علت چسبندگی و گوشت اضافه بعد از ختنه و درمان آن

در این مقاله مطالعه می کنید:

از جمله عوارض ختنه کردن نامناسب می توان به پوست و یا گوشت اضافه بعد از ختنه ، چسبندگی آلت تناسلی و چرخش آلت به حول محور خود اشاره کرد. برای درمان گوشت اضافه ختنه چه باید کرد؟

فواید ختنه چیست؟

ختنه یکی از سنت های خوب و پسندیده در کشور عزیزمان ایران است که ریشه ی مذهبی دارد و در واقع تمام مسلمانان جهان این سنت دینی و صد البته بهداشتی را انجام می دهند. البته ختنه در کشورهای غیر مسلمان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی هم جایگاه خاصی دارد و بتدریج نیز در حال افزایش هست؛ چرا که ختنه فواید بهداشتی زیادی دارد. از یک طرف باعث کاهش عفونت ادراری در دوران نوزادی و کودکی می شود و از طرف دیگر ریسک عفونت های منتقله جنسی در دوران بزرگسالی ناشی از فعالیت های جنسی را کاهش می دهد.

ختنه همچنین خطر بروز ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی را نیز پایین می آورد بطوریکه احتمال بروز سرطان آلت تناسلی در مردانی که قبل از دوران بلوغ ختنه شده اند به مراتب کمتر از مردانی است که ختنه نشده اند یا بعد از بلوغ ختنه شده اند. لذا ضمن تاکید بر اهمیت ختنه، فواید و اثرات مثبتی که بر سلامتی مردان در طول دوره ی زندگی می گذارد، اما در برخی از موارد شاهد آن هستیم که بدلیل انجام این کار توسط افراد نا آشنا، عمل ختنه به صورت صحیح و اصولی انجام نمی شود و این باعث ایجاد ظاهری نامناسب در آلت تناسلی مردان می شود.

درمان چسبندگی ختنه گاه

گوشت اضافه بعد از ختنه

گوشت اضافه که بعضا با زگیل تناسلی اشتباه می شود. موارد زیادی دیده شده که برجستگی های گوشت اضافه در ناحیه ختنه گاه بصورت منفرد یا متعدد و دندانه ای و یا کنگره ای دیده می شود که هم باعث ظاهر نامناسب آلت شده و هم باعث نگرانی و استرس فرد یا شریک جنسی وی می شود چراکه خیلی از اوقات این افراد این گوشت اضافه را با زگیل تناسلی اشتباه می گیرند.

چسبندگی ختنه گاه

گاهی پوست ختنه گاه به کلاهک چسبیده و تونلی ایجاد می کند که ضمن داشتن ظاهری نامناسب باعث تجمع ترشحات در زیر آن می شود که بعضا باعث بروز عفونت در شریک جنسی هم می گردد.

ختنه ناقص

خیلی از این افراد آنقدر پوست کمی از آلت در هنگام ختنه برداشته شده که گویی اصلا ختنه نشده اند و باعث آزار و اذیت و رطوبت زیاد کلاهک آلت می شود.

پیدایش سوراخ هایی بر روی پوست آلت تناسلی

پیدایش سوراخ هایی بر روی پوست الت که بعضا با فشار دادن آنها ماده ای سفید رنگ خارج می شود که خود این مساله می تواند باعث مشکلات بهداشتی و بروز عفونت در روابط جنسی برای شریک جنسی یا حتی خود فرد شود. گاه حتی می شود خلال دندان را از یک طرف این سوراخ های پوستی وارد و از طرف دیگر خارج کرد.

برگشت پوست ختنه گاه به سمت داخل

برگشت پوست باعث تجمع ترشحات در زیر پوست می شود و بصورت توده های سفت زیر پوستی آلت به اندازه عدس یا نخود خود را نشان می دهد و به راحتی با دست لمس می شود و در برخی موارد در حالت نعوظ خود را بهتر نشان می دهد.

پ.ن: من به برخی از افرادی که به مطبم مراجعه می کنند و می گویند که یک توده سفتی به اندازه نخود در زیر پوست آلت لمس می کنند و اخیرا هم بزرگتر شده است به شوخی می گویم که احتمالا آبگوشت خورده اید، خوب نجویده اید و نخودش آنجا گیر کرده است.

تنگی سوراخ ادراری

تنگی سوراخ ادراری یکی دیگر از عوارض ختنه هست که باعث خروج ادرار بصورت سوزنی و پرفشار و پاشیده شدن ادرار به سر و صورت بچه یا لباس افراد در بزرگسالی می شود.

برداشتن بیش از حد پوست آلت

برداشتن بیش از حد پوست الت یکی از عوارض ناگواری است که اگرچه خیلی کم اتفاق می افتد ولی می تواند طول آلت را کوتاه تر نشان دهد چراکه اجازه خودنمایی به آلت در حالت نعوظ را نمیدهد و آلت را در پوست گیر می اندازد و مدفون می کند. گرچه با پیوند پوست می توان این عارضه را جبران کرد اما از آنجایی که پوست پیوندی با پوست آلت متفاوت هست لذا باعث ظاهر نازیبای آلت می شود ولی در عوض طول اصلی آلت را به فرد برمی گرداند.

قطع بخشی از کلاهک آلت

اگرچه خیلی خیلی نادر است ولی این عارضه اسفناک ترین عارضه ی ختنه بوده و متاسفانه قابل جبران و بازسازی نمی باشد.

درمان گوشت اضافه ختنه

خیلی از افراد سالیان زیاد از این مشکلات رنج می برند و از شکل ظاهری آلت تناسلی خود ناراضی هستند ولی متاسفانه بدلیل شرم و حیایی که بر جامعه ما حاکم هست از بازگو کردن این موضوع با دیگران یا حتی پزشک امتناع می کنند. برخی افراد حتی اعتماد به نفس شان را در روابط زناشویی و جنسی از دست می دهند و به دلیل همین خجالت و کم رویی و یا عدم اطلاع از اینکه به چه تخصصی بایستی مراجعه کنند و اصولا آیا می شود این گوشت اضافه ختنه گاه و چسبندگی پوست آلت تناسلی را اصلاح کرد یا نه، درگیر این مساله هستند و شاید سالیان طولانی و بعضا تمام عمر با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند.

به این دسته از افراد باید گفت که نگران این نازیبایی ها در ناحیه تناسلی نباشید؛ چرا که در اکثر مواقع می توان این مشکلاتی که در حین ختنه ی نامناسب در دوران کودکی شما رخ داده است را با یک جراحی سرپایی در مطب، با بیحسی موضعی، کمترین دوره نقاهت و بدون اینکه مانع انجام فعالیت های اجتماعی و شغلی شما بعد از عمل شود برطرف کرد، یعنی چسبندگی را آزاد کرد، سوراخ ادراری را باز و گشاد کرد، پوست اضافه ختنه گاه و گوشت اضافه ختنه گاه را برداشت و با یک جراحی پلاستیک سرپایی مشکل تان را برطرف و زیبایی آلت تناسلی را به شما برگرداند.

در تصویر زیر درمان چسبندگی آلت بیمار به کمک لیزر نشان داده شده است:

قبل از لیزر

قبل از لیزر

بعد از لیزر بدون درد و خونریزی و بصورت سرپایی و با بیحسی موضعی
بعد از لیزر بدون درد و خونریزی و بصورت سرپایی و با بیحسی موضعی

خیلی اوقات چسبندگی ها در کودکان حتی نیاز به جراحی ندارد و با یک پماد بیحسی و یک پنس ظریف می توان چسبندگی ها را جدا کرد. البته در برخی موارد نادر و انگشت شمار مثل پیوند پوست یا چرخش آلت، اقدامات ترمیمی گسترده تر و دوره نقاهت بیشتر و مراقبت بیشتری نیاز دارد و این کار در بیمارستان و با بیهوشی انجام می شود.

دکتر محمد جباری متخصص کلیه و مجاری ادراری | فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (98 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  سلام دکتر روی آلت تناسلی یک زخم به وجود آمده به مدت یک هفته میخواستم علتش رو بدونم خارش و سوزش خاصی نداره پوسته هم نمی کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام احتمالا اگزما و آلرژی پوستی است. پماد هیدروکورتیزون بزنید هفته اول هر شب هفته دوم یک شب در میان و سپس دوشنبه و پنجشنبه ها برای 4 هفته و بعدش پنجشنبه ها برای 4 هفته دیگه. کرم مرطوب کننده همیشگی و هر روز بویژه بعد از استحمام و از صابون گلیسرین برای شستن تناسلی در حمام استفاده کنید.

 • تصویر کاربر نگار یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  من دو روز هست که این هارو میبینم و سوزش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   من در این عکس ها مورد غیر طبیعی مشاهده نمی کنم اگر مورد خاصی مد نظرتان هست مجدد در ادامه همین سوال عکس ارسال کنید و دور مورد مدنظرتان خط بکشید

 • تصویر کاربر مادر سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  با سلام پسرم دو ماهه است و 5 روز پیش با لیزر ختنه شده ولی کلاهک اصلا بیرون نیست و کاملا داخل هست والان هم پوست ختنه گاه کم کم داره جمع میشه و سر الت هم دیگه دیده نمیشه و فقط وقتی از اطراف فشار میدم کمی سر الت دیده میشود دکتر میگه چون التش کوچک هست اینجوری شده.چی کار باید بکنم خیلی نگرانشم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   البته بدون معاینه نمیش نظر دقیقی داد ولی در برخی بچه ها بدلیل چربی اطراف آلت بداخل فرو می رود و پنهان می شود. در این بچه ها سایز آلت طبیعی است .لی تلسکوپی است و داخل می رود. لذا کاری نمیشه رد جز اینکه تا زمان بلوغ صبر کرد تا با رشد آلت و قد بچه شرایط بهتر شود. البته بایستی مراقب بود چسبندگی ایجاد نشود و بهداشت آلت و شستن روزانه آلت به منظور  جلوگیری از تجمع ترشحات در برنامه تان باشد.

 • تصویر کاربر *** یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  حدود۴۷ روز پیش پسرم رو ختنه کردیم الان نگاه کردم دیدم التش قرمز وسرش بنفش پررنگه وحلقه ختنه یه قسمت کوچیکش جدا شده از الت مثل پاره شدگی میخواستم ببینم چرا اونجور شده وخدای نکرده عفونت کرده قرمز وبنفشه ؟؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

  2. تصویر کاربر *** شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ببخشید نتونستم واضح تر از این بندازم
  3. تصویر کاربر *** شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام بهتر از این نشد بندازم
  4. تصویر کاربر *** یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   اینه
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   متاسفانه این عکس ها اصلا قابل قضاوت نیستند بهتره برای معاینه حضورا به پزشک مراجعه داشته باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سینا شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما اقای دکتر بنده ۲۰ سالمه حدود یک هفته ای می شود که یک رگ دقیقا از ابتدا الت تا وسط به وجود امده که در حالت عادی(بدون نعوظ)دیده میشود که خیلی ترسناک اور است که با دست زدن برطرف می شود ولی مجددا به وجود می اید اما موقع نعوظ انگار که داخل شیاری قرار میگیرد وبرجستگی رگ از بین می رود احساس می کنم که بیشتر می شود(پیش روی به سمت کلاهک) یکدفعه این مشکل به وجود امد.ایا بر طرف میشود؟با تشکر فراوان از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر