نمایش منوی کناری

دانستنی های واکسن زگیل تناسلی

برای اینکه  واکسن زگیل تناسلی اثربخش باشد بایستی قبل از آنکه شخص در معرض HPV قرار گیرد تزریق شود. دلیلی وجود ندارد تا صبر کنیم و زمانی که فرد می خواهد فعالیت جنسی را شروع کند واکسن را تزریق کنیم.

برای چه کسانی واکسن توصیه می شود؟

جواب: همه بچه های ۱۱ یا ۱۲ سال بایستی ۳ نوبت واکسن گارداسیل را دریافت کنند. دختران و پسران جوان نیز که در این سن واکسن نزده اند نیز بایستی واکسن بزنند. زنان تا سن ۲۶ سالگی و مردان تا سن ۲۱ سالگی می توانند واکسن بزنند. در مردان هم جنس باز و مردانی که نقص سیستم دفاعی دارند (مثل مبتلایان به HIV) نیز تا سن ۲۶ سالگی می توانند واکسن بزنند.

درمان زگیل تناسلی

چرا واکسن زگیل تناسلی در سنین جوانی توصیه می شود؟

جواب: برای اینکه  واکسن زگیل تناسلی اثربخش باشد بایستی قبل از آنکه شخص در معرض HPV قرار گیرد تزریق شود. دلیلی وجود ندارد تا صبر کنیم و زمانی که فرد می خواهد فعالیت جنسی را شروع کند واکسن را تزریق کنیم. در آمریکا در همان سنین نوجوانی هر سه نوبت واکسن زده می شود یعنی قبل از اینکه هر گونه فعالیت جنسی شروع شود و فرد در معرض HPV قرار گیرد. همچنین  واکسن زگیل تناسلی پاسخ ایمنی بیشتری در ابتدای سنین نوجوانی نسبت سنین بالاتر نوجوانی و دوران جوانی ایجاد می کند

آیا واکسن درکسی که تجربه فعالیت جنسی داشته است نیز موثر است؟

جواب: حتی اگر کسی فعالیت جنسی داشته است هنوز می تواند واکسن بزند. اگرچه عفونت HPV معمولا می تواند بعد از اولین تماس جنسی نیز رخ دهد، ولی ممکن است همه یا هیچکدام از انواع HPV که در واکسن موجود است به شخص منتقل نشده باشد. لذا احتمال دارد همه زنان و مردان در گروه سنی ذکر شده در بالا تا حدودی توسط واکسن محافظت شوند.

آیا پسرها هم بایستی واکسن بزنند؟

جواب: بله. این واکسن پسران را ازابتلای به انواع HPV که می تواند باعث سرطان گلو، آلت تناسلی و مقعد شود محافظت می کند. واکسن همچنین از ابتلای پسران به زگیل تناسلی پیشگیری می کند. وقتی پسران واکسن می زنند، احتمال کمتری دارد تا HPV را به شریک جنسی فعلی یا آتی خود منتقل کنند.

چگونه واکسن HPV بخوبی کار می کند؟

جواب:  واکسن زگیل تناسلی بسیار عالی عمل می کند. مطالعات بالینی نشان داده اند که واکسن نزدیک به ۱۰۰% بر علیه ضایعات پیش بدخیمی، و در مورد گارداسیل ۴ و ۹، بر علیه زگیل تناسلی محافظت ایجاد می کند. از سال ۲۰۰۶ که واکسن HPV توصیه شد، عفونت با HPV در دختران نوجوان در آمریکا ۵۶% کاهش یافت. تحقیقات همچنین نشان داده که حتی دختران نوجوان کمتری به زگیل تناسلی مبتلا شده اند. در دیگر کشورها مثل استرالیا که جمعیت بیشتری را تحت پوشش واکسن قرار داده است، واکسن HPV تعداد موارد ضایعات پیش بدخیمی در زنان جوان آن کشور را کاهش داده است. همچنین، از زمانی که زدن واکسن در استرالیا معرفی شده است زگیل تناسلی بطور قابل توجهی در زنان و مردان جوان کاهش یافته است.

چه مدت زمانی واکسن HPV محافظت ایجاد می کند؟

جواب: محافظت ایجاد شده توسط واکسن زگیل تناسلی طولانی مدت است. اطلاعات بدست آمده از مطالعات بالینی و تحقیقات در حال انجام نشان می دهند که نقش محافظتی واکسن HPV حداقل برای ۱۰ سال در بدن می ماند بدون آنکه از اثربخشی آن کاسته شود. هیچ مدرکی دال بر این که توانایی محافظتی واکسن HPV با گذشت زمان از بین خواهد رفت وجود ندارد.

عوارض جانبی واکسن HPV چیست؟

شایعترین اثرات جانبی واکسن HPV ایجاد زخم در بازو (محل تزریق) است . در موارد بسیار نادر فرد دچار سر درد ، بیحالی، تهوع ، غش و یا درد بازو می شود ولی این علائم خفیف بوده ،معمولا ً به سرعت از بین می روند (توصیه می شود بعد از زدن واکسن تا ۱۵ دقیقه محل را ترک نکنید، در جایی بنشینید یا دراز بکشید ).

در کل این واکسن ها بسیاربی خطرند و چون صرفا حاوی مقدار کمی از پروتئین های پوشش خارجی ویروسها هستند، موجب ایجاد عفونت نخواهند شد.

در ادامه با دیگر سوالات شایع در رابطه با واکسن زگیل تناسلی آشنا شوید.

منبع: وب سایت CDC

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
دانستنی های واکسن زگیل تناسلی
3.7 (73.33%) 3 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شيما یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  32 سالمه فرزند دومم 5 ماهه و شير خودمو ميدم
  ازمايش پاپ بعد زايمان hpv 5٣ مثبت و تشخيص قارچ شديد دكتر كلوبتازول تجويز كرد هفته اي سه شب پشت هم ٢ اپليكاتور كه بعداز دو هفته مصرف معاينه كرد قارچ كمتر شده بود و من براي دو هفته آتي اينبار كليندامايسين مصرف كردم سه شب در هفته و در معاينه بعد اثر قارچ خيلي كمتر شده بود و دكتر تست پاپ جديد گرفت كه به ازمايشگاه آرمين بدم واينبار در حال مصرف دالاسين واژينال اووول با روال سه شب در هفته
  ديروز جواب تست جديدhpv6٢رو نشون داد
  فردا ميرم دکتر برای جواب تست جدید و ایشون احتمالا کلوپوسکوپی میکنن و تیکه های مضرو بر میدارن.توصیه شما همین کار هست يا اگر زمان بدم شاید خود به خود بهبود حاصل شه با شرایط من؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 3 روز پیش)
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من الان زگیل تناسلی گرفتم چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام
   توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و بعضا ریشه کنی آن می شود:
   شعار ما: مراقب باشید، پیگیری کنید ولی نگران نباشید
   • برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده شود.
   • پرهیز از خاراندن ناحیه تناسلی
   • پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی
   • عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی
   • کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات
   • قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن
   • استفاده از کاندوم در روابط جنسی
   • درمان همزمان هر دو شریک جنسی
   • معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب
   • درمان زودهنگام ضایعات جدید با روش های سریع الاثر مثل لیزر
   • تقویت سیستم ایمنی از طریق
   o عدم استعمال دخانیات
   o استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند.
   o استفاده از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها مثل کپسول های پاور فیت و ایمیونس
   o ورزش
   o کاهش استرس
   • تزریق واکسن گارداسیل برای افراد بین 9 تا 45 سال
 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . روزتون بخیر . فرمودین که یکی از دو عکس که ارسال کردم خدمتتون زگیل تناسلی هست . میتونین محبت کنین بفرمایین عکس شماره 1 یا 2 هست . در محل عکس 1 سال گذشته همین موقع باز هم یه ضایعه ی دیگه داشتن . ما با اجازتون چهارشنبه 0419 برای لیزر میایم خدمتتون میخوام ببینم کدومش هست که قبل از اومدن زایلاپی بزنن ایشون . و اینکه مدارک خودم رو هم پیوست کردم ایا اونی که تو عکس هست واقعا اسکین تگه اگه نیست که من هم زایلاپی بزنم . چون ما از اصفهان میرسیم خدمتتون میخوام اگه امکان داره همون روز لیزر انجام بشه . جسارتا یک سوال دیگه اینکه مراقبت خاصی بعد از لیزر لازمه ؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر فریبا سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  زگیل هایی روی بیضه همسرم مشاهده،کردم ایا حتما هر دوی ما،ویروس hpv داریم؟ با ازمایش خون،مشخص میشه؟ من اسفند ماه ازمایش پاپ اسمیر دادم که،دکتر گفت اوکی هست. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربر ساره یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ...
  آقای دکتر من یکماه دوتا جوش بین کشاله ران و دستگاه تناسلیم ب وجود اومده البته پزشک زنان معاینه کردن ‌گفتن فکر نکنم زگیل یا تبخال باشه ،احتمال داره برای استفاده از ژیلت باشه ،البته آزمایش پاپ اسمیرم انجام دادم ک نسبت ب سرطان دهانه ی رحم و زگیل مشکلی نبود.حالا سوال من اینه ک آیا تست پاپ اسمیر تشخیص میده من نسبت ب این ویروس مشکلی ندارم.؟؟؟؟اصلا این دوتا جوش چی هستن ،من چ کار باید انجام بدم.؟؟؟لطفا راهنمایم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر