نمایش منوی کناری

تشخیص تنگی مجرای ادراری با عکس rug

تنگی مجرای ادراری یکی از بیماری های مزمنی است که متاسفانه افراد زیادی بدلیل عدم آگاهی از اینکه با جراحی باز می توان آن را برای همیشه درمان کرد، سالیان متمادی از علائم آن رنج می برند. در این مقاله سعی می شود تا ضمن پرداختن به علل ایجاد کننده تنگی مجرا و همچنین علائم آن، به روش های تشخیص  تنگی مجرای ادرار از حمله عکس rug و درمان جراحی باز یا یوروتروپلاستی صحبت شود.

چه عواملی باعث تنگی مجرای ادراری می شوند؟

الف- شایع ترین علت بروز تنگی مجرا اقدامات درمانی یا تشخیصی است که توسط پزشکان و همکارانشان مثل پرستاران، بهیاران، تکنسین های اطاقا عمل و … انجام می شود مثل سوند گذاری، تراشیدن تومورهای مثانه یا پروستات از طریق مجرای ادراری و امثال آن.

ب- یکی دیگر از علل تنگی مجرا، ضرباتی است که مستقیم یا غیر مستقیم به مجرای ادراری وارد می شود مثل:

⛔ لگد خوردن به آلت یا زیر بیضه ها (لای پا) در حین نزاع یا ورزش های رزمی یا شوخی های نابجا

⛔ برخورد لای پا با لبه ی جدول یا حین پریدن از روی مانع

⛔ برخورد ضربه ی محکم زین دوچرخه یا اسب به لای پا

⛔ شکستن بخش قدامی لگن حین تصادف با وسایل نقلیه یا سقوط از ارتفاع یا ماندن زیر آوار

⛔ عفونت مجرای ادراری درمان نشده در اثر روابط جنسی محافظت نشده و پر خطر

⛔ علل مادرزادی که البته این علت ناشایع می باشد

⛔ علل ناشناخته

تشخیص تنگی مجرای ادرار

مهم ترین نکته، شک بالینی قوی دکتر اورولوژی به وجود تنگی مجرای ادراری است. وقتی پزشک به تنگی مجرای ادرار شک می کند، ممکن است یک یا همه ی موارد زیر را برای شما درخواست کند:

۱- عکس رنگی مجرا یا RUG یا Retrograde Urethrography

 این روش برای تشخیص تنگی های بخش قدامی مجرای ادراری درخواست می شود. در این شیوه ی عکس گرفتن سوند را ۱ تا ۲ سانت وارد مجرای ادراری کرده و سپس ماده رنگی را بداخل مجرا تزریق می کنند و حین تزریق، عکس گرفته می شود.

عکس رنگی مجرا یا RUG

Retrograde Urethrography

۲- عکس رنگی مثانه در حال ادرار کردن یا VCUG یا Voiding CystoUrethrography

این روش برای تشخیص تنگی های بخش خلفی مجرای ادراری و همچنین آسیب های مثانه انجام می شود. در این نوع عکس، پس از اینکه مثانه را با ماده ی رنگی پر می کنند؛ بیمار شروع به ادرار کردن کرده و حین ادرار کردن، عکس گرفته می شود.

عکس رنگی مثانه در حال ادرار کردن یا VCUG

۳- سیستوسکپی

 این روش تشخیصی اگر چه در مطب و با بیحسی موضعی هم قابل انجام هست، ولی معمولا در بیمارستان و تحت بیهوشی خفیف با وسیله ای بنام سیستوسکوپ که مجهز به لنز برای مشاهده مجرای ادراری و پروستات و مثانه می باشد، انجام می شود.

چگونه تنگی مجرا درمان می شود؟

✅ روش جراحی بسته

مزیت روش بسته، کوتاه بودن مدت بیهوشی و بستری و همچنین کوتاه بودن زمان سوند داشتن بیمار است؛ ولی بزرگ ترین ایراد روش بسته، عود تنگی بعد از مدتی کوتاه می باشد؛ بطوریکه بین ۷۰ تا ۹۰ درصد احتمال عود تنگی وجود دارد. لذا برخی از متخصصین ارولوژی برای جلوگیری از عود تنگی به بیمار توصیه می کنند تا هر چند روز به خودشان سوند بزنند تا مجرا مجددا تنگ و بسته نشود. در روش بسته بعد از باز کردن مجرا، بیمار به مدت ۵ تا ۷ روز سوند خواهد داشت. روش بسته به دو شیوه انجام می شود:

۱- دیلاتاسیون یا اتساع سازی مجرای ادراری

 در این روش تنگی را به وسیله سوندهای فلزی از شماره های کوچک تا بزرگ، بتدریج متسع و باز می کنیم.

۲- اینترنال یورتروتومی

 در این روش تنگی مجرا به وسیله ی تیغه مخصوص و البته زیر دید مستقیم، برش داده می شود.

✅ روش جراحی باز یا یورتروپلاستی

 این شیوه جراحی نیاز به تبحر و مهارت زیاد دارد و اصولا بایستی توسط جراحان اورولوژیست که در زمینه ترمیمی فوق تخصص دارند، صورت پذیرد تا بهترین نتیجه و کم ترین عوارض را به همراه داشته باشد. مهم ترین مزیت این روش آنست که احتمال عود تنگی بسیار کم و در دستان فوق تخصص اورولوژی ترمیمی بین ۲ تا ۱۰ درصد می باشد. در این روش، بیمار می بایستی سه هفته سوند داشته باشد و بعد از سه هفته عکس رنگی مجرا از کنار سوند گرفته می شود و اگر محل پیوند بخوبی جوش خورده باشد، سوند خارج می شود.

جراحی باز یا یورتروپلاستی

متاسفانه خیلی از بیماران و حتی برخی از متخصصین اورولوژی که اشراف و تسلط کافی به این شیوه ی جراحی که نوعی جراحی سخت و فوق تخصصی است ندارند، این دسته از بیماران را به بهانه وجود عوارض زیاد مثل بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی از انجام جراحی باز منع کرده و به نوعی می ترسانند؛ درصورتیکه این حرف نادرست بوده و این عوارض در جراحی باز رخ نمی دهد. روش جراحی باز به دو شیوه انجام می شود:

✅  یورتروپلاستی انتها به انتها (End To End Urethroplasty)

در این روش که برای درمان تنگی هایی با طول نسبتا کوتاه به کار می رود، محل تنگی را برداشته و دو انتهای سالم مجرا را به هم پیوند می زنند.

✅ یورتروپلاستی با پیوند مخاط دهان (داخل گونه) (Buccal Mucosal Graft Urethroplasty)

در این روش که برای درمان تنگی های با طول بلند بکار می رود، محل تنگی را در طول مجرا برش داده و متناسب با اندازه طول تنگی از مخاط داخل دهان برداشته و به محل تنگ شده مجرا اضافه کرده و به این نحو تنگی را متسع و باز می کنند. در روش یورتروپلاستی با پیوند مخاط دهان، مشکل جدی برای دهان پیش نمی آید و از آنجایی که محل برش از داخل دهان هست، جای آن پنهان مانده و با بخیه جذبی ترمیم می شود.

افرادی که دچار تنگی مجرای ادراری می شوند با چه علائم و نشانه هایی مواجه هستند؟

قبل از هر چیز بایستی بدانید که علائم تنگی مجرای ادراری مختص تنگی مجرا نبوده و در برخی بیماری ها و موارد دیگر مثل بزرگی خوش خیم پروستات، التهاب پروستات یا پروستاتیت، مثانه ی عصبی یا تنبلی مثانه، اسپاسم عضلات خروجی مثانه و در برخی افراد وسواسی نیز دیده می شود. لذا وجود عوامل ایجاد کننده ی تنگی و همچنین شک بالینی پزشک کلید حرکت به سمت تشخیص تنگی می باشد. این علائم شامل:

– کاهش فشار ادرار

– باریک شدن جریان ادرار

– سوزش ادرار

– افزایش دفعات ادرار کردن (تکرر ادرار)

– عدم تخلیه کامل ادرار

– طولانی شدن زمان ادرار کردن و سر دستشویی نشستن

– فوریت در ادرار کردن

تکرر ادرار

– قطع و وصل شدن ادرار

– قطره ای آمدن بخش انتهایی ادرار

– زور زدن حین ادرار کردن

– معطل شدن برای شروع جریان ادرار

– همراه شدن خون با ادرار

– بیدار شدن در شب برای ادرار کردن (شب ادراری)

– درد حین ادرار کردن

🛑 بیشتر بخوانید: علت خون در ادرار

عوارض تنگی مجرای ادراری

⚠ احتباس ادراری یا به اصطلاح شاش بند شدن

⚠ عفونت های ادراری عود کننده

⚠   عفونت بیضه و پروستات

⚠ نازایی بدلیل عدم خروج مناسب و کامل منی

⚠ نارسایی کلیه

⚠ آسیب عضلات مثانه

⚠ بی اختیاری ادراری

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م.ح.کریمی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای وکتر وقت گرامیتون بخیر.
  آقای ۲۰ ساله هستم که از ۳ سال پیش دچار علائم باریک شدن و چند شاخه شدن ادرار با درد و سوزش بوده ام.پزشکان فراوانی مراجعه کردم و سونو گرافی و آزمایشاتم نرمال بوده.به تشخیص پزشکان ۳ بار عمل سیستوسکوپی برای تنگی مجرای ادرار انجام دادم.۱ بار در ابتدای بیماری که عود کرد تنگی سپس ۳ ماه پیش انجام دادم که باز عود کرد و دوباره هفته پیش عمل کرده ام.۱۰ روز بعد از عمل سوند حمل می کنم و خیلی اذیت میشم و دوباره گفتند یک ماه بعد برم سیستوسکوپی.پزشکان گفتن درمان قطعی ندارد و باید این کار تکرار بشود می خواستم لطف کنید بنده در درمان کمک کنید.عکس rug و نوار مثانه قبل از عمل برایتان می فرستم.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام
   این تنگی با سیستوسکپی عود می کنه و حتما بایستی عمل باز انجام دهید تا بطور کامل برطرف شود. در صورت تمایل می تواندی برای عمل مراجعه کنید

 • تصویر کاربر کدخدا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام. جناب دکتر بیست روز پیش برای لیزر کردن سنگ حالب وکلیه پیش دکتر رفتم درهنگام لیزر حالب پاره شده ودکتر مجبور به عمل باز شدن. والان بعد بیست روز هنوز از درن داخل شکم آبی به رنگ ادرار از درن. واز لوله روی شکم بیرون میاد. می خواستم پپرسم که معمولا درن چند روز باید باشه. آیا دچار نشت ادار شده ام. و برای ترمیم محل پیوند دوبار ه عمل باز انجام بدهم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام
   جناب دکتر بیست روز پیش برای لیزر کردن سنگ حالب وکلیه پیش دکتر رفتم درهنگام لیزر حالب پاره شده ودکتر مجبور به عمل باز شدن. والان بعد بیست روز هنوز از درن داخل شکم آبی به رنگ ادرار از درن. واز لوله روی شکم بیرون میاد. می خواستم پپرسم که معمولا درن چند روز باید باشه...............................قاعده ی خاصی ندارد تا زمانی که درن کار می کند و ترشح دارد بایستی حفظ شود.
   آیا دچار نشت ادار شده ام.................................برای اطلاع از این موضوع از نمونه ترشحات درن آزمایش می گیرند.
   و برای ترمیم محل پیوند دوبار ه عمل باز انجام بدهم. ................................تا آنجایی که امکانش باشد سعی می شود جراحی باز مجدد نشود البته در این مورد پزشک جراح تان بایستی نظر بدهند.

 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام من استرس شغلی زیادی دارم گاهی هم بی دلیا استرس دارم الت سفت میشه اما موقع رابطه شل میشه زود انزال هم هستم راهکار چیه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام
   چاره کنترل استرس هست حالا یا با دارو یا یا مشاورات روانشناسی لذا بهتره با یک روانپزشکمشورت کنید یا قرص آسنترا 50 میلی نصف یا یک عدد روزانه بخورید

 • تصویر کاربر شهروز دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند ماهي هست كه بعد از يه بار خود ارضايي با صابون ، روي التم لكه هاي قرمزي پديدار شد كه پوست پوست ميشن ولي كامل خوب نميشن ، لطفا بنده رو راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام احتمالا اگزما و آلرژی پوستی است. پماد هیدروکورتیزون بزنید هفته اول هر شب هفته دوم یک شب در میان و سپس دوشنبه و پنجشنبه ها برای 4 هفته و بعدش پنجشنبه ها برای 4 هفته دیگه. کرم مرطوب کننده همیشگی و هر روز بویژه بعد از استحمام و از صابون گلیسرین برای شستن تناسلی در حمام استفاده کنید. ترجیحا بهتر است خودارضایی را ترک کنید یا از ژل های لوبریکانت بجای صابون استفاده کنید

 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 43 سال سن دارم و متاهل. فکر میکنم حدود یک سالی است که فشار ادرار کم شده و سوزشی نیز در سر الت موقع تخلیه ادرار یا منی حس میکنم. دفعات ادرار نیز زیاد شده و کمتر توان نگهداشت ادرار را دارم.اخیرا سونوگرافی کردم پروستات اندازه طبیعی داشته ولی حجم باقیمانده ادرار در مثانه 70 بوده ! از این گفته مطمئن نیستم ولی فکر کنم بیضه هام کمی کوچک شده اند یا خیر ؟ آبا عفونت درمان نشده باعث مشکل است. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   به نظر میاد دچار التهاب و/یا عفونت پروستات شده باشید لذا بهتره با مراجعه حضوری به پزشک انتی بیوتیک و دارو برای پروستات استفاده کنید.
   در مورد سایز بیضه ها و اینکه کوچک شده است یا خیر بدون معاینه نمیشه نظری داد ولی می توانید از بیضه ها هم سونوگرافی کنید

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر