نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که 20% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند 52% گزارش شده است.

بیش از 40% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا 17% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی 2% تا 3% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل 1) بیش فعالی عضلات مثانه و 2) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر . اینجانب 54 ساله جنسیت مرد . مشکل : مدتی است که بعد از تخلیه مثانه و استبراء ( کشیدن دست در محل پرینه چند بار وبطور کامل ) یک یا دوقطره ادار از مجاری ادارم خارج میشود . خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چون برای خواندن نماز خیلی دچار مشکل میشم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا بدلیل مشکلات پروستات هست لذا توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر حقی پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  تنگی مجرای ادرار و به طور مثال اینکه فرد مجبور باشه هر از چند وقت یورتروتومی کنه در ازدواج و رابطه جنسی مشکل ساز هست ؟
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام
   خیر
 • تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 16 ساله هستم ولی 11 سانتی متر طول الت است 11 سانتی متر کم نیست؟ خواهشا کاملا جدی و بی پرده بگویید 11 سانتی متر کم نیست؟ کافی است؟ لطفا بگویید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   کافیست

  2. تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر کاوه سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)
   ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   خواهش می کنم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۷ماه پیش عمل تنگی مجرا کردم بالیز از برج ۷بهتر شدم با مصرف قرصای ترازوسین ولی گاهی ک کار سنگین انجام میدم دچار درد وقطع ووصل ادرار وجریان ضعیف میشم ممنون میشم رهماهنماییم کنین که قرص ترازوسین و ادامه بدم مشکل کجاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام

   اگر با ترازوسین بهتر ادرار می کنید ادامه دهید

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز.
  من 4سال پیش عمل تنگی مجرای بولبار انجام دادم و تا الان هفته ای دو بار سوند نلاتون 14میزنم.الان میخواستم عمل باز انجام بدم که از دست سوند زدن راحت بشم.عمل باز چند درصد موفقیت آمیزه؟وبعد از عمل باز دوباره باید سوند بزنم؟چند روز در بیمارستان بستری میشم؟و هزینه عمل چقدر هست؟آیا عمل باز رو بچه دار شدن یا کنترل ادرار تاثیر نمیزاره؟عکس rugبا cug از کدام مرکز تصویر برداری بگیرم که دقیق باشه؟بدون نسخه میشه به این مرکز مراجعه کرد عکسو گرفت؟ مرکز تصویربرداری سر میرداماد خوبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر