نمایش منوی کناری

دانستنی های واکسن زگیل تناسلی

برای اینکه  واکسن زگیل تناسلی اثربخش باشد بایستی قبل از آنکه شخص در معرض HPV قرار گیرد تزریق شود. دلیلی وجود ندارد تا صبر کنیم و زمانی که فرد می خواهد فعالیت جنسی را شروع کند واکسن را تزریق کنیم.

برای چه کسانی واکسن توصیه می شود؟

جواب: همه بچه های ۱۱ یا ۱۲ سال بایستی ۳ نوبت واکسن گارداسیل را دریافت کنند. دختران و پسران جوان نیز که در این سن واکسن نزده اند نیز بایستی واکسن بزنند. زنان تا سن ۲۶ سالگی و مردان تا سن ۲۱ سالگی می توانند واکسن بزنند. در مردان هم جنس باز و مردانی که نقص سیستم دفاعی دارند (مثل مبتلایان به HIV) نیز تا سن ۲۶ سالگی می توانند واکسن بزنند.

درمان زگیل تناسلی

چرا واکسن زگیل تناسلی در سنین جوانی توصیه می شود؟

جواب: برای اینکه  واکسن زگیل تناسلی اثربخش باشد بایستی قبل از آنکه شخص در معرض HPV قرار گیرد تزریق شود. دلیلی وجود ندارد تا صبر کنیم و زمانی که فرد می خواهد فعالیت جنسی را شروع کند واکسن را تزریق کنیم. در آمریکا در همان سنین نوجوانی هر سه نوبت واکسن زده می شود یعنی قبل از اینکه هر گونه فعالیت جنسی شروع شود و فرد در معرض HPV قرار گیرد. همچنین  واکسن زگیل تناسلی پاسخ ایمنی بیشتری در ابتدای سنین نوجوانی نسبت سنین بالاتر نوجوانی و دوران جوانی ایجاد می کند

آیا واکسن درکسی که تجربه فعالیت جنسی داشته است نیز موثر است؟

جواب: حتی اگر کسی فعالیت جنسی داشته است هنوز می تواند واکسن بزند. اگرچه عفونت HPV معمولا می تواند بعد از اولین تماس جنسی نیز رخ دهد، ولی ممکن است همه یا هیچکدام از انواع HPV که در واکسن موجود است به شخص منتقل نشده باشد. لذا احتمال دارد همه زنان و مردان در گروه سنی ذکر شده در بالا تا حدودی توسط واکسن محافظت شوند.

آیا پسرها هم بایستی واکسن بزنند؟

جواب: بله. این واکسن پسران را ازابتلای به انواع HPV که می تواند باعث سرطان گلو، آلت تناسلی و مقعد شود محافظت می کند. واکسن همچنین از ابتلای پسران به زگیل تناسلی پیشگیری می کند. وقتی پسران واکسن می زنند، احتمال کمتری دارد تا HPV را به شریک جنسی فعلی یا آتی خود منتقل کنند.

چگونه واکسن HPV بخوبی کار می کند؟

جواب:  واکسن زگیل تناسلی بسیار عالی عمل می کند. مطالعات بالینی نشان داده اند که واکسن نزدیک به ۱۰۰% بر علیه ضایعات پیش بدخیمی، و در مورد گارداسیل ۴ و ۹، بر علیه زگیل تناسلی محافظت ایجاد می کند. از سال ۲۰۰۶ که واکسن HPV توصیه شد، عفونت با HPV در دختران نوجوان در آمریکا ۵۶% کاهش یافت. تحقیقات همچنین نشان داده که حتی دختران نوجوان کمتری به زگیل تناسلی مبتلا شده اند. در دیگر کشورها مثل استرالیا که جمعیت بیشتری را تحت پوشش واکسن قرار داده است، واکسن HPV تعداد موارد ضایعات پیش بدخیمی در زنان جوان آن کشور را کاهش داده است. همچنین، از زمانی که زدن واکسن در استرالیا معرفی شده است زگیل تناسلی بطور قابل توجهی در زنان و مردان جوان کاهش یافته است.

چه مدت زمانی واکسن HPV محافظت ایجاد می کند؟

جواب: محافظت ایجاد شده توسط واکسن زگیل تناسلی طولانی مدت است. اطلاعات بدست آمده از مطالعات بالینی و تحقیقات در حال انجام نشان می دهند که نقش محافظتی واکسن HPV حداقل برای ۱۰ سال در بدن می ماند بدون آنکه از اثربخشی آن کاسته شود. هیچ مدرکی دال بر این که توانایی محافظتی واکسن HPV با گذشت زمان از بین خواهد رفت وجود ندارد.

عوارض جانبی واکسن HPV چیست؟

شایعترین اثرات جانبی واکسن HPV ایجاد زخم در بازو (محل تزریق) است . در موارد بسیار نادر فرد دچار سر درد ، بیحالی، تهوع ، غش و یا درد بازو می شود ولی این علائم خفیف بوده ،معمولا ً به سرعت از بین می روند (توصیه می شود بعد از زدن واکسن تا ۱۵ دقیقه محل را ترک نکنید، در جایی بنشینید یا دراز بکشید ).

در کل این واکسن ها بسیاربی خطرند و چون صرفا حاوی مقدار کمی از پروتئین های پوشش خارجی ویروسها هستند، موجب ایجاد عفونت نخواهند شد.

در ادامه با دیگر سوالات شایع در رابطه با واکسن زگیل تناسلی آشنا شوید.

منبع: وب سایت CDC

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
دانستنی های واکسن زگیل تناسلی
4.2 (83.33%) 6 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  اگر دکتر اورولوژی که دستکش به دست نداره انگشت دستش با زگیل تناسلی یه نفر تماس پیدا کنه و بعدش با همان انگشت آلت تناسلی یه نفر دیگه رو در حد 5 ثانیه معاینه کنه آیا ویروس از طریق انگشتش به نفر دوم منتقل میشه؟ ممنون از بابت پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر نسرین سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم بهترین آزمایش برای تشخیص نوع ویروس hpv برای آقایان چیست؟ و چه آزمایشگاه و یا پزشکی انجام میدن، لازم به ذکر است که آقا اصرار برای انجام این آزمایش دارن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام
   در مورد نمونه گیری در مردان اصولا ازمایشی برای تشخیص این ویروس وجود داره بنام HPV PCR
   ولی نکته اش اینجاست که از خون نمونه نمی گیرند بلکه از جایی که مشکوک هستند یا از محلی که حائز اهمیت هست نمونه می گیرند. در حال حاضر تنها جایی که از نظر علمی توصیه به نمونه برداری میشه دهانه رحم در زنان هست.
   لذا اگر قرار باشد در مردان نمونه گیری شود بایستی به 2 پرسش پاسخ داد:
   1. از کجای دستگاه تناسلی مردان نمونه گیری کرد؟ از پوست ناحیه تناسلی؟، از ابتدای مجرای ادراری؟، ازاول ادرار؟، از منی؟ یا از همه جا؟. گرچه خیلی از پزشکان این کار را می کنند ولی پایه علمی ندارد و اصولی نیست.
   2. اگر تست مثبت شد قدم بعدی چیست؟..................پاسخ اینه که قدم بعدی وجود ندارد و فقط به یه نفر یه مارک بیماری زدیم. در صورتیکه در زنان اگر تست مثبت باشد و نوع ویروس پر خطر باشد توصیه به کولپوسکوپی میشه و بعدشم اقادامت دیگر بعد براساس نتیجه کولپوسکوپی
   من خودم فقط از ضایعات مشکوک که نمی دانم زگیل هست یا خیر و برای اثبات ماهیت ضایعه و یا اینکه شکلش به نوع پرخطر شبیه باشه نمونه می گیرم و برای آزمایشگاه ارسال می کنم.
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۰عدد وارت روی لابیا ماژور واژنم بود که رفتم متخصص زنان گفتن چند تا هم داخل واژن هست،قرار شد دو جلسه لیزر انجام بدن،اما بعد از انجام لیزر بیرونی با وجودی که من قرص های ایمنی مصرف میکردم و واکسن رو هم زده بودم؛تعداد وارت ها دو برابر شد واطرافشون دوباره وارت زد و من تا ۴جلسه فقط برای وارتهای بیرونی رفتم اما هر بار تعدادشون زیادتر شد و دیگه نرفتم،چون واقعا تحمل دردش خیلی سخت بود،الان قصد دارم با پدوفیلین درمان کنم اما برای داخلی ها که باید به متخصص مراجعه کنم میترسم که دوباره تعدادشون زیادتر بشه،شما داخلی رو انجام نمیدین؟یا متخصص زنانی رو توصیه میکنین؟چون واقعا تحمل اینکه بعد لیزر تعدادشون زیاد تر بشه و درد بیشتری رو متحمل بشم خیلی سخته.ازمایش اچ پی وی نوع ۹۱ و ۵۳ رو نشون داد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 6 روز پیش)
 • تصویر کاربر Tn سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،۳۳سالمه ازچندین ماه قبل گاهی پریودای نامنظم وطولانی داشتم وبعدازنزدیکی رگه های خون میدیدم،طبق روال سالانه پاپ دادمascus بود(عکس1)دکتر نمونه برداشت وجواب نمونه برداری خوب بود(ع۲)ومجددنمونه برایhpvبرداشتن که۴نوع پرخطرو۴نوع کم خطرداشتم(ع۳)یه جواب پاپ دیگه بانمونهhpvدادن(ع۳)ascusنبود،این دوجواب پاپ توی۲هفته اومددکترم گفت بایددومرحله فریز کنی،۱مرحله انجام دادبرای مرحله دوم هنوزنرفتم،چون ازدکترهای دیگه شنیدم فریزکردن خوب نیست،الان کپسول پاورفیت روزی۱عددتا۶ ماه میخوام بخورم،قرص ایمیونس هم خریدم،سوالم اینه مصرف همزمان پاورفیت وایمیونس ضرری نداره؟میتونم هردوروباهم مصرف کنم؟آیامرحله دوم فریزرو برم؟همسرم متخصص پوست وارولوژی رفت گفتن زگیل نداره، من هم ظاهری زگیل ندارم.
  1. تصویر کاربر Tn دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر جواب من داده نشد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
  3. تصویر کاربر Tn سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام خیلی ممنون از پاسختون آقای دکتر 🌹
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 1 هفته پیش)
   🌷
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Ssss شنبه ۶ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من مبتلا به زگیل تناسلی نوع ۳۱ هستم و دو ضایعه گوشتی داشتم در کنار واژن که یکبار فریز انجام دادم و الان که ۶ ماه میگذره هیچ ضایعه دیگری ندارم و دکتر برام کلوپوسکوپ انجام داده و نمونه برداری کرده که جوابش هنوز آماده نیست من الان باید چیکار کنم دارویی برای ازبین بردن این ویروس نیست که استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۶ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و بعضا ریشه کنی آن می شود: شعار ما: مراقب باشید، پیگیری کنید ولی نگران نباشید • برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده شود. • پرهیز از خاراندن ناحیه تناسلی • پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی • عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی • کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات • قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن • استفاده از کاندوم در روابط جنسی • درمان همزمان هر دو شریک جنسی • معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب • درمان زودهنگام ضایعات جدید با روش های سریع الاثر مثل لیزر • تقویت سیستم ایمنی از طریق o عدم استعمال دخانیات o استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند. o استفاده از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها مثل کپسول های پاور فیت و ایمیونس o ورزش o کاهش استرس • تزریق واکسن گارداسیل برای افراد بین 9 تا 45 سال

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر