نمایش منوی کناری

معاینه بیضه

بیضه ها اندام تناسلی مرد است که تولید اسپرم و هورمون تستوسترون را به عهده دارند. آنها در کیسه بیضه در زیر آلت تناسلی قرار دارند. قبل از معاینه بیضه ها باید با اجزای بیضه آشنا شد.

معاینه بیضه توسط خود چیست و چرا باید مردان آن را انجام دهد؟ معاینه بیضه (Testicular Self Examination) توسط خود یک راه ساده و موثر برای تشخیص زود هنگام علائم و نشانه های سرطان بیضه توسط مردان است. در ایالات متحده، سرطان بیضه شایع ترین بدخیمی در میان مردان 20 تا 40 ساله است و دومین سرطان شایع بعد از سرطان خون در مردان در سن 15 تا 19 سالگی هست. اگر سرطان بیضه را زود درمان کنیم، ، یکی از قابل درمان ترین انواع سرطان است.

بیضه

عوامل خطر برای سرطان بیضه

1) شواهدی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان بیضه در مردانی که بیضه نزول نکرده دارند (نهان بیضگی) به طور معمول بالاتر است. این بدان معناست که در طول رشد در دوران جنینی و ابتدای کودکی بیضه ها از شکم به داخل کیسه بیضه حرکت نکرده است. به همین دلیل، برای اصلاح این مشکل، جراحی در سن یک سالگی توصیه می شود.

مردان مبتلا به بیضه نزول نکرده (نهان بیضگی) چهار تا شش برابر بیشتر احتمال دارد تا ابتلا به سرطان بیضه در آن ها تشخیص داده شود، اما خطر نسبی (RR) در افرادی که قبل از بلوغ بضه خود را عمل کرده و به داخل کیسه بیضه آورده اند (ارکیوپکسی) به 2 تا 3 می رسد. اگر چه نشان افزایش خطر ابتلا به سرطان در بیضه نزول نکرده دیده می شود، ولی در یک متاآنالیز دیده شده است که بیضه طرف مقابل که که نزول طبیعی داشته نیز کمی در خطر افزایش سرطان می باشد.

2)پیشینه نژادی / قومی یک مرد می تواند یکی دیگر از عوامل خطر باشد. دلیل تفاوت در میزان بروز سرطان بیضه در نژادها و قومیت های مختلف ناشناخته است و همچنان نیاز به تحقیق دارد.

سایر عوامل خطرساز برای سرطان بیضه عبارتند از:

3) سابقه خانوادگی

4) سرطان بیضه دیگر

عکس بیضه سالم و ناسالم

عکس بیضه سالم و ناسالم

از کجا بفهمیم بیضه ها سالم هستند؟

معاینه بیضه توسط خود عملی ساده است و می تواند به سرعت تبدیل به بخشی از کارهای روزمره شما شود. شما همچنین می توانید از شریک جنسی تان بخواهید که او این کار را برای شما انجام دهد.

☑ هر یک از بیضه ها به طور جداگانه معاینه کنید.

☑ برای معاینه بهتر می توانید در جلوی آینه این کار را انجام دهید گرچه این کار الزامی نیست.

☑ با استفاده از هر دو دست، شست خود را در جلوی بیضه و انگشتان اشاره و میانی دست خود را در زیر و پشت بیضه قرار هید. بعد به آرامی با لغزاندن انگشتان بر روی پوست کیسه بیضه و در سراسر بیضه آنرا لمس کنید. سعی کنید بیضه را مالش ندهید.

☑ تمام سطح بیضه را لمس و بررسی کنید. سطح بیضه ها باید صاف، بدون توده و  احساس درد یا حساسیت باشد.

☑ هر دو سمت بیضه ها نزدیک به اپیدیدیم را لمس کنید. اپیدیدیم یک لوله کاما شکل(ویرگول شکل) و طناب مانند است که محل ذخیره و حمل و نقل اسپرم می باشد و بصورت عمودی در سطح پشتی و تا حدودی بالای بیضه قرار دارد. برجستگی و “توده” اپیدیدیم را با توده غیر طبیعی بیضه اشتباه نگیرید. توده های سرطانی معمولا در جلوی بیضه یافت می شود. اگر شما مطمئن نیستید اگر توده ای که لمس می کنید اپیدیدیم هست یا توده بیضه، توصیه می شود توسط ارولوژیست معاینه شوید.

معاینه بیضه توسط خود بایستی یک بار در ماه پس از یک حمام آب گرم و دوش گرفتن انجام شود.

نکات قابل توجه در معاینه بیضه توسط خود فرد

 • توده یا ندول کوچک، سخت و بدون درد در بیضه
 • بزرگ شدن بیضه ها و / یا احساس سنگینی اضافی در بیضه
 • تغییر در احساس بیضه  یا در قوام آن
 • درد مبهم در پایین شکم یا کشاله ران

توده در بیضه

شل شدن بیضه ها نشانه چیست؟

گرما باعث می شود که پوست کیسه بیضه (اسکروتوم) شل شده، و در این هنگام پیدا کردن هر چیز غیر معمول در بیضه ها آسان تر است. این روش به خودی خود ساده است و فقط چند دقیقه زمان می برد.

برای جلوگیری از فراموش کردن زمان معاینه ماهیانه انتخاب یک تاریخ در ماه مثل تاریخ تولد خود و یا اول هر ماه می تواند به شما کمک کند. انجام معاینه بیضه توسط خود به صورت منظم به شما اجازه خواهد داد که با اندازه و حس بیضه های خود آشنا شده و به شما کمک می کند هر گونه تغییر را سریع تشخیص دهید.

معاینه کردن بیضه

علت بالا رفتن بیضه سمت چپ یا راست

یکسان نبودن اندازه ی بیضه ها و پایین و بالا بودن بیضه ها (هم سطح نبودن بیضه ها) و کمی جلو عقب بودن بیضه ها نسبت به یکدیگر برای یک مرد امری طبیعی است. کیسه بیضه تنظیم حرارت بیضه ها را به عهده دارد به طوریکه در گرما با شل شدن کیسه بیضه باعث دور شدن بیضه از بدن می شود، و در سرما با انقباض کیسه بیضه باعث کشیده شدن بیضه ها و نزدیک شدن آن ها به بدنمی شود. این تنظیم دما برای تولید اسپرم لازم و ضروری است.

بیضه بزرگ نشانه چیست؟

توده ها همیشه سرطانی نیستند. با این حال، اگر شما متوجه توده، بزرگ شدن، حساسیت هنگام لمس و یا دیگر تغییرات غیر قابل توضیح در بیضه خود شدید، حتما به ارولوژیست مراجعه کنید. این تغییر ممکن است نشانه ای از عفونت در بیضه (اپیدیدیمیت یا ارکیت) یا تورشن بیضه (وضعیتی که در آن طناب بیضه در داخل کیسه بیضه چرخیده و منجر به قطع جریان خون و در صورت عدم درمان ظرف مدت حداکثر 6 ساعت باعث از بین رفتن بافت بیضه می شود.

اگر برای شما تشخیص ابتلا به سرطان بیضه داده شود، خبر خوب آن است که اگر سرطان های بیضه را زود و در مراحل اولیه تشخیص و درمان کنیم بیش از 95٪ قابل درمان بوده و بیمار اصطلاحا شفا می یابد. با این حال، اگر تشخیص و درمان سرطان بیضه به تاخیر بیفتد ممکن است به سرعت گسترش یابد.

سرطان بیضه تقریبا همیشه فقط در یکی از بیضه ها رخ می دهد. تنهادر 2٪ از مردان مبتلا به سرطان بیضه، تومور در بیضه دیگر نیز رخ می دهد. درمان سرطان بیضه به طور معمول مستلزم عمل جراحی و برداشتن بیضه مبتلا می باشد. در حالی که این فکر باعث می شود بسیاری از مردان نگران شوند، ولی مطمئن باشید که یک بیضه سالم برای عملکرد جنسی و باروری کافی است.

آیا نیاز به معاینه بیضه توسط پزشک هست؟

توصیه می شود که مردان سالم زیر 40 سال هر 1 تا 2 سال توسط پزشک معاینه شوند.

شما می توانید از مقالات زیر نیز استفاده کنید:

درمان سرطان بیضه

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرSAEED دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من 22 سال دارم ولی بیضه سمت چپ رو ندارم آیا ممکن هست هنوز در شکمم باشه؟ و سمت راست شکمم درد میکنه چند مدتی هست ممنون میشم کمکم کنید. یا بیضه رو کلا ندارم میشه کسی بیضه نداشته باشه و داخل شکم نباشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   هم‌میشه‌که بیضه در شم باشد و‌هم‌اینکه اصلا تشکیل نشده باشه برای تشخیص نیاز به سونو‌و بعضا MRI می باشد

  2. تصویر کاربرSAEEDدوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   یعنی ممکن هست ک اصلا نداشته باشم؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله ممکنه

  4. تصویر کاربرSAEEDدوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر ببخشید علامتی همه داره ک بفهمم داخل شکمم هست مثلا درد در قسمتی یا... خیلی وقت پیش نمیدونم ده سالم بود چقدر دکتر گفت ندارم ممکن هست اشتباه کرده باشه. معمولا کجای شکم قرار میگیره
  5. تصویر کاربرSAEEDدوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببخشید ی مشکلی دیگه هم ک دارم بعد از دسشویی چند قطره ادار ازم خارج میشه. قرص پروستات باریج هم خوردم جواب نداد. و مشکل بعدی وقتی یکم به خودم فشار بیارم منی خارج میشه ممکن هست مربوط به همین بیضه باشه
  6. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   علامتی ندارد

   برای خروج ادار استبرا کنید . خروج منی با فشار امری طبیعی است و ربطی به بیضه ندارد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربرسام جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من وقتی متولد شدم یکی از بیضه هام داخل شکمم بود ولی ۱ سالگی عمل کردن و الان ۲۰ سالمه و هیچ دردی هم ندارم ولی پشت بیضه چپم مایل به چپ یک رگ متورم هست و یکی دیگه رگ خیلی خیلی کم متورم ولی بیضه سمت راستم کامل سطح صافی داده. . آقا دکتر تو رو خدا راهنماییم کنید چون نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریجمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   شاید واریکوسل باشد بهتره معاینه شده و سونوگرافی.گ در فرصتی مناسب انجام دهید. چیز حطرناکی نیست

 • تصویر کاربرعارف پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بیضه من بزرگ شده ودرد ندارم وخیلی شل شده
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   باید سونوگرافی انجام دهید تا علت مشخص شود شاید هیدروسل باشه یا فتق یا اسپرماتوسل یا ....

 • تصویر کاربرزری سه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. پسر من چهل روزشه تازه متوجه شدیم بیضه راستش کنار کشاله رانش هست و هنوز نزول نکرده به داخل کیسه. چقدر احتمال داره خودش به داخل کیسه بیاد من خیلی ناراحت و نگران هستم اقای دکتر . موردی بوده که خود بیضه به داخل کیسه بیاد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   هر چه بالاتر باشد احتمالش کمتر است ولی تا 6 ماهگی می شود صبر کرد و اگر پایین نیامد بایستی عمل شود

 • تصویر کاربراحمد جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام احمدهستم۳۰سالم دوسال هست که بیضه سمت چپم بایک اشاره کوچک بعضی وقت دردمیکنه ویک چیزی مثل لوله داخلش بهش وصل ولی نمیدونم شایدقبلا درد داشتم العان خیلی روش حساس شدم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریجمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   معمولا بدلیل التهاب یا عفونت اپیدیدیم ایجاد میشه، یا اسپرماتوسل. البته بهتره معاینه شوید و‌سونوگرافی انجام دهید. ولی میشه یه دوره ۳ هفته ای قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ و‌کپسول سلکسیب ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر