نمایش منوی کناری

⓿ دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟

وجود دانه های سفید روی اندام تناسلی بسیار شایع است. در اغلب موارد این دانه ها بی خطر هستند. ممکن است دانه های سفید روی اندام تناسلی جوشی در اثر آکنه، کورک مرواریدوار آلت تناسلی، یا برآمدگی هایی به اسم دانه های فوردایس باشند. 

در این مقاله دکتر ولی پور جراح کلیه ، به بررسی بعضی از عللی که ممکن است باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شوند، می پردازد و درمان آن ها را نیز شرح می دهد. بعضی از این دانه ها ممکن است در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شده باشند، که این ها نیازمند درمان هستند. 

جوش های سرسفید در اثر آکنه، شایع هستند. آن ها روی نواحی از پوست که دارای منافذ زیادی هستند مانند صورت، قفسه ی سینه و کمر شایع می باشند. جوش های سرسفید در اثر آکنه همچنین می توانند روی آلت تناسلی ایجاد شوند. آن ها روی پایه و تنه ی آلت تناسلی به صورت شایع تری ایجاد می شوند.

جوش های سرسفید زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به وسیله ی چربی طبیعی پوست، عرق، پوست مرده و دیگر ساختار های پوستی بسته شوند. زمانی که باکتری ها وارد این منافذ می شوند، می توانند عفونت و برآمدگی های گرد و کوچک سفید ایجاد کنند. این دانه ها بی ضرر هستند. همچنین معمولا خود به خود از بین می روند و نباید ناراحتی مورد توجهی ایجاد کنند.

دیگر دانه های سفید روی اندام تناسلی

جوش ها سرسفید روی آلت تناسلی به سادگی اشتباه تشخیص داده می شوند و ممکن است بعضی اوقات برآمدگی های روی آلت و در اطراف آن متفاوت باشند. علاوه بر جوش های سرسفید، علل احتمالی دیگر، برای برآمدگی های روی آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:‌

✅ کورک مرواریدوار آلت تناسلی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، کورک های مرواریدوار آلت تناسلی هستند که به صورت برآمدگی های کوچک و گوشتی نمایان می شوند و معمولا دور تا دور سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

علت ایجاد آنها به طور واضح مشخص نشده است، اما آن ها علائمی ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. این برآمدگی ها، معمولا بعد از بلوغ ایجاد می شوند و در بین ۱۴ تا ۴۸ درصد مردان ایجاد می شوند.

✅ دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی های کوچک و به رنگ زرد و سفید هستند که روی اندام های مختلف بدن به وجود می آیند. آن ها روی لب ها و درون لب به طور شایعی ایجاد می شوند. آن ها همچنین ممکن است روی تنه یا سر آلت تناسلی نیز ایجاد شوند.

دانه های فوردایس غده های چربی هستند که فولیکول مو ندارند، چیزی که بیشتر غده های چربی دارند. آن ها ممکن است با علائم بیماری های مقاربتی اشتباه گرفته شوند، در صورتی که بی خطر بوده و معمولا علائمی ایجاد نمی کنند.

دانه های فوردایس

✅ موی درون رشد

موی درون رشد می تواند هر جایی که مو رشد می کند، ایجاد شود، مانند ناحیه ی شرمگاهی. موی درون رشد زمانی ایجاد می شود که مو رشد برعکسی به درون فولیکول خود داشته باشد.

موی درون رشد باعث خارش و ایجاد برآمدگی قرمز می شود. موی درون رشد می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما جدی و خطرناک نیستند.

✅ غده ی تایسون

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، غده تایسون است. تایسون یک غده ی چربی کوچک بوده که می تواند در هر دو طرف فرنولوم ایجاد شود. فرنولوم بافتی کشسانی است که ختنه گاه را به سر آلت تناسلی متصل می کند.

بیشتر موهای درون رشد خود به خود برطرف می شوند، اما بعضی اوقات ممکن است عفونت کنند. شخصی که به این موضوع دچار شده است می تواند قبل از استفاده از کرم ضد باکتری خود، با استفاده از پین یا موچین استریل فولیکول مو را خارج کند.

✅ پلاک های پوستی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، پلاک های پوستی هستند. پلاک های پوستی، رشد پوست نرم و کوچک می باشند. این ها معمولا در مردان میان سال ایجاد می شوند و دلیلی برای نگرانی ندارند.

دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

✅ مولوسکوم کونتاژیوزوم

یک عفونت واگیردار پوستی بوده که باعث ایجاد خوشه های سفت و کوچک روی پوست می شود. این برآمدگی ها یک گودی در وسط دارند و با همین ویژگی از دیگر موارد تشخیص داده می شوند.

آن ها می توانند در اطراف و روی آلت تناسلی ایجاد شوند و همچنین می توانند خارش داشته باشند. این مشکل در اغلب موارد خود به خود برطرف می شود اما در بعضی موارد نیازمند درمان و استفاده از کرم و ژل است.

✅ لیگن پلانوس

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، لیگن پلانوس است. لیگن پلانوس نوعی بثورات قرمز-بنفش بوده که در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود.

این بثورات می توانند خارش دار و ناراحت کننده باشند، اما تقریبا همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. این مشکل ممکن است نیازمند درمان کوتاه مدت با کرم های استروئیدی باشد.

برآمدگی های ناشی از بیماری های مقاربتی

بعضی از دانه ها و جوش هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می شوند در اثر بیماری های مقاربتی به وجود آمده اند و نیازمند درمان هستند. از جمله:

✔ زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مردان و زنان در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است بعد از تماس با شخصی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ظاهری کوچک، سفید و گوشتی دارد و در تنه، سر آلت تناسلی و زیر ختنه گاه ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود، اما در بعضی از موارد نیازمند درمان و دارو است.

درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل استفاده از کرم هایی مانند اسید سالیسیلیک برای تخریب بافت زگیل، استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن زگیل یا ترکیبی از این دو روش باشد.

بهترین درمان برای زگیل تناسلی کدام روش است؟

✔ سفلیس

سفلیس می تواند زخم های سفید یا قرمز در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد کند. سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که در اثر تماس با باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این عفونت باکتریایی نیازمند درمان می باشد، درمانی که یک تزریق یا مصرف یک دوره ی کوتاه مدت آنتی بیوتیک است.

هرپس تناسلی

✔ هرپس تناسلی

هرپس تناسلی، زخم های سفید _ خاکستری در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد می کند. یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس با ویروس HSV ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند ناراحت کننده بوده و خارش داشته باشند. این زخم ها می توانند به دیگر نواحی بدن نیز منتشر شوند. آن ها با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، اما باید توجه داشت که ویروس از بین نمی رود.

درمان و درمان های خانگی

جوش های سرسفیدی که به دلیل آکنه ایجاد می شوند، معمولا علائمی به وجود نمی آورند و همچنین مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند، پس به این صورت نیازی به درمان های پزشکی ندارند.

خود فرد می تواند جوش های سرسفید روی آلت تناسلی را با راهکار های زیر درمان کند یا از ابتلا به آن ها پیشگیری کند:

 • از لمس کردن جوش سرسفید، برای جلوگیری از انتشار آن خودداری کنید.
 • برای توقف تجمع باکتری و چربی، آن ناحیه را مرتبا بشویید.
 • از دستکاری و ترکاندن جوش های سرسفید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث تحریک و ایجاد جای زخم شود.
 • از داروهای بدون نسخه که باکتری ها و چربی اضافه را از بین می برند، استفاده کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر شخصی روی آلت تناسلی اش دچار برآمدگی ای شود، که به مرور زمان بدتر می شود یا خود به خود بهبود پیدا نمی کند، باید با یک پزشک مشورت کند، زیرا ممکن است این برآمدگی نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر باشد. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که فرد از نظر جنسی فعال باشد.

اگر برآمدگی ها خارش دار  دردناک بودند یا باعث ایجاد علائمی شدند، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. تا زمانی که پزشک علت برآمدگی ها را تشخیص بدهد، فرد باید از روابط جنسی خودداری کند تا احتمال انتقال آن بیماری را کاهش دهد.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
⓿ دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟
4.2 (84.44%) 9 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من سال 94 دچار زگیل تناسلی روی بدنه ی آلت تناسلی شدم شدم و تقریبا حدود 7 الی 8 ماه بعد خود به خود خودشون محو شدن و تا الان عود نداشتن .اما به تازگی متوجه لکه ای سفید شدم که روی آلت تناسلی بوجود آومده و در صورت کشیده شدن پوست آلت محو میشه یعنی اصلا برجستگی نداره حالا به نظر شماآیا زگیل تناسلی هست؟آیا نیاز به درمان داره؟و داخل نافم هم یه ضایعه ی خیلی ریز بوجود اومده اندازه یک پنجم عدس آیا اونم ممکنه زگیل باشه ؟و درمانش به چه صورتیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   حالا به نظر شماآیا زگیل تناسلی هست؟...................خیر

   و داخل نافم هم یه ضایعه ی خیلی ریز بوجود اومده اندازه یک پنجم عدس آیا اونم ممکنه زگیل باشه ؟و درمانش به چه صورتیه؟.......................باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر جلال چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت شما میخواستم در مورد این عکس های که برایتان میفرستم منو راهنمایی کنید دانه های سفید روی بیضه. هر کاری میکنم عکس ارسال نمیشه لطفاً یک شماره بدین تلگرام بفرستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام

   حجم عکس را کم کنید

  2. تصویر کاربر جلال سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)
   سلام باشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)
   بیشتر به لیکن پلان شبیه هست
  4. تصویر کاربر جلال سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)
   سلام خب الان باید چکار کنم من
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)
   . لیکن پلان یک بیماری التهابی نسبتاً شایع پوست و مخاط است و منشا آن خودایمنی است. یعنی سیستم ایمنی بدن در طی این بیماری علیه بخش‌های طبیعی پوست، مخاط، مو و یا ناخن خود فرد فعال می‌شوند.علت اصلی آن تاکنون ناشناخته باقی‌مانده است. قابل ذکر است که این بیماری مسری نیست، یعنی از شخصی به شخص دیگر انتقال نمی‌یابد ولی استرس می‌تواند این بیماری را بدتر کند. لیکن پلان یک بیماری مزمن است اما در بسیاری از موارد طی دو سال کاملاً از بین می‌رود. در درمان این بیماری معمولاً از پمادهای موضعی کورتونی و گاهی استرویید خوراکی استفاده می‌شود، و برای درمان خارش می توان از آنتی هیستامین ها استفاده کرد.
  6. تصویر کاربر جلال سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)
   مرسی بابت جواب پس همین ها رو استفاده کنم خوب میشم. میشه اسم کامل دارو و طریقه مصرف رو بهم بگیم ممنون میشم
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸( 4 روز پیش)
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر جوان دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنون از این امکان/ بنده 55 ساله سه سالی بود اگر 15 دقیقه برای تخلیه قطرات آخر ادرار صبر نمی کردم احساس کمی بی اختیاری و عدم کنترل داشتم و چند ماهی اخیرا شاید در اثرفشارهای عصبی و بی میلی جنسی گرفتار اورگاسم خشک و انسداد مجرای انزالی که با تجویز جنابعالی (ترازوسین ) بحمد الله رفع شد سه ماه پیش حجم کلی پروستات در سونوی اول 96سی سی و 51 سی سی بزرگتر و در سونوی دوم 57.6 ولی 34 سی سی بزرگتر آمده یعنی در اولی نرمال را 45 سی سی و در دومی 24 بفرمایید در سن بنده نرمال چه حجمی هست ؟ و آیا این 38.5 سی سی که در سه ماه مصرف دارو کوچک شده نشانه التهابی تورمی آن هست و یا جدا PBH ؟ و اگر مصرف دارو قطع شود به سایز 96 برمیگردد؟ تشکر از وقتی که می گذارید ضمنا تصویر دو سونو ضمیمه است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام

   سایز پروستات بجز سن، تابع ژنتیک هم هست و معیار ما برای درمان سایز پروستات و کوچک کردن آن نیست بلکه ملاک علائم ادراری شماست. داروی ترازوسین برای شما دائمی است و با قطع آن مجددا علائم بر می گردد و توصیه می کنم خیلی خودتان را درگیر تفسیر سونو و آزمایشات نکنید و اونو به ما بسپارید.

 • تصویر کاربر Hghjk دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  Ba salam bebakhshid man rooye alate tanasol dostam didam k ishon joshe sefid daran ama ghermezo moltaheb nist joshaye cherko sefidan
  Aya ehtemal zegil tanasoli hast ?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم.

 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر بنده سی و سه سالمه وتا الان هیچ مشکلی در مورد سنگ کلیه نداشتم، دیروز برای اولین بار سوزش شدید داشتم که موقع اذرار فشار اوردم و ناگهان خونریزی و لخته خون شدید شروع شد. الانم هر سری میرم دسشویی موقع ادرار با سوزش شدیدو اخرش با خونریزی شدید و درد همراهه. چه قرصی بخورم که این خونریزی بند بیاد؟
  لازم به ذکره که من دچار بیماری پانیک هستم و چند شب پیش به خاطر فشار خون بالا رفتم درمانگاه و دو تا امپول زدم که فشارم بیاد پایین یدونه ام امپول دیازپام برام تجویز کردن برای ارامش و خواب چون استرس شدیدی داشتم.
  الانم صبح و شب قرص اس سیتالوپرام و پروپرانولول 20 وزولپیدم 5 وکلونازپام 2 مصرف میکنم.
  این اولین باره که همچین مشکلی دارم و اینقدر خونریزی و سوزش از نوک التم میبینم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر