تجربه من از درمان زگیل تناسلی بیمارانم

دشمن زگیل تناسلی چیست؟ ریشه کن شدن زگیل تناسلی به چه صورت است؟ شاید شما هم به زگیل تناسلی مبتلا شده باشید و یا یکی از عزیزان تان پس از مراجعه به دکتر ارولوژی با این جمله که این برجستگی ها، زگیل تناسلی هستند، مواجه شده باشد! در این مقاله سعی می کنم به جای مقدمه چینی، به سوالات اصلی شما پاسخ بدهم. با این حال اگر در پایان باز هم ابهاماتی برای شما باقی مانده بود، نگران نباشید چرا که می توانید از طریق بخش پرسش از دکتر در انتهای همین مقاله، سوالات خود را با دکتر محمد جباری مطرح کنید.

زگیل تناسلی از کجا می آید؟

زگیل تناسلی بیماری عفونی است که بیشتر از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. شاید برای بعضی ها سوال شود که فقط رابطه جنسی باعث انتقال زگیل میشود؟!! در جواب باید بگویم که زگیل تناسلی از راه هایی دیگری مثل تیغ آلوده یا ظرف موم و کاردک در اپیلاسیون های غیر بهداشتی هم ممکن است، منتقل شود.

گاهی از من می پرسند، رفتن به استخر هم باعث انتقال زگیل می شود؟ استخر می تواند سبب انتقال برخی بیماری های پوستی شود؛ اما زگیل تناسلی خیر! پس با خیال راحت شنا کنید؛ البته در استخرهای بهداشتی و مورد تایید! و البته باز هم تاکید می کنم که اصلی ترین راه انتقال ویروس زگیل تناسلی، رابطه جنسی است. رابطه جنسی با فرد مبتلا به زگیل تناسلی حتی برای یک بار، می تواند شما را مبتلا سازد. بنابراین هر رابطه جنسی در خارج از چارچوب خانواده و معیارهای تعریف شده، پرخطر محسوب شده و شانس ابتلا به عفونت های جنسی را افزایش می دهد.

متاسفانه خیلی از افراد، چه دختر و چه پسر گول ظاهر افراد را می خورند و فکر می کنند که اگر کسی شیک پوش، مرتب، تر و تمیز و یا به اصطلاح خودمان با کلاس بود و یا چهره زیبا و معصومی داشت، و یا از جایگاه اجتماعی و تحصیلاتی بالایی برخوردار بود آدم سالمی از نظر این بیماری به حساب میاد. برخی هم فکر می کنند که زگیل تناسلی مخصوص دختران خیابانی یا مردان به ظاهر نامرتب و ژولیده است؛ در صورتی که اصلا اینطور نیست و مواظب باشید باشد که با این طناب به قعر چاه نروید!

ویروس HPV

ویروس HPV عامل ایجاد زگیل تناسلی است که می تواند تا مدت ها بصورت مخفی و نهفته روی پوست ناحیه تناسلی باشد. بنابراین عدم وجود زگیل بر روی ناحیه تناسلی الزاما به معنی عدم ابتلا به ویروس و سالم بودن شریک جنسی نیست. متاسفانه این بیماری برخلاف ایدز و یا هپاتیت، با آزمایش خون مشخص نمی شود.

آزمایش بررسی ابتلا به این ویروس که غالبا از نوع HPV PCR می باشد بیشتر برای بررسی وجود ویروس در دهانه رحم قابل اعتماد است و برای دیگر نواحی تناسلی چندان معتبر نیست چراکه امکان نمونه برداری از نقطه به نقطه ناحیه تناسلی ممکن نیست. پس اطلاع رسانی در مورد این موضوع بسیار با اهمیت است. از آنجایی که امروزه اینستاگرام نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند، می توانید این اطلاعات را با هشتک نه_به_زگیل_تناسلی و یا نه_به_رابطه_جنسی_پرخطر به اشتراک بگذارید.

زگیل تناسلی یا خال گوشتی

بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی، زگیل های تناسلی را با خال گوشتی اشتباه می گیرند. با گذشت زمان و اصلاح موهای ناحیه تناسلی با تیغ و از طرفی تکرار و ادامه رابطه جنسی، این ویروس پخش می شود  و به دیگر نواحی ناحیه تناسلی نیز سرایت می کند. طبیعتا هر چه تعداد بیشتر و اندازه این زگیل ها بزرگتر باشد، درمان طولانی تر و هزینه آن بیشتر است.

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل ها گل کلمی شکل هستند که به صورت جدا جدا و یا به هم پیوسته بر روی کشاله ی ران، روی ناحیه تناسلی، مقعد و دهان رشد می کنند.  البته اشکال غیر معمول زگیل تناسلی مردان ممکن است بصورت ضایعات نسبتا مسطح و یا نقاط مدور برجسته و کوچک به رنگ قهوه ای یا سیاه که تشخیص آن غالبا نیاز به معاینه توسط پزشک مجرب دارد، دیده شود.

پس توصیه من به شما این است که برای کنترل و پیشگیری از زگیل تناسلی:

 • برای اصلاح موهای تناسلی، تیغ و مواد موبر را به کار نبرید و در عوض از ماشین اصلاح سر آقایان با شانه های مخصوص آن استفاده کنید. شاید در ابتدا این کار سخت باشد اما امکان پذیر است.
 • واکسن گارداسیل را در سن 9 تا 26 سالگی تزریق کنید. بانوان تا 45 سالگی هم می توانند این واکسن را تزریق کنند. واکسن زگیل تناسلی تا 90 درصد نسبت به زگیل تناسلی و 70 درصد نسبت به سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند.
 • هر زائده مشکوکی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. 
درمان سوزاک

پزشک متخصص درمان زگیل تناسلی کیست؟

اینکه من به چه پزشکی مراجعه کنم، سوال بسیاری از شما عزیزان است. آقایان و خانم ها برای زگیل های نواحی خارجی تناسلی می توانند به متخصص ارولوژی و متخصص پوست مراجعه کنند؛ با این حال خیلی از خانم ها ترجیح می دهند که مشکل خود را با متخصص زنان مطرح کنند؛ بویژه اگر قصد دارند که از نظر نواحی داخل واژن و دهانه رحم معاینه و تست پاپ اسمیر و HPV PCR بدهند. در نظر داشته باشید که تجربه و آشنایی پزشک برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟ با ناحیه ادراری-تناسلی و اندام جنسی بدن، بسیار در روند درمان موثر است؛ چرا که برخی زگیل ها در مجرای ادراری رشد می کنند که تنها از طریق معاینه، قابل تشخیص است.

موارد زیادی را به شخصه تجربه کرده ام که بیمار، به دلیل ابتلا به یک زگیل مراجعه کرده است ولی در معاینه دقیق تر، زگیل های دیگری نیز بر روی ناحیه ی تناسلی وی تشخیص داده شده اند. اگر این زگیل ها باقی بمانند، امکان عود مجدد و انتشار آنها به دیگر نواحی را زیاد می کند.

روش های درمان زگیل تناسلی چیست؟

بعضی افراد به دلیل مشکل مالی و یا ترس و خجالت، ترجیح می دهند که به دنبال روش های خانگی درمان زگیل تناسلی باشند. شاید اگر اندازه زگیل کوچک باشد، با انتخاب یک درمان خانگی مثل استفاده از سرکه سیب، زگیل تناسلی محو شود. اما در مواردی که تعداد زگیل ها زیاد است و یا سایز بزرگی دارند، معمولا روش های خانگی و یا استفاده از پماد زگیل تناسلی مثل پودوفیلین، اسید سالیسیلیک و یا کرم آلدرا زمان بر و یا عملا بی فایده است.

استفاده از این روش ها گاهی تا 4 ماه طول می کشد. بماند که برخی از این داروها، پوست سالم اطراف زگیل ها را زخم و ملتهب می کنند و گاهی هم نمی توانند زگیل تناسلی را ریشه کن کنند.

که نتیجه آن می شود گذراندن زمان بدون گرفتن نتیجه!

سوالات شایع:

دکتر جباری از چه روشی برای درمان زگیل تناسلی استفاده می کند؟

لیزر co2 موثرترین و سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی زنان و مردان می باشد که در تحقیقاتی که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است نیز اثربخشی آن نسبت به روش کرایوتراپی تایید شده است. در این دانشگاه، در مقاله ای که به مقایسه دو روش درمانی لیزر زگیل تناسلی و کرایوتراپی (سرما درمانی و انجماد زگیل) پرداخته شده بود در نهایت، لیزر تاثیر بسیار بالاتر و عود کمتری نسبت به کرایو یا فریز زگیل تناسلی داشت. لیزر عوارض جانبی خاصی ندارد و جالب است بدانید که برای درمان زگیل های سوراخ مجرای ادراری، روشی عالی و سریع محسوب می شود که هیچ نوع تنگی نیز در مجرای ادراری ایجاد نمی کند.

برخی فکر می کنند بخارات ناشی از لیزر باعث انتشار ویروس و زگیل در ناحیه تناسلی میشود. اگر اینگونه باشد، پس فرد بیمار در هر جلسه از درمان خود، می بایست به تعداد بیشتری زگیل تناسلی مبتلا شود! واقعیت این است که دستگاه های لیزر در مراکز معتبر مجهز به دستگاه وکیوم هستند که تمامی دود ناشی از لیزر را مکش کرده و خطری برای بیمار و درمانگر ایجاد نمی کند. فکر نمی کنم هیچ پزشکی بخواهد به زگیل تناسلی مبتلا شود! شما چطور؟! پس خیال تان راحت باشد که چنین چیزی در مورد لیزر زگیل تناسلی وجود ندارد و متاسفانه صحبت برخی همکاران من به اشتباه تعبیر می شود.

راستش من کرایوتراپی را رد نمی کنم ولی این روش نسبت به لیزر، زمان بر بوده و نیاز به جلسات درمانی بیشتر و در نتیجه هزینه بالاتر دارد. با هر بار کرایو، سایز زگیل تناسلی کوچکتر می شود و با تکرار این جلسات، زگیل کم کم از بین می رود. ضمن اینکه در زگیل های بزرگ غالبا نسبت به کرایوتراپی مقاوم بوده و از بین نمی روند.  اما لیزر در یک جلسه و همان لحظه، زگیل های تناسلی را پاکسازی می کن و مقاومت نسبت به لیزر در زگیل تناسلی وجود ندارد. بعد از انجام لیزر، شما مطب را بدون وجود زگیل تناسلی ترک می کنید!

آیا بعد از لیزر، مراقبت خاصی نیاز است؟

بعد از لیزر زگیل تناسلی، فقط زخم محل لیزر باقی می ماند که با یک مراقبت معمولی و استفاده از پماد برطرف می شود آن هم بدون اینکه محدودیتی در انجام فعالیت های روزانه و کاری شما ایجاد کند. در هر دو روش لیزر و کرایو، محل درمان مقداری به رنگ سفید در می آید که این طبیعی است و برای ریشه کن کردن ویروس HPV در محل زگیل لازم هست.

پس…

چرا گاهی زگیل تناسلی را جراحی می کنند؟

اگر سایز زگیل تناسلی به قدری بزرگ باشد که با دیگر روش ها قادر به درمان آن نباشند، در اتاق عمل، زگیل را به کمک جراحی کاملا برداشته و محل آن را بخیه می زنند.

آیا هزینه درمان زگیل تناسلی با لیزر بالاست؟

هزینه درمان زگیل با لیزر را باید با توجه به بالا بودن هزینه تامین و نگهداری دستگاه لیزر مد نظر داشت. دلیل اینکه من نمی توانم قیمت دقیقی اعلام کنم این است که تعداد زگیل ها، اندازه و حتی محل بروز آنها، در تعیین هزینه لیزر زگیل تناسلی تاثیر می گذارد. لیزر زگیل در محل هایی مثل سوراخ مجرای ادراری، دهانه واژن و اطراف مقعد از حساسیت و دقت بیشتری برخوردار است. یا مثلا هزینه لیزر یک ضایعه 1 تا 2 میلی متری با یک ضایعه 5 تا 10 میلی متری برجسته و درشت متفاوت هست اگرچه به ظاهر هر دو مورد یک ضایعه محسوب می شوند ولی انرژی که صرف از بین بردن آن می شود متفاوت است.

 در نگاه اول شاید هزینه لیزر زگیل تناسلی کمی بیشتر از یک جلسه کرایوتراپی به نظر بیاد ولی از آنجایی که با یک جلسه، درمان شما کامل می شود، لذا هزینه نهایی به مراتب کمتر از چند جلسه کرایوتراپی و صد البته موثرتر و قابل اعتمادتر است.

آیا زگیل تناسلی دوباره باز می گردد؟

یادتان باشد که ممکن است باز هم یک سری مناطق و سلول های آلوده به ویروس در ناحیه تناسلی باشند که هنوز فرصت رشد و بروز بصورت زگیل را پیدا نکرده اند. این زگیل ها ممکن است در هفته ها یا ماه های آینده، ظاهر شوند. لذا همیشه احتمال عود در بخش های جدیدی از ناحیه تناسلی وجود دارد و در همه ی روش های درمانی، امکان عود در محل جدید یکسان است؛ لذا بایستی بصورت دوره ای و بر اساس صلاحدید پزشک تان معاینه شوید.

برای دیدن عکس زگیل تناسلی بر روی گالری عکس زگیل تناسلی کلیک کنید. 

چگونه می توان اسمگما را در مردان تمیز کرد؟

آیا زگیل تناسلی سبب سرطان می شود؟

احتمال بروز سرطان در آقایان وجود بی نهایت کم می باشد اما در خانم ها ریسک سرطان دهانه رحم بیشتر از مردان هست. اگر چه میزان این ریسک بالا نیست ولی به خانم ها توصیه می کنیم تا بصورت دوره ای علاوه بر معاینه توسط متخصص زنان، تست پاپ اسمیر، تست HPV PCR را انجام دهند. در اصطلاح به این آزمایش، کوتست (Co-test) می گویند که به معنای انجام دو آزمایش به طور همزمان است. فاصله بین چکاپ های دوره ای به سن شما و نیز نتیجه این دو آزمایش بستگی دارد. معمولا آزمایش زگیل تناسلی هر 6 یا 12 ماه هست؛ گرچه برخی هر 3 سال آن را توصیه می کنند.

گاهی پزشک توصیه به کولپوسکوپی هم می کند. کولپوسکوپی یعنی دیدن دهانه رحم با میکروسکوپ های مخصوص و درشت نمایی بالاتر. این تست معمولا برای کسایی توصیه میشود که یا در پاپ اسمیر، تغییرات سلولی مشکوک دارند و یا اینکه مبتلا به انواع پر خطر 16 یا 18 ویروس زگیل تناسلی هستند. البته در مورد بارداری باید بگویم که بر خلاف ویروس HIV  که از خون به جنین منتقل می شود،  زگیل تناسلی غالبا خطری برای جنین ایجاد نمی کند. ولی توصیه می شود که در چنین شرایطی زایمان از نوع سزارین باشد.

3 نکته ی خیلی مهم در مورد زگیل تناسلی

 • پاکسازی ویروس ترجیحا با روش های سریع الاثر و ممطئن مثل لیزر
 • جلوگیری از انتشار بیماری در ناحیه تناسلی یعنی اصلاح موهای تناسلی به روشی که قبلا گفتم. ممنوعیت استفاده از تیغ، حوله و لیف در ناحیه تناسلی، عدم خارش ناحیه مبتلا به زگیل و از همه مهمتر توقف رابطه جنسی
 • تقویت سیسیتم دفاعی به منظور پاکسازی ویروس یا توقف فعالیت ویروس از طریق ترک دخانیات؛ کاهش استرس، ورزش، استفاده از ویتامین ها و آنتی اکسیدان های طبیعی مثل چای سبز، سیر تازه، لیمو ترش، بادام و تمامی میوه جات و سبزیجات تازه

من همیشه دو شعار خیلی مهم را به بیمارانم یادآوری می کنم:

1- کلید عدم ابتلا به این بیماری در دستان خودتان است. زدن واکسن و پرهیز از رابطه ی جنسی غیر ایمن دو راه اصلی عدم ابتلا به این بیماری هستند.

2- افرادی که به هر دلیل مبتلا شده اید، به دور از استرس و نگرانی روند درمان خود را سپری کرده و مراقب خود باشید.

اگر سوالی دارید و یا نیاز به مشاوره هست، از طریق پرسش از دکتر با من در ارتباط باشید.


آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (275 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

 •  

 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما جناب دکتر من یکسال هست که درگیر تبخال تناسلی شدم شدت عود بیماریم ماهی یک بار یا ۲ماهی یکبار بوده ۲ ماه هست که مشکل معده پیدا کردم و وزنم کم شده و بدنم ضعیف شده به خاطر همین بیماریم عود کرده به طوری که در این ۲ ماه ۳بار ایجاد شده و هنوز محل اولی تبخال کامل خوب نشده یکجای دیگر شروع به تبخال زدن میکنه و توی این مدت بدن درد شدید و بیحال هستم سوال بنده اینه که اولا مشکل معدم که حدود ۲ ماه درگیرش شدم ممکنه از این بیماری باشه؟ چون سابقه ندارم و اینکه قرص ها رو فقط در زمان وجود تبخال باید استفاده کنم یا باید ادامه داشته باشه؟ با این وضع معده خوردن قرصها مشکلی نداره؟ ممنون اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
    سوال بنده اینه که اولا مشکل معدم که حدود ۲ ماه درگیرش شدم ممکنه از این بیماری باشه؟......................خیر
   چون سابقه ندارم و اینکه قرص ها رو فقط در زمان وجود تبخال باید استفاده کنم یا باید ادامه داشته باشه؟......................بهتره یک دوره 6 ماهه شبی 200 میلی آسیکلوویر بخورید
   با این وضع معده خوردن قرصها مشکلی نداره؟...........................نه ولی به متخضض گوارش هم مراجعه کنید

 • تصویر کاربر باران یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب آقای دکتر
  ببخشید من ۲۸ سالم هست از بهمن ماه بهم زگیل زد و پاپ اسمیر و hpv دادم تیپ های ریسک ۱۶ و ۶ رو دارم اما پاپ اسمیر نرمال بود
  آقای دکتر چیکار کنم که این زگیل ها سرطانی نشه؟
  خیلی حالم بده همینطوز ببخشید در مجرای ورودی ۷ بار تاحالا زگیل میزنه باز لیزر میرم یا پدوفیلین میزنم باز دقیقا همون جا چند روز میزنه
  با اینکه قرص ایمیونس، چای سبز، سیر و لیمو ترش هم خیلی‌میخورم آیا این نشون دهنده اینه که اینا سرطان میشن؟
  آقای دکتر من فقط توی زندگیم با نامزدم رابطه داشتم اما اون هیچ علائمی نداره
  و اینکه ی آقای دکتری گفتن اگه حتی کسی ویروس رو دفع کنه چند سال دیگه مثلا ده سال دیگه سرطان رو میگیره چون ویروس باعث تغییرات سلولی شده آیا این مطلب درسته؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   همیشه به سرطان مبتلا نمیشه و درصد سرطانش خیلی کم هست

   پرهیز از استرس و دخانیات و تقویت سیستم ایمنی و چکاپ سالانه بهترین کاری است که می توانید انجام دهید

   لیزر روش مطمئن تری است

   فقط با ماشین موزر یا شانه موی تناسلی را کوتاه کنید

   فعلا سکس نداشته باشید

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  من تحت درمانم برای زگیل تناسلی. جواب آزمایشم HPVنوع 16و51و52و 6 هست من HPV نوع 16و51و52و6 هست. واکسن زدم دک مرحله و نوبت سومم شهریوره‌دکتر بهم پاورفیت داد و شوینده واژینال حاوی کلیندامایسین ابتدا علائم رفت. پاورفیت تموم شد گیرم نیومد و کپسول شی تاکه گرفتم و صابون کلیندامایسین استفاده کردم زائده های جدیدی اطراف معقدم هست.قرار بود پریودم تموم شه قبل تخمکگذاری برم برای فریز.دکترم نیست و گفت ماه بعد باید برم. الان مضطرب و نگران هستم.زخم دهانه رحم هم دارم که بهم 6شیاف واژینال دادند.ممنون میشم راهنماییم کنید چون میخوام پیش شما بیام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام برای لیزر زگیل ها می توانید مراجعه کنید در ضمن توصیه می کنم سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید با: پرهیز از دخانیات پرهیز از استرس ورزش استراحت کافی مصرف موادی که سرشار آنتی اکسیدان و ویتامین هستند مثل چای سبز، سیر تازه (صورت حلقه حلقه شده و خورد صبح ناشتا مثل قرص برای پرهیز از بوی نامطبوع سیر)، لیمو ترش، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند و  دیگر سبزیجات و میوه جات تازه داروهایی که حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان هستند مثل کپسول پاورفیت(حاوی AHCC از مشتقات قارچ ژاپنی شیتاکه که با تقویت سیستم دفاعی در پاکسازی ویروس کمک کننده هست) و زینک در نهایت بهتر بصورت دوره ای توسط پزشک معاینه و در صورت نیاز آزمایش دهید حتما واکسن بزنید اگر چه واکسن نقشی در درمان ندارد ولی از ابتلای مجدد در آینده پیشگیری می کند.

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  دختری 21 ساله هستم تقریبا از حدود 2یا 3 سال پیش در نواحی داخل واژنم لک قهوه ای رنگ دیدم ب طوری که هیچ برجستگی ندارد ولی بعد متوجه شدم که تعداد این لک ها بیشتر شده البته در اندازه آنها تغییری رخ نداده
  میخاستم بدونم آیا ممکنه که اینها زگیل باشن؟
  به دکتر پوست مراجعه کردم که گفتن زگیل نیس و خال هستش
  ولی میخوام بدونم چرا تعدادشون بیشتر شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر مریم۱۹۹۴ یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  دختر ۲۵ ساله ای هستم که تا الان حتی کوچکترین رابطه جنسی نداشتم ولی اوایل مهرماه آزمایش hpv دادم که جواب آزمایش مثبت شد و از نوع ۴۲ هست
  الان مجددا احساس میکنم در بخش دیگری عود کرده عکس رو خدمتتون ارسال کردم، آیا زگیل آست؟پیشنهادتون چیه؟
  امکان رفع شدن این ویروس به صورت کلی هست؟راه حلی داره؟
  حدود ۳ ماه هست که قرص پاورفیت مصرف میکنم آیا پیشنهاد دیگری دارین مثلا قرصahcc؟
  الان واکسنش توی ایران پیدا میشه ؟
  و اینکه این موضوع خطر جدی محسوب میشه و ایا ممکن است تیپ دیگری از این ویروس رو داشته باشم؟
  برای ازدواج مشکل درست نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   کیفیت عکس برای تشخیص و قضاوت مناسب نیست. عکس بهتری بفرست

   بیماری خطرناکی نیست

   ahcc بهتره اگر اصل پیدا کنید

   منعی برای ازداج نیست

   دارخانه ۱۳ آبان تهران اخیرا آورده بود

   امکان تیپ دیگری هم هست گرچه چون سکس نداشتید بعیده آزمایش صحیح باشد

   نود درصد موارد ظرف دو سال دفع میشود

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر