نمایش منوی کناری

تجربه من از درمان زگیل تناسلی بیمارانم

شاید شما هم به زگیل تناسلی مبتلا شده باشید و یا یکی از عزیزان تان پس از مراجعه به دکتر ارولوژی با این جمله که این برجستگی ها، زگیل تناسلی هستند، مواجه شده باشد! در این مقاله سعی می کنم به جای مقدمه چینی، به سوالات اصلی شما پاسخ بدهم. با این حال اگر در پایان باز هم ابهاماتی برای شما باقی مانده بود، نگران نباشید چرا که می توانید از طریق بخش پرسش از دکتر در انتهای همین مقاله، سوالات خود را با دکتر محمد جباری مطرح کنید.

اما اولین سوالی که در ذهن هر کسی پیش می آید این است که:

زگیل تناسلی از کجا می آید؟

زگیل تناسلی بیماری عفونی است که بیشتر از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. شاید برای بعضی ها سوال شود که فقط رابطه جنسی باعث انتقال زگیل میشود؟!!

در جواب باید بگویم که زگیل تناسلی از راه هایی دیگری مثل تیغ آلوده یا ظرف موم و کاردک در اپیلاسیون های غیر بهداشتی هم ممکن است، منتقل شود.

گاهی از من می پرسند، رفتن به استخر هم باعث انتقال زگیل می شود؟

استخر می تواند سبب انتقال برخی بیماری های پوستی شود؛ اما زگیل تناسلی خیر! پس با خیال راحت شنا کنید؛ البته در استخرهای بهداشتی و مورد تایید!

و البته باز هم تاکید می کنم که اصلی ترین راه انتقال ویروس زگیل تناسلی، رابطه جنسی است.

رابطه جنسی با فرد مبتلا به زگیل تناسلی حتی برای یک بار، می تواند شما را مبتلا سازد. بنابراین هر رابطه جنسی در خارج از چارچوب خانواده و معیارهای تعریف شده، پرخطر محسوب شده و شانس ابتلا به عفونت های جنسی را افزایش می دهد.

متاسفانه خیلی از افراد، چه دختر و چه پسر گول ظاهر افراد را می خورند و فکر می کنند که اگر کسی شیک پوش، مرتب، تر و تمیز و یا به اصطلاح خودمان با کلاس بود و یا چهره زیبا و معصومی داشت، و یا از جایگاه اجتماعی و تحصیلاتی بالایی برخوردار بود آدم سالمی از نظر این بیماری به حساب میاد.

برخی هم فکر می کنند که زگیل تناسلی مخصوص دختران خیابانی یا مردان به ظاهر نامرتب و ژولیده است؛ در صورتی که اصلا اینطور نیست و مواظب باشید باشد که با این طناب به قعر چاه نروید!

ویروس HPV

ویروس HPV عامل ایجاد زگیل تناسلی است که می تواند تا مدت ها بصورت مخفی و نهفته روی پوست ناحیه تناسلی باشد. بنابراین عدم وجود زگیل بر روی ناحیه تناسلی الزاما به معنی عدم ابتلا به ویروس و سالم بودن شریک جنسی نیست.

متاسفانه این بیماری برخلاف ایدز و یا هپاتیت، با آزمایش خون مشخص نمی شود؛ آزمایش بررسی ابتلا به این ویروس که غالبا از نوع HPV PCR می باشد بیشتر برای بررسی وجود ویروس در دهانه رحم قابل اعتماد است و برای دیگر نواحی تناسلی چندان معتبر نیست چراکه امکان نمونه برداری از نقطه به نقطه ناحیه تناسلی ممکن نیست.

پس اطلاع رسانی در مورد این موضوع بسیار با اهمیت است. از آنجایی که امروزه اینستاگرام نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند، می توانید این اطلاعات را با هشتک نه_به_زگیل_تناسلی و یا نه_به_رابطه_جنسی_پرخطر به اشتراک بگذارید.

زگیل تناسلی یا خال گوشتی

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی، زگیل های تناسلی را با خال گوشتی اشتباه می گیرند. با گذشت زمان و اصلاح موهای ناحیه تناسلی با تیغ و از طرفی تکرار و ادامه رابطه جنسی، این ویروس پخش می شود  و به دیگر نواحی ناحیه تناسلی نیز سرایت می کند. طبیعتا هر چه تعداد بیشتر و اندازه این زگیل ها بزرگتر باشد، درمان طولانی تر و هزینه آن بیشتر است.

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل ها گل کلمی شکل هستند که به صورت جدا جدا و یا به هم پیوسته بر روی کشاله ی ران، روی ناحیه تناسلی، مقعد و دهان رشد می کنند.  البته اشکال غیر معمول زگیل تناسلی هم ممکن است در برخی افراد دیده شود، بصورت ضایعات نسبتا مسطح و یا نقاط مدور برجسته و کوچک به رنگ قهوه ای یا سیاه که تشخیص آن غالبا نیاز به معاینه توسط پزشک مجرب دارد.

پس توصیه من به شما این است که برای کنترل و پیشگیری از زگیل تناسلی:

1- برای اصلاح موهای تناسلی، تیغ و مواد موبر را به کار نبرید و در عوض از ماشین اصلاح سر آقایان با شانه های مخصوص آن استفاده کنید. شاید در ابتدا این کار سخت باشد اما امکان پذیر است.

2- واکسن گارداسیل را در سن 9 تا 26 سالگی تزریق کنید. بانوان تا 45 سالگی هم می توانند این واکسن را تزریق کنند. واکسن زگیل تناسلی تا 90 درصد نسبت به زگیل تناسلی و 70 درصد نسبت به سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند.

3- هر زائده مشکوکی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. من تعدادی عکس در گالری زیر برای شما قرار داده ام؛ با این حال باز هم اگر شک داشتید و قادر به تشخیص نبودید، به دکتر مراجعه کنید.

پزشک متخصص درمان زگیل تناسلی کیست؟

اینکه من به چه پزشکی مراجعه کنم، سوال بسیاری از شما عزیزان است. آقایان و خانم ها برای زگیل های نواحی خارجی تناسلی می توانند به متخصص ارولوژی و متخصص پوست مراجعه کنند؛ با این حال خیلی از خانم ها ترجیح می دهند که مشکل خود را با متخصص زنان مطرح کنند؛ بویژه اگر قصد دارند که از نظر نواحی داخل واژن و دهانه رحم معاینه و تست پاپ اسمیر و HPV PCR بدهند. در نظر داشته باشید که تجربه و آشنایی پزشک برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟ با ناحیه ادراری-تناسلی و اندام جنسی بدن، بسیار در روند درمان موثر است؛ چرا که برخی زگیل ها در مجرای ادراری رشد می کنند که تنها از طریق معاینه، قابل تشخیص است.

موارد زیادی را به شخصه تجربه کرده ام که بیمار، به دلیل ابتلا به یک زگیل مراجعه کرده است ولی در معاینه دقیق تر، زگیل های دیگری نیز بر روی ناحیه ی تناسلی وی تشخیص داده شده اند. اگر این زگیل ها باقی بمانند، امکان عود مجدد و انتشار آنها به دیگر نواحی را زیاد می کند.

روش های درمان زگیل تناسلی چیست؟

بعضی افراد به دلیل مشکل مالی و یا ترس و خجالت، ترجیح می دهند که به دنبال روش های خانگی درمان زگیل تناسلی باشند. شاید اگر اندازه زگیل کوچک باشد، با انتخاب یک درمان خانگی مثل استفاده از سرکه سیب، زگیل تناسلی محو شود. اما در مواردی که تعداد زگیل ها زیاد است و یا سایز بزرگی دارند، معمولا روش های خانگی و یا استفاده از پماد زگیل تناسلی مثل پودوفیلین، اسید سالیسیلیک و یا کرم آلدرا زمان بر و یا عملا بی فایده است.

استفاده از این روش ها گاهی تا 4 ماه طول می کشد. بماند که برخی از این داروها، پوست سالم اطراف زگیل ها را زخم و ملتهب می کنند و گاهی هم نمی توانند زگیل تناسلی را ریشه کن کنند.

که نتیجه آن می شود….

گذراندن زمان بدون گرفتن نتیجه!

– دکتر جباری از چه روشی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می کند؟

لیزر co2 موثرترین و سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی زنان و مردان می باشد که در تحقیقاتی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است نیز اثربخشی آن نسبت به روش کرایوتراپی تایید شده است. در این دانشگاه، در مقاله ای که به مقایسه دو روش درمانی لیزر زگیل تناسلی و کرایوتراپی (سرما درمانی و انجماد زگیل) پرداخته شده بود در نهایت، لیزر تاثیر بسیار بالاتر و عود کمتری نسبت به کرایو یا فریز زگیل تناسلی داشت.

لیزر عوارض جانبی خاصی ندارد و جالب است بدانید که برای درمان زگیل های سوراخ مجرای ادراری، روشی عالی و سریع محسوب می شود که هیچ نوع تنگی نیز در مجرای ادراری ایجاد نمی کند.

برخی فکر می کنند بخارات ناشی از لیزر باعث انتشار ویروس و زگیل در ناحیه تناسلی میشود. اگر اینگونه باشد، پس فرد بیمار در هر جلسه از درمان خود، می بایست به تعداد بیشتری زگیل تناسلی مبتلا شود! واقعیت این است که دستگاه های لیزر در مراکز معتبر مجهز به دستگاه وکیوم هستند که تمامی دود ناشی از لیزر را مکش کرده و خطری برای بیمار و درمانگر ایجاد نمی کند.

فکر نمی کنم هیچ پزشکی بخواهد به زگیل تناسلی مبتلا شود! شما چطور؟!

پس خیال تان راحت باشد که چنین چیزی در مورد لیزر زگیل تناسلی وجود ندارد و متاسفانه صحبت برخی همکاران من به اشتباه تعبیر می شود.

راستش من کرایوتراپی را رد نمی کنم ولی این روش نسبت به لیزر، زمان بر بوده و نیاز به جلسات درمانی بیشتر و در نتیجه هزینه بالاتر دارد. با هر بار کرایو، سایز زگیل تناسلی کوچکتر می شود و با تکرار این جلسات، زگیل کم کم از بین می رود. ضمن اینکه در زگیل های بزرگ غالبا نسبت به کرایوتراپی مقاوم بوده و از بین نمی روند.  اما لیزر در یک جلسه و همان لحظه، زگیل های تناسلی را پاکسازی می کن و مقاومت نسبت به لیزر در زگیل تناسلی وجود ندار..

بعد از انجام لیزر، شما مطب را بدون وجود زگیل تناسلی ترک می کنید!

آیا بعد از لیزر، مراقبت خاصی نیاز است؟

بعد از لیزر زگیل تناسلی، فقط زخم محل لیزر باقی می ماند که با یک مراقبت معمولی و استفاده از پماد برطرف می شود آن هم بدون اینکه محدودیتی در انجام فعالیت های روزانه و کاری شما ایجاد کند. در هر دو روش لیزر و کرایو، محل درمان مقداری به رنگ سفید در می آید که این طبیعی است و برای ریشه کن کردن ویروس HPV در محل زگیل لازم هست.

پس…

چرا گاهی زگیل تناسلی را جراحی می کنند؟

اگر سایز زگیل تناسلی به قدری بزرگ باشد که با دیگر روش ها قادر به درمان آن نباشند، در اتاق عمل، زگیل را به کمک جراحی کاملا برداشته و محل آن را بخیه می زنند.

آیا هزینه درمان زگیل تناسلی با لیزر بالاست؟

هزینه درمان زگیل با لیزر را باید با توجه به بالا بودن هزینه تامین و نگهداری دستگاه لیزر مد نظر داشت. دلیل اینکه من نمی توانم قیمت دقیقی اعلام کنم این است که تعداد زگیل ها، اندازه و حتی محل بروز آنها، در تعیین هزینه لیزر زگیل تناسلی تاثیر می گذارد. لیزر زگیل در محل هایی مثل سوراخ مجرای ادراری، دهانه واژن و اطراف مقعد از حساسیت و دقت بیشتری برخوردار است. یا مثلا هزینه لیزر یک ضایعه 1 تا 2 میلی متری با یک ضایعه 5 تا 10 میلی متری برجسته و درشت متفاوت هست اگرچه به ظاهر هر دو مورد یک ضایعه محسوب می شوند ولی انرژی که صرف از بین بردن آن می شود متفاوت است.  در نگاه اول شاید هزینه لیزر زگیل تناسلی کمی بیشتر از یک جلسه کرایوتراپی به نظر بیاد ولی از آنجایی که با یک جلسه، درمان شما کامل می شود، لذا هزینه نهایی به مراتب کمتر از چند جلسه کرایوتراپی و صد البته موثرتر و قابل اعتمادتر است.

آیا زگیل تناسلی دوباره باز می گردد؟

یادتان باشد که ممکن است باز هم یک سری مناطق و سلول های آلوده به ویروس در ناحیه تناسلی باشند که هنوز فرصت رشد و بروز بصورت زگیل را پیدا نکرده اند. این زگیل ها ممکن است در هفته ها یا ماه های آینده، ظاهر شوند. لذا همیشه احتمال عود در بخش های جدیدی از ناحیه تناسلی وجود دارد و در همه ی روش های درمانی، امکان عود در محل جدید یکسان است؛ لذا بایستی بصورت دوره ای و بر اساس صلاحدید پزشک تان معاینه شوید.

آیا زگیل تناسلی سبب سرطان می شود؟

احتمال بروز سرطان در آقایان وجود بی نهایت کم می باشد اما در خانم ها ریسک سرطان دهانه رحم بیشتر از مردان هست. اگر چه میزان این ریسک بالا نیست ولی به خانم ها توصیه می کنیم تا بصورت دوره ای علاوه بر معاینه توسط متخصص زنان، تست پاپ اسمیر، تست HPV PCR را انجام دهند.

در اصطلاح به این آزمایش، کوتست (Co-test) می گویند که به معنای انجام دو آزمایش به طور همزمان است. فاصله بین چکاپ های دوره ای به سن شما و نیز نتیجه این دو آزمایش بستگی دارد. معمولا آزمایش زگیل تناسلی هر 6 یا 12 ماه هست؛ گرچه برخی هر 3 سال آن را توصیه می کنند.

گاهی پزشک توصیه به کولپوسکوپی هم می کند. کولپوسکوپی یعنی دیدن دهانه رحم با میکروسکوپ های مخصوص و درشت نمایی بالاتر. این تست معمولا برای کسایی توصیه میشود که یا در پاپ اسمیر، تغییرات سلولی مشکوک دارند و یا اینکه مبتلا به انواع پر خطر 16 یا 18 ویروس زگیل تناسلی هستند.

البته در مورد بارداری باید بگویم که بر خلاف ویروس HIV  که از خون به جنین منتقل می شود،  زگیل تناسلی غالبا خطری برای جنین ایجاد نمی کند. ولی توصیه می شود که در چنین شرایطی زایمان از نوع سزارین باشد.

خلاصه ی کلام…

3 نکته ی خیلی مهم در مورد زگیل تناسلی

✅ پاکسازی ویروس ترجیحا با روش های سریع الاثر و ممطئن مثل لیزر

✅ جلوگیری از انتشار بیماری در ناحیه تناسلی یعنی اصلاح موهای تناسلی به روشی که قبلا گفتم. ممنوعیت استفاده از تیغ، حوله و لیف در ناحیه تناسلی، عدم خارش ناحیه مبتلا به زگیل و از همه مهمتر توقف رابطه جنسی

✅ تقویت سیسیتم دفاعی به منظور پاکسازی ویروس یا توقف فعالیت ویروس از طریق ترک دخانیات؛ کاهش استرس، ورزش، استفاده از ویتامین ها و آنتی اکسیدان های طبیعی مثل چای سبز، سیر تازه، لیمو ترش، بادام و تمامی میوه جات و سبزیجات تازه

من همیشه دو شعار خیلی مهم را به بیمارانم یادآوری می کنم:

1- کلید عدم ابتلا به این بیماری در دستان خودتان است. زدن واکسن و پرهیز از رابطه ی جنسی غیر ایمن دو راه اصلی عدم ابتلا به این بیماری هستند.

2- افرادی که به هر دلیل مبتلا شده اید، به دور از استرس و نگرانی روند درمان خود را سپری کرده و مراقب خود باشید.

اگر سوالی دارید و یا نیاز به مشاوره هست، از طریق پرسش از دکتر با من در ارتباط باشید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آنا چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه مدتی هست یه زایده ی سفت سفید رنگ بدون درد و بدون خارش در ناحیه پرینه ایجاد شده میخواستم بدونم چیز خطر ناکی هست بنده یه زایمان طبیعی هم داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام
   کیفیت عکس برای تشخیص و قضاوت مناسب نیست. لطفا در همین بخش عکس مجدد با وضوح بهتر ارسال کنید.

  2. تصویر کاربر آنا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر یه دوسالی میشه یه زایده ی سفت وسفید بدون درد وبدون خارش در ناحیه پرینه ایجاد شده میخواستم بدونم چی هست میترسم زگیل باشه
  3. تصویر کاربر آنا دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر یه یکسالی میشه یک زایده ی سفت سفید بدون درد و خارش در ناحیه ی پرینه ام به وجود آمده میخواستم بدونم چی هست خطرناکه ، زگیل هست
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام مجدد
   متاسفانه هر دو عکسی که ارسال کردید کاملا مات و غیرقابل قضاوت هستند عکس بایستی با دوربین با کیفیت مناسب گرفته و ارسال شود تا بتوانم دقیق نظر بدهم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مبینا جمعه ۷ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام من حدود ۶سال پیش ته حلقم یه جوش ریز سفید زد که دست کاری کردم از آن پس به صورت یه دونه ی خیلی ریز قرمز باقی موند ک آزمایش دادم گفت سرخجه داشتی ولی خب تا الان مثل گوشت اضافه ی خیلی خیلی ریز باقی موند الانم چند وقتی هست ک اطراف مقعدم یه دونه ی خیلی ریز هست خودم حدسم این بود ک بخاطر خارش بعد از شیو باشه ک طوری خاروندم ک زخم شد و خون اومد بعد به ضایعه گوشتی ریز تبدیل شد
  حالا با مطالبی ک خوندم میگم نکنه ته گلو و مقعد زگیل باشه و منجر ب سرطان گلو و رحم بشه
  لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۷ شهریور ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام

   برای زائده ناحیه مقعد عکس بفرستید برای زائده حلق هم قطعا زگیل یا سرطان نیستند با اینحال توسط متخصص گوش و حلق و بینی معایه شوید

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر،کشانی که hpv ازنوع کم خطررو میگیرن تا چند سال با این بیماری باید زندگی کنند؟
  و سوال دومم اینکه اگه تعداد زگیل های تناسلی زیاد باشه یعنی نوع hpv پر خطر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام
   کسانی که hpv ازنوع کم خطررو میگیرن تا چند سال با این بیماری باید زندگی کنند؟........................در خیلی از افراد ظرف 2 سال از بدن پاک میشه البته اگر مراعات کنند و بیماری شدید و منتشر نباشه و در برخی افراد سالیان سال این بیماری وجود دارد.
   و سوال دومم اینکه اگه تعداد زگیل های تناسلی زیاد باشه یعنی نوع hpv پر خطر هست؟.............................خیر تعداد زگیل به کم خطر یا پرخطر بودنش ارتباطی ندارد.

   توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و بعضا ریشه کنی آن می شود: شعار ما: مراقب باشید، پیگیری کنید ولی نگران نباشید • برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده شود. • پرهیز از خاراندن ناحیه تناسلی • پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی • عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی • کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات • قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن • استفاده از کاندوم در روابط جنسی • درمان همزمان هر دو شریک جنسی • معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب • درمان زودهنگام ضایعات جدید با روش های سریع الاثر مثل لیزر • تقویت سیستم ایمنی از طریق o عدم استعمال دخانیات o استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند. o استفاده از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها مثل کپسول های پاور فیت و ایمیونس o ورزش o کاهش استرس • تزریق واکسن گارداسیل برای افراد بین 9 تا 45 سال

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .جسارتا من دو سه سال پیش زگیل تناسلی داشتم که به همسرم هم‌انتقال دادم نوع ۱۶ و چند نوع دیگه بود که با کرایو و پودوفلین برطرف شد .آیا الان بعد از این‌چند سال ما ایمن هستیم و اگر بخوایم رابطه اورال سکس داشته باشیم هر دو امکانش هست .هیچ زائده خارجی نداریم .ممکنه مشکلی داشته باشه ممنون اگه راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   از آنجایی که تیپ 16 غالبا بصورت نهفته هست و می تواند تظاهر بیرونی و ظاهری نداشته باشد و همچنین ممکن است مدت طولانی بماند و روش قطعی برای تشخیص قطعی اینکه ویروس  از بدن دفع شده است یا خیر وجود ندارد لذا بهتره سکس اورال نداشته باشید.

 • تصویر کاربر الي یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من دو هفته پيش آزمايش hpv و pop انجام دادم كه پاپ اسميرم منفي شد ولي hpv6 تشخيص دادن و دكتر متخصص زنان فقط براي من قرص ويتامين سي و زينك تجويز كرد و توصيه تقويت سيستم ايمني و منع سيگار و كردن ، به نظر شما اين تجويز ها كافيه و يا احتياج هست به دكتر يا دارويه ديگه اي؟ و اينكه احتمال اين هست كه زگيل نوع ٦ كم خطر تغيير كنه و پر خطر بشه و خطر سرطان داشته باشه؟ در ضمن من ٨ ماه هست كه با ١نفر فقط در رابطه ام و در ايشون هيچ نشونه اي وجود نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   اقاي دكتر من دو هفته پيش آزمايش hpv و pop انجام دادم كه پاپ اسميرم منفي شد ولي hpv6 تشخيص دادن و دكتر متخصص زنان فقط براي من قرص ويتامين سي و زينك تجويز كرد و توصيه تقويت سيستم ايمني و منع سيگار و كردن ، به نظر شما اين تجويز ها كافيه و يا احتياج هست به دكتر يا دارويه ديگه اي؟..............اگر زائده ای ندارید همین تجویز ها کافی است ولی اگر زائده ای دارید بایستی آن را نیز از بین ببرید و در ضمن واکسن هم برای جلوگیری از ابتلا به دیگر انواع بزنید.
   و اينكه احتمال اين هست كه زگيل نوع ٦ كم خطر تغيير كنه و پر خطر بشه و خطر سرطان داشته باشه؟ .......................................امکان تبدیل یک نوع به نوع دیگر نیست

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر