نمایش منوی کناری

برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برخی بیماری ها هستند که بین تخصص های مختلف هم پوشانی دارند؛ بعبارتی توسط متخصصین متعددی در رشته های تخصصی متفاوت می توانند درمان شوند. یکی از این بیماری ها، زگیل تناسلی است. با هم بررسی می کنیم که چه پزشکی را میتوان دکتر متخصص زگیل تناسلی نامید.

متخصص زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می تواند توسط متخصصین ارولوژی، زنان و زایمان و همچنین پوست درمان شود؛ ولی اینکه کدام یک بهترین متخصص زگیل تناسلی و ارجح است، بستگی به جای بروز زگیل و وسعت آن دارد.

از آنجاییکه متخصصین ارولوژی و زنان، جراح نیز هستند، لذا ضایعاتی که بزرگ بوده و نیازمند جراحی هستند، بایستی توسط این متخصصین ویزیت و درمان شوند.

ضایعات ناحیه تناسلی آقایان با توجه به حساسیت این عضو و آشنایی کامل ارولوژیست ها به تمام ابعاد و آناتومی ناحیه تناسلی و نحوه برخورد با بیماری های این بخش حساس بدن، ترجیحا بهتر است توسط ارولوژیست ها انجام پذیرد؛ البته برخی از ارولوژیست ها امکانات لازم برای درمان این بیماری را ندارند؛ لذا بهتر است ارولوژیست هایی را انتخاب کنید که بیشتر در این زمینه کار می کنند و علاوه بر تخصص، تجربه و امکانات لازم برای متخصص زگیل تناسلی بودن را دارند.

به یاد داشته باشید که زگیل های تناسلی داخل مجرای ادراری فقط و فقط بایستی توسط متخصص ارولوژی درمان گردند تا  ضمن بالا بودن احتمال بهبود، عوارض احتمالی مثل عود زگیل تناسلی و تنگی مجرای ادراری به حداقل برسد.

این که چه روش درمانی برای برطرف کردن زگیل تناسلی مناسب تر است به تعداد، اندازه و محل زگیل ها، ترجیح بیمار و امکانات پزشک بستگی دارد. برای ضایعات کوچک که در نواحی چین دار و مرطوب هستند و نیز برای ضایعات بزرگ، مواد موضعی مانند محلول پودوفیلین و کرم آلدرا روش مناسبی نیست؛ بویژه آنکه این روش ها زمان بر بوده و بعضا نتیجه بخش نیستند.

از طرفی کرایوتراپی برای درمان زگیل های تناسلی موجود معمولا نیاز به جلسات متعدد دارد؛ بویژه اگر اندازه ی زگیل ها کمی بزرگ باشند. هر چه اندازه ی زگیل ها بزرگ تر و تعداد آن بیشتر باشد جلسات کرایوتراپی بیشتری نیاز هست ولی چون تجیهزات کرایوتراپی ارزان و زمان انجام آن کوتاه می باشد، لذا خیلی از پزشکان به این درمان علاقه پیدا کرده اند و این باعث می شود تا زمان درمان زگیل طولانی تر و بعضا ناممکن و دفعات رفت و آمد بیمار به مطب برای درمان زگیل بیشتر شود.

درمان واریکوسل، متخصص زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با لیزر دی اکسید کربن (لیزر CO2) تنها روشی است که برای هر نوع زگیل با هر تعداد و اندازه و در هر جای ناحیه تناسلی حتی در ابتدای مجرای ادراری قابل استفاده بوده و در یک جلسه قابل انجام هست و نیاز به مراجعه مجدد ندارد؛ مگر آنکه ویروس های نهفته در ناحیه تناسلی فعال شده و زگیل جدیدی تشکیل شود.

گاه به اشتباه گفته می شود که بخارات ناشی از لیزر باعث انتشار بیماری به دیگر نواحی دستگاه تناسلی می شود؛ در صورتی که این موضوع صحت ندارد. استفاده از دستگاه مکنده بخارات ناشی از درمان، لیزر را به روشی ایمن و سریع ترین و موثرترین روش درمانی تبدیل کرده است و از آنجایی که لیزر، نور تقویت شده می باشد، هیچ آثار سویی روی دستگاه تناسلی مردان و زنان ندارد و در هر دو جنس قابل استفاده می باشد و اگر چه به نظر هزینه ی آن بالاتر از کرایوتراپی است، ولی با توجه به اثر بخشی بالا، درمان ضایعات در یک جلسه و کاهش رفت و آمد بیمار، هزینه نهایی آن به مراتب کمتر از کرایوتراپی خواهد بود.

برای زگیل های تناسلی داخل واژن و دهانه رحم، متخصصین زنان بهترین گزینه درمانی هستند؛ چون تخصص، تجربه و امکانات لازم برای تشخیص و درمان این بیماری شامل اسپکولوم، امکانات گرفتن تست پاپ اسمیر و HPV PCR و در صورت لزوم کولپوسکوپی و فریز ضایعات داخلی و نیز انجام پیگیری های دوره ای را دارند. البته برای ضایعات نواحی خارجی واژن و نواحی خارجی تناسلی در خانم ها، متخصصین ارولوژیستی که در این زمینه کار می کنند و تخصص، تجربه و امکانات لازم را دارند نیز گزینه مناسبی است.

متخصصین پوست نیز بر روی ضایعات خارجی تناسلی کار می کنند؛ ولی میزان تسلط این گروه از متخصصین به اندازه ی دیگر تخصص های فوق الذکر نیست و فقط برای نواحی تناسلی خارجی که از حساسیت کمتری برخوردار است، گزینه ی مناسبی هستند.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
4 (80%) 11 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  در طول روز متوجه میشم که لباس زیرم مرطوب میشه وبعد از بررسی با مایه ای به شکل چرک مواجه میشم روی پوستم حالت زخم باز داره که خوب نمیشه نمیدونم که زیگیل هستش یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام با یکی رابطه داشتم ک الان علاعم زگیل تناسلی داره چگونه باید بدونم منم مبتلا شدم یا نه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام در مورد نمونه گیری در مردان اصولا ازمایشی برای تشخیص این ویروس وجود داره بنام HPV PCR ولی نکته اش اینجاست که از خون نمونه نمی گیرند بلکه از جایی که مشکوک هستند یا از محلی که حائز اهمیت هست نمونه می گیرند. در حال حاضر تنها جایی که از نظر علمی توصیه به نمونه برداری میشه دهانه رحم در زنان هست. لذا اگر قرار باشد در مردان نمونه گیری شود بایستی به 2 پرسش پاسخ داد: 1. از کجای دستگاه تناسلی مردان نمونه گیری کرد؟ از پوست ناحیه تناسلی؟، از ابتدای مجرای ادراری؟، ازاول ادرار؟، از منی؟ یا از همه جا؟. گرچه خیلی از پزشکان این کار را می کنند ولی پایه علمی ندارد و اصولی نیست. 2. اگر تست مثبت شد قدم بعدی چیست؟..................پاسخ اینه که قدم بعدی وجود ندارد به یه نفر یه مارک بیماری زدیم و بعد گفتیم برو با استرسش خوش باش. در صورتیکه در زنان اگر تست مثبت باشد و نوع ویروس پر خطر باشد توصیه به کولپوسکوپی میشه و بعدشم اقادامت دیگر بعد براساس نتیجه کولپوسکوپی من خودم فقط از ضایعات مشکوک که نمی دانم زگیل هست یا خیر و برای اثبات ماهیت ضایعه و یا اینکه شکلش به نوع پرخطر شبیه باشه نمونه می گیرم و برای آزمایشگاه ارسال می کنم.

 • تصویر کاربر sara یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مبتلا به hpv16 هستم... به من گفتن هیچ راه درمانی براش وجود نداره... می خواسم ببینم چقدر صحت داره و اینکه آیا من می تونم باردار بشم یا نه؟ توی تست پاپ اسمیر کولوپوسکوپی و ازمایش خونم هم ثابت شده که این ویروس وجود داره.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اگر تغییرات سلولوی در کولپوسکوپی نداشتید میتونید باردار شوید احتما رفع ویورس از بدن هست

 • تصویر کاربر امیرسام چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود آقای دکتر، سوال بنده اینه که من روی بیضه ام زگیل خیلی وقته دراورده اما بهش توجهی نمیکردم، میخواستم ببینم چه نوع زگیلیه؟ و باید جراحی شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم.

 • تصویر کاربر فاز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌‌ببخشیدمن‌۷ماهه‌نامزد کردم.الان‌بین‌واژن‌ومقعدنزدیک‌به‌مقعد۱چیز‌برامده‌زده‌رفتم‌دکترگفت‌مشکوک‌به‌زگیل‌۱محلول‌اسیدی‌داده‌الان‌۵روزیه‌که‌‌این‌مشکل‌زده‌شده.بایدچیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   اگر مشکوکه بهتره ابتدا نمونه برداری شود و بعد اگر زگیل بود درمان شود

  2. تصویر کاربر فاز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   اخه‌دکترمن‌هنوز‌نمیتونم‌ازم‌نمونه‌بگیرم‌چون‌عقدی‌هستم
  3. تصویر کاربر فاز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   بددکترچیزی‌که‌بین‌مقعدوواژنم‌زد‌مثه‌یه‌نخ‌بودبرجسته‌داخلشم‌تقریبازردبودجمعه‌که‌زداسیدرو۳باززدم‌رفت‌الان‌من‌عقدهستم‌راهی‌هست‌که‌بفهمم‌زگیل‌بوده‌یانه
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام

   البته منظورم نمونه گیری از همون زائده بود نه از دهانه رحم ولی در کل اگر ظرف 3 روز از بین رفته پس به احتمال خیلی خیلی زیاد زگیل نبوده

  5. تصویر کاربر فاز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)
   دکتراره‌اصلاهرچی‌توش‌بودمحوشدمن‌اصلاطی‌این‌۸ماه‌که‌عقدبودبهداشتورعایت‌نکردم‌ودچارعفونت‌زیادی‌هم‌الان‌ازناحیه‌واژن‌شدعفونت‌های‌زرد.ممکنه‌‌‌این‌چیزی‌که‌برای‌رعایت‌نکردن‌بهداشت‌بوده؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   بله ممکنه

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر