نمایش منوی کناری

انزال زودرس

انتشار : ۱۳۹۱/۰۸/۱۵

76764491big

تعریف انزال: انزال مرحله آخر پاسخ جنسی مردان در حین یک فعالیت جنسی می باشد و معمولا با اوج لذت جنسی یا ارگاسم همراه است.

انزال به دو شکل می تواند صورت پذیرد:

 • انزال رو به جلو: که در طی آن ابتدا مایع منی وارد مجرای ادراری (پیشابراه یا میزراه) می شود و سپس انقباض عضلات اطراف پیشابراه، بسته شدن گردن مثانه و همچنین شل شدن دریچه ادراری خارجی منجر به حرکت مایع منی به سمت خارج می شود.
 • انزال رو به  عقب: که به دلیل بسته نشدن گردن مثانه، مایع منی به جای حرکت رو به جلو و خارج، به سمت مثانه رفته و به داخل مثانه می رود شود که هنگام ادرار کردن دفع می شود. این نوع انزال غیر طبیعی بوده و یکی از علل ناباروری در مردان محسوب می شود.

انزال یک عمل رفلکسی می باشد یعنی این که به صورت غیر ارادی و در پاسخ به یک محرک که همان تحریک جنسی می باشد رخ می دهد. مهمترین امر برای وقوع انزال داشتن سیستم عصبی سالم و بدون نقص می باشد. البته دو ماده دوپامین و سروتونین نیز در تنظیم انزال نقش اساسی دارند که از همین امر در درمان انزال زودرس توسط دارو استفاده می شود.

تعریف انزال زودرس: آقای شاپیرو در سال ۱۹۴۳ انزال زودرس را برای اولین بار در بیش از ۱۰۰۰ مرد تعریف کرد. از آن زمان، تعریف انزال زودرس همیشه مورد بحث پزشکان و محققین این امر بوده است و تعاریف ارائه شده همیشه مورد توافق همه نبوده است. نکته ای که باید مد نظر باشد آن است که در تعریف انزال زودرس بایستی عوامل متعددی مانند زمان، میزان کنترل بر انزال، آشفتگی مرد و شریک جنسی وی، کاهش رضایت جنسی و دشواری در روابط را دخیل دانست. در زیر به تعریف انزال زودرس توسط مجامع علمی مختلف می پردازیم:

بخوانید  سوالات شایع درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

تعریف انزال زودرس توسط انجمن بین المللی طب جنسی (ISSM):

بر اساس این تعریف انزال زودرس سه جزء دارد:

 1. انزالی که همیشه یا تقریبا همیشه قبل از دخول یا طی حدود یک دقیقه بعد از ورود آلت تناسلی به داخل مهبل رخ می دهد.
 2. ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال در همه یا تقریبا همه موارد ورود آلت تناسلی به داخل مهبل.
 3. پی آمدهای فردی منفی مانند پریشانی، رنجش، نا امیدی، و/یا پرهیز در صمیمیت در روابط جنسی.

تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO):

 • ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال، ناتوانی در لذت بردن از عشق ورزی، انزال قبل یا بلافاصله بعد از شروع مقاربت (۱۵ ثانیه)

تعریف انجمن ارولوژی آمریکا (AUA):

 • وقوع انزال زودتر از زمانی که مطلوب فرد می باشد، انزال قبل یا مدت کوتاهی بعد از دخول، با عث ایجاد پریشانی در فرد یا هردو نفر شود.

تعریف انجمن ارولوژی اروپا (EAU):

 • ناتوانی در کنترل انزال به مدت کافی قبل از دخول در مهبل

تعریف انجمن روانپزشکی آمریکا (APA):

 • انزال پایدار یا راجعه، که با حداقل تحریک جنسی ایجاد شود، قبل یا مدت کوتاهی بعد از دخول، و قبل از آن که فرد بخواهد.

تعریف آقایان مسترز و جانسون:

 • ناتوانی در کنترل انزال به مدت کافی در طول مقاربت، ناتوانی در ارضای شریک جنسی در حداقل ۵۰% موارد مقاربت ها

انواع انزال زودرس:

 • مادام العمر: انزال زورد رسی که در همه یا تقریبا همه موارد مقاربت رخ دهد، با همه یا تقریبا همه شرکای جنسی، در اکثر موارد کمتر از یک دقیقه باشد، در تمام طول عمر ثابت باشد.
 • اکتسابی: انزال سریع که گاهی اوقات رخ دهد، قبل از وقوع انزال زودرس فرد انزال نرمال داشته باشد، اغلب منشا مشکل مشخص باشد (منشا جسمی یا روانی باشد)
 • تغییرات طبیعی: انزال سریع که نا منظم و ناپایدار باشد
بخوانید  انزال تاخیری

شیوع انزال زودرس: بر اساس تحقیقات به عمل آمده در کشورهای مختلف بر اساس خود اظهاری مردان، متوسط زمان انزال از ۷ تا ۱۴ دقیقه متفاوت بوده است. این میزان به شدت وابسته به جغرافیای محل زندگی بود به طور که در آلمان کوتاه تر (۷ دقیقه)، در آمریکا طولاانی تر (۱۴ دقیقه) و در کشورهای انگلستان، فرانسه، و ایتالیا متوسط (۱۰ دقیقه) بود.

مردانی که دچار زود انزالی می شوند از یک سو احساس شرمندگی و خجالت کرده و عزت نفس پائینی دارند و از سوی دیگر می تواند روی روابطشان با شریک جنسی خود اثر بگذارد.

اگر چه توافق کلی وجود ندارد ولی علل زیر را در بروز انزال زودرس دخیل می دانند:

 1. علل ژنتیکی
 2. علل روانی
 3. اختلالات هورمونی
 4. تغییرات حسی آلت تناسلی
 5. پروستاتیت  مزمن

همانطور که در ابتدا هم گفته شد این علل هنوز کاملا به اثبات نرسیده است و اکثرا در حد فرضیه است.

 

درمان زود انزالی:

رفتار درمانی: شامل روش توقف – شروع (stop-start technique) و روش فشار دادن سر آلت (squeeze technique) این دو روش بر پرت کردن حواس و کاهش تحریک و هیجان تمرکز دارد که ممکن است از رضایت مندی جنسی بکاهد. هدف اصلی درمان جنسی – روانی مرسوم برای زود انزالی، کمک به مردان برای شناسایی حس بر حذردارنده انزال و ارگاسم و اقدام در جهت بهبود کنترل فرد توسط خودش می باشد.

درمان دارویی:

 • درمان دارویی خوراکی که شامل موارد زیر می باشد:
 • کلومیپرامین
 • داروهایی که در پزشکی به SSRI معروف هستند و شامل پاروکستین، سرترالین، فلوکستین و سیتالوپرام می باشد. شایع ترین عوارض استفاده کوتاه مدت این گروه از داروها شامل: خمیازه، تهوع خفیف، عرق کردن بیش از حد، خستگی، و تغییر در عملکرد روده و شایع ترین عارضه مصرف طولانی مدت آن ها کاهش تراکم استخوان می باشد. عوارض جنسی آن شامل کاهش میل جنسی و سفتی نعوظ می باشد. در صورت مصرف طولانی مدت این دارو ها، نباید به طور ناگهانی آن ها را قطع کرد بلکه باید در طی زمان ۲ تا ۴ هفته قطع نمود. از دیگر داروهای این گروه داپوکستین می باشد.
 • ترامادول: یک مسکن مخدر صناعی می باشد.
 • درمان های موضعی مانند پماد لیدوکائین می باشد
 • تزریق داخل جسم غاری که برای موارد مقاوم به درمان پیشنهاد می شود.
 • درمان جراحی
بخوانید  نشانه ها و علل ناتوانی جنسی

 

نکات کلیدی و بیماری های اصلی رشته ارولوژی  را در مقالات زیر دنبال کنید.

درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات چیست؟

علائم، تشخیص و درمان واریکوسل

اندازه آلت تناسلی مردان بر حسب سن

زگیل تناسلی چیست؟

عوارض و درمان ناتوانی جنسی

برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (5 رای , average: 3٫60 out of 5)
Loading...

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
اين ديگه زود انزالي نيست

سلام.من مطالب سايت شما رو ديدم.ممنون كه وقت ميزاريد و جواب سوالها رو ميدين
من حدود37 سالمه .شايد از ١٨ سالگي استمنا ميكردم.الان ديگه فقط حتي دست جنس مخالف هم به الت تناسليم بخوره بدون اينكه بخواد بلند بشه دچار زود انزالي ميشم.حتي اگر داروهاي بحس كننده قبل از نزديكي استفاده كنم زياد فرقي نميكنه شايد فقط زمانش رو يه ذره زياد بكنه.به اين دلايل از ازدواج فراريم و ميترسم ازدواج كنم.ممنون ميشم راهنمايم بكنيد و بفرماييد چي كار بايد بكنم
مشاهده پاسخ دکتر
2
داروی ضد زود انزالی

سلام آقای دکتر 34 سال سن دارم 6 ساله که ازدواج کردم دچار انزال زود رس هستم لطفا یه داروی بدون عوارض بهم معرفی کنید زندگیم داره از هم می پوشه لطفا راهنماییم کنید.تشکر مشاهده پاسخ دکتر
3
نعوذ کم آلت تناسلی

سلام
من 28 سال دارم
زیاد خود ارضایی کردم و بعد از ازدواج هم میکنم حدود پنج سال هست ازدواج کردم
موقع همبستری میل جنسی کمی دارم
جدیدا هم که میل جنسی رو تقریبا از دست دادم و آلت تناسلی من موقعی که همبستری می کنم شل هست و نعوذ نداره که باعث شده هر چند ماه به زور همبستری کنم
البته فقط نسبت به همسر میل جنسی کمی دارم ولی بازم زود انزالی دارم
مشاهده پاسخ دکتر
5
زودانزالي

من زود انزالي دارم. براي درمان چه كنم. همين عامل باعث شده به سمت ازدواج نرم. ٣5 سالمه. مشاهده پاسخ دکتر
6
حامد: حامد: سلام بر دکتر عزیز ، من 25 ساله و مجرد که به مدت تقریبا 2 سال احساس به ناتوانی جنسی کرده ام،1_فوق العاده زود ارضا 2_آلت تناسلی به اندازه ی لازم نمیرسد. آیا امیدی برای درمان اینجانب وجود دارد

حامد:
سلام بر دکتر عزیز ، من 25 ساله و مجرد که به مدت تقریبا 2 سال احساس به ناتوانی جنسی کرده ام،1_فوق العاده زود ارضا 2_آلت تناسلی به اندازه ی لازم نمیرسد.
آیا امیدی برای درمان اینجانب وجود دارد
مشاهده پاسخ دکتر
7
زودانزالی

با سلام خدمت دکتر عزیز. 35 سال دارم و مجرد هستم. تقریبا از 15 سال قبل دچار حالتهایی هستم که با مطالعه مقالات و از طریق اینترنت متوجه شدم مربوط به انزال زودرس هست. مثلا وقتی در تاکسی یا هر جایی کنار یک خانم میشینم آلت تناسلی من به سمت نعوظ شدن میره. مدتی هست که تو جلسه خواستگاری وقتی با دختر صحبت میکنم این حالت به من دست میده و خیلی اذیت میشم. بیشتر وقتی به من دست میده که روی بدن فرد تمرکز میکنم و باید ذهن خودم رو به جای دیگه ای منحرف کنم تا موضوع از ذهنم بیرئن بره و حالت نعوظ کم بشه. بعضی وقتها که تنها هستم و به جنس مخالف فکر میکنم هم این حالت به من دست میده. با توجه به مطالبی که راجع به انزال زودرس خوندم خیلی استرس اینو دارم که در هنگام ارتباط جنسی به مشکل بر نخورم. همین موضوع باعث شده بعضی وقتها ازدواج رو به تاخیر بندازم. دکتر عزیز خواهش میکنم کمکم کنید. مشاهده پاسخ دکتر
8
درمان زودانزالي باجراحي

باسلام وعرض ادب/مشكل زودانزالي دارم وبااسپري تاخيري نزديكي ميكنم/ميشه باجراحي مشكل روبرطرف كرد/اسپري دربچه دارشدن ماتاثيرمنفي نداره/يه فرزند7ساله دارم كه اونموقع ازاسپري استفاده نمي كردم/باتشكر/37ساله/15ساله ازدواج كردم مشاهده پاسخ دکتر
9
زود انزالي كمتر از ١٠ ثانيه

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب دكتر
اينجانب دچار بيماري زود انزالي كمتر ١٠ ثانيه هستم (سن ٢٣ ساله) ميخواستم دارويي معرفي كنيد جهت برطرف شدن اين بيماري.تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
10
زود انزالی

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی
من مشکل زودانزالی دارم هنگامی هم که فکر میکنم میخواهم این کار را انجام دهم زودانزالی من بیشتر میشود همچنین خارش شدید بیضه هم دارم همچنین الت تناسلی من هم بیشتر از قبل حساس شده و وقتی به ان دست میزنم تو سرم یر میکشه. میخواستم یک راه حل به من پیشنهاد بدید تا مشکلم برطرف شود.باتشکرممنون از لطفتون
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 115 بعدی » همه

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم