نمایش منوی کناری

همه چیز درباره سنگ های ادراری (۱)

انتشار : ۱۳۹۲/۰۲/۱۴

سنگ های ادراری بر اساس اندازه، علت، ترکیبات و محل قرار گیری دسته بندی می شوند. بیماران با سنگ های ادراری معمولا با درد پهلو، تهوع، و گاهی اوقات تب مراجعه می کنند، اما ممکن است این بیماری بی علامت نیز باشد.

طبقه بندی سنگ های ادراری

سنگ های ادراری بر اساس اندازه سنگ، محل، ویژگی سنگ در عکس های رادیوگرافی، علت تشکیل سنگ، ترکیبات تشکیل دهنده سنگ و خطر عود سنگ طبقه بندی می شوند.

۱) اندازه سنگ

اندازه سنگ معمولا بر اساس یک یا دو بعد سنگ بیان می شود، و به صورت تا ۵ میلی متر، ۵ تا ۱۰، ۱۰ تا ۲۰، و بزرگ تر از ۲۰ میلی متر در بزرگترین قطر سنگ طبقه بندی می شوند.

۲) محل سنگ

سنگ ها را براساس محل آناتومیکی آن می توان تقسیم کرد: به صورت بخش (کالیس) فوقانی، میانی، یا تحتانی کلیه; لگنچه کلیه; بخش فوقانی، میانی یا تحتانی حالب; و مثانه.

۳) ویژگی سنگ در عکس رادیولوژی

سنگ ها را می توان بر اساس ویژگی که در عکس ساده رادیولوژی (KUB) دارند طبقه بندی کرد. سنگ هایی که در KUB به خوبی دیده می شوند، سنگ هایی که به سختی در KUB دیده می شوند و سنگ هایی که در KUB دیده نمی شوند.

۴) علت تشکیل سنگ

سنگ ها را می توان بر اساس علت تشکیل دهنده سنگ طبقه بندی کرد: عفونت ها، علل غیر عفونی ( سنگ های عفونی و سنگ های غیر عفونی); نقص های ژنتیکی; یا سنگ های ادراری ناشی از مصرف داروها.

سنگ های ادراری غیر عفونی:

 • سنگ های اگزالات کلسیم
 • سنگ های فسفات کلسیم (شامل بروشیت و کربنات اپاتیت)
 • سنگ های اسید اوریکی

سنگ های ادراری عفونی:

 • سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم
 • آپاتیت کربنات
 • اورات آمونیوم

سنگ های ادراری با علل ژنتیکی:

 • سنگ های سیستین
 • سنگ های گزانتین
 • ۲،۸ دی هیدروکسی آدنین

سنگ مثانه

۵) ترکیبات تشکیل دهنده سنگ

جنبه های متابولیک در تشکیل سنگ مهم هستند، لذا ارزیابی متابولیک برای رد هرگونه اختلالی مهم است. آزمایشات مربوط به تشخیص اختلالات متابولیکی پایه تشخیص و تصمیم گیری برای درمان مناسب بعدی است. سنگ ها اغلب از ترکیبی از مواد مختلف تشکیل می شوند، و لی مهم ترین ماده آن است که بزرگ ترین بخش سنگ را تشکیل می دهند.

۶) افرادی که در معرض سنگ سازی هستند

افرادی که یک بار به سنگ کلیه مبتلا شده اند حدود ۵۰ درصد احتمال دارد تا در طول عمر دچار عود سنگ شوند. در ۱۰ درصد افراد احتمال عود سنگ بالاست. احتمال کم یا زیاد بودن عود سنگ براساس نوع سنگ و شدت بیماری تعیین می گردد.

فاکتورهای عمومی:

 • بروز زود هنگام سنگ (بویژه بچه ها و نوجوانان)
 • سابقه خانوادگی تشکیل سنگ
 • سنگ های حاوی بروشیت (فسفات هیدروژن کلسیم)
 • سنگ های حاوی اسید اوریک و اورات
 • سنگ های عفونی
 • افراد تک کلیه (تک کلیه بودن به خودی خود خطر تشکیل سنگ را افزایش نمی دهد، اما پیشگیری از سنگ در این افراد اهمیت بیشتری دارد

بیماری هایی که با تشکیل سنگ همراه است:

 • پرکاری غده پاراتیروئید (هایپرپارا تیروئیدیسم)
 • رسوب منتشر کلسیم در بافت کلیوی (نفروکلسینوزیس)
 • بیماری های دستگاه گوارش ( مثل بایپس ژژونو- ایلئال)، برداشتن بخشی از روده، بیماری کرون، سوء جذب
 • سارکوئیدوزیس

سنگ های با منشاء ژنتیکی:

 • سیستینوری (دفع سیستین در ادرار)
 • هیپراگزالوری اولیه (افزایش دفع بیش از حد طبیعی اگزالت تسط ادرار)
 • اسیدوز توبولار کلیوی (نوع ۱)
 • ۲،۸ دی هیدروکسی آدنین
 • گزانتونوری (دفع گزانتین توسط ادرار)
 • سندروم لش – نیهان
 • سیستیک فیبروزیس

اختلالات آناتومیکی که با سنگ سازی همراه می شوند:

 • کلیه اسفنجی مدولاری ( اتساع لوله های کلیوی)
 • انسداد محل اتصال حالب به لگنچه
 • دیورتیکول کالیس، کیست کالیس
 • تنگی حالب
 • برگشت ادرار از مثانه به کلیه
 • کلیه های نعل اسبی
 • یورتروسل ( گشادی محل اتصال حالب به مثانه)

سنگ ادراری

تشخیص سنگ های ادراری

تصویربرداری تشخیصی

بیماران با سنگ های ادراری معمولا با درد پهلو، تهوع، و گاهی اوقات تب مراجعه می کنند، اما همچنین ممکن است بدون علامت باشند.ارزیابی دقیق شامل گرفتن شرح حال دقیق و معاینه می باشد. تشخیص بالینی باید با تصویربرداری مناسب تائید شود.

سونوگرافی اولین اقدام تشخیصی است که توصیه می شود. این روش بی خطر ( فقدان خطر اشعه)، کم هزینه و قابل تکرار است. سونو گرافی می تواند سنگ های کالیس (حجره های کلیه)، لگنچه کلیه و همچنین محل اتصال حالب به لگنچه و محل اتصال حالب به مثانه را نشان داده و اتساع مجاری ادراری ناشی از انسداد بوجود آمده توسط سنگ را مشخص می کند. حساسیت و در واقع توانایی سونوگرافی برای تشخیص سنگ بر اساس اندازه و محل سنگ متفاوت بوده و در کل حدود ۷۸ درصد است.

عکس ساده شکم (KUB) حساسیت و توانایی ۴۴ تا ۷۷ درصد در تشخیص سنگ ادراری دارد.

سی تی اسکن بدون ماده رنگی (بدون کنتراست) روش تصویربرداری استاندارد برای تشخیص درد حاد پهلو می باشد و مدت هاست که جایگزین عکس رنگی سیستم ادراری (IVP) شده است.

در ادامه با مقاله ای در رابطه با درمان سنگ های ادراری همراه باشید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

همه چیز درباره سنگ های ادراری (۱)
۴٫۵ (۹۰%) ۶ رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
بعد از عمل سنگ کلیه

با سلام آقای دکتر .من ایران نیستم بنابراین امکان دیدار حضوری با شما را ندارم و میخواستم اگه امکانش هست مرا اینجا راهنمایی بفرمایید.من عمل سنگ کلیه با لیزر رو داشتم که دکتر برای من استین گذاشت و گفت بعد دو هفته استین برداشته میشه.اما. حالا چند روزی بعد از عمل من رابطه جنسی داشتم و به ارگاسم هم رسیدم اما مایع منی از من خارج نشد و در اصل dry ejaculationداشتم.خواستم ببینم این نرمال هست و اگه بعد عمل این نرمال هست تا چه زمانی ادامه خواهد یافت ..لطفاً من رو از نگرانی در بیارین .با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
توده در کلیه

باسلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
چند روز پیش خانومم برای درد پهلو هاش به پزشک زنان مراجعه کرد. و براشون سونوگرافی از کلیه ها و لگن و تخمدان نوشت. جواب رو که پیششون بردیم گفتن مشکلی نیست. امروز که گزارش سونو رو خوندم متوجه شدم که یه توده 4 میلیمتری در کلیه سمت راست وجود داره به اسمه angiomyolypoma . لطفا بفرمایید اون درد پهلو ها ربطی به اون توده داره ؟ وآیا این توده خطرناکه؟
با سپاس فراوان
آیا اصلا 4 میلیمت شامل توده میشه یاخیر؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
سوزش ادرار بعد از رابطه جنسی

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر جباری
آقای دکتر من حدود 50 روز پیش رابطه ای داشتم که در حین رابطه کاندوم پاره شد، البته به محض فهمیدن شستشو دادم اما بعد از چند ساعت احساس سوزش به میزان اندک کردم، به پزشک مراجعه و ایشون بدون دادن آزمایش به من آمپوا سفترایاکسون و 20 عدد قرص داکسی سایکین دادن و پس از مصرف نه بهتر شدم نه بدتر! در ضمن اینو هم بگم در این مدت (چه قبل چه بهد از مصرف دارو) ترشحاتی نداشتم
مدتی پیش یک سری آزمایش دادم که براتون فرستادم ( برای اطمینان (یا 2 بار ازمایش دادم)
میخاستم ببینم از این آزمایشات میشه فهمید که از رابطه ای که دلشتم عفونتی(مثل سوزاک یا کلامیدیا و..) منتقل شده یا نه؟؟؟ اگه نیاز به آزمایش دیگه ای هست، لطف کنین بگین انجام بدم، چون میخام مطمعن شم این سوزش کم واسه عفونتی از اون رابطه نبوده
ممنون از پاسخکوییتون
مشاهده پاسخ دکتر
4
هيپولازي كليه

چند وقتي هست كه همسرم (٣4ساله) در ادرار خود خون مشاهده كرد كه به پرشك مراجعه كرديم، طي معاينه از سنگ كليه و يا عفونت علايمي ديده نشد و دكتر آزمايش خون و سونوگرامي رو درخواست كردن، در سونوگرافي اندازه كليه چپ كوچك تر از كليه راست تشخيص داده شد و در برگه نوشتند هيپولازي. ميخواستم خواهش كنم بهم بگين كه اين بيماري به چه صورت هست و آيا امكان داره كليه از كار افتاده باشه يا از كار بيوفته؟ و عوارض اون چي ميتونه باشه؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
مرحله بعد ⏪

بنده یک سنگ 12 میلیمتری سنگ شکن کردم, نتیجه آزمایش سنگها عدد 48 رو برای اسید اوریک نشون میدن, چون حدود 4 سنگ حدود 4 میلیمتری هنوز داخل کلیه ها وجود داره چی بخورم که بقیه شون هم دفع بشن? ممنونم از شما
تمام
مشاهده پاسخ دکتر
6
هیدرونفروز شدید

سلام دختر بچه ده ماهه ای دارم که در دو ماهگی کیست لگنی داشت که عمل شد و از شکمش خارج شد گفته بودن که ممکنه کیست دوباره رشد کنه دو سونوگرافی هم دادیم و سالم بود الان که ده ماهش شده سونوگرافی دادیم گفتن هیدرونفروز شدید کلیه در دو طرف داره باز هم سونوگرافی را جای دیگه دادیم همین تشخیص را دادن عکس رنگی هم گرفتیم دلیل هیدرونفروز تنگی مادرزادیه میخواستم نظر شما را بدونم من از اصفهانم و جراح اطفال گفت که باید عمل بشه
از نظر ظاهری هم هیچ مشکلی نداره و خدا را شکر سالمه
ایا راهی هست که بدون عمل درمان بشه ؟
الان هم دکترش یه عکس دیگه نوشته ایا ضروریه انجام بشه ؟
و اینکه بیاریمش تهران بدون عمل دارویی هست بهش بدید؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
فولنس و دیلاتاسون

سلام جناب دکتر به پیوست جواب سونو مادرم ارسال میشود لطفا راهنمایی کنید نگران هستیم مشاهده پاسخ دکتر
8
بیماری کلیه

دختری چهارسال ونیمه دارم ازجنینی تنگی مجاری ادرار داشت وسابقه هیدرونفروز در 8ماهگی که بادارو خوب شد ولی الان درسونوگرافی جدیدتصویراکوژن بدون سایه خلفی به اقطار 33و43ملیلیمتر درپل میانی کلیه راست وکلیه چپ 66ضخامت پارانشیم11وقطرلگنچه16ملیمتر مدتی هم یبوست مزمن داشت وشیر زیاذ استفاده میکرد ولی الان یبوستش بهترشده ولبنیات کمتر لطفاراهنمایی دقیق کنید خیلی نگرانم مشاهده پاسخ دکتر
9
علت درد کلیه و سوزش و یبوست

با سلام مادرم ابتدا تب و لرز شدید و سپس کراتین کلیه تا دو نیم رسید .و بعد از بستری و مصرف دارو با توجه به دیابت قندش تا بالای 600 هم می رسید و سوزش عجیبی در تمام اندام بدن داشت.و بعد از آن معده و روده ها از کار افتاده .و به سختی بعد از بیست روز که داروهای دکتر گوارش را استفاده کرده مقدار اندکی به صورت نرم معده کار می کند.و در حال حاضر می گوید کلیه و پهلو و شکمش درد و سوزش دارد.وپزشک کلیه گفت یک کیست درون کلیه چپ او هست.و کبد گرید یک می باشد.و در هفته جلوتر کراتین کلیه به زیر یک رسید و فشار خون آن نرمال می باشد.خیلی کمک بزرگی می کنید جواب سوالم رو بدید.ممنون از لطف شما.میتونم اگه شماره بدید آزمایش ها رو هم براتون تلگرام کنم.بازم ممنونم.
وقند آن در حال حاضر بین 140 تا 180 می باشد که با انسولین کنترل می شود
مشاهده پاسخ دکتر
10
وقتى در سونوگرافى ميگن سيستم پيلوكاليسيل دوبلكس است يعنى چه

سيستم پيلوكليسيل دوبلكس يعنى چى
وقتى در سونوگرافى ميگن سيستم پيلوكاليسيل دوبلكس است يعنى چه
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 18 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم