نمایش منوی کناری

جوش های سر سفید تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟

وجود دانه های سفید روی اندام تناسلی بسیار شایع است. در اغلب موارد این دانه ها بی خطر هستند. ممکن است دانه های سفید روی اندام تناسلی جوشی در اثر آکنه، کورک مرواریدوار آلت تناسلی، یا برآمدگی هایی به اسم دانه های فوردایس باشند. 

در این مقاله دکتر ولی پور جراح کلیه ، به بررسی بعضی از عللی که ممکن است باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شوند، می پردازد و درمان آن ها را نیز شرح می دهد. بعضی از این دانه ها ممکن است در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شده باشند، که این ها نیازمند درمان هستند. 

جوش های سرسفید در اثر آکنه، شایع هستند. آن ها روی نواحی از پوست که دارای منافذ زیادی هستند مانند صورت، قفسه ی سینه و کمر شایع می باشند. جوش های سرسفید در اثر آکنه همچنین می توانند روی آلت تناسلی ایجاد شوند. آن ها روی پایه و تنه ی آلت تناسلی به صورت شایع تری ایجاد می شوند.

جوش های سرسفید زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به وسیله ی چربی طبیعی پوست، عرق، پوست مرده و دیگر ساختار های پوستی بسته شوند. زمانی که باکتری ها وارد این منافذ می شوند، می توانند عفونت و برآمدگی های گرد و کوچک سفید ایجاد کنند. این دانه ها بی ضرر هستند. همچنین معمولا خود به خود از بین می روند و نباید ناراحتی مورد توجهی ایجاد کنند.

دیگر دانه های سفید روی اندام تناسلی

جوش ها سرسفید روی آلت تناسلی به سادگی اشتباه تشخیص داده می شوند و ممکن است بعضی اوقات برآمدگی های روی آلت و در اطراف آن متفاوت باشند. علاوه بر جوش های سرسفید، علل احتمالی دیگر، برای برآمدگی های روی آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:‌

✅ کورک مرواریدوار آلت تناسلی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، کورک های مرواریدوار آلت تناسلی هستند که به صورت برآمدگی های کوچک و گوشتی نمایان می شوند و معمولا دور تا دور سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

علت ایجاد آنها به طور واضح مشخص نشده است، اما آن ها علائمی ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. این برآمدگی ها، معمولا بعد از بلوغ ایجاد می شوند و در بین 14 تا 48 درصد مردان ایجاد می شوند.

✅ دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی های کوچک و به رنگ زرد و سفید هستند که روی اندام های مختلف بدن به وجود می آیند. آن ها روی لب ها و درون لب به طور شایعی ایجاد می شوند. آن ها همچنین ممکن است روی تنه یا سر آلت تناسلی نیز ایجاد شوند.

دانه های فوردایس غده های چربی هستند که فولیکول مو ندارند، چیزی که بیشتر غده های چربی دارند. آن ها ممکن است با علائم بیماری های مقاربتی اشتباه گرفته شوند، در صورتی که بی خطر بوده و معمولا علائمی ایجاد نمی کنند.

دانه های فوردایس

✅ موی درون رشد

موی درون رشد می تواند هر جایی که مو رشد می کند، ایجاد شود، مانند ناحیه ی شرمگاهی. موی درون رشد زمانی ایجاد می شود که مو رشد برعکسی به درون فولیکول خود داشته باشد.

موی درون رشد باعث خارش و ایجاد برآمدگی قرمز می شود. موی درون رشد می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما جدی و خطرناک نیستند.

✅ غده ی تایسون

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، غده تایسون است. تایسون یک غده ی چربی کوچک بوده که می تواند در هر دو طرف فرنولوم ایجاد شود. فرنولوم بافتی کشسانی است که ختنه گاه را به سر آلت تناسلی متصل می کند.

بیشتر موهای درون رشد خود به خود برطرف می شوند، اما بعضی اوقات ممکن است عفونت کنند. شخصی که به این موضوع دچار شده است می تواند قبل از استفاده از کرم ضد باکتری خود، با استفاده از پین یا موچین استریل فولیکول مو را خارج کند.

✅ پلاک های پوستی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، پلاک های پوستی هستند. پلاک های پوستی، رشد پوست نرم و کوچک می باشند. این ها معمولا در مردان میان سال ایجاد می شوند و دلیلی برای نگرانی ندارند.

دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

✅ مولوسکوم کونتاژیوزوم

یک عفونت واگیردار پوستی بوده که باعث ایجاد خوشه های سفت و کوچک روی پوست می شود. این برآمدگی ها یک گودی در وسط دارند و با همین ویژگی از دیگر موارد تشخیص داده می شوند.

آن ها می توانند در اطراف و روی آلت تناسلی ایجاد شوند و همچنین می توانند خارش داشته باشند. این مشکل در اغلب موارد خود به خود برطرف می شود اما در بعضی موارد نیازمند درمان و استفاده از کرم و ژل است.

✅ لیگن پلانوس

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، لیگن پلانوس است. لیگن پلانوس نوعی بثورات قرمز-بنفش بوده که در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود.

این بثورات می توانند خارش دار و ناراحت کننده باشند، اما تقریبا همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. این مشکل ممکن است نیازمند درمان کوتاه مدت با کرم های استروئیدی باشد.

برآمدگی های ناشی از بیماری های مقاربتی

بعضی از دانه ها و جوش هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می شوند در اثر بیماری های مقاربتی به وجود آمده اند و نیازمند درمان هستند. از جمله:

✔ زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مردان و زنان در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است بعد از تماس با شخصی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ظاهری کوچک، سفید و گوشتی دارد و در تنه، سر آلت تناسلی و زیر ختنه گاه ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود، اما در بعضی از موارد نیازمند درمان و دارو است.

درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل استفاده از کرم هایی مانند اسید سالیسیلیک برای تخریب بافت زگیل، استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن زگیل یا ترکیبی از این دو روش باشد.

بهترین درمان برای زگیل تناسلی کدام روش است؟

✔ سفلیس

سفلیس می تواند زخم های سفید یا قرمز در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد کند. سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که در اثر تماس با باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این عفونت باکتریایی نیازمند درمان می باشد، درمانی که یک تزریق یا مصرف یک دوره ی کوتاه مدت آنتی بیوتیک است.

هرپس تناسلی

✔ هرپس تناسلی

هرپس تناسلی، زخم های سفید _ خاکستری در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد می کند. یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس با ویروس HSV ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند ناراحت کننده بوده و خارش داشته باشند. این زخم ها می توانند به دیگر نواحی بدن نیز منتشر شوند. آن ها با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، اما باید توجه داشت که ویروس از بین نمی رود.

درمان جوش سر سفید در ناحیه تناسلی مردان و زنان

جوش های سرسفیدی که به دلیل آکنه ایجاد می شوند، معمولا علائمی به وجود نمی آورند و همچنین مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند، پس به این صورت نیازی به درمان های پزشکی ندارند.

درمان خانگی جوش تناسلی 

خود فرد می تواند جوش های سرسفید روی آلت تناسلی را با راهکار های زیر درمان کند یا از ابتلا به آن ها پیشگیری کند:

 • از لمس کردن جوش سرسفید، برای جلوگیری از انتشار آن خودداری کنید.
 • برای توقف تجمع باکتری و چربی، آن ناحیه را مرتبا بشویید.
 • از دستکاری و ترکاندن جوش های سرسفید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث تحریک و ایجاد جای زخم شود.
 • از داروهای بدون نسخه که باکتری ها و چربی اضافه را از بین می برند، مانند برخی انواع پماد برای جوش ناحیه تناسلی، استفاده کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر شخصی روی آلت تناسلی اش دچار برآمدگی ای شود، که به مرور زمان بدتر می شود یا خود به خود بهبود پیدا نمی کند، باید با یک پزشک مشورت کند، زیرا ممکن است این برآمدگی نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر باشد. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که فرد از نظر جنسی فعال باشد.

اگر برآمدگی ها خارش دار  دردناک بودند یا باعث ایجاد علائمی شدند، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. تا زمانی که پزشک علت برآمدگی ها را تشخیص بدهد، فرد باید از روابط جنسی خودداری کند تا احتمال انتقال آن بیماری را کاهش دهد.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  زیر آلت پایین کلاهک چن تا جوش خیلیی ریز سرسفید دارم ک نمیرن چیکار باید کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بزرگوار ، شاد و پر انرژی باشین ، جناب دکتر من چند وقت هست دو تا ضایعه دور آلت تناسلی که عکس را خدمت شما پیوست کردم مشاهده کردم ، این عکس را بعد از حمام خدمت شما از ضایعه ارسال کردم ، خیلی حساس شدم و تا به اونا دست میزنم تو حموم باید چندین بار دستمو بشورم و دست به هیج جام نمیزنم خیلی وسواس شدم ، ممنون میشم کمکم کنید و بفرماید درمانش چیه‌ و اینا چی هستن و ممنون میشم که کمم کنید که وسواسم هم کت بشه و ایا دست زدن اشکالی داره و منتقل میشه ، یه روز یکیشونو فشار دادم که فک کنم چرک داخل شه ، یه دوستم میگفت جوش چرکیه ممنون میشم کمکم کنید و راهنمایی بفرماید ارادت
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   عکس واضح تر لطفا

  2. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام خیلی ممنون جناب دکتر ، تشکر
  3. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام خیلی ممنون جناب دکتر ، تشکر ، من 31 سال هم سن دارم
  4. تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   خدمت شما ارسال کردم ارادت
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام مجدد

   واقعیت اینه که اگرچه عکس های جدید واضح هست ولی قضاوت از روی این عکس ها برای من امکان پذیر نیست. احتمالاتی که می تونه مطرح باشه گزیل تناسلی و یا مولوسکوم هست.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ... پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید. چند ماه پیش دانه ای مثل جوش بر روی بیضه ها درآمد و چندروز پیش ان را فشار دادم و ان بزرگتر شده.آیا جوش ناشی از آکنه هست یا زگیل تناسلی؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   به نظر میرسه زگیل نیست

 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر محترم ..من 38 ساله هستم روی کلاهک آلتم دونهای گونبتی شکل گوشتی به تعداد 15تا 20 عدد اندازه ته سوزن گرد یه 15 سالی هست تعقیری نکرده تو این مدت مشکلی ندارم روش درمان هم بگید. آیا خطری داره من تازه میخوام ازدواج کنم ..ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتربنده چندساله ک تکررادراردارم یکبارهم رابطه جنسی آنال داشتم وخودارضایی زیاد،تشخیص التهاب پروستات دادمتخصص،اوکسی بوتینین،اوفلوکساسین،لوفلوکساسین،سیپروفلوکساسین،تاوانکس وملوکسیام روهرکدوم روطی یک دوره 1ماهه مصرف کردم ولی هیچکدوم اثری نداشت،باتوجه ب عدم تأثیراین داروهاالتهاب پروستات ندارم؟؟؟وسوال دوم،التهاب پروستات برگشت پذیره؟ ضمن سپاس ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام
   جناب دکتربنده چندساله ک تکررادراردارم یکبارهم رابطه جنسی آنال داشتم وخودارضایی زیاد،تشخیص التهاب پروستات دادمتخصص،اوکسی بوتینین، اوفلوکساسین، لوفلوکساسین،سیپروفلوکساسین،تاوانکس وملوکسیام روهرکدوم روطی یک دوره 1ماهه مصرف کردم ولی هیچکدوم اثری نداشت،باتوجه ب عدم تأثیراین داروهاالتهاب پروستات ندارم؟؟؟...........................احتمالا ندارید
   وسوال دوم،التهاب پروستات برگشت پذیره؟..................................امکانش هست

  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   جناب اینکه بعدازتحریک جنسی ادرارخوب نمیاد،باریکه وکج وبعدازانزال هم ادرارخوب تخلیه نمیشه وانحراف داره نرماله
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   اگر فقط در این زمان هاست ایرادی ندارد و قابل چشم پوشی است

  4. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   دومورددیگه م اگه اجازه بدیدبپرسم،اول اینکه ادرارمن وقتی غلیظه ب خوبی وبافشارتخلیه نمیشه علتش چیه وتوی همه آقایون اینه؟
   بعداینکه احساس ادراروبنده بیشتر توی مجرام احساس میکنم خصوصابعدازدفع مدفوع علتشواگه بگیدبینهایت سپاسگذارم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   توی همه نه ولی در برخی اینطوره

   استبراء کنید 

  6. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   دربرابرتکررناشی ازمثانه نوروژنیک اسپاستیک بایدمقاومت کردوفاصله دفع روزیادکردیااینکه ن بایدرفت ودفع کرد حتی اگه ۱ساعت بعدش باشه؟؟؟
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   باید مقاومت کرد تا بتدریج حجم مثانه بیشتر شود

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر