نمایش منوی کناری

سلسله مباحث سنگ های ادراری-۱

انتشار : ۱۳۹۲/۰۲/۱۴

سلسله مباحث سنگ های ادراری (۱)

۱) طبقه بندی سنگ های ادراری:

سنگ های ادراری بر اساس اندازه سنگ، محل، ویژگی سنگ در عکس های رادیوگرافی، علت تشکیل سنگ، ترکیبات تشکیل دهنده سنگ و خطر عود سنگ طبقه بندی می شوند.

۱-۱) اندازه سنگ:

اندازه سنگ معمولا بر اساس یک یا دو بعد سنگ بیان می شود، و به صورت تا ۵ میلی متر، ۵ تا ۱۰، ۱۰ تا ۲۰، و بزرگ تر از ۲۰ میلی متر در بزرگترین قطر سنگ طبقه بندی می شوند.

۲-۱) محل سنگ:

سنگ ها را براساس محل آناتومیکی آن می توان تقسیم کرد: به صورت بخش (کالیس) فوقانی، میانی، یا تحتانی کلیه; لگنچه کلیه; بخش فوقانی، میانی یا تحتانی حالب; و مثانه.

۳-۱) ویژگی سنگ در عکس رادیولوژی:

سنگ ها را می توان بر اساس ویژگی که در عکس ساده رادیولوژی (KUB) دارند طبقه بندی کرد. سنگ هایی که در KUB به خوبی دیده می شوند، سنگ هایی که به سختی در KUB دیده می شوند و سنگ هایی که در KUB دیده نمی شوند.

۴-۱) علت تشکیل سنگ:

سنگ ها را می توان بر اساس علت تشکیل دهنده سنگ طبقه بندی کرد: عفونت ها، علل غیر عفونی ( سنگ های عفونی و سنگ های غیر عفونی); نقص های ژنتیکی; یا سنگ های ناشی از مصرف داروها.

سنگ های غیر عفونی:

 • سنگ های اگزالات کلسیم
 • سنگ های فسفات کلسیم (شامل بروشیت و کربنات اپاتیت)
 • سنگ های اسید اوریکی

سنگ های عفونی:

 • سنگ های فسفات آمونیوم منیزیوم
 • آپاتیت کربنات
 • اورات آمونیوم

سنگ های با لل ژنتیکی:

 • سنگ های سیستین
 • سنگ های گزانتین
 • ۲،۸ دی هیدروکسی آدنین

سنگ های ناشی از عارضه داروها

۵-۱) ترکیبات تشکیل دهنده سنگ:

جنبه های متابولیک در تشکیل سنگ مهم هستند، لذا ارزیابی متابولیک برای رد هرگونه اختلالی مهم است. آزمایشات مربوط به تشخیص اختلالات متابولیکی پایه تشخیص و تصمیم گیری برای درمان مناسب بعدی است. سنگ ها اغلب از ترکیبی از مواد مختلف تشکیل می شوند، و لی مهم ترین ماده آن است که بزرگ ترین بخش سنگ را تشکیل می دهند.

۶-۱) افرادی که در معرض سنگ سازی هستند:

افرادی که یک بار به سنگ کلیه مبتلا شده اند حدود ۵۰ درصد احتمال دارد تا در طول عمر دچار عود سنگ شوند. در ۱۰ درصد افراد احتمال عود سنگ بالاست. احتمال کم یا زیاد بودن عود سنگ براساس نوع سنگ و شدت بیماری تعیین می گردد.

افراد ی که خطر عود سنگ در آن ها بالاست

فاکتورهای عمومی:

 • بروز زود هنگام سنگ (بویژه بچه ها و نوجوانان)
 • سابقه خانوادگی تشکیل سنگ
 • سنگ های حاوی بروشیت (فسفات هیدروژن کلسیم)
 • سنگ های حاوی اسید اوریک و اورات
 • سنگ های عفونی
 • افراد تک کلیه (تک کلیه بودن به خودی خود خطر تشکیل سنگ را افزایش نمی دهد، اما پیشگیری از سنگ در این افراد اهمیت بیشتری دارد

بیماری هایی که با تشکیل سنگ همراه است:

 • پرکاری غده پاراتیروئید (هایپرپارا تیروئیدیسم)
 • رسوب منتشر کلسیم در بافت کلیوی (نفروکلسینوزیس)
 • بیماری های دستگاه گوارش ( مثل بایپس ژژونو- ایلئال)، برداشتن بخشی از روده، بیماری کرون، سوء جذب
 • سارکوئیدوزیس

سنگ های با منشاء ژنتیکی:

 • سیستینوری (دفع سیستین در ادرار)
 • هیپراگزالوری اولیه (افزایش دفع بیش از حد طبیعی اگزالت تسط ادرار)
 • اسیدوز توبولار کلیوی (نوع ۱)
 • ۲،۸ دی هیدروکسی آدنین
 • گزانتونوری (دفع گزانتین توسط ادرار)
 • سندروم لش – نیهان
 • سیستیک فیبروزیس

داروهایی که باعث سنگ سازی می شوند

اختلالات آناتومیکی که با سنگ سازی همراه می شوند

 • کلیه اسفنجی مدولاری ( اتساع لوله های کلیوی)
 • انسداد محل اتصال حالب به لگنچه
 • دیورتیکول کالیس، کیست کالیس
 • تنگی حالب
 • برگشت ادرار از مثانه به کلیه
 • کلیه های نعل اسبی
 • یورتروسل ( گشادی محل اتصال حالب به مثانه)

 

۲) تشخیص سنگ های ادراری:

۱-۲) تصویربرداری تشخیصی:

بیماران با سنگ ادراری معمولا با درد پهلو، تهوع، و گاهی اوقات تب مراجعه می کنند، اما همچنین ممکن است بدون علامت باشند.ارزیابی دقیق شامل گرفتن شرح حال دقیق و معاینه می باشد. تشخیص بالینی باید با تصویربرداری مناسب تائید شود.

سونوگرافی اولین اقدام تشخیصی است که توصیه می شود. این روش بی خطر ( فقدان خطر اشعه)، کم هزینه و قابل تکرار است. سونو گرافی می تواند سنگ های کالیس (حجره های کلیه)، لگنچه کلیه و همچنین محل اتصال حالب به لگنچه و محل اتصال حالب به مثانه را نشان داده و اتساع مجاری ادراری ناشی از انسداد بوجود آمده توسط سنگ را مشخص می کند. حساسیت و در واقع توانایی سونوگرافی برای تشخیص سنگ بر اساس اندازه و محل سنگ متفاوت بوده و در کل حدود ۷۸ درصد است.

عکس ساده شکم (KUB) حساسیت و توانایی ۴۴ تا ۷۷ درصد در تشخیص سنگ ادراری دارد.

سی تی اسکن بدون ماده رنگی (بدون کنتراست) روش تصویربرداری استاندارد برای تشخیص درد حاد پهلو می باشد و مدت هاست که جایگزین عکس رنگی سیستم ادراری (IVP) شده است.

 

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق تلگرامسوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 رای , average: 3٫00 out of 5)
Loading...

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

 • دکتر محمد جباري
 • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


2
بیماری کلیه

سلام حدود یکسال هست که کلیه درد دارم ادارم هم قطع میشود چند روز پیش سونوگرافی گرفتم وپیش دکتر عمومی رفتم گفت کلیه ات جاب جا شده وگفت کلیه ات ضعیف شده حالا هم دردم بیشترشده وادرارم هم قطع شده به طرزی درد دارم که شب ها همش بیدارم باید چیکار کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
بیماری کلیه

سلام من سونوگرافی گرفتم پیش دکتر عمومی رفتم گفت کلیه ات جاب جا شده وتوانایش کم شده باید چیکار کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد کلیه و پا در اثر تماس باد هولی سرد

با سلام آقایی30 ساله هستم
من تقریبا یک سالی هست که این مشکل را دارم اطراف کلیه چپ من به محض اینکه هوای سردی بهش میخورم شروع به درد و منقبض شدن میکنه همراه با درد کلیه پای چپم نیز همزمان با تماس با هوای سرد همین اتفاق برایش می افتد دکتر هم رفتم از کلیه چپم سونوگرافی گرفتم شن ریز داره ولی دکتر گفت که این درد از شن کلیه نیست میخواستم راهنمایی کنید واقعا اذیتم میکنه
مشاهده پاسخ دکتر
5
سنگ کلیه

ب سلام مدتی است که دچار بیماری سنگ کلیه هستم دکتر های زیادی رفتم علت آن پروتیین است ولی باوجود نخوردن پروتئین دو سه ماه یکبار دچار دردشدید شده وتادفع سنگ به صورت بزرگ یکشنبه خیلی اذیت می شوم لطفا راهنمایی کنید که چطور بااین مشکل کنار بیابم باتشکرازاستاد مشاهده پاسخ دکتر
6
بیماری کلیه

سلام یه پسر 25 ساله هستم.دارای مریضی همانژیوم در کلیه فوقانی سمت راست میباشم. بیماری من یه بیماری نادر هستش که هم تو مخچه سر،و هم تو شبکیه چشمام ميباشد. کیستی که تو کلیه من هستش الان بعد 3 سال از تشخیص بیماری بزرگ نشده و همان شکل اوليه خود را دارا ميباشد. میخواستم ببینم آیا راه حلی وجود داره بشه از طریق لیزر درمانی،یا قرص و آمپول بشه کیست رو از کلیه برداشت؟ و من کارهای درمان خودمو تو بیمارستان سینا تهران دنبال میکنم. مشاهده پاسخ دکتر
7
درد هردو کلیه ، درد پایین سمت راست شکم، درد قبل از مثانه نزدیک لگن

با سلام و ادب جناب دکتر بنده 3 ماه پیش با درد مثانه و کلیه راست به دکتر مراجعه کردم و دکتر سونوگرافی مثانه پرو خالی و کلیه ، آزمایش نوشت در هنگام مصرف اب جهت سونو دردکلیه چپ نیز اضافه شد(سونو پیوست) بعد از مشاهده نتیجه انتی بیوتیک و قرص جهت سنگ تجویز و همزمان جهت ادامه تشخیص دقیق سی تی اسکن نوشتند(سی تی پیوست) نتیجه سی تی اسکن سنگ 3 میلی در تحتانی حالب راست و کیست درکلیه راست بود. دکتر با مشاهده نتیجه انی بیوتیک و قرص قبلی را قطع و قرصsystone را تجویز کرد. بعد از یک ماه مصرف قرص و مایعات برخلاف مشاهده سنگ دوباره سی تی اسکن شدم و نتیجه عدم وجود سنگ را اعلام کرد(سی تی پیوست). با توجه به درد در کلیه ها و درد جدیدیدی که در پایین سمت راست شکم اضافه شده بود به نفرولوژ مراجعه کردم و دکتر با اعتقاد به اینکه مجاری ادراری شما انسداد دارد اسکن هسته ای و انواع آزمایشات نوشت (اسکن پیوست) بعد از مشاهده نتایج از این دفعه با اعتقاد به اینکه عامل انسداد خارجی ام ار ای با تزریق و بدون تزریق شکم و لکن و سونو نوشت ( هردو پیوست) و نهایتا علیرغم نتایج معمولی این دفعه نیز اعتقاد دارد عامل انسداد عامل گوارشی است. جناب دکتر با توجه به اینکه در هردو کلیه درد خفیفی مخصوصا هنگام خوابیدن به پهلو احساس می کنم و از طرفی درد زیر شکم به نزدیک لگن و نرسیده به مثانه انتقال یافته است. لطفا بنده را راهنمایی و از این بلاتکلیفی نجات دهید و در صورت نیاز دستور فرمائید حضوری خدمت برسم. با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
8
آنژیومیولیپوم

جناب دکتر ضمن عرض سلام. عرضم به حضورتون بعد از سونو و سی تی مشخص شد چندتا از تومور فوق روی هر دوتا کلیه ام هست که البته کلیه سمت چپ تومور یا تومورهاییربا وسعت هفت سانتیمتر هست. طبق آزمایش دقیق خون هماچوری ندارم. فقط گاهی اوقات سوزش و درد در پهلو ، دور ناف و پشت کمر دارم. البته با توجه به سرچ در اینترنت و آزمایش خون هیچگونه مشکل خونی ندارم ولی گاهی اوقات فشار خونم پایین و بالا میشود. مزاحم شدم از شما مشورت بگیرم. مشاهده پاسخ دکتر
9
علت ورم کلیه

سلام و خسته نباشید
کلیه سمت چپ پسر11ساله ام از کلیه سمت راست 4 میل بزرگ تر است متخصص کودکان ورم کلیه رو تسخیص دادن ولی دکتر دیگر گفتن مشکلی نیست میشه نظرتون رو بدید.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
10
کیست کلیه

سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده در کلیه چپ خود کیست کلیه ( پاراپلویس ) دارم ، می خواستم بدونم آیا کیست کلیه درمان دارویی دارد و یا خیر ؟ در ضمن به غیر از عمل جراحی چه روش هایی برای خالی یا برداشتن کیست بدون شکاف و جراحی آن هم با هزینه کم یا متوسط وجود دارد ؟ تو رو خدا جون بچه تون در صورت امکان شرح داده و توضیح دهید تا بتونم در مورد مشکلم تصمیم گیری کنم . مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 15 بعدی » همه

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم