نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که 20% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند 52% گزارش شده است.

بیش از 40% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا 17% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی 2% تا 3% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل 1) بیش فعالی عضلات مثانه و 2) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۲( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر با سلام
  بنده 30 سال سن دارم و مجرد هستم از یک روز گذشته اتفاق نادری برای من افتاده و آن هم وقوع انزال بی دلیل در من هستش. یعنی بدون هیچ دلیل خاصی از قبل ناگهان انزال در من صورت میگیرد. خواستم بدونم مشکل از نظر شما چی هستش؟ در ضمن مشکلی از این قبیل هم قبلا نداشتم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۲( 6 سال پیش)
   سلام
   استرس شدید می تواند اینحالت. را بدهد یا نصرف بعصی داروها
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۲( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر جباری
  من 10 روز پیش از مشکلم راجب به کجی آلت تناسلی با شما صحبت کردم و شما فرمودید از طریق همین سایت عکس از آلت تناسلیم بگیرم که اطاعت امر کردم ممنونم میشم از پاسختون.
  در ضمن دکتر من چند روزی هست که دچار خود ارضایی شدم چرا که نیاز به همسر دارم اما در حال حاضر شرایط ازدواج رو ندارم ممکن هست قرصی واسه تسکین شهوت به من معرفی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۲( 6 سال پیش)
   سلام
   من کجی ندیدم به نظر مشکلی ندارید
   فیناستراید 5 میلی استفاده کنید
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۲( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر من مشکل تکرر ادرار داشتم پیش دکتر رفتم به من داروی پروترال 0/4 باکلوفن و سیپروفلوکساسین 500 داد ولی مشکلم خوب نشد و موقع مصرف دارو دکتر گفت که منی دیگه نمیاد الان بعد از گشت 7یا 8 ماه موقع انزال مشکل دارم منی موقع خارج شدن
  خیلی به زور خارج میشه و اون حسی که موقع انزال دست میده دیگه در کا نیست که واقعا اعزاب میده آدم رو انگار که شهوت از بین رفته اگه میشه راهنمایی کنید که چکار باید کنم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۲( 6 سال پیش)
   سلام
   موضوع تکرر ادرار علل مختلفی دارد و نیاز به بررسی دقیق دارد که در این مقوله کوتاه نمی گنجد مسائل مربوط به انزال تان هم بخاطر کپسول پروترال هست که با قطع آن مجدد شرایط بهبود می شود
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ اسفند ۹۲( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلا م وتشکر ازشما من حدوا4سال پیش تا امروزبه هنگام تخلیه ادرار مشکل دارم پس از انجام سونوگرافی پرستات نرمال ولی 80سی سی از ادرار تخلیه کامل نمی شود وپس از گرفتن عکس مقداری از مجاری ادرارایراد دارد ممنون از اینکه سوال من راخواندین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ اسفند ۹۲( 6 سال پیش)
   سلام
   لطفا عکس های مجرا را از طریق همین سایت ارسال کنید
 • تصویر کاربر فرشته جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 26 ساله 7 ماهه باردارم اولین باردریمه .قرص اهن ولیکویید کلسیم پلاس و مولتی دای مصرف میکنم.دیروز بعد کار سخته خونه و پیاده روی زیاد ادرارم خونی همراه با لخته ریز بود درد شدید مثانه و کمرم داشتم ایا مشکلی برای جنینم پیش امده یا مشکل از خودمه لطفا راهنماییم کنید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ بهمن ۹۲( 6 سال پیش)
   سلام
   علائم شما به عفونت ادراری و همچنین سنگ مثانه می خورد لذا با توجه به بارداری حتما نیاز به مراجعه حضوری به پزشک دارید
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر