اسپرم سالم باید چه رنگی باشد؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

رنگ اسپرم سالم چگونه است؟ آیا رنگ طبیعی اسپرم تغییر  می کند؟ رنگ مایع منی آقایان (semen) معمولا سفید یا خاکستری است، اما ممکن است گاهی اوقات متمایل به زرد شود. اگر رنگ منی به رنگ صورتی یا قرمز باشد، خون در آن وجود دارد. با این که دلیل این اتفاق به ندرت جدی و خطرناک است، آقایانی که در منی خود خون مشاهده می کنند باید حتما به پزشک ارولوژی مراجعه نمایند.

مایع منی چگونه تشکیل می شود؟

موارد زیر در تولید مایع منی دخیل هستند که با هم نگاهی به تک تک آن ها خواهیم داشت:

عکس رنگ اسپرم سالم:

مایع منی

اپیدیدیم و بیضه ها

بیضه ها بافت های مسئول تولید اسپرم هستند. اپیدیدیم لوله ای است که اسپرم را از بیضه ها به لوله منی بر بنام “واز دفران” منتقل می کند.

کیسه های منی

این موارد بخش قابل توجهی از حجم مایع منی را تولید می کنند. این غدد موادی را ترشح می کنند که از نظر قندی به نام فروکتوز سرشار از مواد مغذی هستند و مواد مغذی را برای اسپرم فراهم می کنند.

غده پروستات

این غده ماده شیمیایی به نام آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) تولید می کند و با تولید موادی خاص باعث ایجاد ماهیت ژله مانند در مایع منی می شود و به اسپرم اجازه می دهد در منی حرکت کرده و راحت تر به تخمک برسد.

مطالب مرتبط: سرطان پروستات

غدد موجود در مجاری ادراری

این غدد مسئول تولید ترشحاتی هستند که حرکت مایع منی را آسان تر می کند. هر کدام از این موارد بخشی از سیستم تولید مثل آقایان هستند و نقش خاصی را در ارضای فردو تولید مثل ایفا می کنند. با این که مایع منی معمولا سفید یا خاکستری است، ممکن است برخی آقایان منی زرد رنگ داشته باشند. اما فقط در مواردی که منی زرد رنگ نشانه تغییری ویژه در فرد باشد، باید به آن رسیدگی شود.

ژله ای بودن مایع منی

مایع منی تقریبا بلافاصله پس از خروج از بدن لخته می شود و یک مایع چسبناک و شبیه به ژله به وجود می آید. این ماده پس از ۵  الی ۴۰ دقیقه دوباره تبدیل به مایع می شود. شکل گرفتن گلبول های شبیه به ژله در مایع منی نشان دهنده مشکل باروری یا بیماری خاصی نیست. عدم لخته شدن منی و سپس دوباره تبدیل شدن به مایع می تواند منجر به بروز مشکلات باروری در مرد شود. همانطور که گفتیم مایع منی باید بلافاصله پس از ارضای مرد تبدیل به ماده چسبناکی شود. میزان منی تولیدی در هر بار ارضای آقایان باید بین ۲ الی ۵ میلی لیتر باشد. تولید منی کمتر از ۱.۵ میلی لیتر (هیپوسپرمی) یا بیشتر از ۵.۵ میلی لیتر (هایپرسپرمی) ممکن است غیر عادی باشد.

حجم منی سالم چقدر است؟

اندازه نرمال اسپرم

حجم کم مایع منی پس از چندین بار ارضای فرد و حجم زیاد این مایع پس از گذشت زمان زیاد از آخرین ارضای مرد امری طبیعی است. ممکن است در حین رابطه جنسی و ارضا شدن به مایع منی خود اهمیت خاصی ندهید، اما باید بدانید که منی نشانه خوبی در زمینه باروری و سلامت کلی بدن شما به حساب می آید. اگر می خواهید بدانید اسپرم های شما چقدر قدرت دارند یا این که تعداد عادی اسپرم چقدر است، نیاز نیست به عوامل دیگری توجه کنید. آزمایش به منظور بررسی مایع منی می تواند پاسخ شما را بدهد.

تغییر شکل مایع منی

مایع منی سالم معمولا چسبناک و شبیه به ژله است. با این حال باید بگوییم که برخی فاکتور های خاص می توانند بافت منی شما را تغییر دهند. این عوامل عبارتند از:

 • رژیم غذایی
 • مصرف الکل
 • سطح فعالیت بدنی
 • مصرف ماریجوانا

اگر علائم یا نشانه های غیر طبیعی و خاصی ندارید، یک تغییر موقت در بافت مایع منی عاملی جهت نگرانی نیست. در صورت بروز درد، ناراحتی یا خستگی در کنار تغییر زیاد بافت مایع منی خود، حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم در کنار مایع منی غلیظ می توانند نشانه کم آبی شدید بدن، عدم تعادل هورمونی فرد یا عفونت باشند. مایع منی آبکی نیز نشانه کمبود ویتامین یا عدم باروری فرد است. همانطور که در بالا گفته شد مایع منی خیلی زود پس از ارضای فرد لخته می شود و ماهیت آن چسبناک و شبیه به ژله خواهد بود.

در نهایت پس از ۵ الی ۴۰ دقیقه این مایع دوباره به وضعیت اول خود برمیگردد و آبکی خواهد شد. این تغییر در ماهیت مایع منی برای باروری و تولید مثل اهمیت دارد و در واقع یک پروسه کاملا عادی و سالم است. پس از انجام وازکتومی، مایع منی صرفا حاوی مایعات و مواد مغذی اسپرم بوده ولی اسپرم در آن وجود ندارد. پس از عمل جراحی برگشت وازکتومی به حالت عادی، اسپرم ها دوباره در حین ارضای مرد به مایع منی اضافه می شوند. با این حال، ماهیت و شکل منی با گذر زمان و بالا رفتن سن تغییر می کند. عوامل دیگری همچون سطح برانگیختگی و شهوت، تغییرات فصلی و استرس همگی بر روی شکل مایع منی تاثیر می گذارند.

غلظت غیر عادی مایع منی ممکن است به دلیل کم آبی بدن رخ دهد که موضوعی موقت بوده و در صورتی که غلظت منی بیش از حد زیاد باشد، ممکن است مشکلی در سطح هورمون تستسترون فرد وجود داشته باشد. تغییرات به وجود آمده در ماهیت و شکل مایع منی به شکل روزانه رخ می دهند و فقط زمانی باید نگران این موضوع باشید که این تغییر ماهیت هر دو الی سه هفته رخ دهد. اگر قصد دارید بچه دار شوید و یا اخیرا پروسه برگشت وازکتومی را انجام داده اید و پیشنهاد شده است که به شکل مکرر رابطه جنسی داشته باشید، این رابطه جنسی مکرر می تواند در ماهیت و شکل مایع منی اثر بگذارد. ممکن است مایع منی حجم کمتری داشته باشد و یا ماهیت و شکل آن نیز تغییر کند.

رنگ مایع منی سالم

رنگ اب منی در اثر عوامل مختلف می تواند تغییر کند. مایع منی ترکیبی از مواد ترشح شده توسط غدد تولید مثل آقایان هستند و اسپرم نیز در داخل آن قرار دارد. ایجاد تغییرات و مشکلاتی خاص در این نواحی می تواند منجر به تغییر رنگ مایع منی شود.

  
 روشن، سفید یا خاکستریزردسبزصورتیقرمزقهوه اینارنجیسیاه

رژیم غذایی


 

x


x


     

فلز های سنگین


     

x


x


x


فشار خون بالا


   

x


x


   

زردی (یرقان)


 

x


      

لکوسیتوسپرمیا


 

x


      

نرمال


X


       

بیوپسی پروستات یا عمل جراحی


   

x


x


x


x


 

سرطان مجاری ادراری


   

x


x


x


x


 

پروستاتیت


 

x


x


x


x


x


x


 

بیماری مقاربتی


   

x


x


x


x


 

آسیب به ستون مهره ها


     

x


 

x


مصرف مواد


 

x


      

وجود ادرار در مایع منی


 

x


      

رابطه جنسی یا خود ارضایی زیاد


   

x


x


   

تغییر رنگ مایع منی

اسپرم قرمز رنگ خونی

ممکن است مایع منی به رنگ های دیگری نیز در آید. از جمله برخی تغییر رنگ های احتمالی دیگر که ممکن است آقایان آن را تجربه کنند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

قهوه ای یا قرمز

گاهی اوقات ممکن است در اندام تناسلی مرد یک نشتی خون به داخل منی بوجود بیاید و یا یکی از رگ ها در ناحیه بیضه پاره شود. در نتیجه بیرون آمدن خون از رگ، مایع منی ممکن است به رنگ قهوه ای یا قرمز در آید. اگر پس از گذشت ۱ الی ۲ روز رنگ منی به همین شکل باقی ماند، حتما باید به پزشک مراجعه شود تا اقدامات درمانی لازم صورت گیرد.

رنگ سبز

مایع منی سبز رنگ نشانه وجود عفونت در ناحیه پروستات یا بافت های اطراف آن است. مردی که مایع منی او سبز رنگ باشد باید حتما به پزشک خود مراجعه کند. اگر مرد متوجه هر چیز غیر عادی شود و یا رنگ مایع منی در او تا مدت طولانی متفاوت باقی بماند بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کند تا تشخیص دقیقی نسبت به وضعیت وی صورت گیرد.

علت و درمان مایع منی زرد رنگ

درمان این مشکل به علت اصلی بروز آن بستگی دارد. اگر یک عفونت منجر به زرد شدن رنگ مایع منی شده باشد، پزشک معالج با تجویز آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد ویروسی سعی می کند مشکل را حل نماید. اگر مرد منی زرد رنگ داشته باشد که عامل بروز آن نیز یک عفونت در بدن باشد، باید از داشتن رابطه جنسی و ارضا خودداری کند و برای بررسی و معاینه به پزشک مراجعه کند. در غیر این صورت امکان انتقال عفونت به شریک جنسی وجود دارد. همچنین آقایان باید میزان رنگ های مصنوعی در رژیم غذایی خود را کم کنند. مصرف بیشتر آب می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

از کجا بفهمیم اسپرم ضعیف است؟

علائم کاهش مقدار اسپرم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • وجود ناتوانی یا مشکلاتی در رابطه جنسی، برای مثال مشکل نعوظ و یا کاهش میل جنسی، تورم یا وجود توده در بیضه.
 • کاهش موهای صورت یا بدن یا سایر علائم مربوط به ناهنجاری های هورمونی، که می توانند نشان دهنده ی اختلال در اسپرم باشند.
 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.9/5 - (252 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام. دختر مجردی که متاسفانه با پسر رابطه ی جنسی داشته و پرده ی بکارتش اسیب دیده یا از بین رفته( دقیقا نمیداند) باید به چه دکتری مراجعه کند؟؟ زنان و زایمان؟؟ یک دختر خوب در شهر تهران و محدوده ی پیروزی معرفی کنید. حالا تهرانم معرفی کردید خوبه. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بله باید به متخصص زنان و زایمان معرفی کنند. فرد خاصی را نمی شناسم

 • تصویر کاربر امید شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۱۹سالمه ومدتی است که رشدموهای زائد درپایین تنه ام بسیارزیادوموها زخیم شده اند بنظرشما بنده چی کارکنم تا موهای زائد را برای همیشه ازبین ببرم وآیا موهای زائد برروی کیفیت و حجم منی ام تاثیرمی گزارددرکل این موها مراکلافه کرده اند واحساس ضعیفی وبی حالی دارم لطفاً مرا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   آقای دکتر بنده ۱۹سالمه ومدتی است که رشدموهای زائد درپایین تنه ام بسیارزیادوموها زخیم شده اند بنظرشما بنده چی کارکنم تا موهای زائد را برای همیشه ازبین ببرم؟.........................لیزر موهای زائد انجام دهید

   وآیا موهای زائد برروی کیفیت و حجم منی ام تاثیرمی گزارد....................خیر

  2. تصویر کاربر امید شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنون آقای دکترولی توی اینترنت نوشته بودبلندشدن موهای زائدباعث قطعی آب کمر می شود آیادارو یاراه طبیعی برای ازبین بردنش هست من نمیتونم این موهارو تحمل کنم
  3. تصویر کاربر امید شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنون آقای دکترولی توی اینترنت نوشته بودبلندشدن موهای زائدباعث قطع شدن آب کمر می شود آیادارو یاراه طبیعی برای ازبین بردنش هست من نمیتونم این موهارو تحمل کنم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   موهای زائد ربطی به قطع شدن آب کمر ندارد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر دیانی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز ،ازاینکه با پیج شما آشنا شدم خوشحالم. باتوجه به حجم مراجعات شما و لزوم مدیریت آن و ادامه ارتباط با بیماران یک پیشنهاد جدید هست که منحصر به اینستاگرام و تلگرام نمیشه آیا با کارت الکترونیک EBC و کدهای USSD آشنایی دارید؟ خوشحال میشم خدمتتون باشم و توضیحات تکمیلی رو بدم قطعا تمایل خواهید داشت از این فناوری جدید استفاده کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   لطفا با ادمین سایت صحبت بفرمائید

 • تصویر کاربر فهیمه.ک سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر میخواستم ببینم آزمایشم جوابش چی شده. آزمایش پاپ اسمیر هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   فقط یه التهاب خفیف هست و تغییرات سلولی ندارد خوشبختانه

 • تصویر کاربر مهدی.خ یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  بنده با 37 سال سن چندین وقت بابت پروستاتیت درگیر بودم و در اخر با مصرف مشروبات الکلی مشکلم تجدید شد که با مشورت شما درمان قبل را ادامه دادم و رو به بهبودی بودم ... از دیروز دقیقا 2 ساعت بعد از عمل نزدیکی که با رعایت استفاده از کاندوم داشتم دوباره مشکل سوزش ادرار و تکرر و درد بیضه دارم ...
  واقعا بنده به خودم شک کردم که چطور وقتی از کاندوم بصورت مطمئن استفاده شده امکان انتقال عفونت امکان داره و یا مشکل من از جای دیگری هست که باید پیگیری کنم...
  البته این احوال بعد از استمناء یا جنوب شدن در خواب پیش نمیامد.
  ادرار من در بهترین حالت هم فشار لازم را ندارد بجز اینکه مقادیر زیادی آب خورده و در زمان دفع احساس باز شدن و عبور از یک حفره را ناگهان در من بوجود میاورد.
  البته در صورت استفاده از آب گرم خیلی راحتر و تقریبا بدون مشکل میتوانم ادرار کنم.
  در حال حاضر همچنان باکلوفن روزی 2 تا و تاوانگس 500 روزی 1 عدد مصرف میکنم
  لطفا مرا راهنمایی کنید که چطور بیماری لعنتی را پیگیری کنم و آیا دارویی صلاح هست برای مصرف کردن یا خیر .
  ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر