نمایش منوی کناری

علت و درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری پوستی است که در دهانه ورودی واژن  (وستیبول) برخی از خانم­ها بویژه خانم­های جوان ایجاد شده و بصورت برجستگی های کوچک یا پاپول­هاى صورتی رنگ مشاهده می شود. غالباً این حالت مشابه زگیل تناسلی است.  با این حال، این بیماری خوش خیم هست و عامل بروز آن عفونت نبوده و مسری تلقی نمی شود.

علائم وستیبولار پاپیلوماتوز

بیشتر زنان هیچ علامتی از وستیبولار پاپیلوماتوز ندارند.  این حالت معمولاً بدون درد است و حتی متوجه وجود آن نمى شوند. وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با مراجعه به پزشک برای بررسی علائم غیر مرتبط دیگر، مانند درد، خارش، ترشحات واژینال یا معاینه دوره ای دستگاه تناسلی تشخیص داده مى شود.

برخی از خانم ها با لمس یا مشاهده این برآمدگی هایی در دهانه ورودی واژن دچار استرس و نگرانی شده و تصور می کنند دچار بیماری جنسی بویژه زگیل تناسلی شده اند و این امر باعث مراجعه آن­ها به پزشک می شود. گاه برخی از پزشکان نیز وستیبولار پاپیلوماتوز را با زگیل تناسلی اشتباه گرفته و اقدام به درمان می­کنند.

تفاوت وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی

همانطور که قبلا گفته شد، در برخی از موارد وستیبولار پاپیلوماتوز به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می­شود. در یک گزارش موردی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده، ویژگی­های مورد استفاده برای افتراق بین وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلى را شرح می دهد.

عکس وستیبولار پاپیلوماتوز

 پاپیلوماتوز

❌ فقط در لابیا مینور (لب­های کوچک)، وستیبول و ناحیه وولوار (دهانه ورودی واژن قبل از پرده بکارت) ایجاد می شود.

❌ در یک خط رشد می کنند و معمولا متقارن هستند یعنی در هر دوسمت لابیا مینور (لب های کوچک) دیده می شوند

❌ صورتی و براق هستند.

❌ هنگام لمس نرم هستند.

❌ پایه ی زائده­ها از یکدیگر جدا هستند.

❌ در معرض اسید استیک ۳ تا ۵ درصد تغییر رنگ نمی دهد.

زگیل تناسلی

⚠ محل بروز زگیل­ها از نظم خاصی تبعیت نمی کند و به طور تصادفی در اطراف دهانه واژن گسترش می یابد.

⚠ می تواند در هر نقطه ای از ناحیه تناسلی خارجی یا دهانه واژن یا حتی داخل واژن ایجاد شود.

⚠ می تواند رنگ های مختلفی داشته و روشن یا تیره رنگ باشد.

⚠ قوام سفتی در مقایسه با وستیبولار پاپیلوماتوز دارند.

⚠ پایه­ی زگیل ها به هم متصل می باشند.

⚠ هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک، سفید می شود.

بسیاری از بیماری ها هستند که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند. برای شناخت این بیماری ها و تشخیص تفاوت آن ها به همراه عکس با زگیل تناسلی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

زگیل تناسلی + عکس

هنگامی که پزشک در مورد تشخیص خود اطمینان نداشته باشد، می توان قطعه کوچکی از پاپیلوماتوز ها را نمونه ­برداری و بیوپسی کرد.  هنگامی که زیر میکروسکوپ بررسی می شود، دارای ویژگی های مشخصی است که تأیید کننده ى وستیبولار پاپیلوماتوز است.

خارش وستیبولار پاپیلوماتوز

حالتی به نام وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) گاهی با وستیبولار پاپیلوماتوز همراه می شود.  این حالت می تواند باعث خارش و درد اطراف دهانه واژن شود.  درد می تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است در حین مقاربت یا هنگام لمس وستیبولار پاپیلوماتوز ایجاد شود.  همچنین ممکن است در این ناحیه قرمزی مشاهده کنید.  این علائم ناشی از وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) است و ارتباطی با وستیبولار پاپیلوماتوز ندارد.

علت وستیبولار پاپیلوماتوز

اکثر پزشکان بر این باورند که این حالت غیر معمول نوعی تغییر در آناتومی طبیعی دهانه ورودی واژن (وستیبول) است و یک ناهنجاری یا بیماری محسوب نمی شود.

بهتر است بدانید که وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. لذا از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

مطالعات معتبر نشان می­دهند که وستیبولار پاپیلوماتوز هیچ ارتباطی با  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، (ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم)، ندارد.

خوب است بدانید وستیبولار پاپیلوماتوز ناشی از رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف نیست. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است از برجسته­تر شدن و متورم آن جلوگیری کند. اگر از صابون خشن یا اسکراب مثل لیف کشیدن یا ناخن کشیدن روی زائده­ها استفاده می کنید، ممکن است باعث آشکار شدن و تورم زائده­ها شوید.

افراد مستعد وستیبولار پاپیلوماتوز

– از آنجا که وستیبولار پاپیلوماتوز یک تغییر نرمال آناتومی در واژن است، پس آن را از زمان تولد خواهید داشت و چیزی نیست که شما در معرض خطر آن باشید.  ممکن است ارثی باشد، اما مطالعه اى در این مورد انجام نشده  است.

– شیوع وستیبولار پاپیلوماتوز که در چندین مطالعه تعیین شده است، از ۱ تا ۳۳ درصد متفاوت است. این بیماری اغلب در زنان میانسال و قبل از یائسگی و همه قومیت ها و نژادها مشاهده می شود.

– وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با زگیل تناسلى اشتباه گرفته می شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز غالبا با معاینه بالینی تشخیص داده می شود. این بدان معنی است که یک پزشک مجرب می تواند با انجام معاینه و مشاهده برجستگی­ها آن را تشخیص دهد. پزشک شما باید بداند که وستیبولار پاپیلوماتوز چیست تا بتواند درست تشخیص بدهد، اما برخی از آن ها آشنایی کاملی با این حالت ندارند.

راه درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز خوش خیم بوده و تغییر در آناتومی طبیعی محسوب می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند.  هنگامی که مبتلا به وستیبولار پاپیلوماتوز باشید، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشده باشد.  اگر پزشک آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد ، ممکن است شما تحت آزمایش و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید.  این امر می تواند منجر به نگرانی و هزینه غیرضروری شود.

اگر برجستگی ها شما را زیاد آزار می دهد یا در روابط جنسی شما باعث ناراحتی می شوند یا با ظاهر آن مشکل دارید، پزشک می تواند آنها را به سادگی با لیزر دی اکسید کربن (CO2) از بین ببرد.

مهمترین چیزهایی که بایستی در مورد وستیبولار پاپیلوماتوز به خاطر داشته باشید عبارتند از:

 • خوش خیم است و به سرطان تبدیل نمی شود.
 • این بیماری مقاربتی نیست ، بنابراین در طول رابطه جنسی منتقل نمی شود.

دکتر محمد جباری فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر خسته نباشيد بنده نزديك دو هفته متوجه چند تا زائده صورتي روي لبه ي بيروني لابي واژنم شدم كه مثل پرز زبونه يكم خيلي نگرانم زگيل باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام

   خیر زگیل تناسلی نیستند بافت طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد

 • تصویر کاربر ندا پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد،من ٣،٤سال مشكل زگيل دارم،و به تازگي بيوپسي و كلپوسكوپي شدم،نرمال بود،اما اچ پي وي دارم،حدود ٣سال داخل لابيا كوچك برچستگي ديدم و بعضي دكترها گفتن زگيله و اخرين دكتري كه رفتم دكتر پوست بود كه گفت نيست،الان به تازگي بعد ٣ سال متوجه شدم،كه قسمت بيروني لابيا كوچك برچستگي خيلي ريز و زيادي داره،فكر ميكنم چند وقته كه ايجاد شدع،تقريبا ٢طرف هست و زياده،خيلي هم كوچكه،من ايران نيستم،دسترسي به دكتر ندارم،نميدونم اينا زگيله يا خير.ميشه راهنمايي كنيد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام
   این زائده ها غدد فوردایس هستند که بافت طبیعی پوست ناحیه تناسلی بوده و قابل برطرف شدن نیستند.

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  بریده شدن قسمتی از پوست آلت توسط تیغ و از پریروز متورم شدن و سفت شدن آن قسمت از آلت در تعطیلات دسترسی به پزشک متخصص نبود ترجیحم این بود که از شما مشورت بگیرم اگر نیاز به عکس هم باشه می تونم بفرستم و البته هزینه ویزیت هم مشکلی نییست، فقط یک مقدار تورم و بی حسی موضعی نگرانم کرده اگر لطف کنید سریعتر جواب بدین ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام

   عکس بفرستید

 • تصویر کاربر خانم یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام من الان حدود ۳ یا ۴ سال ک روی لبه های ناحیه تناسلی برجستگی های ریز صورتی رنگی میبینم و اینکه من باکره هستم تماس جنسی نداشته ام خیلی نگرانم ک زگیل باشه ن درد دارم ن خارش و نه التهاب و ترشحی دارم و مدتیکه و اصلا روم نمیشه به پزشک زنان مراجعه کنم پمادی هستش ک مصرف کنم ببینم از بین میره یانه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر یاسمن دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  باعرض سلام؛ آقای دکتر خانم ۴۵ساله هستم ؛دیر ازدواج کردم حدودا چندماه میشه؛ دوران مجردی جوش‌های فولیکولی زیادی میزدم و بعد ازدواج دچار تبخال تناسلی هم شدم که با دارو درمان شد ولی خیلی زود زود عود می‌کنه ؛ زمان رابطه درد دارم هنوز(البته یک دکتر زنان گفت پرده ارتجاعی دارم) درابتدای ورودی واژن احساس میکنم گوشی قرار داره که همون باعث دردم میشه درابتدا ولی بعدش درد کمتر میشه...روی این گوشت یک زائیده کوچیک میبینم خیلی شبیه وستییولاز هست ولی من نگرانم زگیل باشه...هرکار کردم نتونستم عکس بگیرم بفرستم شما ببینید(من شهرستانم وگرنه میومدیم خدمتتون) ....بعد از هر رابطه هم عفونت میگیرم ...
  چه راهنمایی می کنید....ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام

   بابت زائده همانطور که خودتان گفتید و با تجه به سابقه و شرج جالی که می دهید بعید میدونم زگیل باشه ولی با اینحال بدون عکس نمیشه نظر داد.
   برای عفونت بعد از رابطه شاید نیاز به مصرف آنتی بیوتیک توسط شما و همسرتان باشد و مدتی از کاندوم استفاده کنید و بهداشت قبل و بعد از نزدیکی را رعایت کنید.
   بابت عودهای مکرر تبخال هم مهم ترین عامل پیشگیری کنترل استرس و داشتنن خواب و استراحت کافی است.

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم