اسپرم سالم باید چه رنگی باشد؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

رنگ اسپرم سالم چگونه است؟ آیا رنگ طبیعی اسپرم تغییر  می کند؟ رنگ مایع منی آقایان (semen) معمولا سفید یا خاکستری است، اما ممکن است گاهی اوقات متمایل به زرد شود. اگر رنگ منی به رنگ صورتی یا قرمز باشد، خون در آن وجود دارد. با این که دلیل این اتفاق به ندرت جدی و خطرناک است، آقایانی که در منی خود خون مشاهده می کنند باید حتما به پزشک ارولوژی مراجعه نمایند.

مایع منی چگونه تشکیل می شود؟

موارد زیر در تولید مایع منی دخیل هستند که با هم نگاهی به تک تک آن ها خواهیم داشت:

عکس رنگ اسپرم سالم:

مایع منی

اپیدیدیم و بیضه ها

بیضه ها بافت های مسئول تولید اسپرم هستند. اپیدیدیم لوله ای است که اسپرم را از بیضه ها به لوله منی بر بنام “واز دفران” منتقل می کند.

کیسه های منی

این موارد بخش قابل توجهی از حجم مایع منی را تولید می کنند. این غدد موادی را ترشح می کنند که از نظر قندی به نام فروکتوز سرشار از مواد مغذی هستند و مواد مغذی را برای اسپرم فراهم می کنند.

غده پروستات

این غده ماده شیمیایی به نام آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) تولید می کند و با تولید موادی خاص باعث ایجاد ماهیت ژله مانند در مایع منی می شود و به اسپرم اجازه می دهد در منی حرکت کرده و راحت تر به تخمک برسد.

مطالب مرتبط: سرطان پروستات

غدد موجود در مجاری ادراری

این غدد مسئول تولید ترشحاتی هستند که حرکت مایع منی را آسان تر می کند. هر کدام از این موارد بخشی از سیستم تولید مثل آقایان هستند و نقش خاصی را در ارضای فردو تولید مثل ایفا می کنند. با این که مایع منی معمولا سفید یا خاکستری است، ممکن است برخی آقایان منی زرد رنگ داشته باشند. اما فقط در مواردی که منی زرد رنگ نشانه تغییری ویژه در فرد باشد، باید به آن رسیدگی شود.

ژله ای بودن مایع منی

مایع منی تقریبا بلافاصله پس از خروج از بدن لخته می شود و یک مایع چسبناک و شبیه به ژله به وجود می آید. این ماده پس از ۵  الی ۴۰ دقیقه دوباره تبدیل به مایع می شود. شکل گرفتن گلبول های شبیه به ژله در مایع منی نشان دهنده مشکل باروری یا بیماری خاصی نیست. عدم لخته شدن منی و سپس دوباره تبدیل شدن به مایع می تواند منجر به بروز مشکلات باروری در مرد شود. همانطور که گفتیم مایع منی باید بلافاصله پس از ارضای مرد تبدیل به ماده چسبناکی شود. میزان منی تولیدی در هر بار ارضای آقایان باید بین ۲ الی ۵ میلی لیتر باشد. تولید منی کمتر از ۱.۵ میلی لیتر (هیپوسپرمی) یا بیشتر از ۵.۵ میلی لیتر (هایپرسپرمی) ممکن است غیر عادی باشد.

حجم منی سالم چقدر است؟

اندازه نرمال اسپرم

حجم کم مایع منی پس از چندین بار ارضای فرد و حجم زیاد این مایع پس از گذشت زمان زیاد از آخرین ارضای مرد امری طبیعی است. ممکن است در حین رابطه جنسی و ارضا شدن به مایع منی خود اهمیت خاصی ندهید، اما باید بدانید که منی نشانه خوبی در زمینه باروری و سلامت کلی بدن شما به حساب می آید. اگر می خواهید بدانید اسپرم های شما چقدر قدرت دارند یا این که تعداد عادی اسپرم چقدر است، نیاز نیست به عوامل دیگری توجه کنید. آزمایش به منظور بررسی مایع منی می تواند پاسخ شما را بدهد.

تغییر شکل مایع منی

مایع منی سالم معمولا چسبناک و شبیه به ژله است. با این حال باید بگوییم که برخی فاکتور های خاص می توانند بافت منی شما را تغییر دهند. این عوامل عبارتند از:

 • رژیم غذایی
 • مصرف الکل
 • سطح فعالیت بدنی
 • مصرف ماریجوانا

اگر علائم یا نشانه های غیر طبیعی و خاصی ندارید، یک تغییر موقت در بافت مایع منی عاملی جهت نگرانی نیست. در صورت بروز درد، ناراحتی یا خستگی در کنار تغییر زیاد بافت مایع منی خود، حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم در کنار مایع منی غلیظ می توانند نشانه کم آبی شدید بدن، عدم تعادل هورمونی فرد یا عفونت باشند. مایع منی آبکی نیز نشانه کمبود ویتامین یا عدم باروری فرد است. همانطور که در بالا گفته شد مایع منی خیلی زود پس از ارضای فرد لخته می شود و ماهیت آن چسبناک و شبیه به ژله خواهد بود.

در نهایت پس از ۵ الی ۴۰ دقیقه این مایع دوباره به وضعیت اول خود برمیگردد و آبکی خواهد شد. این تغییر در ماهیت مایع منی برای باروری و تولید مثل اهمیت دارد و در واقع یک پروسه کاملا عادی و سالم است. پس از انجام وازکتومی، مایع منی صرفا حاوی مایعات و مواد مغذی اسپرم بوده ولی اسپرم در آن وجود ندارد. پس از عمل جراحی برگشت وازکتومی به حالت عادی، اسپرم ها دوباره در حین ارضای مرد به مایع منی اضافه می شوند. با این حال، ماهیت و شکل منی با گذر زمان و بالا رفتن سن تغییر می کند. عوامل دیگری همچون سطح برانگیختگی و شهوت، تغییرات فصلی و استرس همگی بر روی شکل مایع منی تاثیر می گذارند.

غلظت غیر عادی مایع منی ممکن است به دلیل کم آبی بدن رخ دهد که موضوعی موقت بوده و در صورتی که غلظت منی بیش از حد زیاد باشد، ممکن است مشکلی در سطح هورمون تستسترون فرد وجود داشته باشد. تغییرات به وجود آمده در ماهیت و شکل مایع منی به شکل روزانه رخ می دهند و فقط زمانی باید نگران این موضوع باشید که این تغییر ماهیت هر دو الی سه هفته رخ دهد. اگر قصد دارید بچه دار شوید و یا اخیرا پروسه برگشت وازکتومی را انجام داده اید و پیشنهاد شده است که به شکل مکرر رابطه جنسی داشته باشید، این رابطه جنسی مکرر می تواند در ماهیت و شکل مایع منی اثر بگذارد. ممکن است مایع منی حجم کمتری داشته باشد و یا ماهیت و شکل آن نیز تغییر کند.

رنگ مایع منی سالم

رنگ اب منی در اثر عوامل مختلف می تواند تغییر کند. مایع منی ترکیبی از مواد ترشح شده توسط غدد تولید مثل آقایان هستند و اسپرم نیز در داخل آن قرار دارد. ایجاد تغییرات و مشکلاتی خاص در این نواحی می تواند منجر به تغییر رنگ مایع منی شود.

  
 روشن، سفید یا خاکستریزردسبزصورتیقرمزقهوه اینارنجیسیاه

رژیم غذایی


 

x


x


     

فلز های سنگین


     

x


x


x


فشار خون بالا


   

x


x


   

زردی (یرقان)


 

x


      

لکوسیتوسپرمیا


 

x


      

نرمال


X


       

بیوپسی پروستات یا عمل جراحی


   

x


x


x


x


 

سرطان مجاری ادراری


   

x


x


x


x


 

پروستاتیت


 

x


x


x


x


x


x


 

بیماری مقاربتی


   

x


x


x


x


 

آسیب به ستون مهره ها


     

x


 

x


مصرف مواد


 

x


      

وجود ادرار در مایع منی


 

x


      

رابطه جنسی یا خود ارضایی زیاد


   

x


x


   

تغییر رنگ مایع منی

اسپرم قرمز رنگ خونی

ممکن است مایع منی به رنگ های دیگری نیز در آید. از جمله برخی تغییر رنگ های احتمالی دیگر که ممکن است آقایان آن را تجربه کنند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

قهوه ای یا قرمز

گاهی اوقات ممکن است در اندام تناسلی مرد یک نشتی خون به داخل منی بوجود بیاید و یا یکی از رگ ها در ناحیه بیضه پاره شود. در نتیجه بیرون آمدن خون از رگ، مایع منی ممکن است به رنگ قهوه ای یا قرمز در آید. اگر پس از گذشت ۱ الی ۲ روز رنگ منی به همین شکل باقی ماند، حتما باید به پزشک مراجعه شود تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

رنگ سبز

مایع منی سبز رنگ نشانه وجود عفونت در ناحیه پروستات یا بافت های اطراف آن است. مردی که مایع منی او سبز رنگ باشد باید حتما به پزشک خود مراجعه کند. اگر مرد متوجه هر چیز غیر عادی شود و یا رنگ مایع منی در او تا مدت طولانی متفاوت باقی بماند بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کند تا تشخیص دقیقی نسبت به وضعیت وی صورت گیرد.

علت و درمان مایع منی زرد رنگ

درمان این مشکل به علت اصلی بروز آن بستگی دارد. اگر یک عفونت منجر به زرد شدن رنگ مایع منی شده باشد، پزشک معالج با تجویز آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد ویروسی سعی می کند مشکل را حل نماید. اگر مرد منی زرد رنگ داشته باشد که عامل بروز آن نیز یک عفونت در بدن باشد، باید از داشتن رابطه جنسی و ارضا خودداری کند و برای بررسی و معاینه به پزشک مراجعه کند. در غیر این صورت امکان انتقال عفونت به شریک جنسی وجود دارد. همچنین آقایان باید میزان رنگ های مصنوعی در رژیم غذایی خود را کم کنند. مصرف بیشتر آب می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

از کجا بفهمیم اسپرم ضعیف است؟

علائم کاهش مقدار اسپرم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • وجود ناتوانی یا مشکلاتی در رابطه جنسی، برای مثال مشکل نعوظ و یا کاهش میل جنسی، تورم یا وجود توده در بیضه.
 • کاهش موهای صورت یا بدن یا سایر علائم مربوط به ناهنجاری های هورمونی، که می توانند نشان دهنده ی اختلال در اسپرم باشند.
 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.9/5 - (252 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 395 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید عکس دست پسربچم که به تازگی داره چهاردست و پا راه میره از چند جا در هر دو دستش قرمز شده و فکر‌کنم خارش خفیف هم داره عکسشو براتون ارسال میکنم ببخشید به خاطر کرونا نمی تونم پیش متخصص حضوری ببرم اگه میشه لطفا شما بفرمایید این قرمزی ناشی از چیه و چیکارکنم که خوب بشه دارویی پامادی بود ممنون میشم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   با متخصص پوست مشورت کنید

 • تصویر کاربر نوید یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 421 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آزمایش اسپرم داشتم میخواستم نظرتونو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   تعداد اسپرم تان خیلی کم هست بهتره مجدد تکرار نمائید و آزمایش هورمونی هم انجام دهید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان ببخشید.... دکتر متخصص پوست رفتم صورتم زگیل دارد گفت که hpv داری بعد میگه باید کاریو تراپی کنی بنظرتون hpv است چون من هیچ زگیلی روی اندام تناسلی خود ندارم برام سواله چرا hpv است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلا

   HPV غیر تناسلی هم داریم که هیچ ارتباطی با زگیل تناسلی ندارد.

 • تصویر کاربر کامی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی
  جسارتا ی سوال داشتم از خدمتتون
  من ۱ماه پیش عفونت کلامیدیا گرفتم
  و اینکه درمانش کردمو دورش گذشت بعدشم ازمایش دادم دیدم رفع شده و سونوگرافی اینام دادم همه چیزم میزون بود فقط تنبلی مثانه دارم ک ی مقدار ادرار در مثانم باقی میمونه.
  بعد از اون موضوع من ۳بار تا الان انزال شدم
  ولی اب منی ب رنگ زرد هستش
  میخواستم بپرسم دلیلش ایا همون ادرار باقیماندس در مثانه ک مخلوط میشه با اینکه چیز دیگه میتونه باشه؟
  و اینکه هیچ درد و بوی بدیم ندارم موقع انزال
  واینکه ایا میتونه بخاطر انتی بیوتیک ها ک مصرف میکردم باشه؟
  خطرناکه یا ن طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان پیرو سوال قبلم که توده مثانه بود شما هم گفتین که باید دوره ای سیتوسکوپی بشی...میخواستم بدونم ایا سیتوسکوپی با بی حسی موضعی عمل سختی هست یا درد اوره چون میخوام تو بیمارستان لبافی انجام بدم اونجاهم بعید میدونم بیهوش کنن از بی حسی استفاده میکنن ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   یعنی این ژل یا ماده بی حسی که میزنن هیچ تاثیری نداره بی حس نمیکنه پس چرا دیگه اسمش بی حسیه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر