نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ های ادراری (۱)

سنگ های ادراری بر اساس اندازه، علت، ترکیبات و محل قرار گیری دسته بندی می شوند. بیماران با سنگ های ادراری معمولا با درد پهلو، تهوع، و گاهی اوقات تب مراجعه می کنند، اما ممکن است این بیماری بی علامت نیز باشد.

طبقه بندی سنگ های ادراری

سنگ های ادراری بر اساس اندازه سنگ، محل، ویژگی سنگ در عکس های رادیوگرافی، علت تشکیل سنگ، ترکیبات تشکیل دهنده سنگ و خطر عود سنگ طبقه بندی می شوند.

۱) اندازه سنگ

اندازه سنگ معمولا بر اساس یک یا دو بعد سنگ بیان می شود، و به صورت تا ۵ میلی متر، ۵ تا ۱۰، ۱۰ تا ۲۰، و بزرگ تر از ۲۰ میلی متر در بزرگترین قطر سنگ طبقه بندی می شوند.

۲) محل سنگ

سنگ ها را براساس محل آناتومیکی آن می توان تقسیم کرد: به صورت بخش (کالیس) فوقانی، میانی، یا تحتانی کلیه; لگنچه کلیه; بخش فوقانی، میانی یا تحتانی حالب; و مثانه.

۳) ویژگی سنگ در عکس رادیولوژی

سنگ ها را می توان بر اساس ویژگی که در عکس ساده رادیولوژی (KUB) دارند طبقه بندی کرد. سنگ هایی که در KUB به خوبی دیده می شوند، سنگ هایی که به سختی در KUB دیده می شوند و سنگ هایی که در KUB دیده نمی شوند.

۴) علت تشکیل سنگ

سنگ ها را می توان بر اساس علت تشکیل دهنده سنگ طبقه بندی کرد: عفونت ها، علل غیر عفونی ( سنگ های عفونی و سنگ های غیر عفونی); نقص های ژنتیکی; یا سنگ های ادراری ناشی از مصرف داروها.

سنگ های ادراری غیر عفونی:

 • سنگ های اگزالات کلسیم
 • سنگ های فسفات کلسیم (شامل بروشیت و کربنات اپاتیت)
 • سنگ های اسید اوریکی

سنگ های ادراری عفونی:

 • سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم
 • آپاتیت کربنات
 • اورات آمونیوم

سنگ های ادراری با علل ژنتیکی:

 • سنگ های سیستین
 • سنگ های گزانتین
 • ۲،۸ دی هیدروکسی آدنین
بخوانید  علائم و علل سرطان مثانه

سنگ مثانه

۵) ترکیبات تشکیل دهنده سنگ

جنبه های متابولیک در تشکیل سنگ مهم هستند، لذا ارزیابی متابولیک برای رد هرگونه اختلالی مهم است. آزمایشات مربوط به تشخیص اختلالات متابولیکی پایه تشخیص و تصمیم گیری برای درمان مناسب بعدی است. سنگ ها اغلب از ترکیبی از مواد مختلف تشکیل می شوند، و لی مهم ترین ماده آن است که بزرگ ترین بخش سنگ را تشکیل می دهند.

۶) افرادی که در معرض سنگ سازی هستند

افرادی که یک بار به سنگ کلیه مبتلا شده اند حدود ۵۰ درصد احتمال دارد تا در طول عمر دچار عود سنگ شوند. در ۱۰ درصد افراد احتمال عود سنگ بالاست. احتمال کم یا زیاد بودن عود سنگ براساس نوع سنگ و شدت بیماری تعیین می گردد.

فاکتورهای عمومی:

 • بروز زود هنگام سنگ (بویژه بچه ها و نوجوانان)
 • سابقه خانوادگی تشکیل سنگ
 • سنگ های حاوی بروشیت (فسفات هیدروژن کلسیم)
 • سنگ های حاوی اسید اوریک و اورات
 • سنگ های عفونی
 • افراد تک کلیه (تک کلیه بودن به خودی خود خطر تشکیل سنگ را افزایش نمی دهد، اما پیشگیری از سنگ در این افراد اهمیت بیشتری دارد

بیماری هایی که با تشکیل سنگ همراه است:

 • پرکاری غده پاراتیروئید (هایپرپارا تیروئیدیسم)
 • رسوب منتشر کلسیم در بافت کلیوی (نفروکلسینوزیس)
 • بیماری های دستگاه گوارش ( مثل بایپس ژژونو- ایلئال)، برداشتن بخشی از روده، بیماری کرون، سوء جذب
 • سارکوئیدوزیس

سنگ های با منشاء ژنتیکی:

 • سیستینوری (دفع سیستین در ادرار)
 • هیپراگزالوری اولیه (افزایش دفع بیش از حد طبیعی اگزالت تسط ادرار)
 • اسیدوز توبولار کلیوی (نوع ۱)
 • ۲،۸ دی هیدروکسی آدنین
 • گزانتونوری (دفع گزانتین توسط ادرار)
 • سندروم لش – نیهان
 • سیستیک فیبروزیس

اختلالات آناتومیکی که با سنگ سازی همراه می شوند:

 • کلیه اسفنجی مدولاری ( اتساع لوله های کلیوی)
 • انسداد محل اتصال حالب به لگنچه
 • دیورتیکول کالیس، کیست کالیس
 • تنگی حالب
 • برگشت ادرار از مثانه به کلیه
 • کلیه های نعل اسبی
 • یورتروسل ( گشادی محل اتصال حالب به مثانه)

سنگ ادراری

تشخیص سنگ های ادراری

تصویربرداری تشخیصی

بیماران با سنگ های ادراری معمولا با درد پهلو، تهوع، و گاهی اوقات تب مراجعه می کنند، اما همچنین ممکن است بدون علامت باشند.ارزیابی دقیق شامل گرفتن شرح حال دقیق و معاینه می باشد. تشخیص بالینی باید با تصویربرداری مناسب تائید شود.

بخوانید  تشخیص و درمان سرطان مثانه

سونوگرافی اولین اقدام تشخیصی است که توصیه می شود. این روش بی خطر ( فقدان خطر اشعه)، کم هزینه و قابل تکرار است. سونو گرافی می تواند سنگ های کالیس (حجره های کلیه)، لگنچه کلیه و همچنین محل اتصال حالب به لگنچه و محل اتصال حالب به مثانه را نشان داده و اتساع مجاری ادراری ناشی از انسداد بوجود آمده توسط سنگ را مشخص می کند. حساسیت و در واقع توانایی سونوگرافی برای تشخیص سنگ بر اساس اندازه و محل سنگ متفاوت بوده و در کل حدود ۷۸ درصد است.

عکس ساده شکم (KUB) حساسیت و توانایی ۴۴ تا ۷۷ درصد در تشخیص سنگ ادراری دارد.

سی تی اسکن بدون ماده رنگی (بدون کنتراست) روش تصویربرداری استاندارد برای تشخیص درد حاد پهلو می باشد و مدت هاست که جایگزین عکس رنگی سیستم ادراری (IVP) شده است.

در ادامه با مقاله ای در رابطه با درمان سنگ های ادراری همراه باشید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
همه چیز درباره سنگ های ادراری (۱)
4.5 (90%) 6 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !


پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
کلیه ومجاری ادرار

باسلام حدود دوسال درد پهلو گاهی اوقات دارم و تکرر ادرار چنتا متخص رفتم ازمایش خون وادرار وسونوگرافی مثانه وکلیه و پروسات دادم که همگی سالم بودن وقرص هایی که مصرف کردم ویسول تولروتودین وباکلوفن که بطور کامل خوب نشدم الان مخصوصان صبا درد پهلو احساس ادرار پس از دفع ادرار دارم که اذیت میشم وتواین مدت رنگ ادرارم تغیری نداشته است ممنون میشم راهنمایی کنید 28ساله هستم مشاهده پاسخ دکتر
2
کلیه

سلام عرض ادب همس بنده به دلیل DVTتحتانی بیست سال وارفارین مصرف داره علت به خاطر کاهش پروتیین cبود ومدام جهت کنترل تست INRمیدیم وجهت در معده پنتوپرازول دایجستیو و دومپریدن وبرای ارتروز سلکسیب و گاپنتن و ویتامین ب یک مصرف دارد به مدت پنج سال اخیرا ازمایش خون کلی دادیم قند خون 120 تری گلیسرید 230 بود وتست خون eGEFمربوط به کراتین 67 بوده که همین ازمایش در سال گذشته 78بوده جناب دکتر پزشک عمومی ازمایش رو دید هیچ گونه دارویی برای کلیه تجویز نکرده ی فی الحال با توجه و به وضعیت همسرم دارو برای عملکرد بهتر کلیه وبالا رساندن عدد eGEF کراتین پیشنهادی دارید اینطوری که مشخص این عدد رو به کاهش هستش و احتمال اینکه گرفتار بشیم میباشد از مساعدت شما بسیار تشکر میکنم مشاهده پاسخ دکتر
3
کلیه

کودک داری ورم کلیه در شکم مادر بوده والان همچنان ادامه دارد مشاهده پاسخ دکتر
4
در بررسی اولتراسونیک به عمل امده

مثانه ضخامت جداری نرمال دارد وحاوی دبری های اکوژن میباشد.یعنی چی؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
سنگ کلیه

با عرض سلام و احترام. ببخشید جناب دکتر چند وقت پیش بنده به دلیل درد در کلیه چپم یک آزمایش گرفتم و متاسفانه مشحص شد که سنگ کلیه دارم. ولی متاسفانه بدلیل کمبود نوبت موفق به انجام سنوگرافی نشدم. سوالم از شما اینه که برای دفع سنگ کلیه چه مواد غذایی یا دارویی تجویز می شود و درصورت شروع مجدد درد کلیه چه دارویی رو شما تجویز می کنید؟ گزارش آزمایش پیوست شده است. با تشکر و سپاس مشاهده پاسخ دکتر
6
کراتینین

با سلام و وقت بخیر آقای دکتر خواهرزاده من 4 ماهه هست و برگشت ادرار داشت و در کلیه اش سوراخ هایی بود ک منجر ب عفونت میشد و میزان کراتینینش بالا بود و عمل کردن و الان ادرارش مستقیم میاد پوشاک و گفتن در 1 سالگی عمل میکنیم و بعد عمل کمی تب داشت و سرفه هم داره،اطلاعات من در این حد هس نمیدونم شایدم کامل نیست.والبته گفتن ارثی هست


سوآل
1:آیا میزان کراتینین بالا به سوراخهای موجود در کلیه مربوط می‌شود و اینکه پسربچه ما 25روز زود بدنیا اومده و جزء بچه‌های نارس بود و کمی مشکلات داشت مثل سوراخ در قلب ک قبل از عمل اکو بردن و گفتن مشکلی نیس ،آیا ممکنه طی یک سال سوراخهای کلیه هم گرفته بشه؟
2:آیا رژیم غذایی مادر « گیاه خواری» میتواند سطح کراتینین نوزاد رو پایین بیاره؟
3:آیا این علایم و نشانه ها می تواند منجر ب نارسایی کلیه و دیالیز و پیوند کلیه بشود؟😔😔😢
آقای دکتر بزرگوار در صورت پاسخگویی سریع ممنون میشوم🙏🙏🙏
مشاهده پاسخ دکتر
7
وجود کیست و سنگ کلیه

با سلام،
پدری 75 ساله دارم که مشکل کلیوی داره و حدود چند روزی بوده که کراتین ش عدد 2 بوده و اوره هم بالا بوده، سی تی اسکن که گرفتیم مشخص شده در کلیه سمت چپش دو سنگ به ابعاد 5m و 7m وجود داره و پـنج کیست به اندازه هر یک 30 میلیمتر وجود داره خواستم بزرگواری کنید ضمن راهنمایی به مشکل پدرم ، بفرمایید که آیا این کیست ها احتمال سرطان زا بودن دارند؟؟؟ آیا این غیرطبیعی که اوره و کرات انقد بالا باشه؟؟؟
آیا پدرم باید جراحی بشه؟؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
کلیه

اقای دکتر خسته نباشیت
قبلا چند سوال ازتون پرسیدم اگه مشکل کلیه ندارم و عفونت فقط میخوام بدونم درو کلیه برایه چیه و ببخشید بعد از عمل واریکوسل من با خانم رابطه داشتم بعد از ارضا شدن هم سوزش دارم هم ابش خیلی زرده و بوی وایتیکس میده لطفا راهنمایی کنیت ممنون میشم
مشاهده پاسخ دکتر
9
گرفتگی پهلو بعد از دو ماه پس از tul

با سلام من تقریبا دوماه قبل سنگ شکنی کردم و پس از سه هفته دابل جی رو خارج کردند ولی الان با گذشت دوماه بعد عمل گرفتگی و درد پهلو دارم سونو و ارمایش کشت ادرار انجام دادم مشکلی نداشته و دکتر برام متاکاربامول نوشته وعده نصف قرص
ولی متاسفانه افاقه نکرده و درد پهلوم بیشتر میشه بخصوص بهنگام فعالیت های بدنی
لطفا راهنمایی کنید آیا این درد طبیعی است و یا نیاز به پیگیری خاصی دارد؟ باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
10
سنگ حالب

سلام جناب دکتر خسته نباشید روزتون بخیر بصورت تصادفی برای چکاب پیش دکتر متخصص رفتم سنوگرافی انجام دادم نشون داد که ۴تا سنگ ۵تا ۷میل در لومن دیستال حالب چپ هست البته شناور قبلا دردی نداشتم الانم دردی ندارم دکتر قرص رواتینکس داده و هیدروکلروتیازید وگفت اب زیاد وپیاده روی الان یک هفته هیچ علایمی ندارم علت درد نداشتنم چیه دکتر امکان داره اشتباه سنوگرافی باشه یا فقط عفونت باشه ممنون میشم پاسخ بدید تشکر سپاسگزارم از جناب دکتر عزیز🙏🙏🌹🌹 مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 20 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم