علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و فیلم درمان آن

علت زگیل تناسلی مردان یک عفونت جنسی است که از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شود. این بیماری شایع ترین بیماری است که از طریق سکس منتقل می شود. تعداد قابل توجهی از افراد تا قبل از ابتلا، اطلاعی از وجود این بیماری و روش های انتقال و پیشگیری از ابتلای به زگیل تناسلی ندارند و فقط با نام بیماری های جنسی دیگر مثل سوزاک، سفلیس، هپاتیت و ایدز (HIV) آشنا بوده اند.

نام های دیگر زگیل تناسلی چیست؟

این بیماری را با نام های ژنیتال وارت (Genital Wart) و کوندیلوما آکومیناتا نیز می شناسند.

خطرات واکسن زگیل تناسلی

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی مردان چیست؟

1- رابطه جنسی

علت بودجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان تقریبا مشابه هست و همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شایع ترین عامل بروز زگیل تناسلی رابطه ی جنسی با فرد آلوده به ویروس HPV است که معمولا در روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده که از نظر بهداشتی به آن رابطه جنسی غیر ایمن یا پرخطر گفته می شود، رخ می دهد.

2- استفاده از لوازم شخصی آلوده به ویروس HPV

اگر از وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس HPV استفاده کنیم امکان ابتلای به زگیل تناسلی وجود دارد. این وسایل شامل تیغ اصلاح، حوله ی حمام و لیف می باشد.

3- سونای بخار و ماساژ

در صورتی که فرد در سونای بخار یا بر روی سکو یا تخت ماساژ، لخت کامل بخوابد و شورت یا مایو نیز بر تن نداشته باشد. این شیوه ی انتقال در ایران بدلیل وجود شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه خوشبختانه مرسوم نمی باشد.

4- اپیلاسیون

اگر اپیلاسیون بصورت غیر بهداشتی انجام شود و کاردکی که توسط آن موم بر روی سطح بدن کشیده می شود، مشترک باشد، احتمال انتقال ویروس HPV وجود دارد. بجز رابطه ی جنسی، دیگر روش های فوق الذکر سهم خیلی کمی در انتقال ویروس HPV و ابتلا به زگیل تناسلی دارند.

5- استخر

اگر چه استخر می تواند باعث انتقال زگیل پا و یا دست شود، ولی برخلاف تصور عموم مردم، استخر باعث انتقال زگیل تناسلی نمی شود؛ چرا که در استخر بدلیل پوششی که در ناحیه تناسلی وجود دارد، انتقال ویروس HPV به ناحیه تناسلی و کاشته شدن در سطح پوست تناسلی وجود ندارد.

6- توالت فرنگی

تا بحال به اثبات نرسیده که استفاده از توالت فرنگی نقشی در انتقال ویروس HPV داشته باشد.

7- بوسیدن

بوسیدن دیگران نقشی در انتقال ویروس HPV ندارد.

8- استفاده از لباس زیر دیگران

اگر چه از نظر بهداشتی توصیه به استفاده از لباس زیر دیگران نمی شود، ولی این روش هم در انتقال ویروس HPV مرسوم نیست.

9- ارتباطات در منزل

نیازی به ایزوله و جداسازی لوازم در منزل و ایجاد شرایط سخت پاکسازی سطوح سرویس بهداشتی و عدم تماس با دیگران مثل دست دادن، در آغوش کشیدن و جداسازی ظروف غذا و دیگر موارد نیست و فقط بایستی که لوازم حمام و تراشیدن موهای زائد جدا باشد.

10- لمس معمولی بدن

برای انتقال ویروس HPV و بروز زگیل تناسلی، بایستی ویروس در بدن کاشته شود؛ بعبارتی همانند بذری که بایستی در خاک کاشته شود تا بتواند رشد کند، ویروس هم بایستی در بدن و سلول های قاعده ای پوست کاشته شوند تا بتوانند رشد کنند و برای کاشته شدن ویروس نیاز به بروز خراش های ریز و میکروسکپی بر روی سطح پوست می باشد؛ لذا از آنجایی که لمس معمولی بدن باعث ایجاد خراش نمی شود، انتقال ویروس هم صورت نمی گیرد؛ ولی در مالش شدید که اصولا حین رابطه ی جنسی رخ می دهد و یا استفاده مشترک از تیغ برای اصلاح موها، حوله حمام، لیف و یا اپیلاسیون و همچنین خاراندن ناحیه تناسلی می تواند باعث انتقال ویروس HPV به دیگری و یا انتشار بیماری در خود فرد شود.

گالری عکس زگیل تناسلی

زگیل تناسلی غالبا بصورت خال گوشتی تو پر و گل کلمی بروز می کند. البته در زگیل های کوچک ممکن است ظاهر گل کلمی نداشته باشند. زگیل تناسلی غالبا پایه دار و تو خالی نیست. در نواحی گردن و زیر بغل و صورت نمی زند و زمینه های ارثی ندارد یعنی در دیگر اعضای خانواده دیده نمی شود. رنگ زگیل تناسلی می تواند همرنگ پوست، روشن تر یا تیره تر باشد ولی سفید و یا قرمز نبوده و حاوی ترشح نیستند، بعبارتی با فشار دادن نمی توان آن ها را ترکاند و محتوای آن را تخلیه کرد.

زگیل تناسلی زیر پوستی نیست. اندازه ی زگیل ها نیز متغیر بوده و از یک میلی متر تا چند سانتیتر متفاوت است. زگیل ها می توانند برجسته باشند یا اینکه نسبتا مسطح بوده و میزان برجستگی خیلی کم باشد. سرعت رشد زگیل ها نامشخص بوده و به نوع ویروس، سیستم ایمنی فرد و تعداد شرکای جنسی بستگی دارد. زگیل ها گذرا نیستند، یعنی اینکه ظرف مدت کوتاهی مثلا یک ماه برطرف نمی شوند. زگیل تناسلی با درد همراه نیست.

برای دیدن عکس زگیل تناسلی، بر روی گالری عکس زگیل تناسلی کلیک کنید.

درمان جدید زگیل تناسلی

انتخاب شیوه ی درمانی زگیل تناسلی به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل:

✔ تعداد زگیل های تناسلی

✔ اندازه ی زگیل های تناسلی

✔ محل زگیل های تناسلی

✔ انتخاب و ترجیح بیمار

✔ انتخاب و ترجیح پزشک

✔ امکانات پزشک

✔ امکانات محل زندگی بیمار

-پماد زگیل تناسلی و روش های موضعی

رفع زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

– مواد سنتی مثل سرکه و شیره ی انجیر

-لیزر CO2 (لیزر دی اکسید کربن)

درمان زگیل تناسلی با لیزر روشی سریع، مطمئن، تک جلسه ای، بدون درد و خونریزی، با احتمال عود بسیار بسیار کم در محل لیزر که بصورت سرپایی و در مطب انجام می شود. دستگاه مکنده ای که همراه با لیزر استفاده می شود بخارات حاصل از سوزاندن لیزر را از محیط فیلتر و حذف و به خارج از فضای اطاق هدایت می کند. لذا این عقیده که لیزر باعث انتشار ویروس بداخل فضای می شود در استفاده از دستگه مکنده صحیح نمی باشد.

-کرایو (فریز یا سرما درمانی)

این روش نیز مناسب است ولی غالبا نیاز به جلسات متعدد دارد و هرچه تعداد و سایز ضایعات بیشتر باشد تعداد جلسات بیشتر و شانس موفقیت کمتر است و در مقایسه با لیزر میزان موفقیت کمتر و احتمال عود بیشتری دارد.

-کوتر (سوزاندن با برق)

روشی است که با قلم متصل به برق انجام می شود. این شیوه قدیمی است ولی هنوز طرفداران خود را دارد.

-جراحی

بیشتر در زگیل های بزرگ و وسیع انجام می شود.

-محلول تری کلرواستیک اسید 80 یا 90 درصد

با توجه به قوی بودن این اسید و خطراتی که دارد بایتسی توسط پزشک انجام شود.

نکته ی مهم: درمان زگیل های موجود پایان کار نیست و احتمال وجود نواحی پنهان و عود زگیل در محل های جدید همیشه وجود دارد لذا همیشه توصیه به پیگیری و چکاپ دوره ای توسط پزشک می شود.

جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 09109819050 تماس بگیرید.


 
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (89 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

 •  

 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شاهرخ جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام من 44 سال سن دارم مدتی چند سال که زگیل هایی رر بیضه هام پدیدار شدن به جایی مراجعه نکردم ولی عکس هست خواستم نظرتون رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

  2. تصویر کاربر شاهرخ چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   عکس پیوس بود
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   عکسی ارسال نشده مجدد در همین بخش ارسال کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیریاحسین دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام.من 6 سال قبل زگیل تناسلی مبتلا شدم.بعد با لیزر از بین بردم.زمان ازدواج برا خانمم گارداسیل زدیم الان خدا ی دختر بهم داده چی باید بکنم.
  2.جدیدا بالای الت چنتا جوش زده مثل جوش چرکی میمونه بعد ی مدت روش خشک میشه میافته.عکسشو فرستادم براتون.این همون زگیلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   من 6 سال قبل زگیل تناسلی مبتلا شدم.بعد با لیزر از بین بردم.زمان ازدواج برا خانمم گارداسیل زدیم الان خدا ی دختر بهم داده چی باید بکنم....................بهتره یک نوبت توسط پزشک معاینه شوید بابت اینکه روی پوست مورد مشکوکی دارید یا خیر 
   2.جدیدا بالای الت چنتا جوش زده مثل جوش چرکی میمونه بعد ی مدت روش خشک میشه میافته.عکسشو فرستادم براتون.این همون زگیلیه؟...............عکسی نیومده

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و تشکر، من از حدود 6 ماه قبل متوجه تغییرات پوستی در ناحیه تناسلی شدم. نمیدونم زگیل هستند و با ویروس اچ پی وی در ارتباطن یا نه مثلا خال هستند. وقتی حساستر شدم و بیشتر بررسی کردم یه زائده مسطح هم زیر کیسه بیضه به سمت مقعد دیدم. در طول این مدت تغییر خاصی احساس نکردم. شاید بتونم بگم یک مقدار خیلی کمی کوچکتر شدن. میشه لطفا نظرتون رو بفرمائین. ممنون میشم تصاویر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و بعضا ریشه کنی آن می شود: شعار ما: مراقب باشید، پیگیری کنید ولی نگران نباشید • برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده شود. • پرهیز از خاراندن ناحیه تناسلی • پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی • عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی • کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات • قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن • استفاده از کاندوم در روابط جنسی • درمان همزمان هر دو شریک جنسی • معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب • درمان زودهنگام ضایعات جدید با روش های سریع الاثر مثل لیزر • تقویت سیستم ایمنی از طریق o عدم استعمال دخانیات o استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند. o استفاده از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها مثل کپسول های پاور فیت و ایمیونس o ورزش o کاهش استرس • تزریق واکسن گارداسیل برای افراد بین 9 تا 45 سال

  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   الان یعنی جواب مثبت بود و این ضایعات زگیل تناسلی هستند؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   معذرت می خوام قسمت اول پاسخم پاک شد.بله این زاده ها زگیل تناسلی ناشی از HPV هستند.

  4. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون. برای درمانش سؤال میکنم، آیا اون زائده‌ی پائین کیسه‌ی بیضه هم زگیل هست و باید اسید سالیسیلیک بزنم روش؟ یا فقط اون ۳ مورد ناحیه‌ی شرمگاهی زگیل هستن؟
   باز هم ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   شما 2 تا عکس فقط از ناحیه شرمگاهی فرستادید که می توانید از اسید برای درمان استفاده کنید عکسی از پایین کیسه بیضه ارسال نکردید

  6. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   احتمالا ارسال نشده. امیدوارم الان بیاد عکس. از اینکه اینقدر وقتتون رو گرفتم عذر میخوام. این زائده منظورم هست. چون من کلا روی نواحی مختلف پوستم خال زیاد دارم. نمیدونم اینم مربوط به ویروسه یا از قبل بوده.
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   این خال هست ربطی به ویروس‌ نداره

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر Hamj یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام نزدیک به یک ماه پیش ضایعه شبیه به زگیل برام پیش اومده خواستم بدونم که آیا این ویروس hpv هست؟
  الان زدن واکسن گارداسیل عملکرد مثبت دارد؟
  و اینکه الان رابطه با پارتنرم براش خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   نزدیک به یک ماه پیش ضایعه شبیه به زگیل برام پیش اومده خواستم بدونم که آیا این ویروس hpv هست؟.................بله HPV هست
   الان زدن واکسن گارداسیل عملکرد مثبت دارد؟.......................از ابتلای مجدد در روابط آینده کمک می کند
   و اینکه الان رابطه با پارتنرم براش خطرناک هست؟.........................بله ایشان هم بایستی معاینه و آزمایش دهند و بهتره ارتباط نداشته باشید

 • تصویر کاربر پریوش جمعه ۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مدتی هست درقسمت بیکینی یک برامدگی تقریبا سفید رنگ بدون درد دارم میخاستم بدونم زگیل هست یانه؟ رابطه جنسی نداشتم فقط لیزر موهای زائد رفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   خیر زگیل نیست

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر