نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من یکبار سوال کردمشما لطف کردید جواب دادید اگه میشه باز هم جواب بدید.کد رهگیری سوال قبلیم:470d980
  این سوال در ادامه همون سوال هستش.دکتر من گفته بودم که ترشح از مجرا دارم بعد از عمل سیستوسکوپی بخاطر همین بعد از حدود 2 ماه و نیم که 3 دوره قرص امپول تجویز شد و خوب نشدم کشت ادارار دادم که این جوابشه:
  color:yellow/appearance:clear/specific gravity:1.020/ph:6/w.b.c:15_20/RBC:2_3/
  epithelial cells:0-2/bacteria:rare/urine(culture &sensitivity):no growth
  ***بقیه هم مثل کرستال یا پروتین و ...... جواب همشون negative***
  دکتر علایم هم از ابتدا سوزش داشتم که برطرف شده,هنگام ادرار درد ندارم,اگر خیلی ادرار نداشته باشم یکم طول میکشه تا ادرار خارج بشه,فشار ادرار هم خوبه ,رنگ ترشحات مجرا هم سفید هست هم زرد و اگه چند ساعت ادرار نکنم زرد چسبناک هستش.
  ivp دادم که کلیه هام خوب کار میکنه و 2 تا سنگ دارم و در محل سنگها اتساع ایجاد شده.
  ctscan دادم که جوابش دیلاتاسیون خفیف(استاز) سیستم پیلوکالیس چپ مشهود است.تصویر 2 عدد سنگ به اعاد 16.9mm در قسمت تحتانی سیستم پیلو کالیس چپ مشهود است.
  حالا سوالم:اول اینکه با توجه به این موارد و عمل pcnl و سیستوسکوپی(خارج کردن دبل جی) که داشتم احتمال تنگی مجاری ادرار وجود دارد؟ و اگر نه ترشح از مجرا چه دلیلی دارد و چرا درمان نمیشود.
  دوم اینکه با اینکه شما توصیه کردی من اب زیادی خوردم و از خانه هم بیرون نرفتم و روزه گرفتم و مشکلی هم نداشتم اگر با توجه به ازمایش کشت واقعا روزه خطر داره بگید تا نگیرم.
  خیلی خیلی ممنون قول میدم این سوال اخرم باشه ودیگه مزاحم نشم منتظر جوابتون هستم.خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   احتمال تنگی مجرا زیاد نیست و لی علت ترشح را نمی توانم چیزی بگویم
   کشت شما منفی است لااقل این آزمایش دلیلی برای روزه نگزفتن نیست
 • تصویر کاربر مجیدعمرانی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر :
  من 22 سال سن دارم وسالهاست دچار تنگی مجاری ادراری در قسمت قدامی شدم سال 91 عمل کردم و بعد عمل هر سری سوند میزدم ولی این درمان بیش از دو ماه برای من مفید نبود و دوباره به تدریج دچار تنگی مجرا شدم و هر سری ادرارم بند میاد که سری آخرم هیچ سوندی داخل مجرایم نمیرفت ومجاریم دچار پارگی شد وتا چند وقت راحت بودم تا رفتم عکس رادیولوژی گرفتم جوابش تنگی سیرکولار نسبتا پیشرفته در محل ابتدای یورتای قدامی سایر قسمت ها کالیبر نرمال دارد بودحالا پیش هر دکتری میرم میگه دوباره باید عمل کنی می خواستم بدونم راه درمان دیگه نداره یا حداقل اگه دوباره عمل کنم ضمانتی برای خوب شدن هست . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   بایستی عکس رادیولوژی شما را ببینم
 • تصویر کاربر ابراهیم جمعه ۲۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 1205 مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب 27 سالم می باشد و آلتم دارای دوسوراخ خروج می باشد که سوراخ دوم دقیقا زیر سر آلت قرار دارد میخواستم بدونم اگر عمل جراحی انجام ندهم در زمان ازدواج و داشتن روابط جنسی دچار مشکل می شوم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   بدون معاینه نمی توانم نظر قطعی بدهم ولی بعیده مشکلی ایجاد بشه با اینحال احتمالا با بیحسی موضعی و سرپایی قابل درمان هست
 • تصویر کاربر samanbahrami سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  ﺳﻼﻡ ﺍﻗﺎﻱ ﺩﻛﺘﻮﺭ ﺍﻳﺎ ﺑﺎ ﺍﻟﺘﻲ ﻛﻪ ﻃﻮﻟﺶ ﻧﻪ ﻭ ﻧﻴﻢ ﺳﺎﻧﺖ ﺍﺳﺖ ﻣﻴﺘﻮﺍﻥ ﺧﺎﻧﻢ ﺭﺍ ﺍﺭﺿﺎﻉ ﻛﺮﺩ ﻳﻌﻨﻲ ﻛﻮﺟﻚ ﻧﻴﺴﺖ
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   بله اگرچه نرمال هست اما کوچک محسوب می شود
   اندازه آلت تناسلی تابع ژنتیک و ارث می باشد و کمتر تحت تاثیر عوامل محیطی می باشد . موضوعی که می تواند در روابط جنسی تاثیر بگذارد سایز آلت در حالت نعوظ می باشد اگر چه برخی از مردان تمایل دارند که حتی در حالت شل نیز آلت تناسلی بزرگی داشته باشند اما به دلیل جمع شدن آلت یا زیاد بودن چربی زیر شکم (ناحیه شرمگاهی) آلت کوچک به نظر می رسد اگر چه در واقع اینطور نبوده و این دسته از افراد بیشتر آلت پنهان دارند. اندازه گیری طول آلت در حالت کشیده شده با دست یا در حالت نعوظ و از محل اتصال آلت به استخوان شرمگاهی لگن (به نام سمفیز پوبیس) و در حالی که چربی را به عقب می رانید تا سر آلت تناسلی می باشد. محیط آلت در حالت نعوظ و از قسمت میانی آن اندازه گیری می شود.
   حداقل اندازه طول آلت در حالت کشیده 9 سانتیمتر گزارش شده است و حداقل محیط آلت در حالت نعوظ 8 سانتیمتر می باشد. البته این اعداد تقریبی بوده و بدیهی است در جوامع و نژادهای گوناگون می تواند متغیر باشد.
   وقتی صحبت از افزایش سایز آلت می شود سه روش کلی به ذهن می رسد:
   1. داروها اعم از قرص، کپسول، کرم ها و انواع آمپول ها که در شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی و هر از چندگاهی با اسامی جدید و بسته بندی های اغوا کننده تبلیغ می شود و بر تاثیر پذیری صد در صدی آن تاکید می کنند. بایستی گفت تا کنون هیچ دارویی که قادر باشد سایز آلت را افزایش دهند شناخته نشده و در مراکز علمی و آکادمیک و به دور از تبلیغات تجاری هنوز دارویی ساخته نشده تا بتواند باعث افزایش سایز آلت تناسلی بوسیله دارو شود.
   2. روش های کششی مثل استفاده از اکستندرها و کشنده هایی مثل لارجرباکس، استفاده از وکیوم و استفاده از تمرینات پنیمور. در مورد تاثیر روش های کششی و میزان این تاثیر و ماندگاری آن اختلاف نظر وجود دارد بعضی مقلات بر اثر بخشی آن و برخی بر بی اثر بودنش گزارشاتی ارائه داده اند اما به نظر می رسد که این روش ها اگر هم موثر باشند در نهایت رضایت فرد را فراهم نمی کند ضمن اینکه استفاده افراطی و نادرست از این روش ها می تواند مضر و آسیب رسان به بافت های اسفنجی آلت و عروق و اعصاب آن باشد.
   3. روش های جراحی. هنوز روش استانداردی که مورد قبول و پذیرش همه جراحان باشد وجود ندارد و علت آن عوارض زیاد جراحی و اثربخشی کم آن است. در حال حاضر شایع ترین و کم عارضه ترین روش برای افزایش طول آلت تناسلی قطع لیگمان ساسپنسوری است. در این روش حدود 2 سانت به سایز آلت افزوده می شود و عوارض آن شامل احتمال آسیب به عروق و اعصاب آلت و در نتیجه اختلال در سفتی و نعوظ و همچنین بد شکل شدن محل جراحی در بالای آلت می باشد. برای افزایش قطر آلت هم از تزریق چربی یا آلوگرافت استفاده می شود که به دلیل عوارض زیاد تقریبا مترود شده و کمتر جراحی حاضر است خطرات آنرا بپذیرد و عوارض آن بقدری است که خیلی اوقات منجر به جراحی مجدد وتخلیه مواد کاشته شده در اطراف آلت می شود.
 • تصویر کاربر كاظمي دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من خانمي 33 ساله هستم . چند روز پيش دچار دل دردي شدم كه از گودي زير قفسه سينه يا ناف كشيده مي شد. اين درد پشت هم نبود ولي زماني كه مي گرفت بشدت درگير مي شدم به پزشك مراجعه كردم آزمايش خون و نمونه ادرار دادم. در آزمايش خونم چيزي نبود ولي ادرار خوني بود. با توجه به اينكه هيچگونه سوزش ادرار - درد در ناحيه مثانه - تكرر ادرار و درد در پهلوها ندارم خواهش مي كنم راهنمايي كنيد. بسيار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   البته راهنمایی جامع سخت هست ولی احتیاطا بهتره سوموگرافی کلیه ها و مثانه انجام دهید البته اگز آزمایش شما در زمان پریود نبوده است
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر