نمایش منوی کناری

علت چسبندگی و گوشت اضافه بعد از ختنه و درمان آن

از جمله عوارض ختنه کردن نامناسب می توان به پوست و یا گوشت اضافه بعد از ختنه ، چسبندگی آلت تناسلی و چرخش آلت به حول محور خود اشاره کرد. برای درمان گوشت اضافه ختنه چه باید کرد؟

فواید ختنه چیست؟

ختنه یکی از سنت های خوب و پسندیده در کشور عزیزمان ایران است که ریشه ی مذهبی دارد و در واقع تمام مسلمانان جهان این سنت دینی و صد البته بهداشتی را انجام می دهند. البته ختنه در کشورهای غیر مسلمان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی هم جایگاه خاصی دارد و بتدریج نیز در حال افزایش هست؛ چرا که ختنه فواید بهداشتی زیادی دارد. از یک طرف باعث کاهش عفونت ادراری در دوران نوزادی و کودکی می شود و از طرف دیگر ریسک عفونت های منتقله جنسی در دوران بزرگسالی ناشی از فعالیت های جنسی را کاهش می دهد.

ختنه همچنین خطر بروز ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی را نیز پایین می آورد بطوریکه احتمال بروز سرطان آلت تناسلی در مردانی که قبل از دوران بلوغ ختنه شده اند به مراتب کمتر از مردانی است که ختنه نشده اند یا بعد از بلوغ ختنه شده اند.

لذا ضمن تاکید بر اهمیت ختنه، فواید و اثرات مثبتی که بر سلامتی مردان در طول دوره ی زندگی می گذارد، اما در برخی از موارد شاهد آن هستیم که بدلیل انجام این کار توسط افراد نا آشنا، عمل ختنه به صورت صحیح و اصولی انجام نمی شود و این باعث ایجاد ظاهری نامناسب در آلت تناسلی مردان می شود.

گوشت اضافه بعد از ختنه

گوشت اضافه که بعضا با زگیل تناسلی اشتباه می شود. موارد زیادی دیده شده که برجستگی های گوشت اضافه در ناحیه ختنه گاه بصورت منفرد یا متعدد و دندانه ای و یا کنگره ای دیده می شود که هم باعث ظاهر نامناسب آلت شده و هم باعث نگرانی و استرس فرد یا شریک جنسی وی می شود چراکه خیلی از اوقات این افراد این گوشت اضافه را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند.

چسبندگی ختنه گاه

گاهی پوست ختنه گاه به کلاهک چسبیده و تونلی ایجاد می کند که ضمن داشتن ظاهری نامناسب باعث تجمع ترشحات در زیر آن می شود که بعضا باعث بروز عفونت در شریک جنسی هم می گردد.

ختنه ناقص

خیلی از این افراد آنقدر پوست کمی از آلت در هنگام ختنه برداشته شده که گویی اصلا ختنه نشده اند و باعث آزار و اذیت و رطوبت زیاد کلاهک آلت می شود.

پیدایش سوراخ هایی بر روی پوست آلت تناسلی

پیدایش سوراخ هایی بر روی پوست الت که بعضا با فشار دادن آنها ماده ای سفید رنگ خارج می شود که خود این مساله می تواند باعث مشکلات بهداشتی و بروز عفونت در روابط جنسی برای شریک جنسی یا حتی خود فرد شود. گاه حتی می شود خلال دندان را از یک طرف این سوراخ های پوستی وارد و از طرف دیگر خارج کرد.

برگشت پوست ختنه گاه به سمت داخل

برگشت پوست باعث تجمع ترشحات در زیر پوست می شود و بصورت توده های سفت زیر پوستی آلت به اندازه عدس یا نخود خود را نشان می دهد و به راحتی با دست لمس می شود و در برخی موارد در حالت نعوظ خود را بهتر نشان می دهد.

پ.ن: من به برخی از افرادی که به مطبم مراجعه می کنند و می گویند که یک توده سفتی به اندازه نخود در زیر پوست آلت لمس می کنند و اخیرا هم بزرگتر شده است به شوخی می گویم که احتمالا آبگوشت خورده اید، خوب نجویده اید و نخودش آنجا گیر کرده است.

تنگی سوراخ ادراری

تنگی سوراخ ادراری یکی دیگر از عوارض ختنه هست که باعث خروج ادرار بصورت سوزنی و پرفشار و پاشیده شدن ادرار به سر و صورت بچه یا لباس افراد در بزرگسالی می شود.

برداشتن بیش از حد پوست آلت

برداشتن بیش از حد پوست الت یکی از عوارض ناگواری است که اگرچه خیلی کم اتفاق می افتد ولی می تواند طول آلت را کوتاه تر نشان دهد چراکه اجازه خودنمایی به آلت در حالت نعوظ را نمیدهد و آلت را در پوست گیر می اندازد و مدفون می کند. گرچه با پیوند پوست می توان این عارضه را جبران کرد اما از آنجایی که پوست پیوندی با پوست آلت متفاوت هست لذا باعث ظاهر نازیبای آلت می شود ولی در عوض طول اصلی آلت را به فرد برمی گرداند.

قطع بخشی از کلاهک آلت

اگرچه خیلی خیلی نادر است ولی این عارضه اسفناک ترین عارضه ی ختنه بوده و متاسفانه قابل جبران و بازسازی نمی باشد.

درمان گوشت اضافه ختنه

درمان چسبندگی ختنه گاه

خیلی از افراد سالیان زیاد از این مشکلات رنج می برند و از شکل ظاهری آلت تناسلی خود ناراضی هستند ولی متاسفانه بدلیل شرم و حیایی که بر جامعه ما حاکم هست از بازگو کردن این موضوع با دیگران یا حتی پزشک امتناع می کنند. برخی افراد حتی اعتماد به نفس شان را در روابط زناشویی و جنسی از دست می دهند و به دلیل همین خجالت و کم رویی و یا عدم اطلاع از اینکه به چه تخصصی بایستی مراجعه کنند و اصولا آیا می شود این گوشت اضافه ختنه گاه و چسبندگی پوست آلت تناسلی را اصلاح کرد یا نه، درگیر این مساله هستند و شاید سالیان طولانی و بعضا تمام عمر با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند.

به این دسته از افراد باید گفت که نگران این نازیبایی ها در ناحیه تناسلی نباشید؛ چرا که در اکثر مواقع می توان این مشکلاتی که در حین ختنه ی نامناسب در دوران کودکی شما رخ داده است را با یک جراحی سرپایی در مطب، با بیحسی موضعی، کمترین دوره نقاهت و بدون اینکه مانع انجام فعالیت های اجتماعی و شغلی شما بعد از عمل شود برطرف کرد، یعنی چسبندگی را آزاد کرد، سوراخ ادراری را باز و گشاد کرد، پوست اضافه ختنه گاه و گوشت اضافه ختنه گاه را برداشت و با یک جراحی پلاستیک سرپایی مشکل تان را برطرف و زیبایی آلت تناسلی را به شما برگرداند.

خیلی اوقات چسبندگی ها در کودکان حتی نیاز به جراحی ندارد و با یک پماد بیحسی و یک پنس ظریف می توان چسبندگی ها را جدا کرد. البته در برخی موارد نادر و انگشت شمار مثل پیوند پوست یا چرخش آلت، اقدامات ترمیمی گسترده تر و دوره نقاهت بیشتر و مراقبت بیشتری نیاز دارد و این کار در بیمارستان و با بیهوشی انجام می شود.

دکتر محمد جباری متخصص کلیه و مجاری ادراری | فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید من التم بعد از کلاهک سرش یعنی پوست لوله الت یک سانت بعد کلاهک. مدهاست حدود 6 هست که من دقت کردم شاید بیشتر بوده باشه. روی پوست یکسری علامی که در عکس نشون میدم نماین شده که فقط در همون منطقه وجود دارن و نه عقب تر و نه سر الت وجود ندارن. نه سوزش نه خارش و نه ترشحی و از نظر ظاهر همیشه هستن.
  من اخرین رابطه جنسیم 5 ماه پیش بود قبلی هم سال پیش بوده. کلا رابطه فعال ندارم.
  من چندین دکتر رفتم. یکسری لیکن نیتیدوس گفتن هست. یک سری هم گفتن شبیه زگیل نیست حالا دوست داری پاتولوژی کن.
  من در هفته شاید 3بار خود ارضایی کنم. تا ماه پیش از کرمی که استفاده میکردم بسیار سفت و خشک میشد و بعضی اوقات پوست التم رو میبرد و به سوزش کل پوست منجر میشد.
  1. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   فقط سوال من از نظر علمی این بیماری جنسی و قابل انتقال هست و یا زگیل هست. من متوجه نشدم دقیقا اینا چی هستن. هزینه پاتولوزی هم بالا هست مقداری.
  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   ایا به این ها زگیل خفیف گفته میشود یا کلا اصلا این ضایعات عفونی و قابل انتقال نیست؟
  3. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   ببینید در حالت عادی چیز انچنانی نمایان نیست. وقتی پوست ختنه گاه رو میکشم فقط معلوم میشن. و با نور مستقیم میبینم اون هارو میبینم. ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی دکتر رفتم هر دکتر یه چیز گفت.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام

   این ها طبیعی هستند و بیماری محسوب نمی شوند و طبیعتا قابل انتقال هم نیستند.

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم که مشخص بودن رگ روی پوست آلت تناسلی مشکلی داره دوم اینکه در حالت نعوظ این رگ‌ها مقداری متورم میشه آیا طبیعی می‌باشد؟
  1. تصویر کاربر علی شنبه ۲۱ دی ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر به سوال ما پاسخ نمیدین ممنون میشم جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   میخواستم بدونم که مشخص بودن رگ روی پوست آلت تناسلی مشکلی داره؟..........................خیر

   دوم اینکه در حالت نعوظ این رگ‌ها مقداری متورم میشه آیا طبیعی می‌باشد؟...............طبیعی هست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سبحان شنبه ۱۴ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر کار درست
  من ۲۱ سالمه وقتی بچه بودم ختنه ک کردم درست ختنه نشدم خیلی شکل الت تناسلیم بده دوره کلاهک التم گوشت اضافه داره خط زیر کلاهک التم اصلا درست نیست حتی روی کلاهکم زخم هست از بچگی متاسفانه کار دکتر بوده همه اینا ایا میشه جهت زیبا سازی دوباره ختنه کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۴ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   غالبا میشه ولی برای پاسخ دقیق تر ابتدا بایستی معاینه شوید

 • تصویر کاربر فرشاد شنبه ۷ دی ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند روز پیش صبح وقتی رفتم حمام دیدم روی تنه ی آلت تناسلیم سمت چپ یه ورم کرده بعد ک اومدم بیرون یخ لا پارچه گزاشتم روش ورمش تقریبا خوابیدو فقط یه برامدگی کوچیک ک با دست قابل لمسه موند و درد و قرمزی و ... هم نداشت اما بعد از اون نعوظ کامل نداشتم و آلتم نسبت به قبل خیلی شل شده در حالت عادی و جمع میشه مدام. تو اینترنت ک تحقیق کردم خیلی ترسیدم که پیرونی باشه . لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۷ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده 27 سال دارم و حدودا 3 الی 4 ماه قبل آلت تناسلی بنده در حالت نعوظ، خیلی کم پوسته پوسته میشد که حس میکردم بخاطر مالش بیش از حد هست. تا اینکه چند وقت پیش متوجه شدم در حالت عادی آلت تناسلیم دچار دون دون صورتی مایل به سفید کمرنگ تقریبا همرنگ با پوست (اندکی تفاوت رنگ دارد) در قسمت کلاهک و اندکی زیر آن شده است. همچنین لازم به ذکر است که سکس نداشتم و پرخطر ترین کاری که انجام دادم رفتن به استخر (هر هفته 2 بار) برای مدت 2 الی 3 ماه بوده است.

  جسارتا خودم یکم مطالعه کردم و به این دو احتمال (Fordyce spots و Lymphocele lumps)رسیدم. باز میخواستم برای اطمینان از جنابعالی سوال کنم و عکس بفرستم برای شفافیت موضوع.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   بله غدد فوردایس هستند
  2. تصویر کاربر سینا جمعه ۶ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
   مممون از شما آقای دکتر. چه اقدامی لازم هست انجام بدم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
   بافت طبیعی ه و اقدامی نیاز نیست
   فقط چرب کنید مرتب
  4. تصویر کاربر سینا جمعه ۶ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
   ممنون از پاسخ گوییتون آقای دکتر
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
   🌷
  6. تصویر کاربر سینا شنبه ۷ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   آقای دکتر با چه ماده ای چرب کنم جسارتا؟
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۹ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   کرم اوسرین یا لوسیون بدن
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر