علت و درمان وستيبولار پاپيلوماتوز یا زائده در ورودی واژن

در این مقاله مطالعه می کنید:

وستیبولیت دهانه واژن به چه معناست  و زائده در ورودی واژن نشانه چه بیماری است؟ وستيبولار پاپيلوماتوز یک بیماری پوستی است که در دهانه ورودی واژن (وستیبول) برخی از خانم­ها بویژه خانم­های جوان ایجاد شده و بصورت برجستگی های کوچک يا پاپول­هاى صورتی رنگ مشاهده می شود. غالباً این حالت مشابه زگیل تناسلی است.  با این حال، این بیماری خوش خیم هست و عامل بروز آن عفونت نبوده و مسری تلقی نمی شود.

علائم وستيبولار پاپيلوماتوز

بیشتر زنان هیچ علامتی از وستيبولار پاپیلوماتوز ندارند.  این حالت معمولاً بدون درد است و حتی متوجه وجود آن نمى شوند. وستيبولار پاپیلوماتوز اغلب با مراجعه به پزشک برای بررسي علائم غیر مرتبط ديگر، مانند درد، خارش، ترشحات واژینال یا معاینه دوره ای دستگاه تناسلی تشخيص داده مى شود.

برخی از خانم ها با لمس یا مشاهده این برآمدگی هایی در دهانه ورودی واژن دچار استرس و نگرانی شده و تصور می کنند دچار بیماری جنسی بویژه زگیل تناسلی شده اند و این امر باعث مراجعه آن­ها به پزشک می شود. گاه برخی از پزشکان نیز وستيبولار پاپیلوماتوز را با زگیل تناسلی اشتباه گرفته و اقدام به درمان می­کنند.

تفاوت وستيبولار پاپيلوماتوز و زگیل تناسلی

همانطور که قبلا گفته شد، در برخی از موارد وستيبولار پاپیلوماتوز به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می­شود. در یک گزارش موردی که در سال 2010 منتشر شده، ویژگی­های مورد استفاده برای افتراق بین وستيبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلى را شرح می دهد.

عکس وستيبولار پاپيلوماتوز

 پاپیلوماتوز

 • فقط در لابيا مینور (لب­های کوچک)، وستيبول و ناحیه وولوار (دهانه ورودی واژن قبل از پرده بکارت) ايجاد مي شود.
 • در یک خط رشد می کنند و معمولا متقارن هستند یعنی در هر دوسمت لابیا مینور (لب های کوچک) دیده می شوند
 • صورتی و براق هستند.
 • هنگام لمس نرم هستند.
 • پایه ي زائده­ها از یکدیگر جدا هستند.
 • در معرض اسید استیک 3 تا 5 درصد تغییر رنگ نمي دهد.

زگيل تناسلی

⚠ محل بروز زگیل­ تناسلی مردان و زنان از نظم خاصی تبعیت نمی کند و به طور تصادفی در اطراف دهانه واژن گسترش مي يابد.

⚠ می تواند در هر نقطه ای از ناحیه تناسلی خارجی یا دهانه واژن یا حتی داخل واژن ايجاد شود.

⚠ می تواند رنگ هاي مختلفی داشته و روشن یا تیره رنگ باشد.

⚠ قوام سفتی در مقایسه با وستيبولار پاپيلوماتوز دارند.

⚠ پایه­ی زگیل ها به هم متصل می باشند.

⚠ هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک، سفید می شود.

بسیاری از بیماری ها هستند که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند. برای شناخت این بیماری ها و تشخیص تفاوت آن ها به همراه عکس با زگیل تناسلی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند.

هنگامی که پزشک در مورد تشخیص خود اطمینان نداشته باشد، می توان قطعه کوچکی از پاپیلوماتوز ها را نمونه ­برداری و بیوپسی کرد.  هنگامی که زیر میکروسکوپ بررسی می شود، دارای ویژگی هاي مشخصی است که تأیید كننده ى وستيبولار پاپيلوماتوز است.

خارش وستيبولار پاپيلوماتوز

حالتی به نام وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) گاهی با وستيبولار پاپيلوماتوز همراه مي شود.  این حالت می تواند باعث خارش و درد اطراف دهانه واژن شود.  درد می تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است در حین مقاربت یا هنگام لمس وستيبولار پاپيلوماتوز ایجاد شود.  همچنین ممکن است در اين ناحيه قرمزی مشاهده کنید.  این علائم ناشی از وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) است و ارتباطی با وستيبولار پاپيلوماتوز ندارد.

علت وستيبولار پاپيلوماتوز

 • اکثر پزشکان بر این باورند كه اين حالت غیر معمول نوعی تغییر در آناتومی طبیعی دهانه ورودی واژن (وستیبول) است و یک ناهنجاری یا بیماری محسوب نمی شود.
 • بهتر است بدانید که وستيبولار پاپيلوماتوز یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. لذا از طريق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل نمي شود.
 • مطالعات معتبر نشان می­دهند که وستيبولار پاپيلوماتوز هیچ ارتباطی با  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، (ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم)، ندارد.
 • خوب است بدانید وستيبولار پاپيلوماتوز ناشی از رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف نیست. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است از برجسته­تر شدن و متورم آن جلوگيري کند. اگر از صابون خشن يا اسكراب مثل لیف کشیدن یا ناخن کشیدن روی زائده­ها استفاده می کنید، ممکن است باعث آشکار شدن و تورم زائده­ها شوید و

افراد مستعد وستيبولار پاپيلوماتوز

 • از آنجا که وستيبولار پاپيلوماتوز یک تغيير نرمال آناتومی در واژن است، پس آن را از زمان تولد خواهيد داشت و چیزی نیست که شما در معرض خطر آن باشید.  ممکن است ارثی باشد، اما مطالعه اى در اين مورد انجام نشده  است.
 • شیوع وستيبولار پاپيلوماتوز که در چندین مطالعه تعیین شده است، از 1 تا 33 درصد متفاوت است. این بیماری اغلب در زنان ميانسال و قبل از یائسگی و همه قومیت ها و نژادها مشاهده می شود.
 • وستيبولار پاپيلوماتوز اغلب با زگیل تناسلى اشتباه گرفته می شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

تشخیص وستيبولار پاپيلوماتوز

وستيبولار پاپيلوماتوز غالبا با معاینه بالینی تشخیص داده مي شود. این بدان معنی است که یک پزشک مجرب می تواند با انجام معاینه و مشاهده برجستگی­ها آن را تشخیص دهد. پزشک شما باید بداند که وستيبولار پاپيلوماتوز چيست تا بتواند درست تشخیص بدهد، اما برخی از آن ها آشنایی کاملی با این حالت ندارند.

راه درمان وستيبولار پاپيلوماتوز

وستيبولار پاپيلوماتوز خوش خیم بوده و تغيير در آناتومی طبیعی محسوب می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند.  هنگامی که مبتلا به وستيبولار پاپيلوماتوز باشيد، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشده باشد.  اگر پزشک آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد ، ممکن است شما تحت آزمایش و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید.  این امر می تواند منجر به نگرانی و هزینه غیرضروری شود.

اگر برجستگی ها شما را زیاد آزار می دهد یا در روابط جنسی شما باعث ناراحتي مي شوند یا با ظاهر آن مشکل دارید، پزشک می تواند آنها را به سادگی با لیزر دی اکسید کربن (CO2) از بین ببرد.

مهمترین چیزهایی که بایستی در مورد وستيبولار پاپيلوماتوز به خاطر داشته باشید عبارتند از:

 • خوش خیم است و به سرطان تبدیل نمی شود.
 • این بیماری مقاربتي نیست ، بنابراین در طول رابطه جنسی منتقل نمی شود.

دکتر محمد جباری فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.6/5 - (99 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ویدا پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من امروز متوجه شدم در دهانه رحم و قسمت لب کوچک یک سری ضایعاتی وجود داره که نه درد داره نه خارش.اینها زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر زگیل تناسلی نیستند

 • تصویر کاربر رویا یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام‌وقتتون بخیر من کنار واژنم یسری برجستگی های ریز داشتم یه مدت هیچ اثری نبود
  الان یه مدته برجسته تر شده و بعضی اوقات زمان دفع ادرار میسوزه و بعضی اوقات هم خون میاد هنگام خشک کردم هم به دستمال مچسبه کنده میشه
  آیا من به زیگیل تناسلی مبتلا شدم!؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۳ مهر ۲( 4 ماه پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر پروانه جمعه ۱۴ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من در دوران عقد بعلت درد در هنگام رابطه مالش به دکتر رفتم و زگیل تناسلی تشخیص داده شد و دو بار فریز انجام دادم. ولی بعد از گذشت ۱۰ سال هنوز لبه و اطراف واژنم و در مجرای ادرار ضایعات ریش ریش مانند دارم و شوهرم نگرفته تابحال. چند ماه پیش ۴ جلسه لیزر انجام دادم که متاسفانه ضایعات بعد از مدتی بیشتر شدند و در هنگامی ک استرس دارم متورم میشوند و همراه با درد فراوان درصورتیکه قبل از لیزر درد نداشتم. لطفا اقای دکتر بگین اینها زگیل هستند یانه؟ با دردی ک در ناحیه مجرای ادرار و اطراف واژن دارم چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۴ بهمن ۱( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر زگی تناسلی نیستند و بافت طبیعی هستند. درد احتمالا ریشه عصبی دارد. روزی یک عدد ویتامین ب1 سیصد و شبی یک عدد گاباپنتین 100 برای 6 ماه استفاده کنید شاید دردتان از بین رفت.

 • تصویر کاربر نگار دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من هفته 31 بارداریم هستم. الان به مدت 3روزه احساس خارش و یکم سوزش دارم. قسمت ورودی واژن دقیقا قبل پرده بکارت، سمت راست و چپ حالت ریش ریش شده است و هنگام شستشو خارش و سوزش کم میشه ولی از بین نمیره و منو کلافه میکنه میشه راهنماییم کنید واقعا استرس گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۸ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مدت تقریبا یک هفته هست که یه خارش خیلی ملایم داشتم ینی اصن نمیتونم بگم خارش چون در حدی نبود ک بخارونم یه چیزی که با تکون دادن پام رفع میشد داشتم و وقتی نگا کردم متوجه یه چیز غیر عادی شدم ، اقای دکتر مجرد هستم و رابطه جنسی نداشتم ، به پزشک مراجعه کردم گفتن ک به نظرشون زیگیل نیست ولی رد هم نکردن و دو پماد آسیکلوزان و تریامسنولون و قرصای سیپروفلوکساسین و اسیکلوویر دادن الان وقتی پماد هارو استفاده میکنم و حمام میرم بعد از شسته شدن پماد ها یه خارش تقریبا شدید میگیرم و باید پمادو بزنم میخاستم ببینم تشخیص شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۸ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سلام

   این زائده ها وستیبولار پاپیلوماتوز هستند و بی خطر بوده و بخشی از بافت طبیعی بدن هستند. ارتباطی به زگیل نداشته و در خانم های جوان بیشتر دیده می شود. نیازی به درمان ندارد ولی اگر کسی به منظور زیبایی بخواهد می شود با لیزر CO2 آن ها را برطرف کرد.

   به نظرم نیازی به پماد نیست. اگر خارش اذیت کننده هست میشه چند روزی پماد هیدروکورتیزون بزنید.

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر