نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید..پسری هستم 18 ساله،.دکتر من یه مدته احساس میکنم اصلا احساس ادرار ندارم...یعنی حتما باید برم واسه مدفوع که ادرار بکنم...بعد وقتی ادرار میکنم احساس میکنم یکم از ادرار تو مجرا گیرمیکنه....نمیدونم ایا راهی هست که اینو بشه رفع کرد...خیلی نگرانم.کمکم کنید...ایا قرصی چیزی هست که بشه ادرار کردن رو تسهیل بخشید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   ابتدا بایستی بررسی کرد که چرا اینگونه هست
 • تصویر کاربر الیاس جمعه ۱۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند سال است که دجار این مشکل هستم و بیشتر هم غروب و شبها قبل خواب این اتفاق برایم می افتد وقتی دستشویی میروم و ادرار میکنم الت و بیضه هام شل میشود و دیگر هیچ ارده ای برای کنترل ان ندارم وقتی ادرار میکنم و بیرون می ایم نمیتوانم تا چهل و پنج دقیقه الی یک ساعت نماز بخوانم و یا حرکتی انجام دهم و باید مثل کسایی که حامله هستن ارام روی مبل تخت بشینم چون به طور ناخوداگاه ادرار از التم خارج شده و من هیچ کنترلی برروی ان ندارم از چند قطره هم بیشتر خارج میشود و باید خیلی ارام یا بشینم یا بایستم تا التم به حالت قبلی خود بازگردد تا بتوانم ان را کنترل کنم تا 99 درصد این حالت از غروب به بعد تا قبل خواب اتفاق می افتد در روز چنین مشکلی بعد ادرار ندارم ممنون میشوم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   به نظر میاد ریشه مشکل شما روانی و عصبی باشد
 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  دکتر خیلی نگرانم بخدا.
  این آناستوموز چه روشی هست؟لطفا توضیح عامیانش رو بفرمایید.از بابت شدت تنگی این روش رو معرفی کردید؟جسارتا خود شما انجام میدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   در روش آناستوموز ، ما بخش مجرای تنگ شده را بر می داریم و دو سر باز و طبیعی مجرای ادراری را به هم پیوند می زنیم. بله من انجام می دهم
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر جان آیا روشی برای درمان تنگی مجرا به صورتی که عود نکند یا در صورت استفاده از روشی که فرموذید عود آن به حداقل ممکن برسد وجود دارد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   بله معمولا در روش های جراحی باز میزان عود به حداقل می رسد
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  یک دنیا ممنون از اینکه به سوالم پاسخ دادین جناب دکتر.بنده نگرانیم بابت درمانهایی بود که همش در نهایت نتیجه به عود بیماری بدتر از قبلش میدن.میخواستم بدونم این روش پیوند از بافت مخاط دهان آیا روش قطعی درمان هست یا اگه ممکنه میزان موفقیتش رو بفرمایین.همینطور که میدونین این روش در سقز و سمنان انجام شده.جناب دکتر شرایط روحیم اصلا خوب نیست(کارشناس ارشد کشاورزی ام،بیکارم،متاهلم و ...) که هر کدوم از اینا بر نگرانی مریضیم افزون کرده.لطفا راهنماییم کنید.
  <سلامتی برایتان>
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   اگرچه کیفیت عکس خیلی خوب نیست ولی در همین حد هم شما تنگی مجرای ادراری ندارید
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر