نمایش منوی کناری

جوش های سر سفید تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟

وجود دانه های سفید روی اندام تناسلی بسیار شایع است. در اغلب موارد این دانه ها بی خطر هستند. ممکن است دانه های سفید روی اندام تناسلی جوشی در اثر آکنه، کورک مرواریدوار آلت تناسلی، یا برآمدگی هایی به اسم دانه های فوردایس باشند. 

در این مقاله به بررسی بعضی از عللی که ممکن است باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شوند، می پردازیم و درمان آن ها را نیز شرح می دهیم. بعضی از این دانه ها ممکن است در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شده باشند، که این ها نیازمند درمان هستند. 

جوش های سرسفید در اثر آکنه، شایع هستند. آن ها روی نواحی از پوست که دارای منافذ زیادی هستند مانند صورت، قفسه ی سینه و کمر شایع می باشند. جوش های سرسفید در اثر آکنه همچنین می توانند روی آلت تناسلی ایجاد شوند. آن ها روی پایه و تنه ی آلت تناسلی به صورت شایع تری ایجاد می شوند.

جوش های سرسفید زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به وسیله ی چربی طبیعی پوست، عرق، پوست مرده و دیگر ساختار های پوستی بسته شوند. زمانی که باکتری ها وارد این منافذ می شوند، می توانند عفونت و برآمدگی های گرد و کوچک سفید ایجاد کنند. این دانه ها بی ضرر هستند. همچنین معمولا خود به خود از بین می روند و نباید ناراحتی مورد توجهی ایجاد کنند.

دیگر دانه های سفید روی اندام تناسلی

جوش ها سرسفید روی آلت تناسلی به سادگی اشتباه تشخیص داده می شوند و ممکن است بعضی اوقات برآمدگی های روی آلت و در اطراف آن متفاوت باشند. علاوه بر جوش های سرسفید، علل احتمالی دیگر، برای برآمدگی های روی آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:‌

✅ کورک مرواریدوار آلت تناسلی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، کورک های مرواریدوار آلت تناسلی هستند که به صورت برآمدگی های کوچک و گوشتی نمایان می شوند و معمولا دور تا دور سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

علت ایجاد آنها به طور واضح مشخص نشده است، اما آن ها علائمی ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. این برآمدگی ها، معمولا بعد از بلوغ ایجاد می شوند و در بین 14 تا 48 درصد مردان ایجاد می شوند.

✅ دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی های کوچک و به رنگ زرد و سفید هستند که روی اندام های مختلف بدن به وجود می آیند. آن ها روی لب ها و درون لب به طور شایعی ایجاد می شوند. آن ها همچنین ممکن است روی تنه یا سر آلت تناسلی نیز ایجاد شوند.

دانه های فوردایس غده های چربی هستند که فولیکول مو ندارند، چیزی که بیشتر غده های چربی دارند. آن ها ممکن است با علائم بیماری های مقاربتی اشتباه گرفته شوند، در صورتی که بی خطر بوده و معمولا علائمی ایجاد نمی کنند.

دانه های فوردایس

✅ موی درون رشد

موی درون رشد می تواند هر جایی که مو رشد می کند، ایجاد شود، مانند ناحیه ی شرمگاهی. موی درون رشد زمانی ایجاد می شود که مو رشد برعکسی به درون فولیکول خود داشته باشد.

موی درون رشد باعث خارش و ایجاد برآمدگی قرمز می شود. موی درون رشد می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما جدی و خطرناک نیستند.

✅ غده ی تایسون

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، غده تایسون است. تایسون یک غده ی چربی کوچک بوده که می تواند در هر دو طرف فرنولوم ایجاد شود. فرنولوم بافتی کشسانی است که ختنه گاه را به سر آلت تناسلی متصل می کند.

بیشتر موهای درون رشد خود به خود برطرف می شوند، اما بعضی اوقات ممکن است عفونت کنند. شخصی که به این موضوع دچار شده است می تواند قبل از استفاده از کرم ضد باکتری خود، با استفاده از پین یا موچین استریل فولیکول مو را خارج کند.

✅ پلاک های پوستی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، پلاک های پوستی هستند. پلاک های پوستی، رشد پوست نرم و کوچک می باشند. این ها معمولا در مردان میان سال ایجاد می شوند و دلیلی برای نگرانی ندارند.

دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

✅ مولوسکوم کونتاژیوزوم

یک عفونت واگیردار پوستی بوده که باعث ایجاد خوشه های سفت و کوچک روی پوست می شود. این برآمدگی ها یک گودی در وسط دارند و با همین ویژگی از دیگر موارد تشخیص داده می شوند.

آن ها می توانند در اطراف و روی آلت تناسلی ایجاد شوند و همچنین می توانند خارش داشته باشند. این مشکل در اغلب موارد خود به خود برطرف می شود اما در بعضی موارد نیازمند درمان و استفاده از کرم و ژل است.

✅ لیگن پلانوس

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، لیگن پلانوس است. لیگن پلانوس نوعی بثورات قرمز-بنفش بوده که در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود.

این بثورات می توانند خارش دار و ناراحت کننده باشند، اما تقریبا همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. این مشکل ممکن است نیازمند درمان کوتاه مدت با کرم های استروئیدی باشد.

برآمدگی های ناشی از بیماری های مقاربتی

بعضی از دانه ها و جوش هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می شوند در اثر بیماری های مقاربتی به وجود آمده اند و نیازمند درمان هستند. از جمله:

✔ زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مردان و زنان در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است بعد از تماس با شخصی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ظاهری کوچک، سفید و گوشتی دارد و در تنه، سر آلت تناسلی و زیر ختنه گاه ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود، اما در بعضی از موارد نیازمند درمان و دارو است.

درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل استفاده از کرم هایی مانند اسید سالیسیلیک برای تخریب بافت زگیل، استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن زگیل یا ترکیبی از این دو روش باشد.

بهترین درمان برای زگیل تناسلی کدام روش است؟

✔ سفلیس

سفلیس می تواند زخم های سفید یا قرمز در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد کند. سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که در اثر تماس با باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این عفونت باکتریایی نیازمند درمان می باشد، درمانی که یک تزریق یا مصرف یک دوره ی کوتاه مدت آنتی بیوتیک است.

هرپس تناسلی

✔ هرپس تناسلی

هرپس تناسلی، زخم های سفید _ خاکستری در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد می کند. یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس با ویروس HSV ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند ناراحت کننده بوده و خارش داشته باشند. این زخم ها می توانند به دیگر نواحی بدن نیز منتشر شوند. آن ها با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، اما باید توجه داشت که ویروس از بین نمی رود.

درمان جوش سر سفید در ناحیه تناسلی مردان و زنان

جوش های سرسفیدی که به دلیل آکنه ایجاد می شوند، معمولا علائمی به وجود نمی آورند و همچنین مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند، پس به این صورت نیازی به درمان های پزشکی ندارند.

درمان خانگی جوش تناسلی 

خود فرد می تواند جوش های سرسفید روی آلت تناسلی را با راهکار های زیر درمان کند یا از ابتلا به آن ها پیشگیری کند:

 • از لمس کردن جوش سرسفید، برای جلوگیری از انتشار آن خودداری کنید.
 • برای توقف تجمع باکتری و چربی، آن ناحیه را مرتبا بشویید.
 • از دستکاری و ترکاندن جوش های سرسفید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث تحریک و ایجاد جای زخم شود.
 • از داروهای بدون نسخه که باکتری ها و چربی اضافه را از بین می برند، مانند برخی انواع پماد برای جوش ناحیه تناسلی، استفاده کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر شخصی روی آلت تناسلی اش دچار برآمدگی ای شود، که به مرور زمان بدتر می شود یا خود به خود بهبود پیدا نمی کند، باید با یک پزشک مشورت کند، زیرا ممکن است این برآمدگی نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر باشد. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که فرد از نظر جنسی فعال باشد.

اگر برآمدگی ها خارش دار  دردناک بودند یا باعث ایجاد علائمی شدند، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. تا زمانی که پزشک علت برآمدگی ها را تشخیص بدهد، فرد باید از روابط جنسی خودداری کند تا احتمال انتقال آن بیماری را کاهش دهد.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآذر شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من آزمایش پاپ اسمیر دادم جوابم atypical squamous cells of undetermined significance شد و آزمایش hpv هم ویروس کم خطر 42و 67 شد میشه برای من توضیح بدید من چه مشکلی دارم و باید چکار کنم و اینکه الان درست 6 ماه هست رابطه نداشتم و تنها رابطه جنسی که داشتم با همین فرد بوده و آیا این آدم هم مبتلا هست یا نه ؟خودم استرسی ندارم ولی به هر حال اگر زگیل تناسلی بسماری باشه که مخفی باشه و من نمیدونستم عذاب وجدان دارم که من به اون آدم نداده باشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
    atypical squamous cells of undetermined significance در واقع شایعترین نوع تغییرات سلولی است که در پاپ اسمیر مشاهده می شود و میزان این تغییرات سلولی خیلی خیلی خفیف هست و غالبا بدلیل ابتلا به ویروس HPV رخ می دهد و چون نوع ویروس های تشخیص داده در شما از نوع کم خطر می باشد لذا توصیه ای که به شما می شود ارزیابی مجدد یکسال بعد و پرهیز از دخانیات و استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد.

   بدهی است شریک جنسی شما هم مبتلا می شود ولی خطری ایشان را تهدید نمی کند

 • تصویر کاربرHosein پنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید.. مدت خیلی زیادیه ی سری جوش معمولی روی تنه الت تناسلی دارم ن خارشی داره ن هیچ چیز دیگه ای میخام بدونم چطور ب صورت قطعی از بین ببرمشون
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۲۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   این ها غدد فوردایس هستند و بافت طبیعی پوست آلتتناسلی بوده و از بین نمی روند.

 • تصویر کاربرميلاد دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من ٢٢سالمه در نوجواني خود ارضايي كه انجام ميدادم بهداشتو رعايت نميكردم وارضا كه ميشدم خيلي طول ميكشيد تا تميز كنم خودمو يك سري جوش هاي ريز زير پوسته دور الت و همينطور زير ختنه گاه و روي كلاهك دارم خيلي ريز و گوشتي مانند
  و زماني كه به نعوذ ميرسم كمرنگ ميشن و معلوم نيس و قرمز رنگ ميشن ميخاستم ببينم اينا چي هستن نه خارش دارن نه درد فقط زماني كه به نعوذ نرسيدم به طور عادي خيلي معلومه دليلش چي هستش ؟عكس بايد بفرستم براتون؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربریکتا دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سنگ‌دیستال‌حالب‌چپ
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام

   اگر دردش قابل تحمله احتمال افتادنش هست با ورزش دویدن و طناب زدن و 3 لیتر آب روزانه و مصرف قرص هیوسین هر 12 ساعت و کپسول تامسولوسین شبی یک عدد

   در غیر اینصورت بایستی سنگ شکن کنید

 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مرد هستم سوال:اگر فردی با الت تناسلی خود بازی کند ولی این کار را تا قبل از رسیدن به اوج لذت جنسی رها کند ودوباره این کاروبکند ولی باز هم نگذارد به اوج جنسی برسد فقط تامرز ان برود و همش این کاروبکند به جای استمناء(یعنی هیچ گاه استمنءنکند). ایا این کار او منجر به ضرر به بیضه ها ی فرد میشود؟ مثلا ایا سرطانمیگیرد واریکوس یا...؟(چرا که بعد از این کارها بیضه ها گاهی تیر میکند) سوال 2:بعد از چند روز وقتی ادرار میکند مایعی مثل منی و بعضی اوقات خود منی از اوخارج میشود(توجه که او به اوج لذت نرسیده) بدون جهش و..ایا این زود انزالی یا بیاختیاری خروج منی است؟تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام
   مرد هستم سوال:اگر فردی با الت تناسلی خود بازی کند ولی این کار را تا قبل از رسیدن به اوج لذت جنسی رها کند ودوباره این کاروبکند ولی باز هم نگذارد به اوج جنسی برسد فقط تامرز ان برود و همش این کاروبکند به جای استمناء(یعنی هیچ گاه استمنءنکند). ایا این کار او منجر به ضرر به بیضه ها ی فرد میشود؟.....................خیر
   مثلا ایا سرطانمیگیرد واریکوس یا...؟.......................خیر
   (چرا که بعد از این کارها بیضه ها گاهی تیر میکند) سوال 2:بعد از چند روز وقتی ادرار میکند مایعی مثل منی و بعضی اوقات خود منی از اوخارج میشود(توجه که او به اوج لذت نرسیده) بدون جهش و..ایا این زود انزالی یا بیاختیاری خروج منی است؟................................خیر

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر