نمایش منوی کناری

علت و درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری پوستی است که در دهانه ورودی واژن  (وستیبول) برخی از خانم­ها بویژه خانم­های جوان ایجاد شده و بصورت برجستگی های کوچک یا پاپول­هاى صورتی رنگ مشاهده می شود. غالباً این حالت مشابه زگیل تناسلی است.  با این حال، این بیماری خوش خیم هست و عامل بروز آن عفونت نبوده و مسری تلقی نمی شود.

علائم وستیبولار پاپیلوماتوز

بیشتر زنان هیچ علامتی از وستیبولار پاپیلوماتوز ندارند.  این حالت معمولاً بدون درد است و حتی متوجه وجود آن نمى شوند. وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با مراجعه به پزشک برای بررسی علائم غیر مرتبط دیگر، مانند درد، خارش، ترشحات واژینال یا معاینه دوره ای دستگاه تناسلی تشخیص داده مى شود.

برخی از خانم ها با لمس یا مشاهده این برآمدگی هایی در دهانه ورودی واژن دچار استرس و نگرانی شده و تصور می کنند دچار بیماری جنسی بویژه زگیل تناسلی شده اند و این امر باعث مراجعه آن­ها به پزشک می شود. گاه برخی از پزشکان نیز وستیبولار پاپیلوماتوز را با زگیل تناسلی اشتباه گرفته و اقدام به درمان می­کنند.

تفاوت وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلی

همانطور که قبلا گفته شد، در برخی از موارد وستیبولار پاپیلوماتوز به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده می­شود. در یک گزارش موردی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده، ویژگی­های مورد استفاده برای افتراق بین وستیبولار پاپیلوماتوز و زگیل تناسلى را شرح می دهد.

عکس وستیبولار پاپیلوماتوز

 پاپیلوماتوز

❌ فقط در لابیا مینور (لب­های کوچک)، وستیبول و ناحیه وولوار (دهانه ورودی واژن قبل از پرده بکارت) ایجاد می شود.

❌ در یک خط رشد می کنند و معمولا متقارن هستند یعنی در هر دوسمت لابیا مینور (لب های کوچک) دیده می شوند

❌ صورتی و براق هستند.

❌ هنگام لمس نرم هستند.

❌ پایه ی زائده­ها از یکدیگر جدا هستند.

❌ در معرض اسید استیک ۳ تا ۵ درصد تغییر رنگ نمی دهد.

زگیل تناسلی

⚠ محل بروز زگیل­ها از نظم خاصی تبعیت نمی کند و به طور تصادفی در اطراف دهانه واژن گسترش می یابد.

⚠ می تواند در هر نقطه ای از ناحیه تناسلی خارجی یا دهانه واژن یا حتی داخل واژن ایجاد شود.

⚠ می تواند رنگ های مختلفی داشته و روشن یا تیره رنگ باشد.

⚠ قوام سفتی در مقایسه با وستیبولار پاپیلوماتوز دارند.

⚠ پایه­ی زگیل ها به هم متصل می باشند.

⚠ هنگام قرار گرفتن در معرض اسید استیک، سفید می شود.

بسیاری از بیماری ها هستند که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند. برای شناخت این بیماری ها و تشخیص تفاوت آن ها به همراه عکس با زگیل تناسلی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

زگیل تناسلی + عکس

هنگامی که پزشک در مورد تشخیص خود اطمینان نداشته باشد، می توان قطعه کوچکی از پاپیلوماتوز ها را نمونه ­برداری و بیوپسی کرد.  هنگامی که زیر میکروسکوپ بررسی می شود، دارای ویژگی های مشخصی است که تأیید کننده ى وستیبولار پاپیلوماتوز است.

خارش وستیبولار پاپیلوماتوز

حالتی به نام وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) گاهی با وستیبولار پاپیلوماتوز همراه می شود.  این حالت می تواند باعث خارش و درد اطراف دهانه واژن شود.  درد می تواند خفیف تا شدید باشد و ممکن است در حین مقاربت یا هنگام لمس وستیبولار پاپیلوماتوز ایجاد شود.  همچنین ممکن است در این ناحیه قرمزی مشاهده کنید.  این علائم ناشی از وستیبولیت وولوار (التهاب دهانه ورودی واژن) است و ارتباطی با وستیبولار پاپیلوماتوز ندارد.

علت وستیبولار پاپیلوماتوز

اکثر پزشکان بر این باورند که این حالت غیر معمول نوعی تغییر در آناتومی طبیعی دهانه ورودی واژن (وستیبول) است و یک ناهنجاری یا بیماری محسوب نمی شود.

بهتر است بدانید که وستیبولار پاپیلوماتوز یک بیماری مقاربتی (STD) نیست. لذا از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود.

مطالعات معتبر نشان می­دهند که وستیبولار پاپیلوماتوز هیچ ارتباطی با  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، (ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم)، ندارد.

خوب است بدانید وستیبولار پاپیلوماتوز ناشی از رابطه جنسی یا بهداشت ضعیف نیست. با این حال، تمیز نگه داشتن ناحیه واژن ممکن است از برجسته­تر شدن و متورم آن جلوگیری کند. اگر از صابون خشن یا اسکراب مثل لیف کشیدن یا ناخن کشیدن روی زائده­ها استفاده می کنید، ممکن است باعث آشکار شدن و تورم زائده­ها شوید.

افراد مستعد وستیبولار پاپیلوماتوز

– از آنجا که وستیبولار پاپیلوماتوز یک تغییر نرمال آناتومی در واژن است، پس آن را از زمان تولد خواهید داشت و چیزی نیست که شما در معرض خطر آن باشید.  ممکن است ارثی باشد، اما مطالعه اى در این مورد انجام نشده  است.

– شیوع وستیبولار پاپیلوماتوز که در چندین مطالعه تعیین شده است، از ۱ تا ۳۳ درصد متفاوت است. این بیماری اغلب در زنان میانسال و قبل از یائسگی و همه قومیت ها و نژادها مشاهده می شود.

– وستیبولار پاپیلوماتوز اغلب با زگیل تناسلى اشتباه گرفته می شود، اما هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز غالبا با معاینه بالینی تشخیص داده می شود. این بدان معنی است که یک پزشک مجرب می تواند با انجام معاینه و مشاهده برجستگی­ها آن را تشخیص دهد. پزشک شما باید بداند که وستیبولار پاپیلوماتوز چیست تا بتواند درست تشخیص بدهد، اما برخی از آن ها آشنایی کاملی با این حالت ندارند.

راه درمان وستیبولار پاپیلوماتوز

وستیبولار پاپیلوماتوز خوش خیم بوده و تغییر در آناتومی طبیعی محسوب می شوند، بنابراین نیازی به درمان ندارند.  هنگامی که مبتلا به وستیبولار پاپیلوماتوز باشید، مشکل اصلی این است که ممکن است به درستی تشخیص داده نشده باشد.  اگر پزشک آن را به عنوان زگیل تناسلی اشتباه تشخیص دهد ، ممکن است شما تحت آزمایش و درمان های غیر ضروری قرار بگیرید.  این امر می تواند منجر به نگرانی و هزینه غیرضروری شود.

اگر برجستگی ها شما را زیاد آزار می دهد یا در روابط جنسی شما باعث ناراحتی می شوند یا با ظاهر آن مشکل دارید، پزشک می تواند آنها را به سادگی با لیزر دی اکسید کربن (CO2) از بین ببرد.

مهمترین چیزهایی که بایستی در مورد وستیبولار پاپیلوماتوز به خاطر داشته باشید عبارتند از:

 • خوش خیم است و به سرطان تبدیل نمی شود.
 • این بیماری مقاربتی نیست ، بنابراین در طول رابطه جنسی منتقل نمی شود.

دکتر محمد جباری فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسری 31 ساله هستم 2 3 سال پیش یک جسم سفت داخل بدنه آلتم حس میکردم که به مرور زمان از بین رفت و الان دوباره حدود یک سال بیشتر است که جسم سفت دیگری حس میکنم به اندازه یک کره باقطری شاید کمی بزرگتر از نیم سانت باعث شده آلتم کمی کج بشود که باعث نگرانی من شده میترسم سرطان باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام
   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر Borzu چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشین
  میبخشین به نظر شما رنگ کلاهک آلت در این تصاویر عادی میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   بله عادی هست

  2. تصویر کاربر Borzu چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   موفق باشید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام سر الت بنده مدتی است دو رنگ شده و لکه های تیره در برخی نقاط دیده می شود. ایا بیماری هست و ایا میتوان لکه را از بین برد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   این ها نوعی خال هستند و نمیشه از بین برد

 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۲( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من 25 سالمه و مجردم، حدود سه ماه پیش برای درمان بیخوابی رفتم دکتر، که برام شبی نصف قرص zolpidem تجویز کرد(ازنوع ایرانی استفاده کردم) همزمان از قرص کو آموکسی هم استفاده می کردم. یک ماه مصرف کردم، تو این مدت میل جنسیم کمتر شده بود و دیرتر تحریک میشدم و احساس کردم که بیضه هام کوچکتر از قبل شدن. یک ماه پیش رفتم دکتر ارولوژی بعد از معاینه گفتن بیضه هات 20% کوچکتر از حد معموله( حدود4cm*2cm). آمازیش اسپرمم نرمال بود ولی با این حال برام روزی 2 قرص پنتوکسی فیلین 400 برای 40 روز تجویز کردن. میخواستم بدونم آیا کوچک شدن بیضه ها ناشی عوارض قرصzolpidem هست؟ یا فشار عصبی هم میتونه باعث کوچک شدن بیضه ها بشه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۲( 6 سال پیش)
   آیا کوچک شدن بیضه ها ناشی عوارض قرصzolpidem هست؟
   جواب: خیر
   یا فشار عصبی هم میتونه باعث کوچک شدن بیضه ها بشه؟
   جواب خیر
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم