نمایش منوی کناری

سلسله مباحث سنگ های ادراری (۲)

انتشار : ۱۳۹۲/۰۲/۳۰

۳) درمان بیماران با درد ناشی از سنگ دستگاه ادراری:

۱-۳) درد کیله (Renal Colic):

۱-۱-۳) تسکین درد ناشی از سنگ دستگاه ادراری:

تسکین درد اولین اقدام در بیماران با حمله حاد درد کلیه می باشد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) در تسکین درد حاد سنگ کلیه مؤثر بوده  و اثربخشی آن در تسکین درد بهتر از مخدرها می باشد. بیمارانی که (NSAIDs) مصرف می کنند در کوتاه مدت کمتر به مسکن بیش تر نیاز پیدا می کنند. از داروهای (NSAIDs) می توان به دیکلوفناک، ایندومتاسین، ایبوپروفن، پیروکسیکام اشاره کرد.

مخدرها به ویژه پتیدیندر مقایسه با داروهای (NSAIDs) با میزان بالایی از بروز تهوع همراه بوده نیاز به مسکن بعدی در آن ها بیشتر است لذا در صورت استفاده از پتیدین بهتر است از پتیدین استفاده نکرد.

۲-۱-۳) پیشگیری از بروز مجدد درد ناشی از سنگ دستگاه ادراری:

اولین قدم مراجعه به متخصص ارولوژیست است. اکثر سنگ های حالب خودبخود دفع می شوند. برای بیماران با سنگ حالب که انتظار می رود سنگ خودبه خود دفع شود، قرص یا شیاف (NSAIDs) ( مثلا دیکلوفناک سدیم ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در روز به مدت ۳ تا ۱۰ روز) می تواند التهاب و خطر عود درد را کاهش دهد.  اگرچه دیکلوفناک در بیمارانی که به کاهش عملکرد کلیه مبتلا هستند می تواند کارکرد کلیه را تحت تاثیر قرار دهد ولی در بیماران با عملکرد طبیعی کلیه تاثیر سویی ندارد. خط دوم درمان مخدرهایی مثل مورفین، پنتازوسین و ترامادول می باشد. خط سوم درمان داروهای ضد اسپاسم هست که می توان به صورت تزریقی تجویز نمود.

در صورت عدم تسکین درد با مسکن ها، درناژ با استنت گذاری حالب یا درناژ از کلیه، یا برداشتن سنگ قدم بعدی می باشد که این کار توسط یک متخصص ارولوژیست انجام می شود.

۲-۳) درمان عفونت در کلیه ای که توسط سنگ مسدود شده است:

بروز عفونت در کلیه ای که به هر دلیلی از جمله سنگ مسدود شده است یک اورژانس می باشد. رفع اورژانسی انسداد برای پیشگیری از عفونت در کلیه ای که به دنبال سنگ دچار هیدرونفروز و تورم کلیه شده است (یک طرفه یا دو طرفه) ضروری می باشد.

۱-۲-۳) رفع انسداد :

در حال حاضر دو روش برای رفع انسداد ناشی از سنگ وجود دارد:

 • اول قرار دادن کاتتر در حال(مجرای ادراری که کلیه را به مثانه متصل می کند)
 • دوم قرار دادن کاتتر از طریق پوست به داخل کلیه

۲-۲-۳) رفع انسداد :

بعد از رفع اورژانسی انسداد در کلیه عفونی، بایستی نمونه ادرار را برای آزمایش و کشت ارسال و آنتی بیوتیک مناسب برای بیمار شروع گردد.

۴) رهایی از سنگ:

۱-۴) تحت نظر گرفتن سنگ های حالب:

۱-۱-۴)میزان دفع خودبخوی سنگ:

در یک متاآنالیز بر روی ۳۲۸ بیمار با سنگ های کمتر از ۱۰ میلی متر احتمال دفع خودبخودی سنگ براساس جدول زیر به دست آمده است.

سایز سنگ

احتمال دفع سنگ/ مدت زمان احتمال دفع سنگ

کوچک تر از ۵ میلی متر

۶۸%

بزرگ تر از ۵ میلی متر

۴۷%

کوچکتر از ۲ میلی متر

۳۱ روز

بین ۲ تا ۴ میلی متر

۴۰ روز

بزرگ تر از ۴ تا ۶ میلی متر

۳۹ روز

۹۵ درصد سنگ های تا ۴ میلی متر ظرف ۴۰ روز دفع می شوند.

توصیه می شود در بیمارانی که اخیرا دچار سنگ حالب کوچک تر از ۱۰ میلی متر شده اند در صورتی که درمان و برداشتن سنگ با سنگ شکن در بیمار به تشخیص ارولوژیست الزامی  نباشد، تحت نظر گرفتن با ارزیابی دوره ای می تواند یک روش مطلوب باشد

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد. همچنین عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

Powered By Hamyar © 2016

لیست سوال های پاسخ داده شده


 • 1
  ارتباط عفونت كليه و سكس
  • سلام وقت بخير
   ايا ارتباطي بين عفونت كليه و سكس هست؟؟ ايا اقايي كه عفونت كليه دارد مي تواند اين عفونت را از طريق سكس منتقل كند؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 2
  سنگ کلیه
  • باسلام -من دو عدد سنک کلیه داشتم یکی 4.5 میل که پس از دفع در کلیه در لوله حالب گیر کرده بود وسنگ شکن کردم ولی مشاهده نکردم بعد از شکستن دفع شده باشد و سنگ کلیه دوم به اندازه 6 میل می باشد که هنوز درکلیه چپ می باشد-حال سوال اینجاست که وضعیت سنک کلیه که در حالب گیر کرده بود و سنگ شن کردم چگونه است که خارج نشئه. سوال دوم با اندکی سرما خوردن در پهلو چپ دچارخارش ودرد خفیف درکلیه ام کرده ورنگ ادرارکدر وزرد رنگ می شود علت ان چیست
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 3
  سنگ در حالب
  • عرض ا ب واحترام؛
   جناب دکتر جباری ،درابتدا یک شرح حال از من:
   درتاریخ 19-5-94 به دلیل داشتن سنگ به انداز 14میلیمتر تحت درمان با روش سنگ شکنی tulقرار گرفتم وپزشک مربوطه عمل را موفقیت امیز شرح داد ولی بعداز 10 روز به توصیه شما سونوگرافی مجدد در یک مرکز دیگر انجام دادم ومشاهده شد که سنگ به همان اندازه قبلی در انتهای حالب چپ هنوز موجود است که دلیلی بر عدم موفقیت پزشک مربوطه بود...
   سپس یک عکس از حالب گرفته شد که وجود سنگ را را 12 میلیمتری مثانه تائید میکرد...
   به توصیه پزشک درتاریخ 21-06-94 تحت درمان با روش eswl قرارگرفتم ولی تا الان باتوجه به اینکه در حدود 4 لیتر اب میخورم و طناب میزنم سنگی دفع نشده!!!
   با تحقیقی که کردم متوجه شدم که جهت روشن شدن نتیجه کار میتوان 72 ساعت بعد از eswl سونوگرافی کرد،ومن فردا برای این مهم سونوگرافی انجام میدهم..
   با توجه به توضیحات بالا و ارسال نتیجه سونوگرافی قبل از روش eswl بنظر شما بزرگوار بنده باید چکار کنم ؟ ازاینکه این همه مدت سنگ درحالب مونده احساس نگرانی میکنم!!!
   واینکه ایا صلاح میدانید یک بار دیگر سنگ شکنی eswlرا انجام دهم؟
   درضمن سنگ شکنی eswlرا در بیمارستان بقیه الله انجام دادم.
   کمال سپاس و قدر دانی را دارم
   نتیجه سنوگرافی هفت روز قبل :

   کلیه راست به ابعاد 56*100 میلیمتر وبا ضخامت 18 میلیمتر و کلیه چپ به ابعاد 50*98میلیمتر و ضخامت 19 میلیمتر دارای اکوی کورتیکومدولای طبیعی است
   درکلیه راست سنگی دیده نشد ولی فولنس خفیف در سیستم پیلو کاسیل این کلیه دیده میشود
   درکلیه چپ سنگ واضحی دیده نشد ولی استاز خفیف ادراری در سیستم پیلوکالسیل این کلیه دیده میشود که ناشی از وجود یک عدد سنگ به طول 9 میلیمتر ودرانتهای دیستال چپ در فاصله 12 میلیمتری از مثانخ چپ است
   مثانه دارای جدارولومن طبیعی وفاقد سنگ و توده جداریست.
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 4
  خون در ادرار
  • سلام از دیشب در ناحیه زیر شکم سمت راستم درد نسبتا زیاد را دارم ک در شدت آن نوسان داره اما تا انروز بعد از ظهر. داشتم، دکتر رفتم ازمایش خون و ادرار داد اورژانسی جواب. دادن ک تو ادرارم خون بوده...Rbc=4.02بوده و Hct =36.7 ک دکتر سونوگرافی. برام تجویز کرده درد و همچنان دارم 32سالمه و یک هفته از دوره ماهیانه ام میگذره و متاهل هستم دارای یک فرزند
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 5
  سنگ کلیه
  • سلام آقای دکتر بنده برای چندمین بار مبتلا به سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیمی شده ام اکنون سه سنگ مجتمع به اندازه های 5-6و18میلی درکلیه چپم در قسمت میانی وتحتانی قراردارند سنگ شکن کردم جواب نداد یک بار لاپاراسکوپی کردم خیلی اذیت شدم دیابت هم دارم لطفا راهنمایی فرمایید آیا میتوان ازطریق دارو کاری کردباتشکر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 6
  کیست کلیه
  • سلام دکتر ..دختری 29 ساله هستم که جواب سنوگرافی رابرایتان ارسال کردم.گاها درد مبهمی در کلیه دارم که آزار دهنده نیست ولی تابحال دوبار شدید تر شده که با مصرف مسکن حل شده.در رابطه با کلیه چپ چندین سونوگرافی انجام دادم که بار اول اندازه کلیه 8.7 بار دوم 10 بار سوم 8.1 و بار اخر 9.5 تشخیص داده شده..میخئاستم ببینم کیستی که در کلیه راست من هست چقدر خظرناکه ,?چون خوندم درمان نداره و اینکه من گاها چند قطره ادرار ناخوداگاه ازم خارج میشه..اینم مربوط به کلیم هست؟امکان ارسال بیشتر از یک عکس رو ندارم؟
   با تشکر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 7
  دلایل درخواست بعضی تست ها با هم در نسخه توسط پزشک
  • سلام دکتر من دانشجوی علوم ازمایشگاهی هستم یک سالی میشه تو ازمایشگاههای مختلف کار میکنم(بیشتر قسمت بیوشیمی) هر تستی درخواست میشه خیلی سوال تو ذهنم میاد نمونشون چندتان که زیر نوشتم

   1 ) دلیل درخواست urea و creat با VDRL اوره و کراتینین مربوط به کلیه هستن و VDRL هم که تست حساسی برا سفلیسه(البته اختصاصی نیست برا سفلیس)

   2) دلیل درخواست alp با کلیسم و فسفر

   3)یا مثلا اوریک اسید با alp

   خوشحال میشم منو راهنمایی کنید

   مرسی
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 8
  سنگ کلیه
  • سلام من دانشجوی پزشکی لرستان هستم و به طور تجربی دیده ام با استفاده از بعضی دارو های گیاهی دفع سنگ صورت گرفته است. به نظر شما این موضوع ارزش بررسی و تهیه مقاله دارد. لطفا راهنمایم کنید
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 9
  درد کلیه - بیماری خود ایمنی
  • با سلام من 32 سال دارم و مدتی است که در ناحیه کلیه ها از دو طرف درد دارم آزمایش وسونو گرافی انجام دادم همگی نرمال بود ولی در این مدت ادرارم تیره تر شده و کمی تکرر دارم. از علایمی دیگر که حدود یک سال است دارم احتمال دادن که شاید بیماری خود ایمن داشته باشم فعلا منتظر نوبت پزشک روماتولوژیست هستم می خواستم بدونم چه کاری باید انجام بدم که بدونم کلیه هام مشکلی ندارن چون درد کلیه دارم در هر دو کلیه و بعضی روزها زیاد بعضی روزها کم هست .
   با توجه به موارد ذکر شده درخواست دارم من رو راهنمایی بفرمایید با تشکر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 10
  خون در ادرار
  • سلام
   من آقاي 35 سالم به مدت دوسال خون در ادرارم هست ابتدا سنگ كليه داشتم ولي سنگ هم كه دفع ميشود خون در ادرار وجود داشت هر چي دكتر ميرم متوجه نمي شن مشكل كجاس يكي از دكترها افلوكساسين 300 برام نوشته وگفته بعد مصرف دارو عكس رنگي بگير (خون در ادرار به مقدار trace)
   مي خواستم نظرتون را بدانم؟(بعضي از دكتر ها مي گن سنگ ساخته مي شه ودفع مي شه )
   متشكرم از محبتتان
  مشاهده پاسخ دکتر
Powered By Hamyar © 2016

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی و بهینه سازی شده توسط تیم طراحی همیارسیستم