نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شبنم جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 16 سال سن دارم من کمی وسواس هستم و در دستشویی زیاد میمونم وقتی که دستشوییم رو کاملا انجام می دم بعد از طهارت دو قطره ادرار می آید و در ضمن خیلی آب هم به مجاری ادرار می گیرم به دکتر رفتم و آزمایش دادم نه عفونتی در مثانه دارم نه چیزه دیگری دکتر به من گفت که باید در دستشویی زیاد نمونم و زیاد آب نگیرم من الان خیلی زجر می کشم خواهشا به من کمک کنید و در ضمن من بعضی وقتا وقتی از حمام میام بیرون احساس می کنم دستشویی کردم و بعدا از این که دسشویی کردم بعد از 15 دوبارهاحساس دستشویی می کنم و وقتی که میرم دستشویی فقط چند قطره میاد خیلی ممنون میشم کمکم کنید آقای دکتر آیا قابل درمان هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   با توجه به توضیحاتی که فرمودید به نظر می آید شما مشکل تان جسمی نیست و بیشتر منشا روانی یا همان وسواس را دارد لذا بهتره با یک روانپزشک جهت رفع این وسواس فکری مشاوره نمائید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدودشش سال پش به عفونت الات تناسلی دچار شدم که بعداز مدتی با مصرف انتی بیوتیک تقریبا خوب شدم اما حالا هرچند وقت گاهی به سراغم می اید پزشکان دو نظر دارند اول بر عصبی بودن دوم مزمن شدن عفونت در مثانه به نظر شما کدام نظردرست می باشد وبرای تشخیص دقیق چیکار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   بستگی به نتایج آزمایش ها و بررسی ها و همچنین اولین آزمایش و تظاهر بیماری شما دارد
 • تصویر کاربر خودم سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام
  ببخشید من وقتی که می خوام ادرار کنم احساس دردی شدید در یک لحظه دارم دلیلش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام
   درد مشخص نیست
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   علت درد مشخص نیست
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران چهارشنبه ۶ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت پزشک محترم....من جوانی 20 ساله هستم....مدت 5 ماه است که احساس میکنم تکرر ادرار دارم.....وقتی که ادراره خودمو تخلیه میکنم دوباره احساس میکنم که از بنده ادرار ترشح میشود ...و همین موجب میشود که هر دفعه دستشویی میروم مدت زمان زیادی رو اونجا باشم......ازمایش عفونت ادرار هم انجام دادم..ولی عفونت نداشتم....حالا به نظره شما چه کاری باید انجام بدم....همین ترشح باعث شده من نمازمو نتونم بخونم...خواهشا راهنماییم کنین....تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۶ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم بعد از ادرار کردن استبراء کنید این امر هم ترشحات ادراری احتمالی را کم می کند و هم اینکه بعد از استبرا هر ترشحی پاک محسوب می شود
 • تصویر کاربر behzad چهارشنبه ۶ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  slm khadmate agaie 2ktor jabari.agaie doktor man tagribanye 2 3 sale mishe ke sozeshe edrari daram baraie darman an ham be kheili az doktora moraje kardam vali baz dorost nashode ye hafte munde be eid baz ham be ye 2ktori raftam bade inke azemaish dadam goft ofonat dari to porostat daro dad ke az un moge ham kheili ziad shode ?vagti ba mashin ham mikham ye rahe dori beram in sozesh kheili aziatam mikone mikhastam beporsam chikar konam ke in sozeshe bande dorost beshe??
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۶ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام
   سوزش ادرار علل فراوانی دارد بدون بررسی های کامل نمی توانم نظری بدهم
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر