا آخر سال بتونیم بیماریم حل بشه
  4. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگران نباشید میرسید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرفرهاد شنبه ۱۴ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكترخسته نباشيد
  من وقت عمل ليزر مي خواستم براي تنگي مجراي ادار تا حال ٤ بار عمل كردم توي ١٠ سال اين بار مي خوام با ليزر عمل كنم لطف قيمت و وقت براي عمل تعيين كنيد تشكر از زحمات شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۱۴ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   ابتدا بایستی عکس جدید از مجرای ادرای تان را ببینم

 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من حدود 10 روز هست که نشت ادرار پیدا کردم البته داعمی نیست شب ها قبل خواب بیشتر میشه میخاستم بدونم اینکه من حدود 2 سال خودارضایی میکردم الان که کنار گذاشتم میتونه مربوط به اون بشه به مرور زمان کمتر بشه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
  2. تصویر کاربرعلیسه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
   آقای دکتر خیلی ممنون از راهنمایی هاتون مدت زمان طولانی طول میکشد تا این مشکل برطرف شود
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرFarshid شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه مدت هست احساس میکنم داخل مجاری ادار، انتهاش یعنی سر آلت از داخل یه گز گز و‌لرزشی داره و یه چیزی انداختن توش که هی از داخل قلقلک میده ومیلرزه انگار .در حالی که در ظاهر لرزشی نداره.دلیلش چیه ؟؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
 • تصویر کاربراحمد یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر . اینجانب 54 ساله جنسیت مرد . مشکل : مدتی است که بعد از تخلیه مثانه و استبراء ( کشیدن دست در محل پرینه چند بار وبطور کامل ) یک یا دوقطره ادار از مجاری ادارم خارج میشود . خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چون برای خواندن نماز خیلی دچار مشکل میشم .
  1. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۳ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا بدلیل مشکلات پروستات هست لذا توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر