نمایش منوی کناری

⓿ دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟

وجود دانه های سفید روی اندام تناسلی بسیار شایع است. در اغلب موارد این دانه ها بی خطر هستند. ممکن است دانه های سفید روی اندام تناسلی جوشی در اثر آکنه، کورک مرواریدوار آلت تناسلی، یا برآمدگی هایی به اسم دانه های فوردایس باشند. 

در این مقاله دکتر ولی پور جراح کلیه ، به بررسی بعضی از عللی که ممکن است باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شوند، می پردازد و درمان آن ها را نیز شرح می دهد. بعضی از این دانه ها ممکن است در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شده باشند، که این ها نیازمند درمان هستند. 

جوش های سرسفید در اثر آکنه، شایع هستند. آن ها روی نواحی از پوست که دارای منافذ زیادی هستند مانند صورت، قفسه ی سینه و کمر شایع می باشند. جوش های سرسفید در اثر آکنه همچنین می توانند روی آلت تناسلی ایجاد شوند. آن ها روی پایه و تنه ی آلت تناسلی به صورت شایع تری ایجاد می شوند.

جوش های سرسفید زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به وسیله ی چربی طبیعی پوست، عرق، پوست مرده و دیگر ساختار های پوستی بسته شوند. زمانی که باکتری ها وارد این منافذ می شوند، می توانند عفونت و برآمدگی های گرد و کوچک سفید ایجاد کنند. این دانه ها بی ضرر هستند. همچنین معمولا خود به خود از بین می روند و نباید ناراحتی مورد توجهی ایجاد کنند.

دیگر دانه های سفید روی اندام تناسلی

جوش ها سرسفید روی آلت تناسلی به سادگی اشتباه تشخیص داده می شوند و ممکن است بعضی اوقات برآمدگی های روی آلت و در اطراف آن متفاوت باشند. علاوه بر جوش های سرسفید، علل احتمالی دیگر، برای برآمدگی های روی آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:‌

✅ کورک مرواریدوار آلت تناسلی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، کورک های مرواریدوار آلت تناسلی هستند که به صورت برآمدگی های کوچک و گوشتی نمایان می شوند و معمولا دور تا دور سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

علت ایجاد آنها به طور واضح مشخص نشده است، اما آن ها علائمی ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. این برآمدگی ها، معمولا بعد از بلوغ ایجاد می شوند و در بین ۱۴ تا ۴۸ درصد مردان ایجاد می شوند.

✅ دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی های کوچک و به رنگ زرد و سفید هستند که روی اندام های مختلف بدن به وجود می آیند. آن ها روی لب ها و درون لب به طور شایعی ایجاد می شوند. آن ها همچنین ممکن است روی تنه یا سر آلت تناسلی نیز ایجاد شوند.

دانه های فوردایس غده های چربی هستند که فولیکول مو ندارند، چیزی که بیشتر غده های چربی دارند. آن ها ممکن است با علائم بیماری های مقاربتی اشتباه گرفته شوند، در صورتی که بی خطر بوده و معمولا علائمی ایجاد نمی کنند.

دانه های فوردایس

✅ موی درون رشد

موی درون رشد می تواند هر جایی که مو رشد می کند، ایجاد شود، مانند ناحیه ی شرمگاهی. موی درون رشد زمانی ایجاد می شود که مو رشد برعکسی به درون فولیکول خود داشته باشد.

موی درون رشد باعث خارش و ایجاد برآمدگی قرمز می شود. موی درون رشد می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما جدی و خطرناک نیستند.

✅ غده ی تایسون

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، غده تایسون است. تایسون یک غده ی چربی کوچک بوده که می تواند در هر دو طرف فرنولوم ایجاد شود. فرنولوم بافتی کشسانی است که ختنه گاه را به سر آلت تناسلی متصل می کند.

بیشتر موهای درون رشد خود به خود برطرف می شوند، اما بعضی اوقات ممکن است عفونت کنند. شخصی که به این موضوع دچار شده است می تواند قبل از استفاده از کرم ضد باکتری خود، با استفاده از پین یا موچین استریل فولیکول مو را خارج کند.

✅ پلاک های پوستی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، پلاک های پوستی هستند. پلاک های پوستی، رشد پوست نرم و کوچک می باشند. این ها معمولا در مردان میان سال ایجاد می شوند و دلیلی برای نگرانی ندارند.

دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

✅ مولوسکوم کونتاژیوزوم

یک عفونت واگیردار پوستی بوده که باعث ایجاد خوشه های سفت و کوچک روی پوست می شود. این برآمدگی ها یک گودی در وسط دارند و با همین ویژگی از دیگر موارد تشخیص داده می شوند.

آن ها می توانند در اطراف و روی آلت تناسلی ایجاد شوند و همچنین می توانند خارش داشته باشند. این مشکل در اغلب موارد خود به خود برطرف می شود اما در بعضی موارد نیازمند درمان و استفاده از کرم و ژل است.

✅ لیگن پلانوس

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، لیگن پلانوس است. لیگن پلانوس نوعی بثورات قرمز-بنفش بوده که در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود.

این بثورات می توانند خارش دار و ناراحت کننده باشند، اما تقریبا همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. این مشکل ممکن است نیازمند درمان کوتاه مدت با کرم های استروئیدی باشد.

برآمدگی های ناشی از بیماری های مقاربتی

بعضی از دانه ها و جوش هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می شوند در اثر بیماری های مقاربتی به وجود آمده اند و نیازمند درمان هستند. از جمله:

✔ زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مردان و زنان در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است بعد از تماس با شخصی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ظاهری کوچک، سفید و گوشتی دارد و در تنه، سر آلت تناسلی و زیر ختنه گاه ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود، اما در بعضی از موارد نیازمند درمان و دارو است.

درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل استفاده از کرم هایی مانند اسید سالیسیلیک برای تخریب بافت زگیل، استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن زگیل یا ترکیبی از این دو روش باشد.

بهترین درمان برای زگیل تناسلی کدام روش است؟

✔ سفلیس

سفلیس می تواند زخم های سفید یا قرمز در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد کند. سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که در اثر تماس با باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این عفونت باکتریایی نیازمند درمان می باشد، درمانی که یک تزریق یا مصرف یک دوره ی کوتاه مدت آنتی بیوتیک است.

هرپس تناسلی

✔ هرپس تناسلی

هرپس تناسلی، زخم های سفید _ خاکستری در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد می کند. یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس با ویروس HSV ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند ناراحت کننده بوده و خارش داشته باشند. این زخم ها می توانند به دیگر نواحی بدن نیز منتشر شوند. آن ها با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، اما باید توجه داشت که ویروس از بین نمی رود.

درمان و درمان های خانگی

جوش های سرسفیدی که به دلیل آکنه ایجاد می شوند، معمولا علائمی به وجود نمی آورند و همچنین مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند، پس به این صورت نیازی به درمان های پزشکی ندارند.

خود فرد می تواند جوش های سرسفید روی آلت تناسلی را با راهکار های زیر درمان کند یا از ابتلا به آن ها پیشگیری کند:

 • از لمس کردن جوش سرسفید، برای جلوگیری از انتشار آن خودداری کنید.
 • برای توقف تجمع باکتری و چربی، آن ناحیه را مرتبا بشویید.
 • از دستکاری و ترکاندن جوش های سرسفید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث تحریک و ایجاد جای زخم شود.
 • از داروهای بدون نسخه که باکتری ها و چربی اضافه را از بین می برند، استفاده کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر شخصی روی آلت تناسلی اش دچار برآمدگی ای شود، که به مرور زمان بدتر می شود یا خود به خود بهبود پیدا نمی کند، باید با یک پزشک مشورت کند، زیرا ممکن است این برآمدگی نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر باشد. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که فرد از نظر جنسی فعال باشد.

اگر برآمدگی ها خارش دار  دردناک بودند یا باعث ایجاد علائمی شدند، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. تا زمانی که پزشک علت برآمدگی ها را تشخیص بدهد، فرد باید از روابط جنسی خودداری کند تا احتمال انتقال آن بیماری را کاهش دهد.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
⓿ دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟
4.2 (84.44%) 9 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامتين سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  نزديك دو ماهى هست كه روى التم لكه هاى سفيد مثل جوش ظاهر شده، نگرانم در مردش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۸ سال دارم و یک ساله که متوجه شدم دونه های سفید خیلی ریز زیر پوست تنه الت تناسلیم وجود داره و خجالت میکشیدم به کسی بگم ولی با فشار دادنش مثل جوش صورت از داخل الت تناسلیم خارج میشه که هیچ درد و هیچ زخمی هم به جا نمیمونه و نداره و میخاستم بدونم که این بیماری هست یا نه خیلی ممنون و تشکر از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   خیر بیماری نیست

 • تصویر کاربر :(( یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دوباره آقای دکتر،من همونی هم که میگفتم یه مدت فقط تحریک داشتم و دست و پام و کل بدنم کم حس شده،من یه دکتر مغز و اعصاب رفتم بهم گفتن که وسواس گرفتم و بهم قرص لگزاتال ۱۰ و ریسپریدون دادن اما من چون از عوارضش میترسم مصرف نکردمشون و هنوزم دارمشون.
  تو کامنت ها میخوندم شما فرموده بودی خودارضایی باعث وسواس میشه یاد حرف اون دکتر افتادم و اینا رو خدمت شما گفتم؛الان به نظر شما قرص ها رو مصرف کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر قاف یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر.بنده نوجوانی ۱۹ ساله هستم،متاسفانه سالهاست که روی خود آلت تناسلی من نقطه های برآمده سفید رنگ داره،گاهی اوقات خارش دارم،،کل مجرای ادرار، تخمدان و آلت تناسلی.البته تعداد این جوش یا هر چیزه دیگه ای که اسمشه،تعدادشان تغییر نکردن،و از دوران ۱۴ ۱۵ سالگی یا شاید هم کمتر،این علائم روی این اندام من هستن. بعضی وقت ها ترس از اینکه چه چیزی ممکنه باشه دیوونم میکنه،و از جهتی امکان اینو ندارم که با خانواده مطرح کنم...لطفا کمکم کنید که بتونم به صورتی خانگی درمانش کنم.متشکرم.
  منتظر جوابتون هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام
   عکس واضح بفرست
  2. تصویر کاربر قاف یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر این هم عکس از آلتم.

   آقای دکتر روش گیاهیی،خونگی پیشنهاد هم میکنید؟؟؟یا مثلا با گذشت زمان.

   در کل ممنون
   تشکر از اعتمادی که ساختید.
  3. تصویر کاربر قاف یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر سلام مجدد.این هم عکس از آلتم.

   امیدوارم با درمان خانگی بشه کاملا حلش کرد.

   متشکرم.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
  5. تصویر کاربر قاف یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر بی نهااااااایت سپاس گزارم.
   هنگ کردم ..متشکرم.
   ان شاءالله خدا خیرتون بده .
   دارم بال در میارم. متشکرررررررم.

   آقای دکتر فقط برای ان شاءالله ازدواج که مشکلی نداره،البته وقتی گفتید طبیعیه و مال خوده اندامه خیالم رااااحت شد.ولی گفتم خب بپرسم.
   تشکرررررررررر بی نهااااااایت
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر شایان شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سه سوال داشتم سنم ۲۰ سال
  اول اینکه ی مدتیه که روی آلتم دون دون سفید کمرنگه میخواستم بدونم چیه این؟
  دوم اینکه آلتم ی خورده در حالت نعوظ کامل صاف نیست بصورت ال انگلیسی بصورت افقی انحراف به طرف شکم هست مشکل داره این؟
  سوم من بعضی اوقات که هفته ای یا ماهی ۱ بار خودارضایی میکنم پرتاپ منی زیاد نیست و کم منی میاد و حدود ۱ دقیقه ی خورده کمتر بیشتر زودانزال میشم یا خوبه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر