نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری – بخش سوم

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی: بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

در یک مطالعه دیده شد که ۲۰% زنانی که افتادگی خفیف مثانه (سیستوسل) دارند دچار بیش فعالی مثانه می شوند در حالی که این رقم در زنانی که افتادگی شدید مثانه دارند ۵۲% گزارش شده است.

بیش از ۴۰% زنان با بی کفایتی اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) پیشابراه، افتادگی قابل توجه مثانه (سیستوسل) دارند. در افتادگی خفیف یا متوسط مثانه یکی از شکایاتی که ممکن است بروز کند بی اختیاری استرسی می باشد.

رکتوسل بزرگ (افتادگی روده به سمت واژن) می تواند باعث عدم تخلیه کامل روده و زورپیچ شود. در این موارد با فشار دادن دیواره خلفی واژن (مهبل) یا ناحیه پرینه (نشیمن گاه) به وسیله دست منجر به جا انداختن رکتوسل (افتادگی روده) و در نتیجه به دفع مدفوع و تخلیه روده کمک می شود. یبوست و زور زدن ممکن است علائم را بدتر کرده و در صورت تجمع و متراکم شدن مدفوع منجر به درد سمت چپ ناحیه تحتانی شکم می شود.

شیوع بی اختیاری مدفوع در افراد با پرولاپس احشاء لگنی (افتادگی مثانه، رحم، روده) و بی اختیاری مدفوع تا ۱۷% افزایش می یابد. این میزان در افراد معمولی ۲% تا ۳% است. شایع ترین علت بی کفایتی اسفنکتر ( دریچه خروجی مدفوع ) ثانویه به نقص ساختمانی یا آسیب عصبی می باشد.

فعالیت جنسی یک تعامل پیچیده ای از عوامل بیولوژیک، روانی و اجتماعی هم برای بیمار و هم برای شریک جنسی وی می باشد. مطالعات مختلف نشان می دهند که در بیماران با پرولاپس احشاء لگنی و بی اختیاری ادراری مشکلات جنسی می تواند بروز کند.

ذخیره ادرار و تخلیه ادرار توسط مثانه تحت تاثیر وقایع درهم پیچیده عضلانی عصبی می باشد. آسیب در سطوح مختلف اعصاب می تواند منجر به اختلال در پر شدن و ذخیره ادرار در مثانه (مثل بی اختیاری ادراری از نوع استرسی، فوریتی یا نوع سرریز) یا ایراد در ادرار  کردن (مثل احتباس ادراری) شود.

وقتی مثانه در حال پرشدن می باشد فشار داخل مثانه به دلیل خاصیت تطابقی ثابت باقی می ماند. خاصیت ارتجاعی بافت مثانه باعث ایجاد این تطابق می شود. اگر به دلایل مختلف این خاصیت ارتجاعی و تطابق از بین برود باعث می شود تا هنگام پر شدن ادرار، فشار مثانه سریعا بالا برود. غلاوه بر خاصیت ارتجاعی مثانه، کنترل عصبی، ساختمان های دستگاه ادراری و اسفنکتر (دریچه خروجی مثانه) از عوامل مهم دیگر در جلوگیری از بی اختیاری هستند. در حالت طبیعی رفلکس ادرار کردن تحت کنترل ارادی می باشد.

اعصابی که فرآیند ذخیره و تخلیه ادرار را اداره میکنند بخشی در مغز، بخشی در نخاع ناحیه کمری-سینه ای و بخشی در نخاع ساکرال وجود دارند.

عملکرد ذخیره ای مثانه نیازمند پائین بودن دائمی فشار داخل مثانه ای در حجم های بالای ادرار و از طرفی بسته بودن محکم خروجی مثانه می باشد حتی در مواقعی که فشار داخل شکم مثل سرفه کردن یا زور زدن بالا می رود. برعکس، در هنگام ادرار کردن مثانه بایستی بتواند تا یک انقباض پایدار  و با قدرت کافی برای تخلیه ادرار ایجاد نماید و از طرفی خروجی مثانه باز شده تا مقاومت کمی در برابر جریان ادرار تولید کند.

اختلالات مثانه که می توانند باعث بی اختیاری ادراری شوند شامل ۱) بیش فعالی عضلات مثانه و ۲) پائین بودن پذیرش مثانه( فقدان خاصیت ارتجاعی) می باشد.

اختلالات دستگاه ادراری می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 1. اختلا در مکانیسم کنترلی سیستم اعصاب مرکزی یا محیطی
 2. آسیب عملکرد عضلات مثانه که می تواند اولیه و یا با علت نا مشخص باشد یا ثانویه انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد.

بی اختیاری اداراری – بخش اول

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  طبق سوال قبلی ک پرسیدم مشکلم حاده گفتید طول تنگی کمه ولی تنگی خیلی حاده ک عکسشم دوباره الا فرستادم
  عملش چقد زمان میبره ؟
  امکان عود کردنش هست یا خیر کاملا خوب میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر یامین چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  آقای دکتر، من مدتی هست که هنگام ادرار کردن یا مشکل روبرو هستم، اول اینکه ادرارم با کمی تاخیر شروع به خروج میکند و منقطع می‌باشد و باید وسط ادرار کردن کمی زور بزنم و مقدار دیگری از ادرارم رو خارج کنم و گاهی هم زیر شکمم احساس درد دارم. پیش دکتر که مراجعه کردم بعد از دیدن آزمایش و سونوگرافی گفتن تنگی مجرای ادراری داری و باید عمل کنی. میشه من رو راهنمایی کنید این عمل باید انجام بشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،عمل پیوند مجرا انجام دادم یه عکس نوشتین برام میتونم اون رو همین جا (اراک) انجام بدم و بیارم خدمتتون یا حتما باید مرکزی که فرمودین(دکترگلستان ها) انجام بشه؟به لحاظ مالی معذوریم اراک واسم رایگانه انجامش و اینکه چهارشنبه این هفته سه هفته میشه که عمل کردم همون چهارشنبه بیام خدمتتون یا شنبه آینده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سينا دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با عرض سلام جناب دكتر.
  چند وقتي هست كه بعد از ادرار حس ميكنم هنوز مقدار كمي ادرار دارم ، دوباره ميرم سرويس به زور چند قطره ادرار ميكنم ، دليلش چي ميتونه باشه؟ در طول روز اين مشكل رو ندارم اصلا فقط بعد از ادرار اين حس رو دارم ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.قبلز انزال اصلی در انزال اول چند قطره اب ازم خارج میشود.ایا حاوی اسپرم و ایجاد حاملگی میکند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   غالبا حاوی اسپرم نیست ولی بهتره احتیاط را رعایت کرد

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر