نمایش منوی کناری

دانستنی های واکسن زگیل تناسلی قسمت دوم

مطالعات متعددی برای تعیین ایمنی و بی خطر بودن واکسن زگیل تناسلی انجام شده است. هیچ نگرانی ایمنی جدی در این مطالعات به اثبات نرسیده است.

در قسمت قبل درباره سوالات شایع درباره واکسن زگیل تناسلی صحبت کردیم. در ادامه به دیگر دانستنی های زگیل تناسلی می پردازیم.

آیا واکسن زگیل تناسلی نیاز به دوز یادآور دارد؟

در حال حاضر در آمریکا، ۳ دوز واکسن HPV در یک دوره زمانی ۶ ماهه تجویز می شود، و دوز یادآور دیگری توصیه نمی شود. مانند همه واکسن ها، واکسن HPV بطور دائم پایش می شود تا از اثربخشی و بی خطر بودن آن اطمینان حاصل شود.

واکسن زگیل تناسلی

اگر بین نوبت های تزریق فاصله زیادی بیفتد آیا بایستی که زدن واکسن را مجددا از ابتدا شروع کرد؟

 توصیه می شود که هر ۳ دوز واکسن زگیل تناسلی در یک دوره ی ۶ ماهه تزریق گردد، دوز دوم بایستی یک تا دو ماه بعد از دوز اول، و دوز سوم را شش ماه بعد از دوز اول تزریق کرد. با اینحال، اگر فاصله بین نوبت های تزریق بیش از این طول کشید، نیازی به شروع مجدد واکسیناسیون از ابتدا نیست. حتی اگر ماه ها یا سال ها از نوبت قبلی گذشته باشد، دوره واکسیناسیون بایستی تکمیل شود.

چطور بدانیم که واکسن زگیل تناسلی بی خطر و ایمن هست؟

 همه واکسن های مورد استفاده در آمریکا قبل از آنکه توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز خود را دریافت کنند بایستی سال ها مورد آزمایشات وسیع ایمنی قرار گیرند. در زمان استفاده نیز بصورت دائم از نظر بی خطری و اثربخشی پایش می شوند. هر دو نوع واکسن HPV، گارداسیل و سرواریکس، در حال حاضر از نظر هرگونه واقعه ی ناخواسته پایش می شوند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا (CDC) از سه سامانه برای پایش و ارزیابی ایمنی واکسن بعد از دریافت مجوز استفاده می کند.

مطالعات متعددی برای تعیین ایمنی و بی خطر بودن واکسن HPV انجام شده است. با اینحال، هیچ نگرانی ایمنی جدی در این مطالعات به اثبات نرسیده است. یافته های مطالعات ایمنی واکسن HPV با مطالعات ایمنی دیگر واکسن ها، از جمله واکسن dap و واکسن مننگوکوک مشابه است. در سال هایی که مطالعات ایمنی واکسن HPV و پایش آن انجام شده است یعنی از زمانی که واکسن در سال ۲۰۰۶ مجوز گرفته است، هیچ نگرانی ایمنی جدی به دلیل استفاده از واکسن HPV مشاهده نشده است.

عوارض واکسن زگیل تناسلی چیست و میزان بروز این عوارض به چه میزان است؟

جواب: چندین عارضه ی خفیف تا متوسط در اثر تزریق با این واکسن شناخته شده است. این مشکلات طولانی مدت نبوده و خودبخود برطرف می شوند. این عوارض شامل موارد زیر است:

☑️ واکنش های ناحیه تزریق در دست شامل:

 • درد ( حدود ۸ نفر از هر ۱۰ نفر)
 • قرمزی و تورم (حدود ۱ نفر از هر ۴ نفر)

☑️ تب

 • تب خفیف (۳۷٫۷ درجه سانتیگراد) (حدود ۱ نفر از هر ۱۰ نفر)
 • تب متوسط (۳۸٫۸ درجه سانتیگراد) (حدود ۱ نفر از هر ۶۵ نفر)

☑️ دیگر عوارض

 • سردرد (حدود ۱ نفر از هر ۳ نفر)

بروز حالت غش و علائم مختصر و کوتاه مرتبط با آن (مثل حرکات لرزشی بدن) ممکن است بعد از هر اقدام و روش پزشکی از جمله واکسیناسیون رخ بدهد. اطلاعات جدید مطرح می کند که غش کردن بعد از واکسیناسیون در نوجوانان شایع تر است. نشستن یا درازکشیدن بعد از واکسیناسیون به مدت ۱۵ دقیقه می تواند به پیشگیری از غش کردن و بروز صدمات ناشی از افتادن کمک کند. واکنش های آلرژیک تهدید کننده ی زندگی ناشی از واکسن خیلی نادر هستند. درصورت بروز، معمولا در عرض چند دقیقه تا چند ساعت بعد از تزریق واکسن رخ می دهد.

آیا واکسن باعث سرطان می شود؟

 واکسن زگیل تناسلی از یک پروتئین از ویروس ساخته شده است و نمی تواند باعث عفونت HPV یا سرطان شود.

ناباروری

آیا واکسن باعث ناباروری می شود؟

 اطلاعاتی وجود ندارد تا مطرح کند که واکسن زگیل تناسلی بر روی باروری در آینده تاثیر دارد. در حقیقت، دریافت واکسن و محافظت در برابر سرطان گردن رحم، می تواند زن را برای توان بارداری و داشتن فرزندان سالم محافظت کند. درمان سرطان گردن رحم احتمال دارد منجر به ناتوانی زن در بروز بارداری شود. همچنین احتمال دارد درمان ضایعات پیش بدخیمی باعث شود تا خطر مشکلات گردن رحم در زن افزایش یابد، که خود می تواند باعث زایمان زودرس یا مشکلات دیگری شود.

منبع: وبسایت cdc

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
دانستنی های واکسن زگیل تناسلی قسمت دوم
4.3 (86.67%) 3 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهناز پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دكتر عكسي كه براتون فرستادم زگيل تناسليه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اگه زگیل مقعدی رفع بشه و دیگه زگیل ایجادنشه
  ازکجا بدونیم ویروس هنوز در بدن وجود داره!؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  تو اینترنت خواندم که ویروس hpv در عرض ۲سال از بدن پاک میشود .سوالم اینه که اگر بیشتر از۲ سال طول بکشه بازهم امکان پاک شدنش هست؟
  من ۷ سال هست که هیچ ضایعه ای نداشتم.همه درمان هارو هم کردم واکسن هم زدم.ahcc هم چند ماه خوردم.به نظر شما دیگه ازبدن من پاک شده؟
  چون من یک مدت نمی‌دونستم اینا چی هستن و درمان نکرده بودم.چون بیشتر از دو سال طول کشیده احتمال پاک شدنش وجود داره؟
  و اینکه اگر در یک جای بدن از بین بره یعنی در کل بدن پاک شده؟چون ممکنه ویروس داخل دهان باشه ولی ما ندونیم.
  بعد احتمال سرطان در من وجود داره هنوز؟(با این تفاسیر)
  کلیه درمان ها انجام شده ۷ سال عودی نداشتم ahcc و قارچ شیتاکه و ویتامین مصرف کردم.الانم گاهی پاور فیت و قارچ گانودرما مصرف میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام دکتر 
   تو اینترنت خواندم که ویروس hpv در عرض ۲سال از بدن پاک میشود .سوالم اینه که اگر بیشتر از۲ سال طول بکشه بازهم امکان پاک شدنش هست؟.........................بله
   من ۷ سال هست که هیچ ضایعه ای نداشتم.همه درمان هارو هم کردم واکسن هم زدم.ahcc هم چند ماه خوردم.به نظر شما دیگه ازبدن من پاک شده؟.......................انشاالله
   چون من یک مدت نمی‌دونستم اینا چی هستن و درمان نکرده بودم.چون بیشتر از دو سال طول کشیده احتمال پاک شدنش وجود داره؟.....................................بله
   و اینکه اگر در یک جای بدن از بین بره یعنی در کل بدن پاک شده؟چون ممکنه ویروس داخل دهان باشه ولی ما ندونیم.................................قاعدتاا باید اینگونه باشد
   بعد احتمال سرطان در من وجود داره هنوز؟(با این تفاسیر).................................واقعیتش احتمال بروز سرطان بسیار نادر هست و نباید بهش فکر کنید.
   کلیه درمان ها انجام شده ۷ سال عودی نداشتم ahcc و قارچ شیتاکه و ویتامین مصرف کردم.الانم گاهی پاور فیت و قارچ گانودرما مصرف میکنم.

  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر من یکم گیج شدم .اینکه شما میگید واقعیتش احتمال سرطان کمه یعنی در مورد آنهایی که درمان نکردن یا آنهایی هم که درمان کردن هم احتمالش وجود داره؟
   بعد برای از بین بردن این احتمال کم چه باید کرد؟
  3. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر من توی یک مطلب خواندم که در آقایانی که hiv دارند و همجنس باز ها این ویروس باعث سرطان میشه.فایلشو پیوست کردم.میشه نظرتون بدید؟
   دکتر پاور فیت شبیه قرص ahccهست چون اونم توش زده که ahccداره؟
   بعد دکتر واکسن بعد از آلودگی به تیپ ۱۶ و ۱۸ باز هم از بد خیمی می‌تونه جلوگیری کند در اقایان؟
  4. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتر اینم در سایت saalemnews.comنوشته که ویروس همیشه در بدن میمونه.ایا درسته؟
   محرز در ادامه تصریح می‌کند: افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید آن را به شریک خود اطلاع دهند و بدانند که اچ. پی. وی نگران کننده نیست. ویروس این بیماری نیز مانند سایر ویروس‌ها هیچ‌گاه از بدن بیرون نمی‌رود. علائم آن نیز با استرس و ... عود می‌کند، اما صدمه جانی ندارد و باعث تضعیف سیستم ایمنی و مرگ نیز نمی‌شود. فقط رابطه نادری با سرطان دهانه رحم دارد؛ به همین دلیل فرد می‌تواند هر شش ماه یکبار تست پاپ اسمیر بدهد. اگر این نوع سرطان نیز به موقع تشخیص داده شود، مشکلی ایجاد نمی‌شود و بهتر است اگر امکان آن وجود دارد، واکسن اچ. پی. وی تزریق شود.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مدتی هست که متوجه ضایعه شبیه زگیل یک عدد روی دستگاه تناسلی شدم، که یک هفته قبل از این موضوع آزمایش پاپسمیر داده بودم و منفی بود و خوب بود جواب آزمایش ، سوالم این هست که آیا زگیل هست؟؟ و میشه تشخیص داد که نوع پر خطر یا کم خطر؟!؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام با توجه به کیفیت نامناسب عکس، قابل قضاوت نیست

 • تصویر کاربر فائزه جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدودا یک سال که تبخال تناسلی دارم ولی بعد از دفه اول 2 بار فقط به ناحیه مقعدم تبخال زد ولی خیلی کمتر و الان نزدیک 8 ماهه ک دیگه با اینکه استرس شدید داشتم خبری ازش نبوده من حتی از نوشیدنی کامبوچا استفاده کردم ممکنه ویروسش کلا از بدنم خارج شده باشه؟؟
  اصلا تبخال تناسلی ممکنه ک روزی از بدن خارج بشه یا همیشه تو بدنم میمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم