نمایش منوی کناری

علت و درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری پوستی است که در دهانه ورودی واژن  (وستیبول) برخی از خانم­ها بویژه خانم­های جوان ایجاد شده و بصورت برجستگی های کوچک یا پاپول­هاى صورتی رنگ مشاهده می شود. غالباً این حالت مشابه زگیل تناسلی است.  با این حال، این بیماری خوش خیم هست و عامل بروز آن عفونت نبوده و مسری تلقی نمی شود.

علائم وستیبولار پاپیلوماتوز

بیشتر زنان هیچ علامتی از وستیبولار پاپیلوماتوز ندارند.  این حالت معمولاً بدون درد است و حتی متوجه وجود آن نمى شوند. وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با مراجعه به پزشک برای بررسی علائم غیر مرتبط دیگر، مانند درد، خارش، ترشحات واژینال یا معاینه دوره ای دستگاه تناسلی تشخیص داده مى شود.

برخی از خانم ها با لمس یا مشاهده این برآمدگی هایی در دهانه ورودی واژن دچار استرس و نگرانی شده و تصور می کنند دچار بیماری جنسی بویژه زگیل تناسلی شده اند و این امر باعث مراجعه آن­ها به پزشک می شود. گاه برخی از پزشکان نیز وستیبولار پاپیلوماتوز را با زگیل تناسلی اشتباه گرفته و اقدام به درمان می­کنند.

تفاوت وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی

همانطور که قبلا گفته شد، در برخی از موارد وستیبولار پاپیلوماتوز به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می­شود. در یک گزارش موردی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده، ویژگی­های مورد استفاده برای افتراق بین وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلى را شرح می دهد.

عکس وستیبولار پاپیلوماتوز

 پاپیلوماتوز

❌ فقط در لابیا مینور (لب­های کوچک)، وستیبول و ناحیه وولوار (دهانه ورودی واژن قبل از پرده بکارت) ایجاد می شود.

❌ در یک خط رشد می کنند و معمولا متقارن هستند یعنی در هر دوسمت لابیا مینور (لب های کوچک) دیده می شوند

❌ صورتی و براق هستند.

❌ هنگام لمس نرم هستند.

❌ پایه ی زائده­ها از یکدیگر جدا هستند.

❌ در معرض اسید استیک ۳ تا ۵ درصد تغییر رنگ نمی دهد.

زگیل تناسلی

⚠ محل بروز زگیل­ها از نظم خاصی تبعیت نمی کند و به طور تصادفی در اطراف دهانه واژن گسترش می یابد.

⚠ می تواند در هر نقطه ای از ناحیه تناسلی خارجی یا دهانه واژن یا حتی داخل واژن ایجاد شود.

⚠ می تواند رنگ های مختلفی داشته و روشن یا تیره رنگ باشد.

⚠ قوام سفتی در مقایسه با وستیبولار پاپیلوماتوز دارند.

⚠ پایه­ی زگیل ها به هم متصل می باشند.

⚠ هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک، سفید می شود.

بسیاری از بیماری ها هستند که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند. برای شناخت این بیماری ها و تشخیص تفاوت آن ها به همراه عکس با زگیل تناسلی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

زگیل تناسلی + عکس

هنگامی که پزشک در مورد تشخیص خود اطمینان نداشته باشد، می توان قطعه کوچکی از پاپیلوماتوز ها را نمونه ­برداری و بیوپسی کرد.  هنگامی که زیر میکروسکوپ بررسی می شود، دارای ویژگی های مشخصی است که تأیید کننده ى وستیبولار پاپیلوماتوز است.

خارش وستیبولار پاپیلوماتوز

حالتی به نام وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) گاهی با وستیبولار پاپیلوماتوز همراه می شود.  این حالت می تواند باعث خارش و درد اطراف دهانه واژن شود.  درد می تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است در حین مقاربت یا هنگام لمس وستیبولار پاپیلوماتوز ایجاد شود.  همچنین ممکن است در این ناحیه قرمزی مشاهده کنید.  این علائم ناشی از وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) است و ارتباطی با وستیبولار پاپیلوماتوز ندارد.

علت وستیبولار پاپیلوماتوز

اکثر پزشکان بر این باورند که این حالت غیر معمول نوعی تغییر در آناتومی طبیعی دهانه ورودی واژن (وستیبول) است و یک ناهنجاری یا بیماری محسوب نمی شود.

بهتر است بدانید که وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. لذا از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

مطالعات معتبر نشان می­دهند که وستیبولار پاپیلوماتوز هیچ ارتباطی با  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، (ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم)، ندارد.

خوب است بدانید وستیبولار پاپیلوماتوز ناشی از رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف نیست. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است از برجسته­تر شدن و متورم آن جلوگیری کند. اگر از صابون خشن یا اسکراب مثل لیف کشیدن یا ناخن کشیدن روی زائده­ها استفاده می کنید، ممکن است باعث آشکار شدن و تورم زائده­ها شوید.

افراد مستعد وستیبولار پاپیلوماتوز

– از آنجا که وستیبولار پاپیلوماتوز یک تغییر نرمال آناتومی در واژن است، پس آن را از زمان تولد خواهید داشت و چیزی نیست که شما در معرض خطر آن باشید.  ممکن است ارثی باشد، اما مطالعه اى در این مورد انجام نشده  است.

– شیوع وستیبولار پاپیلوماتوز که در چندین مطالعه تعیین شده است، از ۱ تا ۳۳ درصد متفاوت است. این بیماری اغلب در زنان میانسال و قبل از یائسگی و همه قومیت ها و نژادها مشاهده می شود.

– وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با زگیل تناسلى اشتباه گرفته می شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز غالبا با معاینه بالینی تشخیص داده می شود. این بدان معنی است که یک پزشک مجرب می تواند با انجام معاینه و مشاهده برجستگی­ها آن را تشخیص دهد. پزشک شما باید بداند که وستیبولار پاپیلوماتوز چیست تا بتواند درست تشخیص بدهد، اما برخی از آن ها آشنایی کاملی با این حالت ندارند.

راه درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز خوش خیم بوده و تغییر در آناتومی طبیعی محسوب می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند.  هنگامی که مبتلا به وستیبولار پاپیلوماتوز باشید، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشده باشد.  اگر پزشک آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد ، ممکن است شما تحت آزمایش و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید.  این امر می تواند منجر به نگرانی و هزینه غیرضروری شود.

اگر برجستگی ها شما را زیاد آزار می دهد یا در روابط جنسی شما باعث ناراحتی می شوند یا با ظاهر آن مشکل دارید، پزشک می تواند آنها را به سادگی با لیزر دی اکسید کربن (CO2) از بین ببرد.

مهمترین چیزهایی که بایستی در مورد وستیبولار پاپیلوماتوز به خاطر داشته باشید عبارتند از:

 • خوش خیم است و به سرطان تبدیل نمی شود.
 • این بیماری مقاربتی نیست ، بنابراین در طول رابطه جنسی منتقل نمی شود.

دکتر محمد جباری فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرزو جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  حدود ۵۰ روز پیش عمل لابیاپلاستی انجام دادم یک هفته بعد از عمل متوجه زایده های صورتی رنگ ( یا همرنگ با ناحیه تناسلی) در قسمت کلیتوریس و لابیاها شدم به جراح خودم و سپس چند نفر متخصص زنان و متخصص پوست مراجعه کردم. تشخیص پر از شک و تردید متخصصان و بورد تخصص اینها بوده: احتمال زگیل، صددرصد قارچ، احتمال تبخال، صد درصدحساسیت پوستی.اصلا درد و سوزش نداشتم ولی گاهی دل درد مثل درد عادت ماهانه در ناحیه تناسلی و شکم دارم. و حدود ده روزه گاهی برای چند ثانیه به شدت دچار خارش میشم. هنگام راه رفتن سنگینی و وجود زایده اضافه در ناحیه تناسلی بیشتر احساس میشه. مدتیه با دود عنبرنسا شروع به درمان کردم. بعضی اوقات مثل ترکیدن تبخال ترشحات سفید زیادی در ناحیه تناسلی دیده میشه.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   کیفیت عکس برای تشخیص و قضاوت مناسب نیست. لطفا در همین بخش عکس مجدد با وضوح بهتر ارسال کنید.

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب چند روزی هست که در یک قسمت از ناحیه سر آلت دچار پوست پوست شده و شیار های ریز و کوچک که قرمز رنگ هست و سوزش داره خواستم بدونم درمانش چی هست؟؟ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام
   احتمالا اگزما پوستی است. پماد هیدروکورتیزون بزنید هفته اول هر شب هفته دوم یک شب در میان و سپس دوشنبه و پنجشنبه ها برای 3 ماه و بعد پنجشنبه ها برای 3 ماه دیگه. پماد ویتامین آ-د یا کرم اوسرین-اوره 5 تا 10 درصد هر روز صبح بویژه بعد از استحمام بزنید و سعی کنید همیشه از صابون گلیسرین برای شستن تناسلی در حمام استفاده کنید. گاه نیاز به زمان بیشتری برای مصرف داروها باشد.

 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  آیا در سن ۳۵سالگی کوچیک بودن الات تناسلی قابل درمان است؟
  چه اقدامی باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام سایز آلت نیز مثل بقیه ویژگی های فیزیکی انسان تابع ژنتیک می باشدو متاسفانه روش موثر و رضایت بخشی برای افزایش سایز وجود ندارد. داروها بی تاثیرند.روش های کششی مثل اکستندرها و، لارجرباکس و وکیوم و روش های مثل پنیمور نیز تاثیر فاحشی نخواهند گذاشت. با جراحی هم 1 تا 2 سانت میشه بطول آلت افزود. برای آشنایی با نحوه ی اندازه گیری سایز آلت و روش جراحی افزایش سایز آلت و همچنین عوارض و میزان اثربخشی آن به لینک زیر مراجعه کنید https://www.drjabbari.com/1954

 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  من 36 سال دارم. به مدت 20 سال است که سمت چپ بدنم درگیر ضایعه شدید اسکلرودرمی مورفه‌آ هست.
  طی 6 سال گذشته این ضایعه سمت چپ آلت من را نیز درگیر کرده است.
  مشکلی در نعوظ ندارم، اما تخریب هایی در سمت چپ شکلی گرفته‌ که موجب کج شدن آلت و تغییر فرم آن شده است.
  میخواستم بپرسم امکان هیچگونه فرآیند ترمیمی هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من عکس براتون میفرستم همراه با تست پاپ اسمیر راهنماییم کنید لطفا که ایا این زاءده ها زگیل هست یا نه واگر هست یا نوع خطر ناکش هست؟
  1. تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)
   Ggff
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر