نمایش منوی کناری

وازکتومی (Vasectomy)

وازکتومی یکی از روشهای متداول در تمامی دنیا جهت جلوگیری از باروری در مردان می باشد که فواید و عوارضی ممکن است داشته باشد.

وازکتومی یکی از روشهای متداول در جلوگیری از باروری مردان می باشد. در این روش با جراحی کوچک مسیر وازدفران را که وظیفۀ عبور اسپرم  از بیضه به سمت پروستات و مجرای اداری دارد را مسدود می کنند.

این روش با بی حسی موضعی و درد کم و  جراحی کوتاه مدت و ارزان قیمت است. درصد موفقیت ۹۵ درصد الی ۵/۹۹ می باشد که بسته به روش وازکتومی متفاوت می باشد.

روش انجام وازکتومی چیست؟

در روشی به نام NSIV که به نام وازکتومی بدون تیغ معروف می باشد بدون برش پوست با تیغ جراحی، از طریق سوراخ کوچکی بر روی پوست، به محل مجرای وازدفران دسترسی پیدا کرده و وازکتومی انجام می گردد.

 عوارض وازکتومی

عوارض بعد از وازکتومی چیست؟

وازکتومی یکی از کم عارضه ترین روشهای جلوگیری از باروری می باشد عوارض آن بسیار کم و شامل عوارض تکنیکی جراحی، مثل احتمال خونریزی و هماتوم در کیسه بیضه و ایجاد عفونت محل جراحی می باشد. عوارض دیررس مثل درد دائمی و یا درد هنگام نزدیکی که به ندرت رخ می دهد. همچنین با گذشت زمان ، احتمال باز کردن مجدد مسیر و باروری کمتر می گردد.

آیا وازکتومی منجر به نارسایی جنسی می گردد؟

وازکتومی از نظر علمی تأثیری بر روی ناتوانی جنسی ندارد و منجر به کاهش و یا افزایش تمایل و توانایی جنسی نمی گردد و فقط حجم مایع منی ۵/۰ (نیم) میلی لیتر کمتر از قبل از وازکتومی می گردد و مایع منی حاوی اسپرم نیست. در موارد متعددی که بیمار پس از وازکتومی اظهار کم شدن تمایل یا توانایی جنسی دارد صرفاً تأثیر عصبی و روحی عمل می باشد و تأثیر جسمی نیست.

اسپرم ساخته شده در بیضه هنگام نزدیکی در مسیر لولۀ وازدفران حرکت می کند و پس از رسیدن به محل وازکتومی شده، پشت محل انسداد مجتمع می گردد و به تدریج با گذشت زمان بخشی از آن جذب بدن می گردد.

آیا پس از وازکتومی، در صورت تمایل می توان مجرای وازدفران را مجدداً باز نمود؟

درصورت تمایل فرد به باروری مجدد، قابلیت باز کردن مجدد لوله به روش جراحی می باشد. البته بایستی در نظر داشت که درصد موفقیت باز کردن مجدد وازدفران قطعی و ۱۰۰ درصد نمی باشد. چون به مرور زمان افزایش فشار مجاری اسپرم، به تدریج منجر به تخریب بافت مجاری و لوله های اسپرم ساز (seminifrous Tubul) می گردد.

چه بیماری کاندید مناسبی برای باز کردن مجرا وازدفران پس از وازکتومی می باشد؟

اگر فردی احتمال دارد در آینده داوطلب داشتن فرزندی باشد توصیه می گردد که از انجام وازکتومی صرف نظر کند. ولی اگر به هر دلیلی فرد وازکتومی شده خواستار داشتن فرزندی دیگر شد می توان با جراحی (وازو وازستومی) اقدام به باز کردن مجرا کرد.

هرچه فاصله زمانی بین انجام وازکتومی و جراحی باز کردن لوله کمتر باشد و تکنیک انجام جراحی بهتر باشد ، شانس موفقیت عمل بیشتر خواهد شد . بهترین زمان کمتر از ۲ سال فاصله زمانی و در فردی که بیش از ۱۰ سال از وازکتومی گذشته باشد کمترین درصد موفقیت انتظار می رود.

روش انجام وازکتومی

روش انجام باز کردن مجدد وازکتومی چیست؟

بر خلاف وازکتومی که اقدامی ارزان قیمت ، سریع و از نظر تکنیکی آسان می باشد، باز کردن آن روشی مشکل ، زمان بر، و  گران قیمت  می باشد. بهترین روش انجام به روش میکروسرجری (استفاده از میکروسکوپ و بزرگنمایی حین جراحی) می باشد و دقت و ظرافت حین جراحی تعیین کننده می باشد.

پس از انجام یک عمل وازووازوستومی موفق ، حتی باز ممکن است جهت بارور شدن احتیاج به درمان دارویی و یا اقدامات کمک لقاحی نیز باشد.

در صورت بروز درد پس از وازکتومی چه اقدامی بایستی انجام گیرد؟

از عوارض دیررس وازکتومی درد می باشد این درد ممکن است دائمی و یا هنگام تحریک جنسی و نزدیکی باشد دلیل بروز درد در بعضی افراد به درستی مشخص نیست . ممکن است افزایش فشار حرکت اسپرم، در لوله مسدود شده، عامل آن باشد ولی عوامل عصبی و روحی معمولاً بسیار تأثیر گذار است.

 به هر حال درمان درد در بیمارانی که درد باعث آزار طولانی مدت می گردد باز کردن مجدد مجرای وازدفران و یا خارج کردن تمامی مسیر لولۀ وازدفران می باشد  که خود این اقدام روش هزینه بر و زمان بر است.

بستن لوله مردان

اقدامات لازم بعد از وازکتومی چیست؟

۲۴ ساعت استراحت پس از انجام وازکتومی لازم است ، مسکن و در صورت صلاحدید  پزشک جراح، آنتی بیوتیک لازم است . همچنین مدت حدود ۳ ماه پس از وازکتومی، زمان لازم است بگذرد تا مایع منی فرد فاقد اسپرم و کاملاً نابارور  گردد.

 ۳ ماه پس از وازکتومی لازم است آزمایش مایع منی از نظر وجود اسپرم در دو مرحله انجام گیرد و در صورتی که مقدار اسپرم صفر باشد فرد می تواند عمل را موثر و کامل شده  بداند ، لذا پس از وازکتومی تا ۳ ماه سایر اقدامات جلوگیری کننده از باروری مثلاً استفاده از کاندوم توصیه می گردد.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما پروفسور کریمی همانطور که عرض کردم بنده24 سالمه و مسلط به زبان انگلیسی و المانی و ارشد حقوق خصوصی هستم دایی بنده تاجرفرش هستن اما به دلیل کهولت سن تجارت رو به بنده واگذار کردن.به دلیل مسافرتهای مداوم و مشغله بسیار زیاد شغلی که دارم و مسافرت به اکثرکشورهای اسیایی و بعضی از کشورهای اروپایی و تعدد شرکای جنسی مختلف تصمیم به عمل وازکتومی گرفتم تا خدایی نکرده مشکلی پیش نیاد و بعدازتحقیقات فراوان شما پروفسور عزیز رو به بنده معرفی فرمودن درنتیجه میخاستم جهت انجام عمل خدمت برسم فقط ظاهرا رضایت نامه همسر میخاد که واغا سبب مشکل شده لذامجرد هستم اما هرگونه رضایت نامه تعهد و هرچی که لازم باشه خودم شخصا تقدیم مینمایم باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   ظاهرا این متن را برای کسی دیگری نوشتید به اشتباه برای من ارسال کردید

  2. تصویر کاربر سامان سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)
   خیر پروفسور جباری اقای کرمی جزو اقوام مادری من هستن و ایشون منو جهت حل مشکلم به شما احاله دادن و سلام فراوان هم خدمتتون داشتن
  3. تصویر کاربر سامان سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)
   خیر پروفسور جباری ایشون از اقوام مادری من هستن و جهت حل مشکل مرا به شما احاله کردن و سلام فراوان هم داشتن خدمتتون
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   من پروفسور نیستنم و توصیه می کنم خدمت خود پروفسور عمل کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۶ سالمه و دو فرزند دارم . برای عمل وازکتومی باید بیمارستان بریم یا توی مطب خودتون انجام میشه . با وضعیت کرونای فعلی نمیخوام بیمارستان برم.
  ضمنا برای گرفتن مشاوره ازتون آدرس مطب رو میخوام . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   آدرس مطب:خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20 : تلفن:88713632 09109819050

   مطب انجام‌ میشه

 • تصویر کاربر p یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر خوب برای وازکتومی سراغ دارید.
  ممنون
  1. تصویر کاربر p یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   دکتر جهت عمل وازکتومی در کرج سراغ دارید؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   دکتر خوب اصلا سراغ ندارم همه بد هستند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام در اصفهان انجام میشه وهزینه اش چه قدر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اطلاعی ندارم

 • تصویر کاربر اکبر پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من بچه ندارم و نمیخوام بچه دار بشم میتونم وازکتومی کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بله

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر