علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و فیلم درمان آن

علت زگیل تناسلی مردان یک عفونت جنسی است که از طریق رابطه ی جنسی منتقل می شود. این بیماری شایع ترین بیماری است که از طریق سکس منتقل می شود. تعداد قابل توجهی از افراد تا قبل از ابتلا، اطلاعی از وجود این بیماری و روش های انتقال و پیشگیری از ابتلای به زگیل تناسلی ندارند و فقط با نام بیماری های جنسی دیگر مثل سوزاک، سفلیس، هپاتیت و ایدز (HIV) آشنا بوده اند.

نام های دیگر زگیل تناسلی چیست؟

این بیماری را با نام های ژنیتال وارت (Genital Wart) و کوندیلوما آکومیناتا نیز می شناسند.

خطرات واکسن زگیل تناسلی

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی مردان چیست؟

1- رابطه جنسی

علت بودجود آمدن زگیل تناسلی در مردان و زنان تقریبا مشابه هست و همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شایع ترین عامل بروز زگیل تناسلی رابطه ی جنسی با فرد آلوده به ویروس HPV است که معمولا در روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده که از نظر بهداشتی به آن رابطه جنسی غیر ایمن یا پرخطر گفته می شود، رخ می دهد.

2- استفاده از لوازم شخصی آلوده به ویروس HPV

اگر از وسایل شخصی فرد آلوده به ویروس HPV استفاده کنیم امکان ابتلای به زگیل تناسلی وجود دارد. این وسایل شامل تیغ اصلاح، حوله ی حمام و لیف می باشد.

3- سونای بخار و ماساژ

در صورتی که فرد در سونای بخار یا بر روی سکو یا تخت ماساژ، لخت کامل بخوابد و شورت یا مایو نیز بر تن نداشته باشد. این شیوه ی انتقال در ایران بدلیل وجود شرایط اجتماعی حاکم بر جامعه خوشبختانه مرسوم نمی باشد.

4- اپیلاسیون

اگر اپیلاسیون بصورت غیر بهداشتی انجام شود و کاردکی که توسط آن موم بر روی سطح بدن کشیده می شود، مشترک باشد، احتمال انتقال ویروس HPV وجود دارد. بجز رابطه ی جنسی، دیگر روش های فوق الذکر سهم خیلی کمی در انتقال ویروس HPV و ابتلا به زگیل تناسلی دارند.

5- استخر

اگر چه استخر می تواند باعث انتقال زگیل پا و یا دست شود، ولی برخلاف تصور عموم مردم، استخر باعث انتقال زگیل تناسلی نمی شود؛ چرا که در استخر بدلیل پوششی که در ناحیه تناسلی وجود دارد، انتقال ویروس HPV به ناحیه تناسلی و کاشته شدن در سطح پوست تناسلی وجود ندارد.

6- توالت فرنگی

تا بحال به اثبات نرسیده که استفاده از توالت فرنگی نقشی در انتقال ویروس HPV داشته باشد.

7- بوسیدن

بوسیدن دیگران نقشی در انتقال ویروس HPV ندارد.

8- استفاده از لباس زیر دیگران

اگر چه از نظر بهداشتی توصیه به استفاده از لباس زیر دیگران نمی شود، ولی این روش هم در انتقال ویروس HPV مرسوم نیست.

9- ارتباطات در منزل

نیازی به ایزوله و جداسازی لوازم در منزل و ایجاد شرایط سخت پاکسازی سطوح سرویس بهداشتی و عدم تماس با دیگران مثل دست دادن، در آغوش کشیدن و جداسازی ظروف غذا و دیگر موارد نیست و فقط بایستی که لوازم حمام و تراشیدن موهای زائد جدا باشد.

10- لمس معمولی بدن

برای انتقال ویروس HPV و بروز زگیل تناسلی، بایستی ویروس در بدن کاشته شود؛ بعبارتی همانند بذری که بایستی در خاک کاشته شود تا بتواند رشد کند، ویروس هم بایستی در بدن و سلول های قاعده ای پوست کاشته شوند تا بتوانند رشد کنند و برای کاشته شدن ویروس نیاز به بروز خراش های ریز و میکروسکپی بر روی سطح پوست می باشد؛ لذا از آنجایی که لمس معمولی بدن باعث ایجاد خراش نمی شود، انتقال ویروس هم صورت نمی گیرد؛ ولی در مالش شدید که اصولا حین رابطه ی جنسی رخ می دهد و یا استفاده مشترک از تیغ برای اصلاح موها، حوله حمام، لیف و یا اپیلاسیون و همچنین خاراندن ناحیه تناسلی می تواند باعث انتقال ویروس HPV به دیگری و یا انتشار بیماری در خود فرد شود.

گالری عکس زگیل تناسلی

زگیل تناسلی غالبا بصورت خال گوشتی تو پر و گل کلمی بروز می کند. البته در زگیل های کوچک ممکن است ظاهر گل کلمی نداشته باشند. زگیل تناسلی غالبا پایه دار و تو خالی نیست. در نواحی گردن و زیر بغل و صورت نمی زند و زمینه های ارثی ندارد یعنی در دیگر اعضای خانواده دیده نمی شود. رنگ زگیل تناسلی می تواند همرنگ پوست، روشن تر یا تیره تر باشد ولی سفید و یا قرمز نبوده و حاوی ترشح نیستند، بعبارتی با فشار دادن نمی توان آن ها را ترکاند و محتوای آن را تخلیه کرد.

زگیل تناسلی زیر پوستی نیست. اندازه ی زگیل ها نیز متغیر بوده و از یک میلی متر تا چند سانتیتر متفاوت است. زگیل ها می توانند برجسته باشند یا اینکه نسبتا مسطح بوده و میزان برجستگی خیلی کم باشد. سرعت رشد زگیل ها نامشخص بوده و به نوع ویروس، سیستم ایمنی فرد و تعداد شرکای جنسی بستگی دارد. زگیل ها گذرا نیستند، یعنی اینکه ظرف مدت کوتاهی مثلا یک ماه برطرف نمی شوند. زگیل تناسلی با درد همراه نیست.

برای دیدن عکس زگیل تناسلی، بر روی گالری عکس زگیل تناسلی کلیک کنید.

درمان جدید زگیل تناسلی

انتخاب شیوه ی درمانی زگیل تناسلی به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل:

✔ تعداد زگیل های تناسلی

✔ اندازه ی زگیل های تناسلی

✔ محل زگیل های تناسلی

✔ انتخاب و ترجیح بیمار

✔ انتخاب و ترجیح پزشک

✔ امکانات پزشک

✔ امکانات محل زندگی بیمار

-پماد زگیل تناسلی و روش های موضعی

رفع زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

– مواد سنتی مثل سرکه و شیره ی انجیر

-لیزر CO2 (لیزر دی اکسید کربن)

درمان زگیل تناسلی با لیزر روشی سریع، مطمئن، تک جلسه ای، بدون درد و خونریزی، با احتمال عود بسیار بسیار کم در محل لیزر که بصورت سرپایی و در مطب انجام می شود. دستگاه مکنده ای که همراه با لیزر استفاده می شود بخارات حاصل از سوزاندن لیزر را از محیط فیلتر و حذف و به خارج از فضای اطاق هدایت می کند. لذا این عقیده که لیزر باعث انتشار ویروس بداخل فضای می شود در استفاده از دستگه مکنده صحیح نمی باشد.

-کرایو (فریز یا سرما درمانی)

این روش نیز مناسب است ولی غالبا نیاز به جلسات متعدد دارد و هرچه تعداد و سایز ضایعات بیشتر باشد تعداد جلسات بیشتر و شانس موفقیت کمتر است و در مقایسه با لیزر میزان موفقیت کمتر و احتمال عود بیشتری دارد.

-کوتر (سوزاندن با برق)

روشی است که با قلم متصل به برق انجام می شود. این شیوه قدیمی است ولی هنوز طرفداران خود را دارد.

-جراحی

بیشتر در زگیل های بزرگ و وسیع انجام می شود.

-محلول تری کلرواستیک اسید 80 یا 90 درصد

با توجه به قوی بودن این اسید و خطراتی که دارد بایتسی توسط پزشک انجام شود.

نکته ی مهم: درمان زگیل های موجود پایان کار نیست و احتمال وجود نواحی پنهان و عود زگیل در محل های جدید همیشه وجود دارد لذا همیشه توصیه به پیگیری و چکاپ دوره ای توسط پزشک می شود.

جهت اخذ نوبت با شماره تلفن 09109819050 تماس بگیرید.


 
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.2/5 - (88 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

 •  

 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ایا داخل این عکس زگیل هست یا نه ؟؟ اطراف خط ختنه گاه چیزهایی مثل زگیل یا پاپول هست
  بی زحمت ی نگاه بندازید و.بعلاوه قسمت های دیگر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   خیر زگیل نیستند

 • تصویر کاربر بهرام یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر یک برجستگی قرمز رنگ روی آلتم پدیدار شده که خارش و درد ندارد.(عکس های 1و2و3)

  در قسمتی دیگه از آلتم یه برجستگی ریز قهوه ای هست که تو عکس 4 دورش خط کشیدم (عکس 4)

  اقای دکتر از بچگی یک لکه تیره روی سر آلتم وجود دارد که با مطالعه اینترنت نگران آن شدم (عکس5)

  اقای دکتر میشه بگید هر کدوم از اینها؛

  1.چیه و چرا ایجاد شدن؟

  2.آیا مسری هستن؟

  3.ایا ناشی از بیماری یا عفونت هستن؟

  4.چجوری میتونم از بین ببرمشون؟

  5.ایا بین اینها زگیل تناسلی،تبخال تناسلی،یا سایر بیماری های منتقله جنسی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   ۱) سه عکس اول  غدد فوردایس هستند که کمی ملتهب شدند عکس ۴ فیبروم هست عکس پنج نوعی هایپرپیگانتاسیون پوسته هیچکدام خطری ندارند و درمانی نمی خواهند و علت خاصی هم ندارند

   ۲) خیر

   ۳) خیر

   ۴) لزومی نداره از بین ببری

   ۵) خیر

 • تصویر کاربر گيتا شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من براي آقايي كه زگيل پرخطر داشت سكس دهاني انجام دادم ألبته با كاندوم .ولي نگراني من ازين بابت كه اين آقا قبل از اينكه كاندوم رو بپوشن دستشون به زگيلهاشون تماس داشت و با همون دست كاندوم رو استفاده كردن
  آيا ممكنه به دهان من منتقل شده باشه ؟البته من يك دز از گارداسيل رو زدم
  وسؤال بعديم اينكه رابطه سطحي كوتاه مدت بدون دخول و مدت زمان كوتاه بدون مالش عميق هم ميتونه منتقل كنه ؟با توجه به اينكه مرحله اول واكسنو زدم
  وسؤال بعديم اينكه آيا وقتي دستمون با زگيل تماس پيدا ميكنه و بعد دستمون به آلت تناسلي خودمون يا دهانمون ميخوره آيا امكان انتقال هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   آقاي دكتر من براي آقايي كه زگيل پرخطر داشت سكس دهاني انجام دادم ألبته با كاندوم .ولي نگراني من ازين بابت كه اين آقا قبل از اينكه كاندوم رو بپوشن دستشون به زگيلهاشون تماس داشت و با همون دست كاندوم رو استفاده كردن آيا ممكنه به دهان من منتقل شده باشه ؟...............................خیر
   البته من يك دز از گارداسيل رو زدم
   وسؤال بعديم اينكه رابطه سطحي كوتاه مدت بدون دخول و مدت زمان كوتاه بدون مالش عميق هم ميتونه منتقل كنه ؟با توجه به اينكه مرحله اول واكسنو زدم؟.............................بله ممکنه
   وسؤال بعديم اينكه آيا وقتي دستمون با زگيل تماس پيدا ميكنه و بعد دستمون به آلت تناسلي خودمون يا دهانمون ميخوره آيا امكان انتقال هست؟.........................................خیر

 • تصویر کاربر نیما جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام من 4 ماه گذشته بین بیضه و معقد خارش داشتم و یه برآمدگی خیلی کمی بود و رفتم دکتر مردان گفتن که حساسیت و مشکلی نیس یک پماد و یک شامپو بهم دادن شامپو رکوبیزول وپماد تریامسینولون ان. ان و هم خارشم افتاد هم برآمدگی وجود نداشت و گفتن که رابطه جنسی تا یک هفته نداشته باش بعدش مشکلی نیس ولی من بعد از آن رابطه داشتم شریک جنسی من برآمدگی ها و هم به خاطر عفونت خارش دارن و عوارضی که زگیل تناسلی دارد را دارن و الان من باید آزمایش بدم یا باید ویزیت حضوری داشته باشم تا مشخص بشه من hpv دارم یان؟ و هزینه آزمایش چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   در این عکس که موردی مشاهده نمیشه بهتره ازمایش دهید هزینه رو اطلاع ندارم

 • تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر
  دور سر آلتم چندین ساله که این زائده ها هست فکر میکردم طبیعیه ولی به تازگی حساس شدم که نکنه زگیل تناسلی باشه . ممنون از جواب دهیتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام این ها پاپول های مرواریدی هستند. پاپول های مرواریدی برجستگی های کوچک سفیید، گنبدی شکل یا رشته ای هستند که در تاج کلاهک آلت بصورت تجمعی در کنار هم قرار دارند. این پاپول ها شایع بوده و در ۱۴ تا ۴۸ درصد جوانان در دوره ی بعد از بلوغ دیده می شود. این ضایعات خوش خیم بوده و معمولا نیازی به درمان ندارد و ماهیت آن آنژیوفیبروما می باشد. اگر فردی تمایل به درمان داشته باشد یکی از روش های موثر درمانی لیزر CO2 است.

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر