نمایش منوی کناری

بهترین درمان هیپوسپادیاس چیست؟

هیپوسپادیاس (Hypospadias) حالتی است که در آن سوراخ مجرای ادراری (پیشابراه) به جای آنکه در نوک آلت باشد در زیر آلت تناسلی قرار دارد. پیشابراه لوله ای است که ادرار را از مثانه به سمت خارج از بدن تخلیه می کند.

ممکن است هنگامی که فرزند شما با هیپوسپادیاس به دنیا می آید دچار استرس شوید. ولیکن هیپوسپادیاس، حالتی شایع بوده و منجر به ایجاد مشکلی در مراقبت از فرزند شما نمی شود. در حقیقت، با جراحی می توان ظاهر طبیعی را به آلت فرزند شما برگرداند. با درمان موفقیت آمیز هیپوسپادیاس، بیشتر مردان در نهایت می توانند عملکرد جنسی نرمالی در دوره بلوغ داشته باشد.

علل هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس، یک نقص مادرزادی است. دلیل دقیق آن نا مشخص است ولی در بعضی موارد ارثی است.

از آنجایی که هورمون ها در شکل گیری پیشابراه و پوست ختنه گاه در هنگام رشد و نمو آلت تناسلی نقش دارند لذا عملکرد نامناسب هورمون ها در دوران بارداری را در بروز این بیماری دخیل می دانند.

علائم هیپوسپادیاس

علائم هیپوسپادیاس

علائم شامل موارد زیر است:

 • وجود سوراخ پیشابراه در زیر آلت تناسلی که می تواند در هر نقطه ای در حد فاصل زیر سرآلت تا مقعد باشد.
 • انحنای به سمت پائین آلت بویژه هنگام نعوظ که به آن کوردی (chordee) می گویند.
 • نقص در پوست ختنه گاه بطوریکه بخش جلویی پوست ختنه گاه وجود نداشته و فقط در قسمت پشتی سر آلت پوست ختنه گاه  به صورت کلاهکی قرار دارد.
 • پاشیده شدن ادرار حین ادرار کردن.

اکثر شیرخواران مبتلا به هیپوسپادیاس، خیلی زود پس از تولد در حالی که هنوز در بیمارستان تشخیص داده می شود. با این حال، این امکان وجود دارد که هیپوسپادیاس با شدت کمتر از نظر دور بماند. اگر شما متوجه پائین تر بودن سوراخ پیشابراه پسر خود نسبت به نوک آلت تناسلی مرد شده اید حتما با ارولوژیست تماس بگیرید، پوست ختنه گاه طور کامل توسعه یافته نیست و یا آلت تناسلی به سمت پائین انحنا دارد.

بخوانید  افزایش سایز آلت مردان - واقعیت یا خیال

انواع هیپوسپادیاس

بسته به این که محل سوراخ ادرار چقدر از نوک آلت فاصله داشته باشد هیپوسپادیاس به سه نوع مختلف تقسیم می شود:

# هیپوسپادیاس قدامی

۷۰ درصد موارد را تشکیل می دهد و در این نوع هیپوسپادیاس، سوراخ ادراری نزدیک به سر آلت قرار دارد.

# هیپوسپادیاس میانی

۱۰ درصد موارد را تشکیل می دهد و در این نوع هیپوسپادیاس، سوراخ ادراری تقریبا در بخش میانی آلت قرار دارد و اغلب با انحنای آلت همراه است.

# هیپوسپادیاس خلفی

۲۰ درصد موارد را تشکیل می دهد و شدیدترین نوع هیپوسپادیاس است. در این نوع، سوراخ ادرار در قاعده ی آلت یا در ناحیه ی کیسه ی بیضه (اسکروتال) و یا نشیمنگاه (پرینه) قرار دارد. انحنای آلت در این نوع هیپوسپادیاس شدید می باشد.

هیپوسپادیاس قدامی

درجه و شدت هیپوسپادیاس

-کرونال

حالت خفیفی است که در آن مجرای ادرار بلافاصله در زیر حشفه قرار دارد.

-گلانولار

حالت خفیفی است که در آن مجرای ادرار در داخل حشفه یا سر آلت تناسلی قرار دارد.

-Penile

فرم شدید یا درجه ۳ هیپوسپادیاس که مجرای ادرار در شفت آلت تناسلی قرار دارد.

-Penoscrotal

یک فرم شدید که در آن مجرای ادرار در نزدیکی اسکروتوم باز می شود.

-Subcoronal

فرم خفیفی است که در آن مجرای ادرار دقیقا در زیر حشفه قرار دارد.

-پرینئال

فرم شدیدی که در آن مجرای ادرار در زیر اسکروتوم قرار دارد.

-دیستال

حالت خفیفی که در آن مجرای ادراری دور از ناحیه ی اتصال آلت تناسلی قرار دارد.

عکس هیپوسپادیاس

 

هیپوسپادیاس در بزرگسالان

هیپوسپادیاس به عدم تشکیل بخشی از مجرای ادراری در مردان و در نتیجه پایین تر بودن سوراخ خروج ادرار در محلی پایین تر از محل طبیعی یعنی سر آلت تناسلی است. این بیماری از نظر شدت می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد.

بخوانید  تنگی مجرای ادراری ناشی از التهاب پوستی (بیماری لیکن اسکلروزیس)

عوارض هیپوسپادیاس در مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. ظاهری نامناسب و نازیبا ایجاد کند.
 2. در باروری به روش طبیعی مشکل ساز باشد.
 3. مانع ادرار کردن پر فشار با پرش مناسب برای ایستاده ادرار کردن شود کاری که فقط مردان می توانند و زنان بواسطه ی ویژگی جسمی که دارند از انجام آن ناتوانند.

ناتوانی در باروری و ایستاده ادرار کردن فقط در موارد متوسط و شدید بیماری هیپوسپادیاس دیده می شود و موارد خفیف آن فقط بابت زیبایی جراحی می شوند.

خیلی از جوانان و بزرگسالان که به نوع خفیف هیپوسپادیاس مبتلا هستند و در کودکی عمل نشده اند یا اینکه عمل آنها موفقیت آمیز نبوده است، از ظاهر نامناسب آلت خود و پایین تر بودن سوراخ ادرار ابراز نارضایتی می کنند و بعضا باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس فرد می شود؛ بویژه در افرادی که قصد ازدواج دارند و این موضوع را مانعی برای ازدواج خود می دانند.  اگر چه هیپوسپادیاس خفیف مشکلی در باروری ایجاد نمی کند ولی غالبا امکان بازسازی و ترمیم مجرای ادراری و آوردن سوراخ ادراری برای ایجاد ظاهری بهتر به سر آلت وجود دارد. بعد از جراحی و به منظور ترمیم محل عمل، بیمار بایستی دو هفته سوند ادراری داشته باشد.

عکس هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس

عوامل بروز هیپوسپادیاس

عواملی که احتمال بروز هیپوسپادیاس را افزایش می دهند:

این حالت در شیرخوارانی که در خانواده شان سابقه هیپوسپادیاس وجود دارد شایع تر است.

در بعضی مطالعات مطرح شده است که خطر بروز هیپوسپادیاس، در حاملگی های مادران با سن بالا و در فرزند پسر مادرانی که به روش IVF باردار می شوند بشتر است. ارتباط هیپوسپادیاس با IVF ممکن است به دلیل تجویز هورمون پروژسترون یا پروژستین به مادران در طی فرآیند IVF باشد. اگرچه بعضی مطالعات  ارتباط بین هیپوسپادیاس  IVFرا تائید نمی کنند اما ارتباطی بین هیپوسپادیاس و حشره کش پیدا کرده اند.

بخوانید  تشخیص تنگی مجرای ادراری با عکس rug

عوارض جانبی

اگر هیپوسپادیاس درمان نشود، می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • ظاهر غیر عادی آلت تناسلی
 • مشکلات یادگیری استفاده از توالت
 • انحنای غیر طبیعی آلت تناسلی مردان با نعوظ
 • مشکلات ناشی از انزال

عکس هیپوسپادیاس

درمان

درمان این حالت جراحی است. درمان بیشتر درکسانی توصیه می شود که به نوع شدید این بیماری مبتلا بوده و یا همراه با انحنای شدید می باشند به طوریکه مانع فعالیت جنسی یا مانع باروری می شود. البته برای همه انواع هیپوسپادیاس با هر میزان درجه ای توصیه به جراحی می شود.

بهترین زمان درمان و جراحی را ۱۲ ماهگی می دانند گرچه بعد از این زمان هم می شود درمان کرد.

هزینه عمل هیپوسپادیاس چقدر است؟

هزینه جراحی هیپوسپادیاس به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: نوع بیمه، خصوصی یا دولتی بودن بیمارستان و از همه مهم تر خفیف و یا شدید بودن نوع هیپوسپادیاس بستگی دارد. حدود هزینه عمل جراحی هیپوسپادیاس از یک میلیون در بیمارستان های دولتی با بیمه و در بیمارستان های خصوصی بسته به شرایط بیمار تا ۱۰ میلیون تومان نیز می شود. اینکه بیمار قبلا عمل هیپوسپادیاس را انجام داده یا نه و نیز تعداد دفعات عمل های قبلی در این زمینه نیز در هزینه جراحی هیپوسپادیاس دخیل است.

آیا هیپوسپادیاس باعث ناباروری می شود؟

موارد شدید هیپوسپادیاس برای زوج هایی که سعی بر باروری دارند، می تواند مشکل ساز باشد. دلیل این امر این است که ورود مایع منی به واژن از طریق مقاربت عادی مشکل است. هیپوسپادیاس در آلت تناسلی، لزوما مانع از باروری نمی شود. در عوض مشکل در ورود مایع منی به واژن در این افراد یک حالت معمول است. بنابراین، بسیاری از روش های درمان باروری برای مردان دارای این مشکل در دسترس است. لقاح آزمایشگاهی، روش های GIFT و … همه گزینه های مناسب هستند. اگر از هیپوسپادیاس رنج می برید، با یک پزشک ارولوژی مشورت کنید.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
بهترین درمان هیپوسپادیاس چیست؟
4.1 (82.61%) 23 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهیار سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب احترام
  بنده مدت 5 ماهی است با خانومی دوست هستم و همیشه نزدیکی بدون کاندوم داشتیم جفتمان ازمایش ایدز انجام دادیم خداروشکر منفی بوده البته ایشون یکبار عفونت قارچی واژینال گرفتن که بنده هم گرفتم از ایشون دکتر دارو تجویز کرد مصرف کردم خوب شدم
  بنده چند روزی است متاسفانه با مراجعه به پزشک متوجه شدم تبخال تناسلی گرفتم که پزشک برایم پماد و قرص ایسکلوویر و قرص ازیترومایسین تجویز کردن که دارم مصرف میکنم
  پزشک به بنده گفتن که شریک جنسیتون یعنی دوستم همین خانوم به غیر از بنده با یک یا چند نفر دیگری رابطه جنسی دارد
  ولی بنده از ایشون مطمعن هستم که فقط رابطه جنسشیون در این 5 ماه فقط با بنده بوده
  حالا به خاطر اینکه سوتفاهم نشه ناراحتی پیش نیاد دکتر لطفا راهنماییم کنید که چرا بنده به تبخال تناسلی دچار شدم
  البته ناگفته نمونه که قبل این 5 ماه دوستی ما ایشون با چند نفر دیگه دوست بودن ایا ممکنه ایشون در این مدت دچار عفونت به صورت پنهان بودن که خودشون متوجه نبودن و حالا بروز کرده ؟
  دلیل تبخال تناسلی چی میتونه باشه به غیر از چند شریک جنسی چون به پزشکی که مراجعه کردم گفتن تنها راه انتقال این عفونت فقط از طریق رابطه با چند شریک جنسی هست ایا دلیل دیگه ای هم میتونه باشه چون واقعا در تعجبیم هم من هم این خانوم چون ایشون با کسی رابطه ندارن و بنده هم با کسی به غیر ایشون رابطه جنسی ندارم فقط با ایشون هستم پس چرا بنده دچار این عفونت شدم ممنون میشم جوابتان را به ایمیلم ارسال فرمایید ما را از ناراحتی که پیش اومده و نگرانی در بیارید چون کارمون داره به جدایی میکشه با تشکر و سپاس فراوران
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام

   همه چیز امکان دارد یعنی:

   ارتباط همزمان ایشان با چند نفر

   ابتلای ایشان در روابط قبل از 5 ماه

   انتقال از طریق سکس دهانی

   ابتلای شما از شرکای جنسی قبلی (البته اگر قبل از این 5 ماه با کس دیگری بوده اید)

   این مسایل خیلی قابل اثبات نیست و دنبالش نگردید

 • تصویر کاربر مهناز پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.2هفته قبل سوالم این بود که پسرم 4سالشه دست له آلت تناسلیش میزد بردم دکتر آزمایش دادن ک گفت خون تو ادرار دیده شده ک سنوکرافی رفتیم گفتن یکم عفونت و ی دوره کوچک ی هفته ای شربت سفکسیم دادن و پسرم شب ادراری داره ی قرصی اپی پرامین 10 واس ی ماه دادن ک جلوگیری از شب ادراری بشه دوره سفکسیم تموم شد پسرم همچنام دست به آلت تناسلی میزنه شدید تر دوباره بردم دکتر گفتن ک دوباره ازمایش ادرار بده اون دفعه R.B.c بین‌2_3 بود این دفعه 1 تا 2 بود و دکتر گفتن ک طبیعی عفونتش کم شده و نیاز به چرک خشک کن نیست ولی نگدان دست زدن بچم به آلت تناسلیش هستم دکتر گفتن عادت شده واسش ولی خیلی نگران کننده داره میشه واسم آیا میتونه خطرناک باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   بهتره سه ماه بعد با سونو و ازمایش پیگیری کنید
 • تصویر کاربر Abolfazl جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام خسته نباشید امیر وارم موفق باشین خواستم بگم من تازه ازدواج کردم قبل ازدواج رابطه جنسی داشتم با خانمم به طور اتفاقی پرده بکارت مورد اسیب قرار گرفت و بعدش گفته شد که انگار به جای پرده بکارت گوشت اضافه اوورده و دهانه وروودی واژن بسته شده است اگر هم باز هست خیلی سوراخ کوچیکی هست خواستم ببینم این طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   خیر طبیعی نیست به متخصص زنان مراجعه کنند
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید از شما سوال پرسیدم که التم یک طرفه خم میشه و نغوظ نمشه خوب محکم نیس خیلی شل است گفتی باید سونوگرافی رنگی بده من با اجازتون تبریز هستم رفتم پیش دکتر امیر علی جواهری بهش گفتم یه نخسه داد یه بسته قرص ویزارسین داد و چند بسته هم قرص تقویت کننده میل جنسی داد به اسم پاور گل میگه پنچر شده اخه میگم من الان چیکار کنم باید دکتر بنویسه برم سونوگرافی رنگی و هم اصلا اونا فرق نمکنه قرص ها استفاده کردم خیلی شل است خیلی کم نعوظ میشه یکم هم حالت خم به طرف چپ داره توروخدا قرصی نیس که محکم کنه سفت باشه اصلا نعوظ هم کنه خیلی نرم است توروخدا کمک کن؟ یا تبریز اشنا داری بگو برم پیش اون دکتر توروخدا جواب بده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   از ویزارسین قوی تر نیست
 • تصویر کاربر Fdb یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۷ سال دارم
  شنیده ام که پوشیدن شرت کوچک باعث کوچک تر شدن طول آلت می شود آیا حقیقت دارد؟از نظر شما چه کارهایی را در دوران بلوغ انجام دهیم که آلت طول زیادی داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۱ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر