نمایش منوی کناری

دانستنی های واکسن زگیل تناسلی قسمت دوم

مطالعات متعددی برای تعیین ایمنی و بی خطر بودن واکسن زگیل تناسلی انجام شده است. هیچ نگرانی ایمنی جدی در این مطالعات به اثبات نرسیده است.

در قسمت قبل درباره سوالات شایع درباره واکسن زگیل تناسلی صحبت کردیم. در ادامه به دیگر دانستنی های زگیل تناسلی می پردازیم.

آیا واکسن زگیل تناسلی نیاز به دوز یادآور دارد؟

در حال حاضر در آمریکا، ۳ دوز واکسن HPV در یک دوره زمانی ۶ ماهه تجویز می شود، و دوز یادآور دیگری توصیه نمی شود. مانند همه واکسن ها، واکسن HPV بطور دائم پایش می شود تا از اثربخشی و بی خطر بودن آن اطمینان حاصل شود.

واکسن زگیل تناسلی

اگر بین نوبت های تزریق فاصله زیادی بیفتد آیا بایستی که زدن واکسن را مجددا از ابتدا شروع کرد؟

 توصیه می شود که هر ۳ دوز واکسن زگیل تناسلی در یک دوره ی ۶ ماهه تزریق گردد، دوز دوم بایستی یک تا دو ماه بعد از دوز اول، و دوز سوم را شش ماه بعد از دوز اول تزریق کرد. با اینحال، اگر فاصله بین نوبت های تزریق بیش از این طول کشید، نیازی به شروع مجدد واکسیناسیون از ابتدا نیست. حتی اگر ماه ها یا سال ها از نوبت قبلی گذشته باشد، دوره واکسیناسیون بایستی تکمیل شود.

چطور بدانیم که واکسن زگیل تناسلی بی خطر و ایمن هست؟

 همه واکسن های مورد استفاده در آمریکا قبل از آنکه توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز خود را دریافت کنند بایستی سال ها مورد آزمایشات وسیع ایمنی قرار گیرند. در زمان استفاده نیز بصورت دائم از نظر بی خطری و اثربخشی پایش می شوند. هر دو نوع واکسن HPV، گارداسیل و سرواریکس، در حال حاضر از نظر هرگونه واقعه ی ناخواسته پایش می شوند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا (CDC) از سه سامانه برای پایش و ارزیابی ایمنی واکسن بعد از دریافت مجوز استفاده می کند.

بخوانید  درمان خانگی زگیل تناسلی با پودوفیلوتوکسین

مطالعات متعددی برای تعیین ایمنی و بی خطر بودن واکسن HPV انجام شده است. با اینحال، هیچ نگرانی ایمنی جدی در این مطالعات به اثبات نرسیده است. یافته های مطالعات ایمنی واکسن HPV با مطالعات ایمنی دیگر واکسن ها، از جمله واکسن dap و واکسن مننگوکوک مشابه است. در سال هایی که مطالعات ایمنی واکسن HPV و پایش آن انجام شده است یعنی از زمانی که واکسن در سال ۲۰۰۶ مجوز گرفته است، هیچ نگرانی ایمنی جدی به دلیل استفاده از واکسن HPV مشاهده نشده است.

عوارض واکسن زگیل تناسلی چیست و میزان بروز این عوارض به چه میزان است؟

جواب: چندین عارضه ی خفیف تا متوسط در اثر تزریق با این واکسن شناخته شده است. این مشکلات طولانی مدت نبوده و خودبخود برطرف می شوند. این عوارض شامل موارد زیر است:

☑️ واکنش های ناحیه تزریق در دست شامل:

 • درد ( حدود ۸ نفر از هر ۱۰ نفر)
 • قرمزی و تورم (حدود ۱ نفر از هر ۴ نفر)

☑️ تب

 • تب خفیف (۳۷٫۷ درجه سانتیگراد) (حدود ۱ نفر از هر ۱۰ نفر)
 • تب متوسط (۳۸٫۸ درجه سانتیگراد) (حدود ۱ نفر از هر ۶۵ نفر)

☑️ دیگر عوارض

 • سردرد (حدود ۱ نفر از هر ۳ نفر)

بروز حالت غش و علائم مختصر و کوتاه مرتبط با آن (مثل حرکات لرزشی بدن) ممکن است بعد از هر اقدام و روش پزشکی از جمله واکسیناسیون رخ بدهد. اطلاعات جدید مطرح می کند که غش کردن بعد از واکسیناسیون در نوجوانان شایع تر است. نشستن یا درازکشیدن بعد از واکسیناسیون به مدت ۱۵ دقیقه می تواند به پیشگیری از غش کردن و بروز صدمات ناشی از افتادن کمک کند. واکنش های آلرژیک تهدید کننده ی زندگی ناشی از واکسن خیلی نادر هستند. درصورت بروز، معمولا در عرض چند دقیقه تا چند ساعت بعد از تزریق واکسن رخ می دهد.

آیا واکسن باعث سرطان می شود؟

 واکسن زگیل تناسلی از یک پروتئین از ویروس ساخته شده است و نمی تواند باعث عفونت HPV یا سرطان شود.

بخوانید  درمان زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

ناباروری

آیا واکسن باعث ناباروری می شود؟

 اطلاعاتی وجود ندارد تا مطرح کند که واکسن زگیل تناسلی بر روی باروری در آینده تاثیر دارد. در حقیقت، دریافت واکسن و محافظت در برابر سرطان گردن رحم، می تواند زن را برای توان بارداری و داشتن فرزندان سالم محافظت کند. درمان سرطان گردن رحم احتمال دارد منجر به ناتوانی زن در بروز بارداری شود. همچنین احتمال دارد درمان ضایعات پیش بدخیمی باعث شود تا خطر مشکلات گردن رحم در زن افزایش یابد، که خود می تواند باعث زایمان زودرس یا مشکلات دیگری شود.

منبع: وبسایت cdc

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
دانستنی های واکسن زگیل تناسلی قسمت دوم
3 (60%) 1 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . دکتر من عفونت قارچی دارم بعد دوهفته که نزد ماما قرص و کرم واژینال مصرف کردم ولی هنوز خوب نشدم و سر هفته دوم یکسری جوش های سیاه دراومدن که ماما بهم گفت زیگیل هستن ولی الان سه روز که دارن سیاه میشن و میریزن . میخواستم علتشو بدونم؟ اینکه عفونت قارچی باعث زیگیل میشود؟ من برای زیگیل ها دارویه خاصی استفاده نکردم . نمیدونم تشخیص ایشون درست بوده یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۴۴( 2 هفته پیش)

   سلام

   این ویژگی ها که فرمودید در مورد زگیل صدق نمی کند و به نظر من زگیل نیستند.

 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۱۵( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من 4 سال با همسرم رابطه دارم رو روز پیش متوجه خالهای قهو ه ای روی بیضه ایشون شدم البته قبلنا هم دیدم بود که فکر می کردم خاله.و الان شک کردم و تو نت سزچ کردم شک کردم به زگیل.من تو این مدت هیچ نشونه ای نداشتم حتی یه برجستگی کوچیکم تو بدنم نزده.خیلی می ترسم خیلی افسرده شدم
  اینا زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر امین جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ ۰۸:۲۱( 2 هفته پیش)
   عکس نمونه
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۱۵( 2 هفته پیش)

   سلام

   شما ۲ تا عکس فرستادید در یکی از عکس ها ضایعات آنژیوکراتوم هستند نوعی خال عروقی که بی ضرر و بی خطرند ولی عکس دوم به زگیل تناسلی شبیه هست بهتر است برای تشخیص دقیق مراجعه ی حضوری داشته باشید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بیتا دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من حدود دو سال پیش دونه هایی با همین علایمی که در سایت رااجع به زگیل بود زدم. رفتم ثکتر زنان و گفتند به دکتر پوست مراجعه کن, با یک دستگاهیی که فک کنم به اصطلاح فریز میکرد اینهارو از بین برد, اماا چند وقت پیش بازهم متوجه شدم که دوتا دونه دیگه دراومده. چیکار باید بکنم؟ به دکتر پوست بااز باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۴۵( 3 هفته پیش)

   سلام

   هم به پوست می توانید مراجعه کنید و اگر در تهران هستید به مطب اینجانب هم در صورت تمایل می توانید مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر یلدا شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من خواهش میکنم یه جواب قطعی و واقعی بهم بدین که آیا ویروس hpvاز بدن دفع میشه و کسانی که سیستم ایمنی رو قوی میکنن آیا این شانس رو دارن که از بدن حذفش کنن ؟؟؟هر کسی یه چیزی میگه واقعا داغونم از لحاظ روحی روانی یه جواب قطعی میخوام که امیدوار باشم و تلاش کنم برای حذفش و یا بیخیال بشم خودمم عذاب ندم سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶( 3 هفته پیش)

   سلام

   دفع ویروس از بدن همیشه اتفاق نمی افتد بعابرتی در درصدی از افراد ویروس مادام العمر می ماند و در برخی نیز مادام العمر برطرف می شود.

 • تصویر کاربر یلدا چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۳۵( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اینا میتونه زگیل باشه البته من تیپ 16 مبتلام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۳۵( 4 هفته پیش)

   سلام

   خیر زگیل نیستند

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر