نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام به شما آقای دکتر
  وقتتوت بخیر خدا قوت
  مدتیه احساس میکنم بعد از اومدن از دستشویی مقدار کمی ادرار در مجاری باقی مونده حس میکنم انگار در حال جلو و عقب رفتن/ حس میکنم میخواد بی اختیار خارج بشه اما این اتفاق نمی افته/ در زمان دستشویی استبرا میکنم/ نمیدونم واقعا که این قصه بخاطر حساسیت زیاد و عصبی باشه که تموم فکرم متمرکز این موضوع شده یا دلیل دیگه ای مثل بزرگ شدن پروستات داشته باشه
  ادرارم طبیعیه مثل قبل مشکلی ندارم اما نمیدونم چرا اینجور شدم
  بعضی وقتا که اصلا حواسم بهش نیست و مشغول کار دیگه ای هستم اصلا این حس رو ندارم بدنم روال نرمالش رو داره اما خوب از جایی که حس میکنم ممکنه به دلیل پروستات باشه ذهنم مشغوله و اینکه ممکنه عصبی و بخاطر حساسیت زیاد باشه رو نمیتونم بپذیرم
  به اضافه اینکه گاهی وقتها زیر دیافراگم با فشار دادن احساس درد میکنم گاهی وقتا زیر شکمم
  همه اینها باعث شده که فکرم متاسفانه مخدوش بشه که آیا چی شده
  میخواستم نظر شما رو بدونم؟ بنظرتون دلیلش پروستات یا حساسیت بیش از اندازه؟ به متخصص مراجعه کنم یا نه؟ اصلا ممکنه چیز دیگه ای باشه مثل مشکلات مثانه یا بیضه یا چیز دیگه؟؟؟
  راستی یادم رفت آزمایش ادرار هم دادم عفونت نداشتم نرمال بود
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  منتظر جوابتون هستم
  سپاس و احترام برای شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   به نظر م بیش از حد حساس شدید مشکلی نیست ونیاز به اقدامی ندارد
 • تصویر کاربر محممدی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام، بعضی وقتها از التم مایه یفید رنگی بیرون میاد، این موضوع ربطی تحریک شدن نداره،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   مشکلی نیست و ایرادی ندارد
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام. من از یک ماه پیش (3 روز بعد از رابطه جنسی، محافظت شده، فقط برای کمتر از 1 دقیقه دهانی بدون محافظت) دارای درد در ناحیه بیضه هستم (تعداد زیادی انزال در دو روز داشتم). از هفته پیش هم سوزش نیز اضافه گردید. آزمایش ادرار (3 مرتبه) خون و اولتراساند هم داشتم و آنتیوبیوتیک نیز مصرف نمودم زیر نظر دکتر. دکتر گفت مورد حاصی نیست و برطرف میشود (بیماری واگیری موجود نبود). در ماه گذشته 2 بار نیز استمنا داشتم که درد را بسیار زیادتر در هر بار میکرده. خواهشن راهنمایی نید چه کار کنم. خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   بهتره چندماهی هیچگونه فعالیت جنسی نداشته باشید
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر
  جناب دکتر من 26 سالمه و با سابقه بی اختیاری ادرار تا 8 سال پیش تازه چند روزه مشخص شده تنگی مجاری در ناحیه قدامی به طول 4 سانت دارم. با توجه به عوارض عمل و احتمال عود تصمیم به عدم عمل دارم و میخوام با گیاهان دارویی و رعایت اصول تغذیه ای باهاش سر کنم و شاید درمان.در ضمن بنده متاهل هستم و6 ماه عروسی کردم و نگران از عمل و دردسرای بعدش و عودش و میگم شاید سر کردن باهاش کمتر اذیتم کنه تا عمل.ازتون خواهش میکنم که یه راهنمایی مناسب به بنده ارائه بدید.سلامتی برایتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   تنگی مجرای بارداری یک اتفاق و بیماری مکانیکال و فیزیکی است لذا داروها هیچ اثری در رفع و درمان آن ندارند و با به تاخیر اندازی جراحی فقط عوارض را برای خودتان بیشتر می کنید عوارضی که در مقاله سایت به آن اشاره کرده ام در حال با پیوند از بافت مخاط دهان براحتی این بیماری قابل درمان است لذا اکیدا توصیه می کنم این ذهنیت اشتباه را از ذهن خود خارج ساخته. و بدنبال درمان قطعی از طریق جراحی باشید
 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشید یکم طولانیه ,لطفا نظرتونو بگین اخه جای که زندگی میکنم با دکتر متخصص خیلی فاصله داره
  من 23ساله دارم, 10سالگی عمل بیضه داشتم(بیضم بالا بود)
  چند ماهیه هردو قسمت بیضه هام درد داره رفتم دکتر, برام دوتا قرص افونت مثانه نوشت بود
  دوره درمانی من تموم شده ولی هنوز درد دارم ولی بیشتر قست چپ ,خود بیضم دردنداره قسمتی که رگ به بیضه هام متصله به بالا درد دارم حتی دردش تا ران پامم هست
  سونو گرافی هم گرفتم تصویرشو براتون فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ خرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   سونوگرافی مشکل جدی که توجیه کننده درد شما باشد وجود ندارد
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر