نمایش منوی کناری

معاینه بیضه

بیضه ها اندام تناسلی مرد است که تولید اسپرم و هورمون تستوسترون را به عهده دارند. آنها در کیسه بیضه در زیر آلت تناسلی قرار دارند. قبل از معاینه بیضه ها باید با اجزای بیضه آشنا شد.

معاینه بیضه توسط خود چیست و چرا باید مردان آن را انجام دهد؟ معاینه بیضه (Testicular Self Examination) توسط خود یک راه ساده و موثر برای تشخیص زود هنگام علائم و نشانه های سرطان بیضه توسط مردان است. در ایالات متحده، سرطان بیضه شایع ترین بدخیمی در میان مردان 20 تا 40 ساله است و دومین سرطان شایع بعد از سرطان خون در مردان در سن 15 تا 19 سالگی هست. اگر سرطان بیضه را زود درمان کنیم، ، یکی از قابل درمان ترین انواع سرطان است.

بیضه

عوامل خطر برای سرطان بیضه

1) شواهدی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان بیضه در مردانی که بیضه نزول نکرده دارند (نهان بیضگی) به طور معمول بالاتر است. این بدان معناست که در طول رشد در دوران جنینی و ابتدای کودکی بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه حرکت نکرده است. به همین دلیل، برای اصلاح این مشکل، جراحی در سن یک سالگی توصیه می شود.

مردان مبتلا به بیضه نزول نکرده (نهان بیضگی) چهار تا شش برابر بیشتر احتمال دارد تا ابتلا به سرطان بیضه در آن ها تشخیص داده شود، اما خطر نسبی (RR) در افرادی که قبل از بلوغ بضه خود را عمل کرده و به داخل کیسه بیضه آورده اند (ارکیوپکسی) به 2 تا 3 می رسد. اگر چه نشان افزایش خطر ابتلا به سرطان در بیضه نزول نکرده دیده می شود، ولی در یک متاآنالیز دیده شده است که بیضه طرف مقابل که که نزول طبیعی داشته نیز کمی در خطر افزایش سرطان می باشد.

2)پیشینه نژادی / قومی یک مرد می تواند یکی دیگر از عوامل خطر باشد. دلیل تفاوت در میزان بروز سرطان بیضه در نژادها و قومیت های مختلف ناشناخته است و همچنان نیاز به تحقیق دارد.

سایر عوامل خطرساز برای سرطان بیضه عبارتند از:

3) سابقه خانوادگی

4) سرطان بیضه دیگر

عکس بیضه سالم و ناسالم

عکس بیضه سالم و ناسالم

از کجا بفهمیم بیضه ها سالم هستند؟

معاینه بیضه توسط خود عملی ساده است و می تواند به سرعت تبدیل به بخشی از کارهای روزمره شما شود. شما همچنین می توانید از شریک جنسی تان بخواهید که او این کار را برای شما انجام دهد.

☑ هر یک از بیضه ها به طور جداگانه معاینه کنید.

☑ برای معاینه بهتر می توانید در جلوی آینه این کار را انجام دهید گرچه این کار الزامی نیست.

☑ با استفاده از هر دو دست، شست خود را در جلوی بیضه و انگشتان اشاره و میانی دست خود را در زیر و پشت بیضه قرار هید. بعد به آرامی با لغزاندن انگشتان بر روی پوست کیسه بیضه و در سراسر بیضه آنرا لمس کنید. سعی کنید بیضه را مالش ندهید.

☑ تمام سطح بیضه را لمس و بررسی کنید. سطح بیضه ها باید صاف، بدون توده و  احساس درد یا حساسیت باشد.

☑ هر دو سمت بیضه ها نزدیک به اپیدیدیم را لمس کنید. اپیدیدیم یک لوله کاما شکل(ویرگول شکل) و طناب مانند است که محل ذخیره و حمل و نقل اسپرم می باشد و بصورت عمودی در سطح پشتی و تا حدودی بالای بیضه قرار دارد. برجستگی و “توده” اپیدیدیم را با توده غیر طبیعی بیضه اشتباه نگیرید. توده های سرطانی معمولا در جلوی بیضه یافت می شود. اگر شما مطمئن نیستید اگر توده ای که لمس می کنید اپیدیدیم هست یا توده بیضه، توصیه می شود توسط ارولوژیست معاینه شوید.

معاینه بیضه توسط خود بایستی یک بار در ماه پس از یک حمام آب گرم و دوش گرفتن انجام شود.

نکات قابل توجه در معاینه بیضه توسط خود فرد

 • توده یا ندول کوچک، سخت و بدون درد در بیضه
 • بزرگ شدن بیضه ها و / یا احساس سنگینی اضافی در بیضه
 • تغییر در احساس بیضه  یا در قوام آن
 • درد مبهم در پایین شکم یا کشاله ران

توده در بیضه

شل شدن بیضه ها نشانه چیست؟

گرما باعث می شود که پوست کیسه بیضه (اسکروتوم) شل شده، و در این هنگام پیدا کردن هر چیز غیر معمول در بیضه ها آسان تر است. این روش به خودی خود ساده است و فقط چند دقیقه زمان می برد.

برای جلوگیری از فراموش کردن زمان معاینه ماهیانه انتخاب یک تاریخ در ماه مثل تاریخ تولد خود و یا اول هر ماه می تواند به شما کمک کند. انجام معاینه بیضه توسط خود به صورت منظم به شما اجازه خواهد داد که با اندازه و حس بیضه های خود آشنا شده و به شما کمک می کند هر گونه تغییر را سریع تشخیص دهید.

معاینه کردن بیضه

علت بالا رفتن بیضه سمت چپ یا راست

یکسان نبودن اندازه ی بیضه ها و پایین و بالا بودن بیضه ها (هم سطح نبودن بیضه ها) و کمی جلو عقب بودن بیضه ها نسبت به یکدیگر برای یک مرد امری طبیعی است. کیسه بیضه تنظیم حرارت بیضه ها را به عهده دارد به طوریکه در گرما با شل شدن کیسه بیضه باعث دور شدن بیضه از بدن می شود، و در سرما با انقباض کیسه بیضه باعث کشیده شدن بیضه ها و نزدیک شدن آن ها به بدنمی شود. این تنظیم دما برای تولید اسپرم لازم و ضروری است.

بیضه بزرگ نشانه چیست؟

توده ها همیشه سرطانی نیستند. با این حال، اگر شما متوجه توده، بزرگ شدن، حساسیت هنگام لمس و یا دیگر تغییرات غیر قابل توضیح در بیضه خود شدید، حتما به ارولوژیست مراجعه کنید. این تغییر ممکن است نشانه ای از عفونت در بیضه (اپیدیدیمیت یا ارکیت) یا تورشن بیضه (وضعیتی که در آن طناب بیضه در داخل کیسه بیضه چرخیده و منجر به قطع جریان خون و در صورت عدم درمان ظرف مدت حداکثر 6 ساعت باعث از بین رفتن بافت بیضه می شود.

اگر برای شما تشخیص ابتلا به سرطان بیضه داده شود، خبر خوب آن است که اگر سرطان های بیضه را زود و در مراحل اولیه تشخیص و درمان کنیم بیش از 95٪ قابل درمان بوده و بیمار اصطلاحا شفا می یابد. با این حال، اگر تشخیص و درمان سرطان بیضه به تاخیر بیفتد ممکن است به سرعت گسترش یابد.

سرطان بیضه تقریبا همیشه فقط در یکی از بیضه ها رخ می دهد. تنهادر 2٪ از مردان مبتلا به سرطان بیضه، تومور در بیضه دیگر نیز رخ می دهد. درمان سرطان بیضه به طور معمول مستلزم عمل جراحی و برداشتن بیضه مبتلا می باشد. در حالی که این فکر باعث می شود بسیاری از مردان نگران شوند، ولی مطمئن باشید که یک بیضه سالم برای عملکرد جنسی و باروری کافی است.

آیا نیاز به معاینه بیضه توسط پزشک هست؟

توصیه می شود که مردان سالم زیر 40 سال هر 1 تا 2 سال توسط پزشک معاینه شوند.

شما می توانید از مقالات زیر نیز استفاده کنید:

درمان سرطان بیضه

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . میخواستم بدونم ایا خودارزیایی در دوران نوجوانی اسیب های جبران ناپذیری به بیضه ها وارد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام

   اگر زیاد و افراط گونه باشه میتونه آسیب بزنه 

 • تصویر کاربر امیرمحمد سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.اکثرا وقتا بیضه سمته چپم از کیسه خارج بالا می اید زیر پوست بالاتر الت علت ان چیست ایا مشکل سازه.با حرکت دست به سره جاش بر میگرده درد ندارم.حتی در مواقعه سکس.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام
   بدلیل اسپاسم طناب بیضه هست و خطری ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند.

 • تصویر کاربر ایرانی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری 19 ساله هستم و در ماه 4 بار خودارضایی میکنم و اینکه اول بیضه سمت چپ من پایین بود اما حدود یک ماه هستش ک بیضه سمت راست من پایینه

  و اینکه وقتی دست میزارم رو بیضه هام بخصوص سمت راست احساس میکنم ی چیزی روی اونه و ...
  1. تصویر کاربر ایرانی سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر بگین لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   کمی پایین تر بودن یکی از بیضه ها نسبت به دیگری بیماری محسوب نمی شود و اهمیتی ندارد ولی در مورد تشخیص چیزی که احساس می کنید روی بیضه هست یا باید معاینه شوید یا سونوگرافی

  3. تصویر کاربر ایرانی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)
   دکتر خیلی ممنون🌷🌷🌷 سال نو تون هم مبارک🌸🌸 چون خیلی میرسیدم از اینکه بیضه راستم دیگه نسبت ب قبل ک بالا بود الان پایین هستش
   روی بیضد راستم اینجوره ک احساس میکنم ی چیز لخته یا ... هستش و ی جورایی دورشه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)

   بعید می دونم موضوع نگران کننده ای باشد با اینحال بعد از رفع بحران کرونا بهتره معاینه شود و در صورت نیاز سونوگرافی دهید.

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ع.محمدی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 22 سالمه دو سه روزیه که کشاله رون سمت چپ و مثانم یکمی درد میکنه و بیضه چپم قرمز شده و شل شده و آزاد،بطوریکه از سرجای خودش خیلی پایین رفته و انگار از بالا به چیزی وصل نیست و حالت عمودی نداره ولی بدون درد یا درد خیلی کمی داره و یه توده مانندی بالاش هست که ازش جداست
  میترسم بیضه چپ رو از دست بدم
  بنظرتون امکان داره پیچش باشه؟
  یا عفونت یا فتق میتونه باشه
  خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اگرچه بدون معاینه نمی تونم نظر دقیقی بدهم ولی بعیده مشکل تان جدی باشد و بیضه ها رو از دست بدهید با اینحال در اولین فرصت ممکن بهتره یه سونوگرافی از بیضه ها بدهید یا معاینه شوید

 • تصویر کاربر Amir دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . بیضه های من گاهی اوقات شروع به چرخش می کنن به طوری که اپیدیدیمیت من جلوی قرار میگیره بعد از حدود 60ثانیه دوباره به حالت عادی قرار میگیره و این چرخش بدون درد هستش . ایت طبیعی هست ?من 17سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام
   می تونه طبیعی باشد

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر