چه قرصی برای سوزاک خوب است؟

درمان دارویی گنوره آ، شامل استفاده از آنتی بیوتیک های دوگانه می شود که برای مقابله با بیماری نایسریا گنوره آ، اثربخشی بالایی دارند. تا چندین سال پیش، درمان انتخابی گنوره آ، مصرف آنتی بیوتیک خوراکی به مدت 10 روز یا تزریق داروی تک دوز بود؛ گرچه، به دلایل مختلف، بیماران سازگاری ضعیفی با دارو ها داشتند و در دسترس بودن دارو های جدیدتر باعث شد که برای اطمینان از سازگاری دارو ها، تزریق عضلانی داروی تک دوز سفتریاکسون در مطب انجام شود و در کنار آن داروی خوراکی آزیترومایسین مصرف شود. بسیاری از پزشکان پس از انجام نمونه برداری برای تشخیص، به دلیل احتمال ایجاد عوارض و انتقال بیماری به سایر شرکای جنسی، درمان بیماران را بر اساس شرح حال و معاینه ی فیزیکی آغاز کردند.

علاوه بر این، از آنجایی که بیماری گنوره آ معمولاً به طور همزمان با بیماری کلامیدیا تشخیص داده می شود، بسیاری از پزشکان با شروع هر یک از بیماری ها، هر دو بیماری را درمان می کنند. عفونت های پراکنده یا پیجیده (مانند اندوکاردیت، مننژیت) به درمان طولانی مدت یا بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند. در این موارد، بیمار باید به پزشک بیماری های عفونی ارجاع داده شود. در ایالات متحده، بیماری نایسریا گنوره آ در برابر پنی سیلین ها، فلوروکینولون ها یا اریترومایسن ها مقاوم نیست، به همین دلیل این داروهای ضد میکروبی برای درمان گنوره آ تجویز می شوند. در ادامه مطلب انواع قرص برای سوزاک را شرح خواهیم داد.

درمان سوزاک

انواع قرص برای سوزاک

سفتریاکسون (روسفین)

از انواع قرص برای سوزاک می توان سفتریاکسون را نام برد که به دلیل اثر ضد باکتری خود، بخشی از دستور دارویی دوگانه (همراه با آزیترومایسن) برای درمان گنوره آ می باشد. سفتریاکسون به پروتئین های پنی سیلین متصل می شود و از رشد دیواره سلولی باکتری جلوگیری می کند.

آزیترومایسین (زیترومکس، زیمکس)

آزیترومایسین از مهارکردن تفکیک ریبونوکلئیک اسید انتقال دهنده (tRNA) از ریبوزوم ها، از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و سنتز پروتئین وابسته به  RNA را متوقف می کند. آزیترومایسین، همراه با سفتریاکسون (به صورت تزریق عضلانی) به عنوان درمان خط اول برای عفونت های گونوکی تجویز می شود.

سفکسیم (سوپراکس)

سفکسیم، که از خانواده ی آنتی بیوتیک های سفالوسپورین است، با اتصال به یک یا چند پروتئین متصل به پنی سیلین، از رشد دیواره سلولی باکتری جلوگیری می کند. از سفکسیم به عنوان داروی خط اول جهت درمان بیماری گنوره آ استفاده نمی شود و فقط در صورتی که سفتریاکسون موجود نباشد، به عنوان یک داروی جایگزین برای درمان گنوره آی غیر پیچیده استفاده می شود. برای درمان این شرایط، یک دوز سفکسیم خوراکی 400 میلی گرمی همراه با یک دوز آزیترمایسین یک گرمی خوراکی، برای بیمار تجویز می شود.

داکسی سایکلین (ویبرامایسین، داکسی)

داکسی سایکلین، با اتصال به زیر واحدهای ریبوموزی  30S و احتمالاً 50S  از سنتز پروتئین و در نتیجه رشد باکتری جلوگیری می کند. برای درمان بیماری التهابی لگن یا اپیدیدیمیت گونوکی، از داروی داکسی سایکلین 100 میلی گرمی خوراکی به مدت 10 تا 14 روز و تزریق عضلانی سفتریاکسون 250 میلی گرمی به صورت تک دوز استفاده می شود.

اریترومایسین اپتالمیک (لوتیسین چشمی)

اریترومایسین، تنها پماد چشمی آنتی بیوتیکی است که برای پیشگیری از بیماری چشمی گونوکی در نوزادان استفاده می شود. پماد نیترات نقره و پماد چشمی تتراسایکلین دیگر در آمریکا تولید نمی شوند، باسیتراسین، اثربخشی لازم را ندارد و مطالعات کافی روی داروی پوویدون آیودین انجام نشده است. پماد چشمی جنتامیسین موجب واکنش های چشمی شدید در نوزادان می شود و نباید برای پیشگیری از بیماریهای چشمی استفاده شود.


دکتر محمد جباری متخصص ارولوژی

2.7/5 - (3 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.7/5 - (3 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عکس جدید که دستور دادید تهیه کردم
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر عکس جدید که گرفتم
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   سلام
   شرح حال کامل را مجدد بفرمائید و وضعیت ادرار کردن الان تان به چه شکل هست و چند سال دارید و فرزند دارید یا خیر؟

  3. تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   سلام عرض ادب ۳۰ سال سن دارم اقای دکتر یکبار عمل تنگی مجرا سال ۹۶ انجام دادم الان هم هر موقع نزدیکی میکنم بعدش ادرارم ضعیف میشه مجبورم سوند بزنم سوند هم میزنم زخم میشه عفونت میکنه تا چند روز اذیتم میکنه بعدش دوباره به همین شکل تکرار میشه متاهل هستم ۵ سال میشه زیاد اقدام کردیم برای بچه اما نشد آزمایش اسپرم دادم ضعیف بود الان دارم قرص مصرف میکنم ولی بازم اتفاقی نیفتاده
  4. تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر من همین جا جواب میدم ثبت میشه یا باید دوباره ثبت سوال جدید بزنم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   در عکس تنگی های متعددی وجود دارد و اکثر طول مجرا آسیب دیده است. عمل باز کردید یا عمل بسته؟

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر