نمایش منوی کناری

تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان به چه علت است؟

گاهی مواقع آلت تناسلی مردانه می تواند به رنگ قرمز-بنفش تغییر کند. این تغییر رنگ عمدتا خوش خیم است. در این مقاله به بررسی علت تیره شدن اندام تناسلی مردان میپردازیم. 

آلت تناسلی ممکن است هنگامی که جریان خون به سمت رگهای خونی و غدد درون آن افزایش می یابد، بنفش رنگ شود. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که مرد تحریک جنسی را تجربه می کند.

با اینحال، هنگامی که تغییر رنگ غیرطبیعی بوده و با درد یا خارش همراه است، فرد می بایست به دکتر مراجعه کند زیرا رنگ بنفش ممکن است نشانه عفونت، بیماری و یا مشکلات گردش خون باشد.

اورولوژیست در این مواقع بهترین کمک را به شما خواهد کرد. مردانی که به اورولوژیست دسترسی ندارند می بایست از پزشک عمومی خود راه کارهای پزشکی و درمانی را دریافت کنند.

 

علت تیره شدن اندام تناسلی مردان

هنگامی که تغییر رنگ به واسطه ی تحریک جنسی باشد، نگرانی وجود ندارد. در این شرایط، تغییر رنگ به واسطه خون اضافی ایجاد می شود که به سمت آلت تناسلی جریان یافته است.

در سایر موارد، فرد می بایست از تغییر رنگ تمام آلت یا بخشی از آن به بنفش، نگران شود. این اتفاق می تواند نتیجه ی بیماری یا آسیب باشد. دلایل رایج دیگر که منجر به بنفش شدن رنگ آلت تناسلی در مواردی غیر از تحریک جنسی می شوند، عبارتند از:

بیماری مقاربتی و تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی

زخم های بنفش، نوعی از این بیماری ها مانند تبخال (هرپس) تناسلی و سیفلیس هستند. هر دو بیماری تبخال و سیفلیس ممکن است با یک یا چند مورد از علائم زیر همراه باشند. این علائم شامل موارد زیر می باشند:

✔ خارش

✔ درد

✔ خستگی

✔ سوختگی

بهترین روش برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی، رعایت اصول مقاربت ایمن است. باید بدانید که سلامت جنسی پارتنر می تواند از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری کند.

علت کبودی اندام تناسلی مردان

کبودی روی بدن هنگامی ایجاد می شود که رگهای خونی کوچک دچار پارگی شوند و خون ریزی زیر سطح پوست اتفاق افتد. جایی که سلولهای خونی تجمع می کنند، رنگ پوست به بنفش گرایش می یابد. این اتفاق می تواند در هرجایی از بدن، از جمله آلت تناسلی، رخ دهد. اغلب وقتی کبودی ایجاد می شود، دلیل آن برای فرد روشن است. کبودی های کوچک نیاز به توجه خاصی ندارند. برخی دلایل رایج کبودی های جزئی آلت تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

☑ خود ارضایی

☑ رابطه جنسی شدید

☑ گیر کردن آلت تناسلی بین ناحیه زیپ شلوار

☑ ضربات جزئی

کبودی کوچک ممکن است دردناک بوده و یا به لمس حساس باشد. ممکن است بعد از بهبود یافتن، رنگ ایجاد شده عمیق تر شود. اگر یک کبودی کوچک، خود به خود بهبود نیابد یا دوره ی درمان آن طولانی شود، فرد می بایست به پزشک مراجعه کند.

کبودی های شدید، نتیجه صدمات ترومای انفجاری است که به مراجعه فوری به پزشک نیاز دارد. فرد هنگامی که ورزش های شدید و تماسی مثل ورزش های رزمی انجام می دهد می بایست  از گارد و پوششی استفاده کند تا از آسیب جدی جلوگیری کند. یکی از علل مهم کبودی های شدید، شکستگی آلت در حین رابطه ی جنسی است.

درد ناحیه ی بیضه

پورپورا و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

پورپورا، که لکه های خونی نیز نامیده می شود، به صورت لکه های قرمز یا بنفشی روی پوست دیده می شوند. این لکه ها نتیجه مستقیم آسیب به آلت تناسلی نیستند، بلکه پورپورا اغلب نشان دهنده بیمارها و شرایط زمینه ای است که منجر به بروز آن می شوند. برخی از دلایل احتمالی پورپورا عبارتند از:

✔ بیماری های خونی

✔ سوء تغذیه

✔ عوارض جانبی داروها

✔ التهاب رگهای خونی

هماتوم و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

هماتوم، لخته خونی است که به طور عمقی در بافت یک اندام ایجاد میشود. لخته ی خون و کبودی در هنگام لمس، سفت یا ناهموار می باشد. هنگامی که هماتوم ایجاد می شود، خون ناشی از رگ آسیب دیده زیر پوست تجمع می کند. هماتوم می تواند در نتیجه خون ریزی شدید رخ دهد. هنگامی که هماتوم در آلت تناسلی مردانه رخ دهد، فرد می بایست به سرعت به پزشک مراجعه کند.

لیکن اسکلروز و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

لیکن اسکلروز یک اختلال التهابی و طولانی مدت پوست است که مشخصه آن لکه های سفیدی است که در نهایت به رنگ بنفش گسترش می یابند. این شرایط در روی آلت تناسلی هم ایجاد می شود. در مردانی که ختنه نشده اند، احتمال بروز لیکن اسکلروز بیشتر است.

لیکن اسکلروز اگر بدون درمان رها شود می تواد به اختلال و ناتوانی جنسی و زخم های شدید در تنگی مجرای ادراری منجر شود. مانند بسیاری از اختلالات، درمان به موقع می تواند از آسیب و زخم های دائمی جلوگیری کند.

واکنشهای آلرژیک و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

افراد واکنشهای مختلفی به داروهای گوناگون دارند. در برخی شرایط، داروها ممکن است منجر به ایجاد واکنش شدید آلرژیکی شوند که بعنوان سندروم استیون جانسون شناخته می شوند.

سندروم استیون جانسون نیازمند رسیدگی های اورژانسی است. برخی داروها به احتمال بالاتری نسبت به سایرین می توانند منجر به ایجاد این سندروم شوند. این داروها عبارتند از:

☑ آنتی بیوتیک هایی با پایه سولفا مثل کوتریموکسازول

☑ ایبوپروفن

☑ داروهای ضد انعقاد

☑ داروهای استفاده شده در اسکیزوفرنی

☑ ناپروکسن

☑ برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها

داروهای دیگر واکنشهای آلرژیک کمتری نسبت به داروهای فوق الذکر ایجاد می کنند. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، بیمار می بایست فورا مصرف هر داروی بدون نسخه ای را رها کند. پیش از متوقف کردن داروهای تجویز شده می بایست با پزشک مشورت کرد.

بیماری پیرونی

آیا سرخ شدن پوست بیضه خطرناک است؟

هر فرد می بایست برای هر تغییر غیرطبیعی در رنگ آلت تناسلی، به پزشک مراجعه کند، خصوصا زمانی که این تغییر رنگ به همراه درد، خارش، سوزش آلت تناسلی و یا بی قراری باشد. سایر نشانه هایی که نیاز به پزشک را مشخص می کنند، شامل:

✅ تورم آلت تناسلی یا بیضه ها

✅ دفع دردناک ادرار

درد در کیسه های بیضه

✅ لکه خون یا کبودی ایجاد شده بدون آسیب

✅ زخم های باز در آلت تناسلی یا سایر بخشهای بدن

✅ خون ریزی از بینی

✅ درد در هنگام مقاربت

وجود خون در ادرار

✅ درد در مفاصل یا شکم

پزشک احتمالا معاینات فیزیکی را انجام داده و سابقه پزشکی فرد را مورد بررسی قرار میدهد. همچنین ممکن است برخی آزمایشات را برای کمک به تعیین علت دقیق تغییر رنگ آلت تناسلی انجام دهد. تعیین علت تغییر رنگ، پزشک را قادر می سازد تا درمان صحیح را تجویز کند.

🛑 مطالعه بیشتر: خون در ادرار نشانه چیست؟

رفع تیرگی ناحیه تناسلی مردان

اگرچه این رخداد اغلب قابل درمان است اما فرد می بایست پیشنهادات پزشکی را برای هر تغییر رنگ مشاهده شده در آلت تناسلی، دریافت کند. درمانهای متعددی می توانند به از بین بردن شرایط دخیل و بازگردادن رنگ نرمال به آلت تناسلی کمک کنند.

اگر مردی به وجود بیماری خاصی در این شرایط شک دارد و نگران سلامتی خود میباشد، می بایست برای اطمینان از عدم وجود بیماری دخیل در تغییر رنگ آلت تناسلی به پزشک مراجعه کرده و با وی مشورت کند.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mana پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.نامزد من دچار کجی آلت است.ما نزدیکی نداشتیم و ایشان در این باره اطلاعاتی ندارد.من نگران هستم و نمی دانم چگونه می توانم کمکش کنم. به شدت دوستش می دارم و نمی خواهم ناراحتش کنم .نیاز به راهنمایی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 6 سال پیش)
   سلام
   به ایشان بفرمائید عکس آلت در حالت نعوظ را از طریق همین سایت ارسال کنند تا ارزیابی کنم. در صورت شدید بودن انحنا بایستی با جراحی برطرف شود
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام 2 سال است تکرر ادرار دارم ...سونو گرافی باقیمانده ادرار نشان می دهد ...نوار مثانه گرفتم دکتر گفت 20 درصد پمپ مثانه ضعیف است ...دکتر گفت تقریبا درمان خاص و دارویی اثبات شده ندارد ....من نا امیدم تو رو خدا کمک کنید من 33 سال دارم نوار مثانه را پیوست میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام تکرر ادرار (زیاد بودن دفعات دستشویی رفتن برای دفع ادرار/شاش)از نظر پزشکی تعریف دارد که به بیش از 8 بار ادرار کردن در شبانه روز گفته می شود. البته در نوار مثانه ادرار باقیمانده 15 سی سی هست و طبیعی است و بعید می دونم علت تکرر ادرارتان ضعیف بودن پمپ مثانه باشد توصیه می کنم تقویم ادراری ثبت کنید تا بهتر بشه در مورد وضعیتت نظر داد به اینصورت که جدولی شامل 3 ستون ساعت، حجم ادرار و حجم مایعات مصرفی تنظیم کنید و یک لیوان شفاف یکبار مصرف را با کمک ماژیک و سرنگ 20 میلی مدرج می کنید(بفاصله هر 20 میلی). و لیوانی که معمولا در آن مایعات می خورید را نیز بصورت حدودی اندازه گیری کنید. یعنی مثلا یک سوم لیوان، نصف لیوان، دو سوم لیوان و در نهایت لیوان پر که چه حجمی دارد. سپس یک شبانه روز کاملی که منزل هستید مثلا از 8 صبح امروز تا 8 صبح فردا جدول را پر نمائید. در این جدول سعی داریم دفعات ادرار کردن، حداقل و حداکثر حجمی که که ادرار می کنید، میزان مایعات مصرفی را ارزیابی کنیم. 

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام تکرر ادرار (زیاد بودن دفعات دستشویی رفتن برای دفع ادرار/شاش)از نظر پزشکی تعریف دارد که به بیش از 8 بار ادرار کردن در شبانه روز گفته می شود. البته در نوار مثانه ادرار باقیمانده 15 سی سی هست و طبیعی است و بعید می دونم علت تکرر ادرارتان ضعیف بودن پمپ مثانه باشد توصیه می کنم تقویم ادراری ثبت کنید تا بهتر بشه در مورد وضعیتت نظر داد به اینصورت که جدولی شامل 3 ستون ساعت، حجم ادرار و حجم مایعات مصرفی تنظیم کنید و یک لیوان شفاف یکبار مصرف را با کمک ماژیک و سرنگ 20 میلی مدرج می کنید(بفاصله هر 20 میلی). و لیوانی که معمولا در آن مایعات می خورید را نیز بصورت حدودی اندازه گیری کنید. یعنی مثلا یک سوم لیوان، نصف لیوان، دو سوم لیوان و در نهایت لیوان پر که چه حجمی دارد. سپس یک شبانه روز کاملی که منزل هستید مثلا از 8 صبح امروز تا 8 صبح فردا جدول را پر نمائید. در این جدول سعی داریم دفعات ادرار کردن، حداقل و حداکثر حجمی که که ادرار می کنید، میزان مایعات مصرفی را ارزیابی کنیم. 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  حدود ٦ ماه پیش در قسمت زیر الت تناسی یک جوش سر سفید دیدم بعد که سعی کردم چرک را خالی کنم بعد از مدتی جوش سفت شد مانند جوش زیر پوستی شد درد ندارد اما هنوز هم خوب نشده است در همان حالت مانده است
  ایا خطرناک هست
  به چه دکتری برای درمان مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   بعید میدونم خطرناک باشه ولی برای تشخیص نیاز به معاینه هست. به متخصص ارلوژی مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر من یک پسر 23ساله هستم. از زمان کودکی وقتی با آلت تناسلی خودم خیلی بازی میکردم حس خوبی بهم دست میداد و این کار را میکردم تا الان که بزرگتر که شدم فهمیدم خودارضایی است اما دوهفته است که ترک کرده ام و از کرده خودم پشیمانم.
  حال برای سلامت دستگاه و آلت تناسلی و بیضه هایم چه کارهایی باید انجام بدهم؟
  دو گره خیلی ریز یکی در زیر آلت تناسلی و دیگری درزیر پوست دستگاه تناسلی ام وجود دارند که بدون هیچ درد و.... هستند.
  حال باید چه کاری برای سلامت خود و دستگاه تناسلی ام بکنم؟
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   همین که خودارضایی را ترک ‌کنید بهترین کار برای سلامت سیستم تناسلی است 

   ورزش و غذاهای سالم و کم چربی نیز کمک کننده هست

   گره های ریز هم بعید میدونم مشکل جدی نگران کننده ای باشد.

 • تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۲۱ سال سن دارم و مجرد هستم. یکبار وقتی در ۱۱ سالگی خودارضایی انجام دادم ، به علت اصطکاک، پوست قسمت ختنه گاه به شدت ملتهب شد طوری که تا ۴ روز نمیتونستم بهش دست بزنم و سوزش عجیبی داشت. بعد بهتر شد اما پوست اون قسمت به شدت ملتهب شده و انگار یه جوش های سفتی روش زده و گوشت اضافی درآورده و بعد از اون ماجرا به شدت به لمس حساس شده حتی به دمای آب و هنگام لمس سوزش خفیفی روی پوست در آن قسمت دارم .یعنی پایین و قسمت اطراف ختنه گاه حساسیتش به لمس عادی است ولی روی ختنه گاه به شدت حساس است. بعد از لمس هم تاچنددقیقه سوزش رو در این محل احساس میکنم. هنگام ادرار هم در محل ختنه گاه سوزش دارم (نه خیلی شدید) این مشکلات را دقیقا بعد از اون حادثه پیدا کردم و الان یه ۱۰ سالی میشه .لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   اگرچه شاید برای شما قابل قبول نباشد ولی این ها گوشت اضافه ختنه گاه هستند و از ابتدای بعد از ختنه بودند و اگر آزار دهنده هست فقط بهتره چند ماهی موقع خواب با ویتامین آ-د چرب کنید

  2. تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر. میخواستم بپرسم شانس بهبودی چند درصد هست؟ آخه تقریبا 10 سالی هست که اینطوریه البته قبلا که بچه بودم خیلی برام مهم نبود ولی الان خیلی نگران هستم و یه جورایی داره اذیتم میکنه. میشه بگید با مصرف این پماد آیا قابل درمان است؟
  3. تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر پماد آد مربوط به چه برندی رو باید استفاده کنم؟
  4. تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   منظورم از بهبود ، بهبود حساسیت ناحیه ختنه گاه است که خیلی اذیتم میکنه
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   آقای دکتر پماد آد مربوط به چه برندی رو باید استفاده کنم؟........................فرقی نمی کنه
   منظورم از بهبود ، بهبود حساسیت ناحیه ختنه گاه است که خیلی اذیتم میکنه...........................بله متوجه شدم با چرب شدن و نرم شدن پوست بهتر می شود.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر