نمایش منوی کناری

بهترین درمان زگیل تناسلی (GENITAL WARTS)

انتشار : ۱۳۹۱/۱۲/۰۹

زگیل تناسلی که به آن کوندیلوما آکومیناتا نیز می گویند توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتشر می شود. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد که ۳۰ نوع آن می تواند ناحیه تناسلی را آلوده کند.

عوامل خطری که باعث آلودگی و ابتلا به ویروس HPV می شوند عبارتند از:

⛔️ داشتن شریک های جنسی متعدد

⛔️ شروع فعالیت جنسی و مقاربت در سنین پائین

⛔️ داشتن شریک جنسی مبتلا به ویروس HPV

 

زگیل تناسلی در مردان

اکثر عفونت های ویروس HPV بدون علامت هستند. در یک مطالعه در خارج از کشور نشان داده شده که ۶۰% دانشجویان زن که هر ۶ ماه به مدت ۳ سال تحت تست پاپا نیکولا قرار گرفتند در مقطعی از زمان به ویروس HPV مبتلا بودند. میانگین مدت ابتلا به ویروس HPV 8 ماه بود، و فقط ۹% افراد بعد از ۲ سال مبتلا به عفونت ویروس HPV باقی ماندند.

زگیل های قابل رؤیت دستگاه تناسلی اکثرا توسط انواع ۶ و ۱۱ ویروس HPV ایجاد می شود. بیماران ممکن است با بیش از یک نوع ویروس HPV آلوده شوند. زگیل تناسلی ممکن است در هر جایی از دستگاه تناسلی ظاهر شوند. ویروس HPV را در گردن رحم، مهبل (واژن)، مجرای ادراری، مقعد، و بافت های مخاطی مثل ملتحمه چشم، دهان و بینی می توان یافت.

خطر تبدیل زگیل های تناسلی به سرطان های مهاجم ناحیه تناسلی توسط ویروس HPV نوع ۶ و ۱۱ پائین است. ولی بعضی از انواع ویروس HPV که ناحیه تناسلی را مبتلا می کنند مثل انواع ۱۶،۱۸،۳۱،۳۳،۳۵،۳۹،۴۵، می توانند با دیسپلازی و سرطان در گردن رحم در زنان و بدخیمی پوست تناسلی (squamous intraepithelial neoplasia) در مردان شوند. از آنجایی که ویروس HPV در زنان مبتلا به HIV سریعا پیشرف می کند، لذا سرطان گردن رحم یکی از بیماری های است که در ایدز دیده می شود.

سیگار ممکن است خطر پیشرفت به سمت سرطان را در هر دو جنس مرد و زن افزایش دهد.

علائم عفونت ویروس HPV در زنان غیر اختصاصی بوده و می تواند شامل درد ناحیه تناسلی، خارش یا ترشحات بد بوی واژینال باشد.

بخوانید  آزمایش HPV در مردان و زنان

تشخیص زگیل تناسلی با مشاهده زگیل ها یا لمس ضایعات تناسلی بدون درد می باشد. برای تشخیص ضایعات پنهان می توان از پارچه آغشته به اسید استیک ۳% تا ۵% استفاده کرد که در صورت وجود ضایعات ظاهر آن به رنگ سفید در می آید اما چون این تست غیر اختصاصی است به عنوان یک روش غربالگری متداول استفاده نمی شود. میزان عفونت در مردانی که شریک جنسی (زن) آن ها مبتلا به ویروس HPV می باشد بین ۵۰% تا ۷۷% است ولی میزان ابتلا در زنانی که شریک جنسی (مرد) آن ها مبتلا به عفونت ویروس HPV می باشد این میزان بالا تر است.

بیوپسی و نمونه برداری از زگیل های تناسلی بصورت معمول توصیه نمی شود اما در مواردی که زگیل ها ظاهر غیر معمولی داشته، تغییر رنگ داده، سفت شده، به بافت زیر چسبندگی پیدا کرده، یا این که زخم شده باشد حتما بایستی نمونه برداری شود. در ضمن در زگیل هایی که بعد از درمان پایدار مانده یا بدتر می شوند و همچنین در بیماران با نقص ایمنی حتما بایستی نمونه برداری شوند.

درمان زگیل تناسلی

بیماران مبتلا به زگیل تناسلی بایستی بدانند که در افرادی که فعالیت جنسی و مقاریت دارند ویروس HPV و عود آن شایع است و دوره نهفته آن می تواند طولانی و متغییر باشد و مدت عفونت و روش های پیشگیری کاملا مشخص نمی باشد.

انتخاب نوع درمان زگیل تناسلی به عوامل مختلف زیر وابسته است:

  1. سایز زگیل
  2. تعداد زگیل ها
  3. محل زگیل
  4. ترجیح بیمار و پزشک

درمان به دو شکل کلی انجام می شود:

# درمان توسط بیماری

درمان هایی که توسط خود بیمار انجام می شود که شامل استفاده از محلول یا ژل podofilox 0.5%، کرم imiquimod 5%، یا پماد sinecatechins 15% می باشد. البته به دلیل عوارض هر کدام و طولانی بودن مدت درمان کمتر توصیه می شود.

# درمان توسط پزشک

درمان هایی که توسط پزشک متخصص زگیل تناسلی انجام می شود که شامل استفاده از نیتروژت مایع، الکترو کوتر، لیزر، رزین پودوفیلین ۱۰% تا ۲۵%، تری کلرو استیک اسید (TCA) یا بیکلرو استیک اسید (BCA) 80% تا ۹۰% یا برداشت به روش جراحی می باشد.

بخوانید  دانستنی های ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV

البته به نظر من بهترین، سریعترین و اثربخش ترین درمان لیزر می باشد.

لیزردرمانی دی اکسید کربن فرآیندی است که در آن پرتوهای فروسرخ مستقیماً به طور متمرکز به سوی آسیب های زگیلی هدف گیری می شود. بافت آسیب دیده، لیزر را جذب و به انرژی گرمایی تبدیل می کند و به این وسیله ناحیه ی مورد نظر را تبخیر می نماید.

احتباس پرتو لیزر امکان سوزاندن بافت را با کم ترین صدمه به نواحی اطراف فراهم می کند که منجر به بهبودی سریع، همراه با کم ترین میزان بر جا ماندن اثر زخم می شود. به علاوه، انرژی زیاد نور رگ هایی را که سهواً آسیب دیده اند بلافاصله می سوزاند و به طور مجازی، فرآیندی بدون خون ریزی را تضمین می نماید.

فایده ی بالقوه ی این روش درمانی آن است که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را به ویروس فراهم می کند و موجب شده تا لیزردرمانی، روش مورد انتخاب برای درمان افراد دارای ضعف ایمنی باشد.

عوارض جانبی مانند احساس سوزش، اثر زخم و درد، با این تظمین که آسیب بافتی از ۱ میلی متر در عمق فراتر نخواهد رفت، به کم ترین میزان می رسد. اثر موضعی و کاملاً قابل کنترل لیزر، کاربرد ایمن آن را در هنگام بارداری برای درمان آسیب هایی که به TCA یا کرایوتراپی پاسخ نمی دهند، ممکن می سازد.

براساس مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است میزان پاکسازی زگیل تناسلی توسط لیزر CO2 حدود دو برابر موثر تر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی است میزان عود زگیل تناسلی در افرادی که لیزر می کنند کمتر از کسانی است که که کرایو می کنند. به عبارت ساده تر خیلی اوقات برای پاکسازی یک زگیل نیاز به دو یا تعداد بیشتری جلسات کرایوتراپی است و گاهی اصلا پاسخگو نبوده و نیاز به تغییر روش درمان هست در حالی که در درمان با لیزر در همان جلسه اول زگیل از بین خواهد رفت و عود نخواهد کرد.

بخوانید  عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند؟

متاسفانه تصور اشتباهی وجود دارد که دود ناشی از لیزر باعث پخش شدن ویروس می شود در حالی که با وجود دستگاه  وکیوم که دود ناشی از لیزر را بطور همزمان به داخل خود کشیده و بعد از تصفیه توسط فیلترهای نانو، از فضای محیط کار خارج می کند این نگرانی بی مورد است. به عبارتی لیزر با استفاده ی همزمان از دستگاه وکیوم باعث انتشار و پخش شدن ویروس به دیگر نقاط بدن نخواهد شد.

زنان مبتلا به زگیل تناسلی یا سابقه ای از تماس جنسی با فرد مبتلا بایستی هر چه سریعتر توسط پزشک متخصص معاینه و ارزیابی شوند.

در صورتی که ضایعات بزرگ و وسیعی در اطراف سوراخ ادراری باشند این نگرانی را ایجاد می کند که احتمال درگیری مجرای ادراری و مثانه وجود داشته باشد لذا در این موارد توصیه می شود تا سیستو یورتروسکوپی ( مشاهده مجرای ادراری و مثانه با دستگاه) شوند تا در صورت ابتلا مجرای ادراری یا مثانه درمان شوند.

درمان زگیل تناسلی

واکسن HPV

گارداسیل (Gardasil) یک واکسن ۴ ظرفیتی بر علیه چهار نوع ویروس HPV 6، ۱۱، ۱۶، و ۱۸توسط FDA برای پیشگیری از مواردی که با ویروس HPV  همراه می شود مثل سرطان گردن مثانه، سرطان ناحیه مقعد و بروز زگیل های تناسلی در مردان و زنان تائید شده است.

سرواریکس Cervarix یک واکسن دو ظرفیتی بر علیه نوع ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV برای پیشگیری از سرطان گردن رحم در زنان توصیه شده است.

بیشترین تاثیر واکسن زگیل تناسلی زمانی ظاهر می شود که قبل از تماس جنسی تزریق شود. مصونیت ایجاد شده برای واکسن ها برای بیش از ۵ سال باقی می ماند.

زگیل تنسالی در زنان

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
زگیل تناسلی
مهم

سلام آقای دکتر روزتون بخیر
شک دارم که زگیل داشته باشم اما شریک جنسی من این بیماری رو داره.آیا احتمالش هست من هم گرفته باشم؟و اینکه برای تشخیص حتما باید به پزشک زنان مراجعه کنم؟ممنون میشم اگه پاسخ کاملی بهم بدید چون خیلی بابت این موضوع نگرانم..............
مشاهده پاسخ دکتر
2
زگیل تناسلی
مهم

با سلام
پسری 28 ساله هستم دچار بیماری زیگل تناسلی شدم . به تعداد 2 عدد در قسمت بیضه می خواستم بدونم باید صبر کنم اگر بهبود نیافت خود به خود به پزشک مراجعه کنم یه خیر.
ضمنا جهت درمان چه کارهایی می توان انجام داد.
مشاهده پاسخ دکتر
3
راههای انتقال زگیل تناسلی
مهم

سلام اقای دکترمیخواستم بدانم که زگیل تناسلی ازراه بزاق هم منتقل میشود؟یعنی ویروس دربزاق زن مبتلابه زگیل وجوددارد؟درضمن چندروزاست که درزیرآلتم برجستگیهای کوچک بدون علامت وجوش مانندی به رنگ قهوه ای تیره دیدم آیا میتواندزگیل باشد؟ممنون ازسایت خوبتون ووقت باارزشتون که اختصاص میدین مشاهده پاسخ دکتر
4
زگیل تناسلی

با سلام
ممنون از زحمات و کار خیری که بدون چشمداشت انجام میدین.
خدا خیر بهتون بده
من مرد هستم حدود 4 سال پیش زگیل گرفتم و ضایعات رو برداشتم
میخواستم بدونم کلا کسانی که درگیر زگیل شدن با توجه به اینکه ویروس داخل بدن میمونه آیا میشه با پوشاندن و کاور کردن اطراف ناحیه تناسلی با سلفون یا پلاستیک یا پارچه به طوری که پوست با پوست طرف مقابل برخورد مستقیم نداشته باشه از انتقال ویروس جلوگیری کرد،
و کلا این کار مانع از انتقال ویروس زگیل و یا تبخال تناسلی میشه؟

و اینکه آیا ترشحات تناسلی مرد یا زن هم باعث انتقال میشه یا فقط تماس پوستی؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
زگيل تناسلي و دهاني

سلام من خانم ۳۰ ساله هستم
نامزدم چندتا لک روی آلتش دیده و به دکتر پوست مراجعه كرده ،دكتر گفتن زگيل داره
من علائم خاصي نداشتم
به متخصص دهان و دندان مراحعه كردم بابت زگيل دهان كه گفتن مشكلي ندارم
فقط براي اطمينان بيشت گفتن براي تست پاپ اسمير پيش دكتر زنان كه ميرم از روي زبان و گوشه دهنم هم نمونه بگيرن
اما من حس ميكنم زبانم شبيه عكسايي كه توي سايت ها ميبينم شده يعني روي زبانم سفيده و گوشه هاي زبونم به شكل بيضي كوچك لك مانند در اومده
و درد خفيفي توي گلوم حس ميكنم
و چند لك خيلي خيلي كوچك بدون برجستگي و هيچكونه دردي روي واژن و مقعدم دارم كه نميدونم از قبل بوده يا به تازگي در اومده
يك مسئله ديگه اينكه يكبار در حين رابطه من دچار خونريزي شدم كه چون نزديك پريوديم بود فكر كرديم كه دليلش پريودي ولي خونريزي همون موقع تموم شد و من يك هفته بعد پريود شدم
اين علائم نگرانمون كرده و هردوي ما تو فشار رواني زيادي قرار داريم
كه حتي تو اين مدت از هم فاصله گرفتيم
سوالم از شما اينه كه من با تست پاپ اسمير ميتونم مطمئن بشم كه زگيل دارم ؟؟
و براي زگيل دهان چه ازمايشي بايد انجام بدم ؟؟ چه دكتري اين ازمايش انجام ميدن؟؟
عكس از لك هاي الت نامزدم ميفرستم براتون ممنون ميشم چك كنين و تشخيصتون و برام بگين
يك عكس هم از خال دستش ميفرستم كه از نظر ما بك هاي روي الت شبيه به خال دستش هست
لطفااا به همه سوالاتم پاسخ بدين ما روزهاي سختي رو ميگذرونيم بابت اين مسئله
ببخشيد بابت طولاني بودن پيامم
ممنون از اينكه وقت ميزارين و پاسخگوي سوالاتم هستين
مشاهده پاسخ دکتر
6
واکسن گارداسیل

سلام

من با خانمی قراره ازدواج کنم که قبلا hpv داشته و به توصیه منم دو نوبت از سه نوبت واکسن گارداسیل رو زدم. چون از ایران برای مدت زیادی میخوام برم، میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد 1 ماه زودتر نوبت سوم رو بزنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
وستيبولار پاپيلوماتوز

سلام دكتر خسته نباشين من همون خانميم كه عكس ضايعه فرستادم گفتين كه دور ضايعه خط بكشم و مجدد يه عكس ديگه فرستادم ك گفتين وستيبولار پاپيلوماتوز هست،فقط تو سايت بلد نيستم پشت سر هم جواب بدم بخاطر همين ثبت جديد ميزنم،دكتر خواستم بخاطر راهنماييتون ازتون تشكر كنم من از روزي كه شنيدم دكتر به من گفتن كه مشكوك ب زگيله دنيا رو سرم خراب شد ولي الان راهنمايي شما كلي حالمو خوب كرد،روزي هزار بار دعاتون ميكنم دكتر اجرتون با خدا😭
فقط دكتر وستيبولار پاپيلوماتوز امكان داره تعدادش بيشتر بشه؟و راه درمانش چيه؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
سلام .

من چند تا زگیل روی الات خودم دارم با لیزر پاکشون کنم بعدش میتونم واسه بارداری همسرم اقدام کنم ؟
بهترین درمان واسه زود پاک کردشون چیه ؟ رفتم دکتر ی محلول داده که هر 12 ساعت یک بار بزنم ولی من میخوام خیلی زود از بین بره . لطفه راهنمایی کنید برم پیش کدوم دکتر من در استان ایلام شهر ایلام زندگی میکنم . ممنون متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
9
زگیل تناسلی

با سلام
اگه آقایی فقط در محیط اطراف آلت قبلا دچار زگیل شده باشه،و روی آلت هیچ گاه درگیر نشده باشه و حالا با کاندوم نزدیکی داشته باشه،ایا امکان درگیری ناحیه داخل واژن خانوم به ویروس هست؟
با تشکر
ممنون از نیت خیرتون
اجرتون با خدا
مشاهده پاسخ دکتر
10
...

سلام دكتر ، ببخشيد من در ناحيه تناسليم همش احساس ناراحتي ميكنم. لباس زيرم رو عوض ميكنم باز احساس بدي ميكنم. دليلش چي ميتونه باشه؟ ايا ممكنه الوده شده باشه؟ يا مستعد زگيل يا قارچ باشه؟ و اينكه روي زبونم يه چيزي درومده كه به پزشك نشون دادم داروي نيستات رو داد . ايا زگيل هست؟ چون سرچ كرده بودم نوشته بود برفك دهاني هستش. مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 405 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم