نمایش منوی کناری

علت و درمان وستيبولار پاپيلوماتوز

وستيبولار پاپيلوماتوز یک بیماری پوستی است که در واژن یک زن رخ می دهد.  باعث ايجاد برجستگی های کوچک صورتى يا پاپول هاى صورتی می شود.  غالباً این حالت مشابه زگیل تناسلی می باشد.  با این حال ، این بیماری خوش خیم است و مسری تلقی نمی شود.

علائم وستيبولار پاپيلوماتوز

 • خلق مضطرب
 • خستگى
 • استرس
 • درد
 • خلق افسرده

علائم شایع

بیشتر زنان هیچ علامتی از پاپیلوماتوز وستيبولار ندارند.  این حالت معمولاً بدون درد است و حتی متوجه وجود آن نمى شويد.  اغلب ، پاپیلوماتوز وستيبولار با مراجعه به پزشک برای بررسي علائم غیر مرتبط ديگر، مانند درد یا ترشحات واژینال یا معاینه روتین فيزيكي تشخيص داده مى شود .

اگر برآمدگی هایی را در واژن خود احساس کنید ، ممكن است نگران شوید. اگر پاپیلوماتوز وستيبولار به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده شود ، ممکن است احساس نگرانی بیشتری کنید.

تفاوت وستيبولار پاپيلوماتوز و زگیل تناسلی

اغلب پاپیلوماتوز وستيبولار به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می شود.  گزارش موردی در سال 2010 ویژگی های مورد استفاده برای توضیح تفاوت بین پاپیلوماتوز وستيبولار و زگیل تناسلى را شرح می دهد.

عکس وستيبولار پاپيلوماتوز

 پاپیلوماتوز

 •  در یک خط رشد می کنند و متقارن هستند
 •  فقط در لابيا مینورا یا وستيبول وولوار ايجاد مي شود
 • صورتی و براق هستند
 • هنگام لمس نرم هستند
 • پایه ي هر یک از يك دیگر جدا است
 • در معرض اسید استیک تغییر رنگ نمي دهد

زگيل تناسلی

 • به طور تصادفی در اطراف واژن گسترش مي يابد
 • می تواند در هر نقطه ای از بیرون یا داخل واژن ايجاد شود
 • می تواند رنگ هاي مختلفی داشته و كدر باشد
 • محکم یا سخت است
 • پایه ها همه به هم وصل شده اند
 • هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک ، سفید می شود.

بسیاری از بیماری ها هستند که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند. برای شناخت این بیماری ها و تشخیص تفاوت آن ها به همراه عکس با زگیل تناسلی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

زگیل تناسلی + عکس

هنگامی که پزشک در مورد تشخیص خود اطمینان نداشته باشد ، می توان قطعه کوچکی از پاپیلوماتوز ها را برداشت (بيوپسی).  هنگامی که زیر میکروسکوپ بررسی می شود ، دارای ویژگی هاي مشخصی است که تأیید كننده ى پاپیلوماتوز وستيبولار است.

خارش وستيبولار پاپيلوماتوز

وضعیتی به نام وستیبولیت ولوار گاهی همراه با پاپیلوماتوز دهلیزی همراه مي شود.  این حالت می تواند باعث خارش و درد اطراف دهانه واژن شود.  درد می تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است در حین مقاربت یا هنگام لمس وستيبول وولو ایجاد شود.  همچنین ممکن است قرمزی در اين ناحيه مشاهده کنید.  این علائم ناشی از وستیبولیت ولووار است و نه پاپیلوماتوز دهلیزی.

علت وستيبولار پاپيلوماتوز

اکثر پزشکان بر این باورند كه اين بیماری غیر معمول نوعی تغییر در آناتومی طبیعی روده است ، نه یک ناهنجاری یا بیماری.

بهتر است بدانید که پاپیلوماتوز وستيبولار یک بیماری مقاربتی نیست (STD).  اين بيماري از طريق تماس فرد به فرد منتقل نمي شود .

بحث زیادی در مورد اینکه آیا پاپیلوماتوز وستيبولار ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم ، مي باشد يا خير  وجود دارد.  اما اکثر مطالعات معتبر نشان می دهد که این مطلب صحيح نیست.  برخی پزشکان بر اين باورند در صورت ابتلا به پاپیلوماتوز وستيبولار ، احتمال ابتلا به HPV بیشتر است ، اما شواهد خوبی برای این موضوع وجود ندارد.

وستيبولار پاپيلوماتوز ناشی از رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف نیست.  با این حال ، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است از وخیم تر شدن آن جلوگيري کند.  اگر از صابون خشن يا اسكراب استفاده می کنید ، ممکن است باعث بدتر شدن آن شوید.

افراد مستعد وستيبولار پاپيلوماتوز

از آنجا که وستيبولار پاپيلوماتوز یک تغيير نرمال آناتومی در واژن است ، پس آن را از زمان تولد خواهيد داشت و چیزی نیست که شما در معرض خطر آن باشید.  ممکن است ارثی باشد ، اما مطالعه اى در اين مورد انجام نشده  است.

شیوع پاپیلوماتوز وستيبولار که در چندین مطالعه تعیین شده است ، از 1 تا 33 درصد متفاوت است.  این بیماری اغلب در زنان ميانسال و همه قومیت ها و نژادها مشاهده می شود.

وستيبولار پاپيلوماتوز اغلب با زگیل تناسلى اشتباه گرفته می شود ، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

تشخیص وستيبولار پاپيلوماتوز

وستيبولار پاپيلوماتوز می تواند از نظر بالینی تشخیص داده مي شود.  این بدان معنی است که پزشک شما می تواند با صحبت کردن در مورد برجستگی ها و انجام معاینه آن را تشخیص دهد.  پزشک شما باید بداند که پاپیلوماتوز وستيبولار چيست تا تشخیص صحیح بدهد، اما بسیاری از آن ها نمی دانند.

راه درمان وستيبولار پاپيلوماتوز

پاپیل ها خوش خیم هستند و تغيير در آناتومی طبیعی محسوب می شوند ، بنابراین نیازی به درمان ندارند.  هنگامی که مبتلا به پاپیلوماتوز وستيبولار باشيد ، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشده باشد.  اگر پزشک آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد ، ممکن است شما تحت آزمایش و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید.  این امر می تواند منجر به نگرانی و هزینه غیرضروری شود.

اگر برجستگی ها شما را زیاد آزار می دهد یا در روابط جنسی شما باعث ناراحتي مي شوند ، پزشک می تواند آنها را با یک روش ساده از بین ببرد ، اما بعضی اوقات اين برجستگي ها برمی گردند.

مهمترین چیزهایی که باید به خاطر داشته باشید که آیا به پاپیلوماتوز وستيبولار مبتلا شده اید عبارتند از:

 • خوش خیم است و به سرطان تبدیل نمی شود.
 • این بیماری مقاربتي نیست ، بنابراین در طول رابطه جنسی منتقل نمي شود.

دکتر محمد جباری فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر