علت زگیل تناسلی در مردان

در این مقاله مطالعه می کنید:

علت زگیل تناسلی در مردان

علت اصلی ایجاد زگیل تناسلی در مردان  عفونت  hpv است که از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شود. این بیماری شایع ترین بیماری است که از طریق سکس منتقل می شود.  hpv  از طریق تماس مالشی پوست ناحیه تناسلی حین رابطه، به یکدیگر منتقل می­شود و از آنجایی که کاندوم فقط آلت تناسلی را می­پوشاند، نواحی مانند ناحیه شرمگاهی (ناحیه رویش مو در بالای آلت تناسلی)، کیسه بیضه و کشاله ­های ران هنوز در تماس مستقیم حین رابطه جنسی هستند.

لذا اگرچه کاندوم می تواند آلت، کانال واژینال و دهانه رحم را محافظت کند و شانس انتقال HPV‌ را تا 70 درصد کاهش دهد، ولی هنوز هم احتمال انتقال این ویروس وجود دارد. از طرفی واکسن گارداسیل  تا 90 درصد شانس ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می دهد لذا شاید مطمئن­ترین روش پیشگیری، استفاده از کاندوم شورت ­باشد که چون در کشور ما یا وجود ندارد و یا چندان در دسترس نیست، استفاده همزمان از شورت پاچه دار چسبان و کاندوم، می­تواند روش پیشگیری مناسب و موثری باشد.

رابطه جنسی و زگیل

علت زگیل تناسلی بدون رابطه

رابطه جنسی از هر نوعی که باشد از قبیل واژینال، مقعدی، دهانی یا اورال و نیز چه همراه با دخول باشد یا بصورت مالشی و لای کشاله پا یا باسن، همگی می تواند موجب انتقال ویروس HPV شود. یکی دیگر از علل شیوع بالای این بیماری، آن است که اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند بی علامت هستند و فقط ناقل ویروس HPV‌ می­باشند و هیچگاه زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه تناسلی ندارند. لذا نبود زگیل تناسلی بر روی پوست ناحیه تناسلی در فردی که قبلا رابطه جنسی تحت هر عنوانی داشته است، نشانه سلامت فرد از نظر عدم ابتلا به ویروس HPV نیست.

بعضا در کلینیک­ ها با افرادی مواجه می­شویم که به این بیماری مبتلا شده ­اند ولی ابراز می­دارند که هیچ رابطه جنسی نداشته ­اند، در رابطه با علت زگیل تناسلی بدون رابطه بایستی گفت که روش ­های نادر غیر جنسی برای ابتلای به این ویروس وجود دارد مثل استفاده از حوله حمام مشترک یا تیغ مشترکی که برای اصلاح ناحیه تناسلی استفاده می شود یا سونای بخار در مواردی که فرد مایو بر تن نداشته باشد که البته این مورد آخری در ایران مرسوم نیست ولی در برخی کشورها رخ می­دهد.

نکته حائز اهمیت در انتقال این ویروس، وقوع حرکات مالشی با سطح آلوده به ویروس می باشد، به نوعی که باعث ایجاد خراش­های میکروسکوپیک بر روی پوست و در نتیجه کاشته شدن ویروس در لایه ­های زیرین پوست بشود. لذا لمس معمولی و دست زدن به ناحیه تناسلی، دست دادن، استخر رفتن، بوسیدن، از ظروف مشترک استفاده کردن، شستن لباس ­های یک خانواده با هم، نشستن روی توالت فرنگی و دست زدن به شیرآلات روشویی و توالت، باعث انتقال این ویروس نمی­شود. گرچه نباید احتیاط را از دست داد و در هر شرایطی بایستی بهداشت را رعایت کرد تا احتمال انتقال به بیماری­های عفونی به حداقل برسد. 

در ادامه سایر علت های زگیل تناسلی در مردان را بررسی خواهیم کرد که برخی از آنها شایعه ای بیش نیستند!

1- استفاده از لوازم شخصی آلوده به ویروس HPV

اگر از وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس HPV استفاده کنیم امکان ابتلای به زگیل تناسلی وجود دارد. این وسایل شامل تیغ اصلاح، حوله ی حمام و لیف می باشد.

2- سونای بخار و ماساژ

در صورتی که فرد در سونای بخار یا بر روی سکو یا تخت ماساژ، لخت کامل بخوابد و شورت یا مایو نیز بر تن نداشته باشد. این شیوه ی انتقال در ایران بدلیل وجود شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه خوشبختانه مرسوم نمی باشد.

3- اپیلاسیون

اپیلاسیون در مردان

اگر اپیلاسیون بصورت غیر بهداشتی انجام شود و کاردکی که توسط آن موم بر روی سطح بدن کشیده می شود، مشترک باشد، احتمال انتقال ویروس HPV وجود دارد. بجز رابطه ی جنسی، دیگر روش های فوق الذکر سهم خیلی کمی در انتقال ویروس HPV و ابتلا به زگیل تناسلی دارند.

4- استخر

اگر چه استخر می تواند باعث انتقال زگیل پا و یا دست شود، ولی برخلاف تصور عموم مردم، استخر باعث انتقال زگیل تناسلی نمی شود؛ چرا که در استخر بدلیل پوششی که در ناحیه تناسلی وجود دارد، انتقال ویروس HPV به ناحیه تناسلی و کاشته شدن در سطح پوست تناسلی وجود ندارد.

5- بوسیدن

بوسیدن دیگران نقشی در انتقال ویروس HPV ندارد.

6- استفاده از لباس زیر دیگران

اگر چه از نظر بهداشتی توصیه به استفاده از لباس زیر دیگران نمی شود، ولی این روش هم در انتقال ویروس HPV مرسوم نیست.

7- توالت فرنگی

توالت فرنگی

تا بحال به اثبات نرسیده که استفاده از توالت فرنگی نقشی در انتقال ویروس HPV داشته باشد.

8- ارتباطات در منزل

نیازی به ایزوله و جداسازی لوازم در منزل و ایجاد شرایط سخت پاکسازی سطوح سرویس بهداشتی و عدم تماس با دیگران مثل دست دادن، در آغوش کشیدن و جداسازی ظروف غذا و دیگر موارد نیست و فقط بایستی که لوازم حمام و تراشیدن موهای زائد جدا باشد.

9- لمس معمولی بدن

برای انتقال ویروس HPV و بروز زگیل تناسلی، بایستی ویروس در بدن کاشته شود؛ بعبارتی همانند بذری که بایستی در خاک کاشته شود تا بتواند رشد کند، ویروس هم بایستی در بدن و سلول های قاعده ای پوست کاشته شوند تا بتوانند رشد کنند و برای کاشته شدن ویروس نیاز به بروز خراش های ریز و میکروسکپی بر روی سطح پوست می باشد؛ لذا از آنجایی که لمس معمولی بدن باعث ایجاد خراش نمی شود، انتقال ویروس هم صورت نمی گیرد؛ ولی در مالش شدید که اصولا حین رابطه ی جنسی رخ می دهد و یا استفاده مشترک از تیغ برای اصلاح موها، حوله حمام، لیف و یا اپیلاسیون و همچنین خاراندن ناحیه تناسلی می تواند باعث انتقال ویروس HPV به دیگری و یا انتشار بیماری در خود فرد شود.

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (107 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۵ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  باسلام.من 40 روز پیش لیزر pdl کردم برای زگیل تناسلی.نوبت دومم ده روز پیش انجام دادم در ضمن فکر کنم از درجه ی 14 دستگاه استفاده کردند.جای لیزر خیلی بد شده.خیلی عذابم میده.1-یه پماد برای از بین بردن کامل جای لیزر رو معرفی کنید 2.یه محلول یا ی پماد با هرچیزی برای از بین بردن زگیل های خیییییلی ریز معرفی کنیین ک توی منزل خودم انجام بدم بقه ی درمان رو چون دیگه هزینه ی لیزر ندارم.3سرکه ی سیب ک میگن خوبه؟کلا هر توصیه ایی ک لازم هست از من دریغ نکنین.خدا خیر دنیا و اخرتو بهتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   کرم cicalfate مارک Avene برای از بین رفتن جای لیزر استفاده کنید. از محلول پودوقیلین 25% هفته ای دو شب از شب تا صبح. تجربه ی سرکه سیب را ندارم ولی بعضی از بازدیدکنندگان سایت می گن بد نیست
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نیاشید
  آقای دکتر من ی پسر دارم که ده ماهشه دیروز ختنش کردیم التش خیلی ریزه مشکلیش براش پیش میاد در اینده ؟
  1. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   ?
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   بهتره توسط متخصص اطفال معاینه شوند
  3. تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   ممنون از راهنماییتون
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در واژنم زایده ای بود شبیه پاپول مرواریدی شکل که روش ده دقیقه سرکه گذاشتم و سفید نشد اما روز بعد کمی بزرگتر شده بود آیا زگیل میتواند باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   براساس نظرات شما نمی توانم تشخیصی را مطرح کنم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۲ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر...بنده 1 سال پیش به دلیل کم پشت بودن موهای صورتم به دکتر پوست مراجعه کردم و ایشان قرص سیستینb6 رو به من تجویز کرد و با خوردن این قرص به مدت 3 ماه تاثیر خوبی بر رشد موهای صورتم داشتم اما مشکل پیش امده این است که این قرص باعث رشد مو بر روی الت تناسلیم شده است ...از شما عاجزانه راهی می خواهم که باعث از بین رفتن این موها یا حد اقل کم پشت شدن مو در این ناحیه شود چون هر بار تیغ زدن باعث ضخیم شدن موها می شود.(با تشکر و سپاس فراوان)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۲ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   متخصص های پوست با لیزر موهای زائد را از بین می برد
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۴ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  چند سوال داشتم : 1. آیا کیست اپیدیدیم به دیامتر15mm خطر ساز است ؟ وآیا اگر هر زمانی نیاز به جراحی بشه منجر به عقیمی نیز خواهد شد؟ بجز جراحی راه درمان دیگه ای نداره؟
  2. چند وقتی ست یه مایعی شبیه به پیش آب منی از التم خارج میشه که خیلی عذابم میده ....... مشکل از چیه بنظرتون و آیا دارویی درمانی داره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   1. آیا کیست اپیدیدیم به دیامتر15mm خطر ساز است ؟.........خیر
   وآیا اگر هر زمانی نیاز به جراحی بشه منجر به عقیمی نیز خواهد شد؟.........احتمال انسداد مجاری انتقال اسپرم وجود دارد
   بجز جراحی راه درمان دیگه ای نداره؟...........با سوزن هم می توان تخلیه کرد ولی احتمال عود زیاد هست
   2. چند وقتی ست یه مایعی شبیه به پیش آب منی از التم خارج میشه که خیلی عذابم میده ....... مشکل از چیه بنظرتون و آیا دارویی درمانی داره؟...........مشخص نیست بهتره آزمایش دهید
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر