هیپوسپادیاس و ازدواج+عمل و عکس هیپوسپادیاس

در این مقاله مطالعه می کنید:

هیپوسپادیاس، یک نقص مادرزادی است. ممکن است هنگامی که فرزند شما با هیپوسپادیاس به دنیا می آید دچار استرس شوید. ولیکن هیپوسپادیاس، حالتی شایع بوده و منجر به ایجاد مشکلی در مراقبت از فرزند شما نمی شود. در حقیقت، با جراحی می توان ظاهر طبیعی را به آلت فرزند شما برگرداند. با درمان موفقیت آمیز هیپوسپادیاس، بیشتر مردان در نهایت می توانند عملکرد جنسی نرمالی در دوره بلوغ داشته باشد.

هیپوسپادیاس چیست؟

هیپوسپادیاس (Hypospadias) حالتی است که در آن سوراخ مجرای ادراری (پیشابراه) به جای آنکه در نوک آلت باشد در زیر آلت تناسلی قرار دارد. پیشابراه لوله ای است که ادرار را از مثانه به سمت خارج از بدن تخلیه می کند. دلیل دقیق آن نا مشخص است ولی در بعضی موارد ارثی است. از آنجایی که هورمون ها در شکل گیری پیشابراه و پوست ختنه گاه در هنگام رشد و نمو آلت تناسلی نقش دارند لذا عملکرد نامناسب هورمون ها در دوران بارداری را در بروز این بیماری دخیل می دانند.

علائم هیپوسپادیاس

 

عکس هیپوسپادیاس خفیف

هیپوسپادیاس

درمان هیپوسپادیاس

درمان این حالت جراحی است. درمان بیشتر درکسانی توصیه می شود که به نوع شدید این بیماری مبتلا بوده و یا همراه با انحنای شدید می باشند به طوریکه مانع فعالیت جنسی یا مانع باروری می شود. البته برای همه انواع هیپوسپادیاس با هر میزان درجه ای توصیه به جراحی می شود. بهترین زمان درمان و جراحی را 12 ماهگی می دانند گرچه بعد از این زمان هم می شود درمان کرد.

 عمل  هیپوسپادیاس

عمل هیپوسپادیاس، نوعی جراحی است که نقص مادرزادی در دهانه آلت تناسلی را ترمیم می کند. این جراحی، معمولاً بین 6 ماهگی تا 2 سالگی و به صورت سرپایی انجام می شود. کودک به ندرت باید یک شب را در بیمارستان سپری کند. پسرانی که با مشکل هیپوسپادیاس متولد می شوند، نباید در زمان تولد ختنه شوند. ممکن است نیاز باشد که بافت اضافی پوست ختنه گاه، در طول جراحی هیپوسپادیاس ترمیم شود.

 

هیپوسپادیاس و ازدواج

موارد شدید هیپوسپادیاس برای زوج هایی که سعی بر باروری دارند، می تواند مشکل ساز باشد. دلیل این امر این است که ورود مایع منی به واژن از طریق مقاربت عادی مشکل است. هیپوسپادیاس در آلت تناسلی، لزوما مانع از باروری نمی شود. در عوض مشکل در ورود مایع منی به واژن در این افراد یک حالت معمول است. بنابراین، بسیاری از روش های درمان باروری برای مردان دارای این مشکل در دسترس است. لقاح آزمایشگاهی، روش های GIFT و … همه گزینه های مناسب هستند. اگر از هیپوسپادیاس رنج می برید، با یک پزشک ارولوژی مشورت کنید.

بسیاری از من در مورد درمان گیاهی هیپوسپادیاس سوال می پرسند. برای دانستن واقعیت یا شایعه بودن این موضوع بر روی درمان گیاهی تنگی مجرای ادرار کلیک کنید.

تنگی مجرای ادرار بعد از عمل هیپوسپادیاس

تنگ شدن مجرای ادرار بعد از عمل جراحی هیپوسپادیاس، اتفاق شایعی است که می تواند بعد از فلپ پوست آلت تناسلی بیفتد. تشخیص این مشکل، بر اساس علائمی چون برگشت ادرار، مشکل در ادرار کردن و عفونت ادراری می باشد.

هزینه عمل هیپوسپادیاس چقدر است؟

هزینه جراحی هیپوسپادیاس به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: نوع بیمه، خصوصی یا دولتی بودن بیمارستان و از همه مهم تر خفیف و یا شدید بودن نوع هیپوسپادیاس بستگی دارد. حدود هزینه عمل جراحی هیپوسپادیاس از یک میلیون در بیمارستان های دولتی با بیمه و در بیمارستان های خصوصی بسته به شرایط بیمار تا 10 میلیون تومان نیز می شود. اینکه بیمار قبلا عمل هیپوسپادیاس را انجام داده یا نه و نیز تعداد دفعات عمل های قبلی در این زمینه نیز در هزینه جراحی هیپوسپادیاس دخیل است.

علائم هیپوسپادیاس

علائم شامل موارد زیر است:

 • وجود سوراخ پیشابراه در زیر آلت تناسلی که می تواند در هر نقطه ای در حد فاصل زیر سرآلت تا مقعد باشد.
 • انحنای به سمت پائین آلت بویژه هنگام نعوظ که به آن کوردی (chordee) می گویند.
 • نقص در پوست ختنه گاه بطوریکه بخش جلویی پوست ختنه گاه وجود نداشته و فقط در قسمت پشتی سر آلت پوست ختنه گاه  به صورت کلاهکی قرار دارد.
 • پاشیده شدن ادرار حین ادرار کردن.

اکثر شیرخواران مبتلا به هیپوسپادیاس، خیلی زود پس از تولد در حالی که هنوز در بیمارستان تشخیص داده می شود. با این حال، این امکان وجود دارد که هیپوسپادیاس با شدت کمتر از نظر دور بماند. اگر شما متوجه پائین تر بودن سوراخ پیشابراه پسر خود نسبت به نوک آلت تناسلی مرد شده اید حتما با ارولوژیست تماس بگیرید، پوست ختنه گاه طور کامل توسعه یافته نیست و یا آلت تناسلی به سمت پائین انحنا دارد.

انواع هیپوسپادیاس

بسته به این که محل سوراخ ادرار چقدر از نوک آلت فاصله داشته باشد هیپوسپادیاس به سه نوع مختلف تقسیم می شود:

هیپوسپادیاس قدامی

۷۰ درصد موارد را تشکیل می دهد و در این نوع هیپوسپادیاس، سوراخ ادراری نزدیک به سر آلت قرار دارد.

هیپوسپادیاس میانی

۱۰ درصد موارد را تشکیل می دهد و در این نوع هیپوسپادیاس، سوراخ ادراری تقریبا در بخش میانی آلت قرار دارد و اغلب با انحنای آلت همراه است.

هیپوسپادیاس خلفی

۲۰ درصد موارد را تشکیل می دهد و شدیدترین نوع هیپوسپادیاس است. در این نوع، سوراخ ادرار در قاعده ی آلت یا در ناحیه ی کیسه ی بیضه (اسکروتال) و یا نشیمنگاه (پرینه) قرار دارد. انحنای آلت در این نوع هیپوسپادیاس شدید می باشد.

هیپوسپادیاس قدامی

درجه و شدت هیپوسپادیاس

-کرونال

حالت خفیفی است که در آن مجرای ادرار بلافاصله در زیر حشفه قرار دارد. در مورد علائم کرونال باید گفت که شیار، در قسمت نوک آلت قرار گرفته است. یک شیار مجرای ادرار کم عمق از قسمت گوشتی وجود دارد که باید در طول رشد آلت تناسلی قرار داشته باشد. غده ها از هر طرف شیار مجرای ادرار جدا شده اندکه در طول مجرای ادرار کشیده شده اند. آلت تناسلی مستقیم و بدون آکورد است. هیچ گونه پوست ختنه ای وجود ندارد، و کلاهک پشتی پوست ختنه گاه همانطور که در پشت انگشتان نگه داشته می شود قابل رویت نیست.

علائم کرونال چیست

-گلانولار

حالت خفیفی است که در آن مجرای ادرار در داخل حشفه یا سر آلت تناسلی قرار دارد.

-Penile

فرم شدید یا درجه 3 هیپوسپادیاس که مجرای ادرار در شفت آلت تناسلی قرار دارد.

-Penoscrotal

یک فرم شدید که در آن مجرای ادرار در نزدیکی اسکروتوم باز می شود.

-Subcoronal

فرم خفیفی است که در آن مجرای ادرار دقیقا در زیر حشفه قرار دارد.

-پرینئال

فرم شدیدی که در آن مجرای ادرار در زیر اسکروتوم قرار دارد.

-دیستال

حالت خفیفی که در آن مجرای ادراری دور از ناحیه ی اتصال آلت تناسلی قرار دارد.

عکس هیپوسپادیاس

عوامل بروز هیپوسپادیاس

عواملی که احتمال بروز هیپوسپادیاس را افزایش می دهند:

این حالت در شیرخوارانی که در خانواده شان سابقه هیپوسپادیاس وجود دارد شایع تر است.

در بعضی مطالعات مطرح شده است که خطر بروز هیپوسپادیاس، در حاملگی های مادران با سن بالا و در فرزند پسر مادرانی که به روش IVF باردار می شوند بشتر است. ارتباط هیپوسپادیاس با IVF ممکن است به دلیل تجویز هورمون پروژسترون یا پروژستین به مادران در طی فرآیند IVF باشد. اگرچه بعضی مطالعات  ارتباط بین هیپوسپادیاس  IVFرا تائید نمی کنند اما ارتباطی بین هیپوسپادیاس و حشره کش پیدا کرده اند.

عوارض هیپوسپادیاس 

عوارض هیپوسپادیاس در مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. ظاهر غیر عادی آلت تناسلی
 2. مشکلات یادگیری استفاده از توالت
 3. انحنای غیر طبیعی آلت تناسلی مردان با نعوظ
 4. مشکلات ناشی از انزال
 5. مشکلات باروری به روش طبیعی
 6. مانع ادرار کردن پر فشار با پرش مناسب برای ایستاده ادرار کردن شود کاری که فقط مردان می توانند و زنان بواسطه ی ویژگی جسمی که دارند از انجام آن ناتوانند.

ناتوانی در باروری و ایستاده ادرار کردن فقط در موارد متوسط و شدید بیماری هیپوسپادیاس دیده می شود و موارد خفیف آن فقط بابت زیبایی جراحی می شوند. خیلی از جوانان و بزرگسالان که به نوع خفیف هیپوسپادیاس مبتلا هستند و در کودکی عمل نشده اند یا اینکه عمل آنها موفقیت آمیز نبوده است، از ظاهر نامناسب آلت خود و پایین تر بودن سوراخ ادرار ابراز نارضایتی می کنند و بعضا باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس فرد می شود؛ بویژه در افرادی که قصد ازدواج دارند و این موضوع را مانعی برای ازدواج خود می دانند. 

اگر چه هیپوسپادیاس خفیف مشکلی در باروری ایجاد نمی کند ولی غالبا امکان بازسازی و ترمیم مجرای ادراری و آوردن سوراخ ادراری برای ایجاد ظاهری بهتر به سر آلت وجود دارد. بعد از جراحی و به منظور ترمیم محل عمل، بیمار بایستی دو هفته سوند ادراری داشته باشد.

عکس هیپوسپادیاس

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (101 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر
  من یک مرد 25 ساله هستم تا به حال رابطه جنسی نداشتم ولی نعوظ و ارضا شدن دارم چند روز پیش متوجه یک برآمدگی در کنار ناحیه بین ختنه گاه و تنه آلت تناسلیم دیدم که مثل رگ هستش سفت هم نیست در حالت نعوظ هم برآمدگی وجود ندارد و نعوظ بدون درد و کاملا سفت هستش با مطالبی که در مورد پلاک پیرونی خوندم خواستم حضرتعالی بفرمایید که آیا این برآمدگی ممکنه شروع پلاک باشه چون من خوندم پلاک سفت هستش ولی این برآمدگی سفت نیست و با فشار دادن به داخل فرو میره چهار عکس خدمتتون ارسال کردم که آلت در حالت نعوظ و غیر نعوظ هست ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  ممنون از وقتی که برای بیمارانتون می‌گذارید
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 4 سال پیش)
   پوزش بابت ارسال عکسها
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   پلاک پیرونی نیست

  3. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام جناب دکتر ممنون از مشاوره و لطف حضرتعالی
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 سال پیش)
   🌷
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ممنون میشم اگر پاسخ سوالم رو بدین من مادرزادی هیپوسپادیاس داشتم در کودکی یکبار عمل شدم ولی بعد از عمل یک سوراخ فیستول درست زیرکلاهک دراومد که مایع منی و ادار ار آن سوراخ ترشح میشود واز سوراخ اصلی فقط ادرار چکه میکند و مشکلی هم در ادار کردن یا مایع منی ندارم کجی هم ندارد فقط مایع منی جهش ندارد و پرتاب نمیشود با ملایمت خارج میشود و طول آلتم ۱۲سانت هست میخاستم بدونم با این اوضا میتونم ازدواج کنم مشکلی در باروری نمیاره یا باید جراحی بشم ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۰ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   مشکلی در باروری و ازدواج ندارد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۱۷ سالمه و هیپوسپادیاس دارم ن ب شدت هیپوسپادیاس عادی دارم ایا می توان هیپوسپادیاس را بدون عمل جراحی و با مصرف دارو بهبود بخشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب دکتر عزیز
  بنده متاهل و 38 سال سن دارم بعداز همبستر شدن با خانومم حدود 14 ساعت بعد یکدفعه لرز شدیدی گرفتم و بعدش تب شدید گرفتم و در همان موقع متوجه شدم که پوسته بالای کلاهک آلت تناسلیم در قسمت راستش متورم شده و درد کمی نیز التم و قسمت تختی بالای آلت تناسلیم احساس میکنم یعنی از زیر شکمم تا بالای آلت تناسلیم درد احساس میشود.ضمنا چند وقت پیش همسرم دچار عفونت ادرار و عفونت واژن شده بود که دکتر زنان دارو تجویز کرد و درمان شد و بعد آزمایش منفی بود.ولی دکتر زنان بهش گفت عفونتی که داشتی ترشحات سبز رنگی داشت که نشان دهنده این هست که از شوهرت گرفتی.ممنون میشم راهنمایی کنید.تمام مسایل بهداشتی رو هم رعایت کامل میکنیم خیلی واسم سوال هست که چرا اینچنین شد.سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۷ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بروز عفونت در روابط زناشویی ممکن هست و غالبا یدلیل عدم رعایت اصول بهداشتی لازم در روابط زناشویی است.

  2. تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنونم که وقت گذاشتید و جواب دادید حال جهت درمان چه پیشنهادی امر میکنید
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   قرص سیپروفلوکساسین 500 میلی هر 12 ساعت و کپوسل داکسی سیگلین 100 میلی هر 12 ساعت با یک لیوان پر آب برای یک هفته

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 840 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در بچگی عمل هیپوسپادیاس کردم ولی ناموفق بود الان ۲۷سال دارم و بغیر از سوراخ اصلی یه سوراخ فیستول درست زیر کلاهک است که ادار و مایع منی از آنجا ترشح میشود واز سوراخ اصلی ذره ذره ادرار می اید میخاستم بدونم این مشکلی برای ازدواج وباروری ایجاد میکند یا نه بازم نیاز به جراحی هست یا اینطور بماند مشکلی ندارد ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکلی ایجاد نمی کنه و عمل الزامی نیست

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر